Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

Archiwum > 2016/2017

POŻEGNANIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017.
Szanowni Goście! Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy! Koledzy i Koleżanki! Drodzy Uczniowie!
Nastąpił dzień, który dla wielu jest zwykłym dniem pracy, prozaicznym dniem domowych czynności, szarym powtarzającym się kłębkiem zajęć zawodowych. Ale nie dla nas pracowników szkoły, ale nie dla Państwa, którzy tutaj się zebraliście, ale przede wszystkim nie dla uczniów, którzy tu przed nami siedzą z bukietem kwiatów, odświętnie ubranych w galowy zadbany strój, z uśmiechem na twarzy, ale i skupionych, z powagą i zrozumieniem oczekujących na moment bycia w centrum uwagi.  Jesteśmy dzisiaj tutaj dla Was po to, aby w uroczysty sposób zakończyć rok szkolny 2016/2017, niby taki sam, jak poprzedni ale trochę inny, z nowymi pomysłami, subtelnym początkiem, tajemniczym programem.
Szanowni Państwo!
Dzisiejsze spotkanie rozpoczniemy trochę inaczej, może nietypowo, może oryginalniej, może z dozą tajemniczości, ale dzisiaj mamy nie Dzień Mamy, tylko Dzień Taty, kalendarzowy Dzień Ojca. Ważny dzień, bo równy Dniu Mamy, a co dzieci powinny podarować swoim Tatusiom w dniu ich święta? Z pewnością wystarczą piękne życzenia na Dzień Taty o chociażby takiej treści:
„Wiemy jak ciężko pracujesz tato!
Bardzo Cię wszyscy kochamy za to,
a także za Twe szlachetne serce,
w którym rodzina pierwsze ma miejsce!
W ten dzień świąteczny przyjmij podziękę
za wiarę, mądrość, ojcowską rękę”.
Szanowni Państwo!
„Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął, i lękaj się, byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś.”, bo „Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat.” Ale bez wytyczonych zadań, bez pomocy i bez wsparcia różnych instytucji nie można sobie wyobrazić pracy szkoły (…).
Chcielibyśmy, by nasza  placówka była dobrą szkołą, czyli taką, która nie produkuje geniuszy, tylko zdrowe społeczeństwo. W tym kierunku pragniemy zmierzać. Dziękuję Gronu Pedagogicznemu za wkład pracy w rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji, i kształtowania postaw naszych uczniów. Dziękuję Nauczycielom, którzy odkrywają w Was talenty, motywują do działania, zachęcają do wytężonej pracy, abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie każdy dzień.
Dziękuję również w szczególny sposób Rodzicom i Opiekunom, bo to Oni są przy Was każdego poranka,  gdy się budzicie, przy każdym Waszym powrocie do domu, przeżywają troski szkolne, cieszą się z sukcesów, czasem cierpią, gdy przeżywacie porażki, wysłuchują Waszych skarg, podtrzymują na duchu, tłumaczą, że każdy nowy dzień przynosi inne rozwiązania. Pamiętajcie Państwo, że macie we mnie sojusznika i w każdej sprawie, jeśli tylko powolą mi na to kompetencje, będę Wam służyć radą i pomocą (…).
Szanowni Państwo! Zbliża się moment, na który nasi uczniowie czekali 10 lat, 1 dekadę, 1/10 wieku. To właśnie ta chwila, by z dumą usiąść na tym dostojnym krześle, w tym granatowym pamiątkowym birecie, by otrzymać „Dyplom Absolwenta Gimnazjum”. Choć nie wszystkim w tym roku  udało się zakończyć trzyletnią edukcję z sukcesem, nad czym boleję, to nie można psuć dzisiejszego nastroju trudnymi decyzjami.
Drodzy Absolwenci! Przeżyliśmy wspólnie 3 lata ciężkiej pracy, nauki, morderczych sprawdzianów, klasówek, odpytywań, a w końcu egzaminów. Były sukcesy, ale i porażki. Dzisiaj spotykamy się na kolejnym etapie Waszego życia, który mam nadzieję będziecie mile wspominać. U progu nowych doświadczeń i wyzwań, które roztoczy przed Wami przyszłość, życzę abyście dokonywali właściwych wyborów, byście byli odważni w myśleniu i działaniu, otwarci na drugiego człowieka. Każdego dnia uczcie się czegoś nowego o sobie i o innych. Nie zmarnujcie niczego, co piękne, dobre i ważne! Żegnam Was Absolwenci i życzę, aby spełniły się Wasze najśmielsze marzenia. Pamiętajcie, że „Za dwadzieścia lat bardziej będziecie żałowali tego, czego nie zrobiliście, niż tego, co zrobiliście. Więc odwiążcie liny, opuśćcie bezpieczną przystań. Złapcie w żagle pomyślne wiatry. Podróżujcie, śnijcie, odkrywajcie”
Szanowni Rodzice naszych Absolwentów! Gratuluję Państwu wspaniałych i dobrze wychowanych, utalentowanych córek i synów.  Dziękuję za wsparcie, dobre rady i ogromną życzliwość, na jaką zawsze mogłam liczyć z Państwa strony.  Zawsze należy pamiętać, że podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny.  W Was jest siła i moc wspierania, uczenia i wychowania swoich dzieci. My tylko pomagamy rozwinąć skrzydła Waszym pociechom. Wierzę, że nie będziemy świadkami tezy fińskij, że „W pamięci uczniów najlepiej zapisują się błędy nauczycieli". Wolelibyśmy, aby nasi uczniowie zapamiętali prawdę, że „Rodzicom zawdzięcza uczeń tylko życie, nauczycielowi życie dobre i szczęśliwe".
Szanowni Uczestnicy dzisiejszej uroczystości! 4 września 2017 r. znowu się spotkamy. Życie szkolne znów zacznie rozbrzmiewać, bo „Świat jest podtrzymywany oddechem dzieci spieszących do szkoły", uczniów tutaj zgromadzonych, którzy rozsławiacie naszą miejscowość. Za swoją roczną pracę otrzymaliście świadectwa, dyplomy za wyróżniającą pracę społeczną, podziękownia za osiągnięcia w konkursach i zawodach. Za to Was podziwiam i składam Wam gratulacje. Starajcie się jednak walczyć o miejsca w konkursach wojewódzkich, bierzcie udział w rozgrywkach ogólnopolskich, olimpiadach przedmiotowych kuratora oświaty. Wiem, że stać Was na dobre wyniki nawet poza obrębem naszego powiatu. Mimo, że nie jest Was aż tak dużo, to jednak potencjał tkwi w jakości, a nie w ilości i warto to udowodnić z pomocą doświadczonych pedagogów, których mamy w naszej szkole. Wiem też, że nie ominiemy kolejnych zadań, które kosztować nas będą wiele wysiłku, zmagań, realizacji celów nowej reformy programowej. Czego życzyć w takim dniu? Gronu pedagogicznemu i wszystkim Uczniom, życzę, aby czas wakacji był czasem dobrego odpoczynku, czasem nabierania sił do dalszej nauki i pracy.
Na pożegnanie życzę Wam zwykłymi słowami słonecznych i bezpiecznych wakacji, Rodzicom pociechy i wytrwałości w wakacyjnej opiece, Nauczycielom, zasłużonego wypoczynku i nowych pomysłów do realizacji w roku szkolnym 2017/2018. By ten wolny czas wydłużył się chociaż o jeden dzień, którego zawsze brakuje do zamknięcia prozaicznych czynności zawodowych. Życzę, aby wakacje, ten długo oczekiwany czas, dały wszystkim tutaj obecnym dużo radości, aby bezpiecznie z nich powrócić, i aby w pełni sił i młodzieńczej radości spotkać się we wrześniu 2017 r.
Wszystkim przyjaciołom szkoły i instytucjom współpracującym z naszą placówką chwili wytchnienia od realizacji zadań oświatowych, bo są one wymagające i wyczerpujące, choć ciężko będzie o nich zapomnieć podczas tych siedemdziesięciu wolnych dni
Drodzy Uczniowie, Dostojni Goście, Szanowni Rodzice. Koleżanki i Koledzy Nauczyciele, Pracownicy Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich!
Rok Szkolny 2016/2017 uważam za zamknięty!
Anna Skrypoczka
dyrektor Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich
(fragmenty z przemówienia z okazji zakończenia roku szkolnego)

„VIVAT MAJ, TRZECI MAJ…”
Słowa tej pięknej piosenki przypominają o jednym z najważniejszych aktów historycznych w dziejach naszego  państwa, uchwaleniu Konstytucji Trzeciego Maja, swoistego programu reform, których celem było ratowanie Ojczyzny. Choć cel ten nie został osiągnięty, to jednak wielkość tej idei była i jest tak znacząca, że z tej okazji obchodzimy Święto Konstytucji. Również w naszej szkole miała miejsce uroczysta cześć artystyczna przygotowana przez Samorząd Szkolny oraz klasę trzecią gimnazjum. W krótkim programie artystycznym przypomniano społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom najważniejsze okoliczności uchwalenia  Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, skonstruowanej  w tradycji prawnej nowoczesnej filozofii europejskiej.
Warto podkreślić i  kultywować te historyczne momenty z dziejów Ojczyzny, z których jesteśmy dumni, dalekie od nacjonalizmu,  mogące być wzorem nie tylko dla nas, ale również dla innych narodów i w oparciu o nie kształtować właściwe postawy patriotyczne.
Robert Wieliczko, naucyciel historii

ŁAŻNĄ STRUGĄ PŁYWAĆ KAŻDY MOŻE
Spływ kajakowy Łaźną Strugą to duże przeżycie natury odkrywczo - poznawczej. Choć trudno porównać tę rzekę do dzikiej Amazonki czy Ukajali, to wrażeń jakich dostarczyła trudno będzie zapomnieć. Doświadczyła tego klasa III naszego gimnazjum, która wybrała właśnie taką formułę zakończenia swego pobytu  i edukacji. Płynąc z nurtem tej niewielkiej, aczkolwiek momentami rwącej rzeki, można było podziwiać egzotyczny krajobraz, stwarzany przez szpaler nadbrzeżnych drzew, splatających się u góry koronami, a poniżej spływającymi ku wodzie gałęziami. Odcinek miedzy Połomem a Kijami nie należał do najdłuższych, ale za to był bardzo urokliwy, tak bardzo, ze niektórzy z uczestników płynęli nie wzdłuż a … w poprzek rzeki. Śmiechu i radości było przy tym co niemiara. Po dotarciu na miejsce wszyscy żałowali, że to już koniec. Na otarcie „krokodylich łez” pozostały nam kiełbaski pieczone nad wcześniej przygotowanym ogniskiem.
Robert Wieliczko, kierownik spływu

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO OLSZTYNA
17 maja 2017 r. w pogodny, wiosenny poranek, wybraliśmy się na wycieczkę do Olsztyna. Wszyscy zebraliśmy się przed szkołą i punktualnie o 6.45 wyruszyliśmy w drogę. Podróż minęła nam bardzo szybko. O godz. 10.00 byliśmy w Planetarium na seansie pt.:"Ziemia, Księżyc, Słońce". Co się dzieje na niebie? Dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Na te i inne nurtujące najmłodszych pytania w prosty i zabawny sposób odpowiedział nam ten seans ukazując, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi. Obejrzeliśmy ciekawe zjawiska astronomiczne, dowiedzieliśmy się, jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie. Następnie poszliśmy do Teatru Lalek, w którym obejrzeliśmy niezwykły, wielokrotnie prezentowany w kraju i za granicą spektakl zrealizowany w konwencji "czarnego teatru" - techniki bardzo starej i rzadko w teatrze stosowanej pt.: "Czarodziejski koncert". Niewidoczni dla publiczności aktorzy, z najpospolitszych przedmiotów, przy pomocy rąk i ultrafioletowego światła, wyczarowują obrazy. Jest to przedstawienie o ludzkiej kondycji, o radościach, smutkach i marzeniach człowieka. Opowiada o tym bez słów, zrozumiałym dla wszystkich, uniwersalnym językiem obrazów, wspaniałej muzyki, m.in. Georga Bizeta, Jean Michel Jarre'a i Jona& Vangelisa. Po spektaklu pojechaliśmy (za pozwoleniem Rodziców) do Mc'Donalda na posiłek. Około 15.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły, przy której czekali na nas Rodzice. Dziękuję bardzo za opiekę nad uczestnikami wycieczki Pani Annie Gienieczko i Pani Oldze Krupa.
Kierownik wycieczki: Ewa Idek   

O BIWAKU W STEGNIE
5 czerwca o godz. 8.00 klasy 4 - 6 szkoły podstawowej i 1 - 3 gimnazjum pod opieką p. Beaty Szymborskiej, p. Anny Kruniewicz, p. Romana Sokalskiego i p. Roberta Wieliczko wyruszyły na biwak do Stegny. Droga była dość długa, większość osób  z niecierpliwością czekała, aż w końcu dotrzemy do ośrodka „Krakus”. Na miejscu byliśmy przed godz. 13.00. Domki zostały przyporządkowane i mogliśmy iść się rozpakować. O godz. 14.00 mieliśmy zbiórkę, po czym udaliśmy się na obiad. Po nim była chwila odpoczynku we własnym zakresie. Później wyruszyliśmy nad morze. Pogoda dopisywała, każdy był zadowolony. Niektórzy zdecydowali się wykąpać w morzu. Co prawda nad wodą było dość zimno, bo wiał wiatr, ale wielu śmiałkom to nie przeszkadzało. Następnie udaliśmy się na stragany w Stegnie. Każdy mógł sobie kupić jakąś pamiątkę, ewentualnie coś zjeść. Po powrocie spędzaliśmy czas wolny na terenie ośrodka. Był tam kort tenisowy, który cieszył się wielką popularnością. Po zjedzeniu kolacji odpoczywaliśmy wśród swego grona.  O godz. 22.00 nastała cisza nocna i każdy udał się do swojego domku.
We wtorek mieliśmy pobudkę o godz. 8.30,  a o 9.00 śniadanie. Po zjedzeniu posiłku zebraliśmy potrzebne nam rzeczy i pojechaliśmy na zakupy do Krynicy Morskiej. Wróciliśmy punktualnie na obiad. Tego dnia pogoda niezbyt nam dopisała. Trochę padał deszcz i było pochmurno, dlatego nad morze wybraliśmy się dopiero około godziny 17.00, kiedy zrobiło się cieplej. Porobiliśmy zdjęcia, dokupiliśmy pamiątki i powróciliśmy na teren ośrodka. Tam czekało na nas ognisko. Każdy spędzał czas wolny według swojego uznania. Niektórzy grali w piłkę nożną, tenisa stołowego  i ziemnego, a inni rozmawiali w swoich domkach. Niestety, szybko nastała godz. 22.00 i musieliśmy stawić się w swoich domkach.
Następnego dnia było trochę smutno, bo to właśnie tego dnia był odjazd do domu. Po śniadaniu posprzątaliśmy swoje domki i po godz. 10.00 ruszyliśmy w drogę powrotną. W autobusie cała grupa odśpiewała Mai Kordowskiej sto lat z okazji urodzin. W planach mieliśmy zwiedzanie Klasztoru Księży Marianów w Stoczku. Przewodnik oprowadził nas po klasztorze i opowiedział nam o tym miejscu. Po ponad godzinnym zwiedzaniu zmęczeni ruszyliśmy dalej. W Kętrzynie zatrzymaliśmy się na obiad, po zjedzeniu udaliśmy się do Gawlików Wielkich, czyli miejsca docelowego.  Na miejscu byliśmy około godz. 18.00. Wszyscy bardzo zadowoleni, odjechaliśmy do swoich domów, miło wspominając wspólnie spędzony czas na biwaku.
Julia Walczak, klasa III gimnazjum

MISTRZOWIE FOTO
7 czerwca w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku odbył się zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Giżycku IV Powiatowy Dzień Talentu. Młodzież ze szkół powiatu giżyckiego miała okazję zaprezentować swoje talenty w kategoriach: plastyka, recytacja, teatr, śpiew, muzyka, taniec, gra na instrumencie i inne nietypowe  prezentowane przez pojedynczych uczestników.
Naszą szkołę reprezentowali Mistrzowie Foto: Wiktoria Gotkowicz, Aleksandra Gienieczko, Karolina Zajkowska, Sandra Suchocka, Aleksandra Jeleniewicz i Maciej Przyłucki.
Uczniowie pod opieką pani Beaty Szymborskiej sfotografowali ciekawe zjawiska fizyczne oraz piękno naszych Mazur. Zdjęcia umieściliśmy na tekturowych planszach i nadaliśmy tytuły: Mazury w obiektywie i Fizyka w obiektywie. Uczestnicy otrzymali dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Beata Szymborska, nauczycielka matematyki i fizyki

 

IV POWIATOWY DZIEŃ TALENTU Z UCZNIAMI NASZEJ SZKOŁY!
Plastyka, recytacja, śpiew, taniec czy gra na instrumencie. To tylko niektóre z talentów, jakie zostały zaprezentowane na IV już Powiatowym Dniu Talentów w Giżycku. Swoimi umiejętnościami pochwaliło się łącznie 150 uczniów. Wśród nich nie zabrakło też reprezentantów naszej szkoły.
Gala utalentowanych odbyła się 7 czerwca o godz. 9 w hali sportowej Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku. Naszą placówkę dumnie reprezentowało jak zawsze silne grono utalentowanych uczniów. Zgromadzoną widownię i pozostałych uczestników swoim występem zachwyciła uczennica klasy II gimnazjum - Wiktoria Gotkowicz, która wyrecytowała fragment utworu Adama Mickiewicza „Lilije”. Odpowiedni sposób narracji ballady oraz dobre przygotowanie warsztatowe Witkorii, zdobyły gromkie brawa publiczności. Równie udanym występem może pochwalić się Gabriel Żyliński. Uczeń z III gimnazjum przygotował taniec hip - hopowy, do którego samodzielnie stworzył choerografię. W konkursie udział wzięła także nasza szkolna grupa „Mistrzowie Foto”. Należący do niej uczniowie wystawili specjalnie przygotowane na tę okazję fotografie.
Na scenie wystąpiło 150 uczniów. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek.  Zwycięzców zaś uhonorowano statuetkami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sponsorów. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich już zapraszamy do udziału w kolejnej – przyszłorocznej edycji!
Wspieranie i motywowanie ucznia w rozwijaniu jego talentów jest ważnym zadaniem każdej szkoły. Tym bardziej cieszymy się, że nasza placówka gromadzi tak wielu uzdolnionych młodych ludzi, którzy nie tylko chcą pochwalić się swoim talentem, ale także go rozwijać.
Opracownie: Dorota Kurpiewska

ŚWIĘTO MAMY I TATY W KLASIE III
26 maja w klasie III odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Na zaproszenie dzieci, do szkoły przybyli ich Rodzice, dla których dzieci przygotowały przedstawienie, z serca płynące życzenia oraz prezenty. Uczniowie wystąpili w przedstawieniu pod tytułem:"Migawki ze szkolnej ławki". Teksty pełne humoru bardzo się podobały widzom, którzy niejednokrotnie ocierali łzy ze śmiechu. I tak np. Antek wcielił się w rolę Zenusia, który - jak twierdzi - mógłby zostać ministrem edukacji, wówczas: "Raz w tygodniu w ławkach posadziłby rodziców, żeby nadrobili zaległości swoich dzieci. Wreszcie byłbym na bieżąco, bo nigdy jakoś nie mogę nadążyć, a mama ma wciąż do mnie o to pretensję...". Całość występu przeplatana była piosenkami o Rodzinie. Na twarzach Mam i Tatusiów malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich pociech. Po występie wszyscy uczniowie wręczyli Rodzicom laurki oraz wykonane przez siebie prezenty. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
Ewa Idek, wych. klasy III

DZIEŃ  MAMY  W  PIERWSZEJ KLASIE
Dzień 26 maja - Dzień Matki, to najpiękniejszy dzień w roku. Mama jest miłością, dobrocią, przyjaźnią i wiarą w to wszystko co piękne i szlachetne. Mama to miłość bezinteresowna, poświęcenie, radość i łzy. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej zaprosili swoje mamy na klasową uroczystość. Mamy obejrzały program artystyczny przygotowany przez swoje pociechy, były wiersze, piosenki i prezentacja multimedialna, podsumowująca  rok pracy ich pociech. Na zakończenie programu dzieci zaśpiewały 100 lat, wręczyły przygotowane laurki oraz zaprosiły na przygotowany poczęstunek. W ten sposób dzieci wyraziły swoją wdzięczność za miłość i trud codziennego życia. Szkolny Dzień Mamy zakończył się bardzo miło i radośnie.
Olga Krupa, wychowawczyni kl. I

ZAMILKLI WIOSNĄ 1940, ALE MY O NICH OPOWIADAMY.
26 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji nasi uczniowie przygotowali (pod czujnym okiem i uchem pań: Małgorzaty Borzeńskiej i Justyny Kozłowskiej) inscenizację odtwarzającą wydarzenia z wiosny 1940 roku oraz pokazującą ból rodzin po staracie ukochanych synów, mężów, ojców. Prezentacja składała się z czterech części. W pierwszej pikietujące rodziny katyńskie domagały się poznania prawdy historycznej i ukarania winnych mordu na ich ukochanych. Przywołali powtarzane latami kłamstwa - "Katyń nie był zbrodnią ludobójstwa, ale przekroczeniem uprawnień". Naprawdę można w to uwierzyć? Na rozkazie był podpis Stalina, a żołnierze nie zginęli na polu bitwy, lecz zostali zastrzeleni haniebnym strzałem w tył głowy. Druga scena ukazywała nam żołnierzy polskich czekających w obozie na swój los. Mogliśmy poczuć atmosferę przygnębienia i beznadziejności, jaka im towarzyszyła. Widzieć frustrację z powodu niemożności uzyskania wiadomości od rodziny, czuć niepokój, który ich ogarniał o swoje życie, gdy zaczęły się wywózki. Usłyszeliśmy dźwięk pociągu i pojedynczy odgłos wystrzału...
W kolejnej części zobaczyliśmy żałobnie ubrane żony zabitych, które wierszami poetów wypowiadały swój ból po utracie ukochanych. W następnej dzieci zamordowanych, które opowiadały o wieloletnich próbach dotarcia do prawdy o losach ich ojców. Na zakończenie zostały przywołane słowa świętego Jana Pawła II: "Jesteście ludźmi, których dotknął dramat niewinnej śmierci bliskich. Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana, jaka przestroga dla przyszłych pokoleń."
Potem udaliśmy się posadzić przed naszą szkołą Dąb Pamięci. To już drugi. W zamyśle są kolejne - mają symbolizować miejsca bestialskiego mordu na niewinnych polskich żołnierzach.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

"BIEGAM, BO LUBIĘ"
06.05.2017 r. przy pięknej, wiosennej  pogodzie odbyły się X Jaćwieskie Wiosenne Biegi Przełajowe w Starych Juchach. W biegach udział wzięli zawodnicy, reprezentujący 11 szkół podstawowych i 8 szkół gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowało 31 zawodników. Zwycięzcy każdego biegu otrzymywali puchar, miejsca I - III – medale i I - VI również dyplomy. Dodatkowo dla najmłodszych biegaczy wręczono pamiątkowe statuetki. Najmłodszymi biegaczami naszej szkoły byli uczniowie klasy II: Oliwia Kobiela, Malwina Kasak, Karolina Dumka i Karol Korenkiewicz. W klasyfikacji szkół podstawowych i gimnazjum wręczono puchary za miejsca I - VI oraz dyplomy dla każdej szkoły. Najlepszymi biegaczami naszej szkoły okazali się: Adam Słuchocki i Radek Pilch. Wszystkim zawodnikom  przygotowany był gorący posiłek. Dziękujemy zawodnikom za aktywny udział w biegach, które relaksują, odprężają, są przyjemne, a co najważniejsze – zdrowe. Dzisiaj biegają wszyscy. Nieważny jest wiek, płeć, zawód oraz sam wynik. Biegać może każdy, kto tylko chce. Oto wyniki  zawodów
Rocznik 2007
V miejsce Natalia Rosińska
Rocznik 2006
I  miejsce  - Adam  Słuchocki   
II miejsce - Radosław Pilch
IV miejsce Dominika Caryk
Rocznik 2005
VI miejsce Aleksandra Hanczaryk
VI miejsce Paweł Zajkowski
Rocznik 2004
IV miejsce Jakub Suchocki
V miejsce Klaudia Rutecka
V miejsce Mariusz Kowalczyk
Rocznik 2003
VI miejsce Ewelina Jakubiak
VI miejsce Robert Jakubiak
Rocznik 2001
III miejsce -  Urbanowicz Klaudia – kl. III gim.
IV miejsce Julia Walczak

Klasyfikacja drużynowa Szkoły Podstawowe:
IV  - miejsce  - Gawliki Wielkie

Klasyfikacja drużynowa Gimnazjum:
IV  miejsce  Gawliki Wielkie  
Opiekunami  wyjazdu  byli: O. Krupa, E. Idek i R. Sokalski
O.Krupa, nauczyciel wych – fiz.

PALMA WIELKANOCNA VI
Dnia 1 kwietnia 2017 r. (sobota) klasa VI wraz z wychowawczynią panią Beata Szymborską i rodzicami: panią Beatą Dąbrowską i panią Iwoną Słuchocką udali się do Mazuchówki do państwa Bałdygów, aby wykonać palmę wielkanocną. Pogoda dopisała, wszyscy ciężko pracowali przy robieniu kwiatów z bibuły. Chłopcy po kolei nawijali na kij gałązki bukszpanu, świerku, sosny i tui.
Po ciężkiej czterogodzinnej pracy uczniowie zobaczyli jej efekt. Palma była piękna. Wszyscy około 15 wróciliśmy do domów.
Beata Szymborska, wychowawca klasy VI

WIOSNĘ WITA SIĘ NA WAGARACH
Siedzenie w ławkach przez 7 godzin lekcyjnych w pierwszy dzień wiosny nie wydaje się być dobrym pomysłem. Na szczęście nauczyciele naszej szkoły pamiętają jeszcze czasy, jak to było, gdy byli uczniami i zaproponowali gimnazjalistom oraz klasie szóstej opuszczenie murów ukochanej placówki, by udać się na krótką, ale niezwykle atrakcyjną wycieczkę do Suwałk. Najpierw obejrzeliśmy wzruszający film pt. "Był sobie pies". To historia opowiadana z perspektywy zwierzęcia, które poszukuje sensu życia w świecie wielu samotnych i smutnych ludzi. To opowieść z przesłaniem, że najważniejszymi wartościami, którymi powinniśmy się kierować w naszej ziemskiej wędrówce, są: miłość, przyjaźń i rodzina. Następnie udaliśmy się na kręgielnię, aby rozruszać trochę zastałe po seansie kości. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z bowlingiem. Nie przeszkodziło to jednak w wyśmienitej zabawie pełnej krzyków, śmiechu i zdrowej rywalizacji. Po takim wysiłku trzeba było zregenerować siły pożywną pizzą. A że grzechem byłoby nie skorzystać z okazji zajrzenia do paru sklepów, to przeszliśmy się po galerii. Na krótki rekonesans szczególnie czekała żeńska część grupy. Wróciliśmy zadowoleni z takich przyjemnych "lekcji".
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

RAZEM Z BABCIĄ I DZIADKIEM
Minęło pół roku wytężonej pracy. Każdy, mały czy duży na odpoczynek zasłużył. Najmłodsi uczniowie bawili się na tradycyjnej zabawie choinkowej, na którą zaprosili najukochańsze osoby, babcie i dziadków. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych i instrumentalnych, przed zaproszonymi gośćmi. Każdy starał się jak najlepiej słowami wierszy i piosenek przekazać uczucia, jakimi darzą swoich dziadków. W razie „wpadki” i przejmującej tremy, rolę suflera pełniły panie: E. Idek, A. Gienieczko, O. Krupa i B. Wieliczko. Pierwszą część programu,  rozpoczęli wszyscy muzycznym przesłaniem całusków, następnie klasa druga przedstawiła noworoczne życzenia, a przedszkolaki na kolorowych dzwonkach zagrały popularną, zimową melodię „Dzwonki sań”. Klasa piąta, śpiewająco przypomniała o aktualnej porze roku, a na salę zaprzęgiem reniferów, powożonych przez Mikołaja, wjechały przedszkolaki. Dalsza część programu dedykowana była zaproszonym gościom, którzy na koniec usłyszeli muzyczne życzenia stu lat, a może jeszcze dłużej, wydzwonione przez grupę przedszkolną. Po programie artystycznym, obowiązkowo wnukowie ściskali swoje babcie i dziadków składając życzenia i wręczając przygotowane prezenty. A potem, wspólnie, przy muzyce, bawiły się trzy pokolenia, babcie i dziadkowie, rodzice i wnuczęta. Spotkanie zakończyła wizyta gościa w czerwonym ubraniu, czyli Mikołaja. Szczęśliwcy zaglądali do wielkich toreb, co też im Mikołaj przyniósł. Następne spotkanie ustalono za rok.
Program przygotowały: Anna Gienieczko, Ewa Idek, Olga Krupa, Barbara Wieliczko
Nad całością czuwała Barbara Wieliczko

JAKA PYSZNA SANNA...
Jak wysiedzieć na lekcjach, gdy za oknem bieli się wspaniały śnieg, oceny semestralne wystawione, a za drzwiami czekają ferie? Wysiedzieć trudno, więc klasy VI sp i I gimnazjum wraz z wychowawczyniami: Beatą Szymborska i Justyną Kozłowską, udały się 19 stycznia na kulig po Puszczy Boreckiej.
Po 3 godzinach nauki uczniowie dotarli do Folwarku Łękuk, skąd ruszyli na zimową przejażdżkę saniami zaprzężoną w parę koni. Niekiedy na ostrych zakrętach z wybuchami śmiechu i radości spadali z sanek w wielkie zaspy. Czasem, gdy pani woźnica przyspieszała, głośno piszczeli i krzyczeli. Podczas postoju w środku lasu był czas na obrzucanie się śnieżkami. Niektórzy wyglądali jak śniegowe bałwany, tylko marchewek brakowało. Po powrocie młodzież siadła przy wspólnym ognisku, gdzie upiekła kiełbaski i wypiła ciepłą herbatkę. W cudownych nastrojach uczestnicy sanny wrócili do domów.
Dziękujemy pani Izie Przyłuckiej, mamie Maćka, za życzliwość i ogromną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego, wychowawca I gim., Beata Szymborska, nauczycielka matematyki, wychowawca VI sp.

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA DZIECI "PUCHAR ZIMY 2017"
Przy okazji 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach odbywał się turniej piłki nożnej dla dzieci. Około 100 zawodników z terenu Gminy Wydminy aktywnie spędzało niedzielne przedpołudnie, włączając się tym samym w akcję charytatywną WOŚP.Wśród 10 drużyn znalazły się dwie z Zespołu Szkół  w Gawlikach Wielkich. Wypadły bardzo dobrze. Nie przegrały żadnego meczu, a najwięcej bramek zdobyli bracia Adam i Mateusz Słuchoccy - po 6. Na zakończenie turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego.
Dziękujemy Panu Markowi Ostrowskiemu, organizatorowi turnieju, za wspaniałą zabawę i grę w duchu fair play.
Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Słuchocki, Mariusz Kowalczyk, Jakub Suchocki, Adam Słuchocki, Patryk Piekarz, Radek Pilch , Szymon Sabat, Igor Siekaniec, Krystian Grądzki, Kacper Kuszczak, Karol Wysocki, Paweł Zajkowski.
Opiekunkami drużyn były: Olga Krupa i Ewa Idek.
  

"WOLNOŚĆ - KOCHAM I ROZUMIEM, WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM"
98 lat temu Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę nad podległym jej wojskiem przybyłemu do Warszawy Józefowi Piłsudskiemu. W świadomości Polaków 11 listopada 1918 r. na zawsze utrwalił się jako symbol procesu odzyskiwania upragnionej niepodległości po 123 latach niewoli…
Uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Justyny Kozłowskiej i Małgorzaty Borzeńskiej, przygotowali przedstawienie pt. "Lekcja historii", w którym przybliżyli wyboistą drogę naszej Ojczyzny do odzyskania wolności. Przypomnieli również, co to znaczy być Polakiem i patriotą. Występujący przywołali fakty historyczne, które doprowadziły do zniknięcia Polski z map Europy, tzn. trzy kolejne rozbiory, a także niektóre ze zrywów niepodległościowych, np. powstanie styczniowe i listopadowe. Akademia wzbogacona została o prezentację multimedialną i film dokumentalny. Najbardziej wzruszającymi momentami były: melorecytacja wiersza Cypriana Kamila Norwida "Moja piosenka" w wykonaniu Oli Gienieczko i wygłoszenie "Roty" Marii Konopnickiej w interpretacji Łukasza Jeleniewicza, Gabrysi Wiśniewskiej i chóru. Na zakończenie cała szkoła odśpiewała Hymn Państwowy. Ta chwila refleksji nad tym, czym dla nas jest wolna ojczyzna, przydała się wszystkim widzom. Bo niepodległość to rzeczywiście trudne słowo i może nie do końca doceniamy, co ono znaczy, gdyż nasze pokolenie, na szczęście, już nie pamięta, jak trudno żyć, gdy jest się zniewolonym. Jednak warto przypominać sobie, że na ten nasz dzisiejszy spokój zapracowało wielu, którzy oddali swe życie, byśmy mogli mieć nasz wolny kraj. Dobrze więc, by już najmłodsi wiedzieli, a starsi przypominali sobie wciąż, jaka jest nasza historia i zapamiętali tak ważne słowa, jak niepodległość, odwaga, poświęcenie i przywiązanie. Miejmy nadzieję, że te słowa jednak znaczą coś ważnego w naszym życiu.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

GAWLICZANIE W VII EDYCJI PROJEKTU "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"
W ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem"- etap jesienny 2016/2017,
uczniowie klasy III sp wraz z wychowawczynią wykonali 9 zadań, z których
realizacji wysłano 2 raporty do organizatora Fundacji Banku Ochrony
Środowiska "Aktywnie po zdrowie". Jego celem jest przede wszystkim
obszerna i kompleksowa edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w
szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Uczniowie
zachęcali do spożywania warzyw i owoców poprzez wykonanie pysznych i
zdrowych surówek, których próbowali uczniowie innych klas. Wykonali
plakaty zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz warzyw i
owoców, które zostały wywieszone w holu głównym na parterze szkoły.
Zabawy na świeżym powietrzu to wspaniała i zdrowa oferta spędzania
wolnego czasu. Wraz z klasami 0 - II trzeciaki zaprezentowały 10 zabaw i
gier, między innymi: "Trzy kółeczka". Dzieci nie chciały wracać do
szkoły, tak bardzo im się podobało. Przygotowali przedstawienie "Na
straganie", na które zaprosili uczniów, Rodziców i nauczycieli. 23
listopada odbyły się zajęcia na temat "Dbam o to, co jem i jak spędzam
czas", której celem było pokazanie dzieciom zależności między sposobem
odżywiania i aktywnością fizyczną a stanem zdrowia i samopoczuciem. W
konkursie klasowym na najlepszy zestaw śniadaniowy zwyciężył Olaf
Naszkiewicz, który otrzymał odznakę SUPER KUCHARZA. Pozostałe przepisy
zostały złożone w KLASOWĄ KSIĘGĘ ŚNIADANIOWĄ,która jest dostępna w sali
nr 11. Odbyło się forum dla Rodziców "PLANOWANIE POSIŁKÓW - ZASADY I
BŁĘDY". Wszystkie działania staraliśmy się promować w szkole.
Powyższe zadania uświadomiły uczniom związek pomiędzy żywieniem, a
występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz bardzo ważnej roli
codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Jeżeli
uczniowie będą zdrowi, to lepiej nauka będzie im szła i więcej będą
umieli. Czyli hasło "Zdrowo jem, więcej wiem" ma swoją mądrość.
Opracowała: Ewa Idek, wychowawca klasy III sp

OTRZĘSINY
W dniu 14 grudnia w naszej szkole miała miejsce długo oczekiwana impreza - otrzęsiny klasy pierwszej.Pierwszoklasiści, zanim zostali przyjęci do grona uczniów gimnazjum, musieli sprostać zadaniom, które zostały przygotowane przez ich starszych kolegów z klasy drugiej.
Po pierwsze - przyjść przebrani za ludzi pochodzenia afrykańskiego, a książki umieścić w jutowych workach.
Po drugie - przedstawić w oryginalny sposób siebie i swoje przebranie.
Po trzecie - chóralnie zaśpiewać przebój disco polo "Przez twe oczy zielone".
Po czwarte - z zamkniętymi oczami, tylko za pomocą zmysłów smaku i zapachu odgadnąć, jaką przyprawę mu podano.
Po piąte - odpowiedzieć na pytania dotyczące szkoły i nauczycieli w niej uczących.
Po szóste - zjeść cytrynę.
Po siódme - wypić mleko bez użycia rąk.
Po ósme - narysować portret wychowawcy.
Po  dziewiąte - zatańczyć.
Dla niesubordynowanych i źle odpowiadających były kary - pompki i przysiady. Wychowawca klasy I., mając zasłonięte oczy szalem, musiał rozpoznać swoich uczniów przez dotknięcie ich twarzy. Na zakończenie pierwszaki złożyły przysięgę i otrzymali dyplomy przyjęcia w poczet uczniów gimnazjum. Po takim chrzcie, mogą już śmiało siebie nazywać GIMNAZJALISTAMI!
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego, wychowawca klasy 1.

GAWLICZANIE W POWIATOWYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR TYMBARKU
Po długich przygotowaniach (treningi, sparingi), nadszedł czas na rozgrywki „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. 30 listopada 2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach odbyły się eliminacje powiatowe.  W kategorii U - 12 dziewcząt do rozgrywek zgłosiły się  dwa zespoły: SP Gawliki Wielkie i SP Miłki. Oba zespoły rozegrały między sobą mecz, w którym lepsze okazały się zawodniczki z Miłek wygrywając 4:0 i awansując tym samym do rozgrywek szczebla wojewódzkiego. W kategorii U - 12 chłopców odbył się również jeden mecz między drużyną z Gawlików Wielkich i Giżycka. Nasi zawodnicy zostali pokonani 5:2 i nie awansowali do finału wojewódzkiego. Mimo porażek naszych drużyn należy podkreślić fakt, że zarówno dziewczęta jak i chłopcy walczyli bardzo dzielnie, budując składne akcje. W sporcie również dużą rolę odgrywa „szczęście”, którego tym razem nam zabrakło. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w rozgrywkach szczebla wojewódzkiego, a naszym zawodnikom dobrych wyników w kolejnych turniejach.
Skład U - 12 dziewcząt i chłopców SP Gawliki Wielkie: Aleksandra Hanczaryk, Julita Gąsecka, Ramona Malesa, Dominika Caryk, Kinga Kulas, Natalia Rejs, Marta Zajkowska, Wiktoria Suchocka, Karolina Wysocka, Kacper Kuszczak, Patryk Piekarz, Radosław Pilch, Szymon Sabat, Igor Siekaniec, Adam Słuchocki, Antoni Wojtak, Karol Wysocki, Paweł Zajkowski. Opiekunkami drużyn były: p. Olga Krupa i p. Ewa Idek
Opracowała: Ewa Idek, nauczyciel wych. fizycznego

MIKOŁAJKOWA KĄPIEL W BASENIE.
Dnia 06 grudnia 2016 r. za oknem mróz i ślizgawica na drodze, a uczniowie naszej szkoły
jak co roku, wraz z opiekunami, wybrali się na basen do Ełku. Na krytej pływalni dzieci miały
do dyspozycji nowe zjeżdżalnie i jacuzzi oraz mniejszy basen. Pod opieką ratownika, który
spotkanie rozpoczął od zapoznania z regulaminem korzystania z pływalni, dzieci z klas I-IV
mogły przez 1,5 godziny wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich
atrakcji. Ci starsi skorzystali również z basenu sportowego, gdzie rywalizowali między sobą
w szybkości pływania.
Podstawowym celem wyjazdu na basen było kształtowanie nawyków i postaw
prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz
agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia, jak i również zachęcenie do czynnego
spędzania czasu wolnego. Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom
wyjazdu oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Dzieci były pod
stałą opieką nauczycieli i rodziców od momentu wejścia do autobusu, pobytu na basenie, aż
do powrotu do szkoły. Organizatorem wyjazdu była Olga Krupa, a opiekunami panie: Anna
Gienieczko i Magdalena Stodulska oraz rodzice: pani Ewa Krakowska i pani Agnieszka
Wojtak. Zarówno w swoim, jak i w imieniu dzieci dziękuję paniom za sprawną opiekę i
okazałą pomoc podczas wyjazdu.
Kierownik wyjazdu: O. Krupa

"NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA, DZIEWKOM Z WRÓŻBY NADZIEJA”.
Od zarania dziejów ludzie próbowali poznać przyszłość. Najstarszym sposobem na odkrycie przeznaczenia były oczywiście wróżby. Okazją ku temu była wigilia świętego Andrzeja przypadająca 29 listopada. Dziewczęta w tym dniu usiłowały dowiedzieć się czegoś o swym przyszłym losie. Podczas gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Katarzynki były jednak mniej atrakcyjne od andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Ślad tego starego zwyczaju i dawnych wierzeń pozostał jedynie w przysłowiu: "W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”. Obecnie odbiega się od tradycji i andrzejki stały się świętem, na którym wróżą sobie wszyscy: i chłopcy, i dziewczyny, a przepowiednie są traktowane z przymrużeniem oka. By tradycji stało się zadość klasy 0 - III spotkały się na zabawie andrzejkowej w dniu 30 listopada. Dziewczęta z klasy szóstej: Natalia Borkowska i Klaudia Rutecka przygotowały dla nich kilka wróżb andrzejkowych. Było ustawianie butów, wróżba "Imiona”, magiczny ogień, filiżanki. Wróżby andrzejkowe przeplatane były zabawami, które prowadziła p. Barbara Wieliczko. Dzieci miło spędziły czas.
A. Gienieczko, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej

WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ!
Dzień 9 listopada uczniowie klas 4 - 6 sp. i 1 - 3gim. spędzili w Warszawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od stadionu klubu sportowego Legia Warszawa. Dwaj sympatyczni przewodnicy (pozdrowienia dla Adama i Artura) oprowadzili nas po obiekcie i opowiedzieli historię klubu. Mogliśmy usiąść nie tylko na zwykłych trybunach, ale także na miejscach VIP - owskich. Niektórzy poczuli się jak komentatorzy sportowi, zasiadając w kabinach przeznaczonych dla dziennikarzy. W sali konferencyjnej oprowadzający przepytali nas z wiedzy, którą nam przekazali. Za prawidłową odpowiedź otrzymywaliśmy karty z wizerunkami piłkarzy Legii Warszawy. Chyba poszło nam nieźle, skoro każdy wyszedł z ww. pamiątką. Panowie pozwolili nam zajrzeć także do szatni legionistów. Największe emocje przeżyliśmy wchodząc na płytę boiska. Chłopcy od razu chcieli zagrać w piłkę, ale właśnie pielęgnowano murawę. Dziewczęta zadowoliły się miejscami, w których siedzą podczas meczu szkoleniowcy i rezerwowi zawodnicy. Wielu z nas liczyło na spotkanie z Pazdanem. Niestety, nie udało się, ale za to zrobiliśmy sobie zdjęcie z obiecującym piłkarzem z kadry młodzików. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na tle napisu "LEGIA".
Pod stadionem czekała już pani przewodnik, która zabrała nas na spacer po Starówce. Najpierw znaleźliśmy się pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Przewodniczka uświadomiła nam, że każdego dnia (było ich 63) powstania ginęło średnio 3 tysiące ludzi. Pokazała nam miejsce pamięci przy ul. Kilińskiego, w którym wybuchł "czołg - pułapka", zabijając ponad 300 osób - powstańców i cywili, w tym dzieci. Następnie udaliśmy się pod Pomnik Małego Powstańca - symbolu wszystkich niedorosłych dzieci - żołnierzy. Spacerując po uliczkach Starego Miasta, mieliśmy okazję zobaczyć piękne kamieniczki, Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Oglądając Pałac Prezydencki, mieliśmy cichą nadzieję, że zobaczymy prezydenta. Po drodze do ostatniego punktu zwiedzania zobaczyliśmy pomniki dwóch wybitnych Polaków: Adama Mickiewicza i Józefa Piłsudskiego. Meta naszego spaceru to Grób Nieznanego Żołnierza. Udało nam się zdążyć na zmianę warty.
Następnie udaliśmy się na posiłek do "Złotych Tarasów". Potem powędrowaliśmy do teatru "Studio Buffo", aby obejrzeć spektakl pt. "Piotruś Pan". Na półtorej godziny przenieśliśmy się do Nibywalencji razem z Wendy i jej braćmi. Urzekła nas bajkowa scenografia z obrotową, czarodziejską wyspą i pirackim statkiem, który "rozwala" ścianę teatru. Byliśmy pod wrażeniem muzyki i układów choreograficznych. Nasze serca skradł piękny golden retriever Tabasco vel Nana. Zachwyt wzbudzili młodzi aktorzy, którzy latali nad sceną. A jak wokół nas swój wojenny taniec odtańczyły Indianki, "achom" i "ochom" nie było końca.
Dla większości młodzieży był to pierwszy kontakt z teatrem, wydaje się, że udany, bo tuż po spektaklu zaczęły się dopytywania, kiedy przyjedziemy na kolejny.
Droga do domu nie była lekka, bo zima zaatakowała znienacka. Jednak doświadczeni kierowcy dowieźli nas całych i zdrowych prosto w ramiona wytęsknionych rodziców.
Wyjazd zorganizowały: pani Justyna Kozłowska i pani Beata Szymborska, w opiece nad młodzieżą pomogła pani Małgorzata Borzeńska.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

ŚNIADANIE  DAJE  MOC!!! -  DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
„Balon bez powietrza nigdzie nie poleci,
samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę,
a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki”.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego po raz kolejny, 08-11-2016 r. uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami i rodzicami przystąpili do ogólnopolskiej  akcji „Śniadanie Daje Moc”.
Celem programu było: zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania.Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Niesamowicie zaangażowali się  w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni przygotowali i włożyli dzieciom do tornistrów produkty potrzebne do przygotowania zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: różnego rodzaju pieczywo, masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa, sałatki, woda i soki. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić  się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt.„Uśmiechy na buziach i pełne brzuszki, to jest to, co lubią wszystkie maluszki”.
O. Krupa, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

"JAK ONI ŚLUBUJĄ"
13 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość, podczas której uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała podniosły, a zarazem radosny charakter. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej przedstawili to, czego już się w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali program artystyczny pod hasłem "Jak oni ślubują". Podczas imprezy prowadzonej przez starszych kolegów z 4 klasy uczniowie w wesoły sposób udowodnili, że zasługują na miano ucznia 1 klasy. Pierwszacy tańczyli, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po części artystycznej złożyli uroczyste ślubowanie, zobowiązując się do tego, iż będą dobrymi i pilnymi uczniami. Aktu pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Dorota Kurpiewska. Uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz prezenty przygotowane przez rodziców. Wszyscy życzyli pierwszakom sukcesów w szkole. Dzień minął w radosnej atmosferze, przy wspólnym poczęstunku, który przygotowali rodzice.
Olga Krupa, wychowawca klasy I

RUSZYŁY PRZYGOTOWANIA DO TYMBARKU
21 września 2016 r. w godz. popołudniowych na Orliku przy ZS w Gawlikach Wielkich odbyły się mecze sparingowe z drużynami z Wydmin. Spotkanie miało na celu sprawdzenie umiejętności gry naszych uczniów przed zbliżającymi się rozgrywkami XVII edycji Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w roku szkolnym 2016/2017.
Po obserwacji naszych zawodników wytypowano i zgłoszono 2 drużyny U - 12 do reprezentowania naszej szkoły w turnieju. W meczach najbardziej chodziło o przygotowywanie i kończenie strzałami na bramkę akcji oraz zgranie drużyny. Bardzo dziękujemy naszym Rodzicom, którzy licznie przybyli na Orlika i dopingowali swoje pociechy. Podziękowania należą się również panu Markowi Ostrowskiemu i jego zawodnikom za uczestnictwo w sparingu.
Składy naszych drużyn :
U - 12 chłopcy:            U - 12 dziewczęta:
1. Sabat Szymon     1. Hanczaryk Aleksandra
2. Matelak Kacper    2. Gąsecka Julita
3. Siekaniec Igor    3. Zajkowska Marta
4. Zajkowski Paweł    4. Caryk Dominika
5. Kuszczak Kacper    5. Kulas Kinga
6. Wysocki Karol    6. Kasak Kinga
7. Słuchocki Adam    7. Rejs Natalia
8. Piekarz Patryk    8. Suchocka Wiktoria
9. Pilch Radosław    9. Wysocka Karolina
10. Wojtak Antoni     
Życzymy sukcesów w turnieju.
N-le wych. fiz.: Ewa Idek i Olga Krupa

SPOTKANIE POLICJANTÓW Z UCZNIAMI
22 września 2016 r. uczniów Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich odwiedziło dwóch policjantów. Głównym powodem spotkania było poinformowanie oraz przypomnienie dzieciom najważniejszych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, właściwego zachowania w pojazdach komunikacji autobusowej i samochodowej oraz odpowiedniego zachowywania się i poruszania w czasie przerw po korytarzach szkolnych. Panowie uczulali dzieci na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez ulicę i konieczności noszenia elementów odblaskowych. W trakcie opowiadań sprawdzili również wiedzę dzieci na temat telefonów alarmowych i sposobach powiadamiania o niebezpieczeństwie. Przypominali, jak należy zachować się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą wydarzyć się w życiu codziennym np.przyjmowanie odpowiedniej pozycji w razie spotkania z agresywnym psem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali policjantów i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Wykazali się dużą znajomością wiedzy na poruszane tematy. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.
Olga Krupa,nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego