Menu główne
POŻEGNANIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017.
Szanowni Goście! Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy! Koledzy i Koleżanki! Drodzy Uczniowie!
Nastąpił dzień, który dla wielu jest zwykłym dniem pracy, prozaicznym dniem domowych czynności, szarym powtarzającym się kłębkiem zajęć zawodowych. Ale nie dla nas pracowników szkoły, ale nie dla Państwa, którzy tutaj się zebraliście, ale przede wszystkim nie dla uczniów, którzy tu przed nami siedzą z bukietem kwiatów, odświętnie ubranych w galowy zadbany strój, z uśmiechem na twarzy, ale i skupionych, z powagą i zrozumieniem oczekujących na moment bycia w centrum uwagi. Jesteśmy dzisiaj tutaj dla Was po to, aby w uroczysty sposób zakończyć rok szkolny 2016/2017, niby taki sam, jak poprzedni ale trochę inny, z nowymi pomysłami, subtelnym początkiem, tajemniczym programem.
Szanowni Państwo!
Dzisiejsze spotkanie rozpoczniemy trochę inaczej, może nietypowo, może oryginalniej, może z dozą tajemniczości, ale dzisiaj mamy nie Dzień Mamy, tylko Dzień Taty, kalendarzowy Dzień Ojca. Ważny dzień, bo równy Dniu Mamy, a co dzieci powinny podarować swoim Tatusiom w dniu ich święta? Z pewnością wystarczą piękne życzenia na Dzień Taty o chociażby takiej treści:
„Wiemy jak ciężko pracujesz tato!
Bardzo Cię wszyscy kochamy za to,
a także za Twe szlachetne serce,
w którym rodzina pierwsze ma miejsce!
W ten dzień świąteczny przyjmij podziękę
za wiarę, mądrość, ojcowską rękę”.
Szanowni Państwo!
„Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął, i lękaj się, byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś.”, bo „Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat.” Ale bez wytyczonych zadań, bez pomocy i bez wsparcia różnych instytucji nie można sobie wyobrazić pracy szkoły (…).
Chcielibyśmy, by nasza placówka była dobrą szkołą, czyli taką, która nie produkuje geniuszy, tylko zdrowe społeczeństwo. W tym kierunku pragniemy zmierzać. Dziękuję Gronu Pedagogicznemu za wkład pracy w rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji, i kształtowania postaw naszych uczniów. Dziękuję Nauczycielom, którzy odkrywają w Was talenty, motywują do działania, zachęcają do wytężonej pracy, abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie każdy dzień.
Dziękuję również w szczególny sposób Rodzicom i Opiekunom, bo to Oni są przy Was każdego poranka, gdy się budzicie, przy każdym Waszym powrocie do domu, przeżywają troski szkolne, cieszą się z sukcesów, czasem cierpią, gdy przeżywacie porażki, wysłuchują Waszych skarg, podtrzymują na duchu, tłumaczą, że każdy nowy dzień przynosi inne rozwiązania. Pamiętajcie Państwo, że macie we mnie sojusznika i w każdej sprawie, jeśli tylko powolą mi na to kompetencje, będę Wam służyć radą i pomocą (…).
Szanowni Państwo! Zbliża się moment, na który nasi uczniowie czekali 10 lat, 1 dekadę, 1/10 wieku. To właśnie ta chwila, by z dumą usiąść na tym dostojnym krześle, w tym granatowym pamiątkowym birecie, by otrzymać „Dyplom Absolwenta Gimnazjum”. Choć nie wszystkim w tym roku udało się zakończyć trzyletnią edukcję z sukcesem, nad czym boleję, to nie można psuć dzisiejszego nastroju trudnymi decyzjami.
Drodzy Absolwenci! Przeżyliśmy wspólnie 3 lata ciężkiej pracy, nauki, morderczych sprawdzianów, klasówek, odpytywań, a w końcu egzaminów. Były sukcesy, ale i porażki. Dzisiaj spotykamy się na kolejnym etapie Waszego życia, który mam nadzieję będziecie mile wspominać. U progu nowych doświadczeń i wyzwań, które roztoczy przed Wami przyszłość, życzę abyście dokonywali właściwych wyborów, byście byli odważni w myśleniu i działaniu, otwarci na drugiego człowieka. Każdego dnia uczcie się czegoś nowego o sobie i o innych. Nie zmarnujcie niczego, co piękne, dobre i ważne! Żegnam Was Absolwenci i życzę, aby spełniły się Wasze najśmielsze marzenia. Pamiętajcie, że „Za dwadzieścia lat bardziej będziecie żałowali tego, czego nie zrobiliście, niż tego, co zrobiliście. Więc odwiążcie liny, opuśćcie bezpieczną przystań. Złapcie w żagle pomyślne wiatry. Podróżujcie, śnijcie, odkrywajcie”
Szanowni Rodzice naszych Absolwentów! Gratuluję Państwu wspaniałych i dobrze wychowanych, utalentowanych córek i synów. Dziękuję za wsparcie, dobre rady i ogromną życzliwość, na jaką zawsze mogłam liczyć z Państwa strony. Zawsze należy pamiętać, że podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny. W Was jest siła i moc wspierania, uczenia i wychowania swoich dzieci. My tylko pomagamy rozwinąć skrzydła Waszym pociechom. Wierzę, że nie będziemy świadkami tezy fińskij, że „W pamięci uczniów najlepiej zapisują się błędy nauczycieli". Wolelibyśmy, aby nasi uczniowie zapamiętali prawdę, że „Rodzicom zawdzięcza uczeń tylko życie, nauczycielowi życie dobre i szczęśliwe".
Szanowni Uczestnicy dzisiejszej uroczystości! 4 września 2017 r. znowu się spotkamy. Życie szkolne znów zacznie rozbrzmiewać, bo „Świat jest podtrzymywany oddechem dzieci spieszących do szkoły", uczniów tutaj zgromadzonych, którzy rozsławiacie naszą miejscowość. Za swoją roczną pracę otrzymaliście świadectwa, dyplomy za wyróżniającą pracę społeczną, podziękownia za osiągnięcia w konkursach i zawodach. Za to Was podziwiam i składam Wam gratulacje. Starajcie się jednak walczyć o miejsca w konkursach wojewódzkich, bierzcie udział w rozgrywkach ogólnopolskich, olimpiadach przedmiotowych kuratora oświaty. Wiem, że stać Was na dobre wyniki nawet poza obrębem naszego powiatu. Mimo, że nie jest Was aż tak dużo, to jednak potencjał tkwi w jakości, a nie w ilości i warto to udowodnić z pomocą doświadczonych pedagogów, których mamy w naszej szkole. Wiem też, że nie ominiemy kolejnych zadań, które kosztować nas będą wiele wysiłku, zmagań, realizacji celów nowej reformy programowej. Czego życzyć w takim dniu? Gronu pedagogicznemu i wszystkim Uczniom, życzę, aby czas wakacji był czasem dobrego odpoczynku, czasem nabierania sił do dalszej nauki i pracy.
Na pożegnanie życzę Wam zwykłymi słowami słonecznych i bezpiecznych wakacji, Rodzicom pociechy i wytrwałości w wakacyjnej opiece, Nauczycielom, zasłużonego wypoczynku i nowych pomysłów do realizacji w roku szkolnym 2017/2018. By ten wolny czas wydłużył się chociaż o jeden dzień, którego zawsze brakuje do zamknięcia prozaicznych czynności zawodowych. Życzę, aby wakacje, ten długo oczekiwany czas, dały wszystkim tutaj obecnym dużo radości, aby bezpiecznie z nich powrócić, i aby w pełni sił i młodzieńczej radości spotkać się we wrześniu 2017 r.
Wszystkim przyjaciołom szkoły i instytucjom współpracującym z naszą placówką chwili wytchnienia od realizacji zadań oświatowych, bo są one wymagające i wyczerpujące, choć ciężko będzie o nich zapomnieć podczas tych siedemdziesięciu wolnych dni
Drodzy Uczniowie, Dostojni Goście, Szanowni Rodzice. Koleżanki i Koledzy Nauczyciele, Pracownicy Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich!
Rok Szkolny 2016/2017 uważam za zamknięty!
Anna Skrypoczka
dyrektor Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich
(fragmenty z przemówienia z okazji zakończenia roku szkolnego)
„VIVAT MAJ, TRZECI MAJ…”
Słowa tej pięknej piosenki przypominają o jednym z najważniejszych aktów historycznych w dziejach naszego państwa, uchwaleniu Konstytucji Trzeciego Maja, swoistego programu reform, których celem było ratowanie Ojczyzny. Choć cel ten nie został osiągnięty, to jednak wielkość tej idei była i jest tak znacząca, że z tej okazji obchodzimy Święto Konstytucji. Również w naszej szkole miała miejsce uroczysta cześć artystyczna przygotowana przez Samorząd Szkolny oraz klasę trzecią gimnazjum. W krótkim programie artystycznym przypomniano społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom najważniejsze okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, skonstruowanej w tradycji prawnej nowoczesnej filozofii europejskiej.
Warto podkreślić i kultywować te historyczne momenty z dziejów Ojczyzny, z których jesteśmy dumni, dalekie od nacjonalizmu, mogące być wzorem nie tylko dla nas, ale również dla innych narodów i w oparciu o nie kształtować właściwe postawy patriotyczne.
Robert Wieliczko, naucyciel historii
ŁAŻNĄ STRUGĄ PŁYWAĆ KAŻDY MOŻE
Spływ kajakowy Łaźną Strugą to duże przeżycie natury odkrywczo -
Robert Wieliczko, kierownik spływu
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO OLSZTYNA
17 maja 2017 r. w pogodny, wiosenny poranek, wybraliśmy się na wycieczkę do Olsztyna. Wszyscy zebraliśmy się przed szkołą i punktualnie o 6.45 wyruszyliśmy w drogę. Podróż minęła nam bardzo szybko. O godz. 10.00 byliśmy w Planetarium na seansie pt.:"Ziemia, Księżyc, Słońce". Co się dzieje na niebie? Dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Na te i inne nurtujące najmłodszych pytania w prosty i zabawny sposób odpowiedział nam ten seans ukazując, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi. Obejrzeliśmy ciekawe zjawiska astronomiczne, dowiedzieliśmy się, jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie. Następnie poszliśmy do Teatru Lalek, w którym obejrzeliśmy niezwykły, wielokrotnie prezentowany w kraju i za granicą spektakl zrealizowany w konwencji "czarnego teatru" -
Kierownik wycieczki: Ewa Idek
O BIWAKU W STEGNIE
5 czerwca o godz. 8.00 klasy 4 -
We wtorek mieliśmy pobudkę o godz. 8.30, a o 9.00 śniadanie. Po zjedzeniu posiłku zebraliśmy potrzebne nam rzeczy i pojechaliśmy na zakupy do Krynicy Morskiej. Wróciliśmy punktualnie na obiad. Tego dnia pogoda niezbyt nam dopisała. Trochę padał deszcz i było pochmurno, dlatego nad morze wybraliśmy się dopiero około godziny 17.00, kiedy zrobiło się cieplej. Porobiliśmy zdjęcia, dokupiliśmy pamiątki i powróciliśmy na teren ośrodka. Tam czekało na nas ognisko. Każdy spędzał czas wolny według swojego uznania. Niektórzy grali w piłkę nożną, tenisa stołowego i ziemnego, a inni rozmawiali w swoich domkach. Niestety, szybko nastała godz. 22.00 i musieliśmy stawić się w swoich domkach.
Następnego dnia było trochę smutno, bo to właśnie tego dnia był odjazd do domu. Po śniadaniu posprzątaliśmy swoje domki i po godz. 10.00 ruszyliśmy w drogę powrotną. W autobusie cała grupa odśpiewała Mai Kordowskiej sto lat z okazji urodzin. W planach mieliśmy zwiedzanie Klasztoru Księży Marianów w Stoczku. Przewodnik oprowadził nas po klasztorze i opowiedział nam o tym miejscu. Po ponad godzinnym zwiedzaniu zmęczeni ruszyliśmy dalej. W Kętrzynie zatrzymaliśmy się na obiad, po zjedzeniu udaliśmy się do Gawlików Wielkich, czyli miejsca docelowego. Na miejscu byliśmy około godz. 18.00. Wszyscy bardzo zadowoleni, odjechaliśmy do swoich domów, miło wspominając wspólnie spędzony czas na biwaku.
Julia Walczak, klasa III gimnazjum
MISTRZOWIE FOTO
7 czerwca w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku odbył się zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Giżycku IV Powiatowy Dzień Talentu. Młodzież ze szkół powiatu giżyckiego miała okazję zaprezentować swoje talenty w kategoriach: plastyka, recytacja, teatr, śpiew, muzyka, taniec, gra na instrumencie i inne nietypowe prezentowane przez pojedynczych uczestników.
Naszą szkołę reprezentowali Mistrzowie Foto: Wiktoria Gotkowicz, Aleksandra Gienieczko, Karolina Zajkowska, Sandra Suchocka, Aleksandra Jeleniewicz i Maciej Przyłucki.
Uczniowie pod opieką pani Beaty Szymborskiej sfotografowali ciekawe zjawiska fizyczne oraz piękno naszych Mazur. Zdjęcia umieściliśmy na tekturowych planszach i nadaliśmy tytuły: Mazury w obiektywie i Fizyka w obiektywie. Uczestnicy otrzymali dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Beata Szymborska, nauczycielka matematyki i fizyki
IV POWIATOWY DZIEŃ TALENTU Z UCZNIAMI NASZEJ SZKOŁY!
Plastyka, recytacja, śpiew, taniec czy gra na instrumencie. To tylko niektóre z talentów, jakie zostały zaprezentowane na IV już Powiatowym Dniu Talentów w Giżycku. Swoimi umiejętnościami pochwaliło się łącznie 150 uczniów. Wśród nich nie zabrakło też reprezentantów naszej szkoły.
Gala utalentowanych odbyła się 7 czerwca o godz. 9 w hali sportowej Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku. Naszą placówkę dumnie reprezentowało jak zawsze silne grono utalentowanych uczniów. Zgromadzoną widownię i pozostałych uczestników swoim występem zachwyciła uczennica klasy II gimnazjum -
Na scenie wystąpiło 150 uczniów. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Zwycięzców zaś uhonorowano statuetkami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sponsorów. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich już zapraszamy do udziału w kolejnej – przyszłorocznej edycji!
Wspieranie i motywowanie ucznia w rozwijaniu jego talentów jest ważnym zadaniem każdej szkoły. Tym bardziej cieszymy się, że nasza placówka gromadzi tak wielu uzdolnionych młodych ludzi, którzy nie tylko chcą pochwalić się swoim talentem, ale także go rozwijać.
Opracownie: Dorota Kurpiewska
ŚWIĘTO MAMY I TATY W KLASIE III
26 maja w klasie III odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Na zaproszenie dzieci, do szkoły przybyli ich Rodzice, dla których dzieci przygotowały przedstawienie, z serca płynące życzenia oraz prezenty. Uczniowie wystąpili w przedstawieniu pod tytułem:"Migawki ze szkolnej ławki". Teksty pełne humoru bardzo się podobały widzom, którzy niejednokrotnie ocierali łzy ze śmiechu. I tak np. Antek wcielił się w rolę Zenusia, który -
Ewa Idek, wych. klasy III
DZIEŃ MAMY W PIERWSZEJ KLASIE
Dzień 26 maja -
Olga Krupa, wychowawczyni kl. I
ZAMILKLI WIOSNĄ 1940, ALE MY O NICH OPOWIADAMY.
26 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji nasi uczniowie przygotowali (pod czujnym okiem i uchem pań: Małgorzaty Borzeńskiej i Justyny Kozłowskiej) inscenizację odtwarzającą wydarzenia z wiosny 1940 roku oraz pokazującą ból rodzin po staracie ukochanych synów, mężów, ojców. Prezentacja składała się z czterech części. W pierwszej pikietujące rodziny katyńskie domagały się poznania prawdy historycznej i ukarania winnych mordu na ich ukochanych. Przywołali powtarzane latami kłamstwa -
W kolejnej części zobaczyliśmy żałobnie ubrane żony zabitych, które wierszami poetów wypowiadały swój ból po utracie ukochanych. W następnej dzieci zamordowanych, które opowiadały o wieloletnich próbach dotarcia do prawdy o losach ich ojców. Na zakończenie zostały przywołane słowa świętego Jana Pawła II: "Jesteście ludźmi, których dotknął dramat niewinnej śmierci bliskich. Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana, jaka przestroga dla przyszłych pokoleń."
Potem udaliśmy się posadzić przed naszą szkołą Dąb Pamięci. To już drugi. W zamyśle są kolejne -
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego
"BIEGAM, BO LUBIĘ"
06.05.2017 r. przy pięknej, wiosennej pogodzie odbyły się X Jaćwieskie Wiosenne Biegi Przełajowe w Starych Juchach. W biegach udział wzięli zawodnicy, reprezentujący 11 szkół podstawowych i 8 szkół gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowało 31 zawodników. Zwycięzcy każdego biegu otrzymywali puchar, miejsca I -
Rocznik 2007
V miejsce Natalia Rosińska
Rocznik 2006
I miejsce -
II miejsce -
IV miejsce Dominika Caryk
Rocznik 2005
VI miejsce Aleksandra Hanczaryk
VI miejsce Paweł Zajkowski
Rocznik 2004
IV miejsce Jakub Suchocki
V miejsce Klaudia Rutecka
V miejsce Mariusz Kowalczyk
Rocznik 2003
VI miejsce Ewelina Jakubiak
VI miejsce Robert Jakubiak
Rocznik 2001
III miejsce -
IV miejsce Julia Walczak
Klasyfikacja drużynowa Szkoły Podstawowe:
IV -
Klasyfikacja drużynowa Gimnazjum:
IV miejsce Gawliki Wielkie
Opiekunami wyjazdu byli: O. Krupa, E. Idek i R. Sokalski
O.Krupa, nauczyciel wych – fiz.
PALMA WIELKANOCNA VI
Dnia 1 kwietnia 2017 r. (sobota) klasa VI wraz z wychowawczynią panią Beata Szymborską i rodzicami: panią Beatą Dąbrowską i panią Iwoną Słuchocką udali się do Mazuchówki do państwa Bałdygów, aby wykonać palmę wielkanocną. Pogoda dopisała, wszyscy ciężko pracowali przy robieniu kwiatów z bibuły. Chłopcy po kolei nawijali na kij gałązki bukszpanu, świerku, sosny i tui.
Po ciężkiej czterogodzinnej pracy uczniowie zobaczyli jej efekt. Palma była piękna. Wszyscy około 15 wróciliśmy do domów.
Beata Szymborska, wychowawca klasy VI
WIOSNĘ WITA SIĘ NA WAGARACH
Siedzenie w ławkach przez 7 godzin lekcyjnych w pierwszy dzień wiosny nie wydaje się być dobrym pomysłem. Na szczęście nauczyciele naszej szkoły pamiętają jeszcze czasy, jak to było, gdy byli uczniami i zaproponowali gimnazjalistom oraz klasie szóstej opuszczenie murów ukochanej placówki, by udać się na krótką, ale niezwykle atrakcyjną wycieczkę do Suwałk. Najpierw obejrzeliśmy wzruszający film pt. "Był sobie pies". To historia opowiadana z perspektywy zwierzęcia, które poszukuje sensu życia w świecie wielu samotnych i smutnych ludzi. To opowieść z przesłaniem, że najważniejszymi wartościami, którymi powinniśmy się kierować w naszej ziemskiej wędrówce, są: miłość, przyjaźń i rodzina. Następnie udaliśmy się na kręgielnię, aby rozruszać trochę zastałe po seansie kości. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z bowlingiem. Nie przeszkodziło to jednak w wyśmienitej zabawie pełnej krzyków, śmiechu i zdrowej rywalizacji. Po takim wysiłku trzeba było zregenerować siły pożywną pizzą. A że grzechem byłoby nie skorzystać z okazji zajrzenia do paru sklepów, to przeszliśmy się po galerii. Na krótki rekonesans szczególnie czekała żeńska część grupy. Wróciliśmy zadowoleni z takich przyjemnych "lekcji".
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego
RAZEM Z BABCIĄ I DZIADKIEM
Minęło pół roku wytężonej pracy. Każdy, mały czy duży na odpoczynek zasłużył. Najmłodsi uczniowie bawili się na tradycyjnej zabawie choinkowej, na którą zaprosili najukochańsze osoby, babcie i dziadków. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych i instrumentalnych, przed zaproszonymi gośćmi. Każdy starał się jak najlepiej słowami wierszy i piosenek przekazać uczucia, jakimi darzą swoich dziadków. W razie „wpadki” i przejmującej tremy, rolę suflera pełniły panie: E. Idek, A. Gienieczko, O. Krupa i B. Wieliczko. Pierwszą część programu, rozpoczęli wszyscy muzycznym przesłaniem całusków, następnie klasa druga przedstawiła noworoczne życzenia, a przedszkolaki na kolorowych dzwonkach zagrały popularną, zimową melodię „Dzwonki sań”. Klasa piąta, śpiewająco przypomniała o aktualnej porze roku, a na salę zaprzęgiem reniferów, powożonych przez Mikołaja, wjechały przedszkolaki. Dalsza część programu dedykowana była zaproszonym gościom, którzy na koniec usłyszeli muzyczne życzenia stu lat, a może jeszcze dłużej, wydzwonione przez grupę przedszkolną. Po programie artystycznym, obowiązkowo wnukowie ściskali swoje babcie i dziadków składając życzenia i wręczając przygotowane prezenty. A potem, wspólnie, przy muzyce, bawiły się trzy pokolenia, babcie i dziadkowie, rodzice i wnuczęta. Spotkanie zakończyła wizyta gościa w czerwonym ubraniu, czyli Mikołaja. Szczęśliwcy zaglądali do wielkich toreb, co też im Mikołaj przyniósł. Następne spotkanie ustalono za rok.
Program przygotowały: Anna Gienieczko, Ewa Idek, Olga Krupa, Barbara Wieliczko
Nad całością czuwała Barbara Wieliczko
JAKA PYSZNA SANNA...
Jak wysiedzieć na lekcjach, gdy za oknem bieli się wspaniały śnieg, oceny semestralne wystawione, a za drzwiami czekają ferie? Wysiedzieć trudno, więc klasy VI sp i I gimnazjum wraz z wychowawczyniami: Beatą Szymborska i Justyną Kozłowską, udały się 19 stycznia na kulig po Puszczy Boreckiej.
Po 3 godzinach nauki uczniowie dotarli do Folwarku Łękuk, skąd ruszyli na zimową przejażdżkę saniami zaprzężoną w parę koni. Niekiedy na ostrych zakrętach z wybuchami śmiechu i radości spadali z sanek w wielkie zaspy. Czasem, gdy pani woźnica przyspieszała, głośno piszczeli i krzyczeli. Podczas postoju w środku lasu był czas na obrzucanie się śnieżkami. Niektórzy wyglądali jak śniegowe bałwany, tylko marchewek brakowało. Po powrocie młodzież siadła przy wspólnym ognisku, gdzie upiekła kiełbaski i wypiła ciepłą herbatkę. W cudownych nastrojach uczestnicy sanny wrócili do domów.
Dziękujemy pani Izie Przyłuckiej, mamie Maćka, za życzliwość i ogromną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego, wychowawca I gim., Beata Szymborska, nauczycielka matematyki, wychowawca VI sp.
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA DZIECI "PUCHAR ZIMY 2017"
Przy okazji 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach odbywał się turniej piłki nożnej dla dzieci. Około 100 zawodników z terenu Gminy Wydminy aktywnie spędzało niedzielne przedpołudnie, włączając się tym samym w akcję charytatywną WOŚP.Wśród 10 drużyn znalazły się dwie z Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich. Wypadły bardzo dobrze. Nie przegrały żadnego meczu, a najwięcej bramek zdobyli bracia Adam i Mateusz Słuchoccy -
Dziękujemy Panu Markowi Ostrowskiemu, organizatorowi turnieju, za wspaniałą zabawę i grę w duchu fair play.
Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Słuchocki, Mariusz Kowalczyk, Jakub Suchocki, Adam Słuchocki, Patryk Piekarz, Radek Pilch , Szymon Sabat, Igor Siekaniec, Krystian Grądzki, Kacper Kuszczak, Karol Wysocki, Paweł Zajkowski.
Opiekunkami drużyn były: Olga Krupa i Ewa Idek.
"WOLNOŚĆ -
98 lat temu Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę nad podległym jej wojskiem przybyłemu do Warszawy Józefowi Piłsudskiemu. W świadomości Polaków 11 listopada 1918 r. na zawsze utrwalił się jako symbol procesu odzyskiwania upragnionej niepodległości po 123 latach niewoli…
Uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Justyny Kozłowskiej i Małgorzaty Borzeńskiej, przygotowali przedstawienie pt. "Lekcja historii", w którym przybliżyli wyboistą drogę naszej Ojczyzny do odzyskania wolności. Przypomnieli również, co to znaczy być Polakiem i patriotą. Występujący przywołali fakty historyczne, które doprowadziły do zniknięcia Polski z map Europy, tzn. trzy kolejne rozbiory, a także niektóre ze zrywów niepodległościowych, np. powstanie styczniowe i listopadowe. Akademia wzbogacona została o prezentację multimedialną i film dokumentalny. Najbardziej wzruszającymi momentami były: melorecytacja wiersza Cypriana Kamila Norwida "Moja piosenka" w wykonaniu Oli Gienieczko i wygłoszenie "Roty" Marii Konopnickiej w interpretacji Łukasza Jeleniewicza, Gabrysi Wiśniewskiej i chóru. Na zakończenie cała szkoła odśpiewała Hymn Państwowy. Ta chwila refleksji nad tym, czym dla nas jest wolna ojczyzna, przydała się wszystkim widzom. Bo niepodległość to rzeczywiście trudne słowo i może nie do końca doceniamy, co ono znaczy, gdyż nasze pokolenie, na szczęście, już nie pamięta, jak trudno żyć, gdy jest się zniewolonym. Jednak warto przypominać sobie, że na ten nasz dzisiejszy spokój zapracowało wielu, którzy oddali swe życie, byśmy mogli mieć nasz wolny kraj. Dobrze więc, by już najmłodsi wiedzieli, a starsi przypominali sobie wciąż, jaka jest nasza historia i zapamiętali tak ważne słowa, jak niepodległość, odwaga, poświęcenie i przywiązanie. Miejmy nadzieję, że te słowa jednak znaczą coś ważnego w naszym życiu.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego
GAWLICZANIE W VII EDYCJI PROJEKTU "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"
W ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem"-
uczniowie klasy III sp wraz z wychowawczynią wykonali 9 zadań, z których
realizacji wysłano 2 raporty do organizatora Fundacji Banku Ochrony
Środowiska "Aktywnie po zdrowie". Jego celem jest przede wszystkim
obszerna i kompleksowa edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w
szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Uczniowie
zachęcali do spożywania warzyw i owoców poprzez wykonanie pysznych i
zdrowych surówek, których próbowali uczniowie innych klas. Wykonali
plakaty zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz warzyw i
owoców, które zostały wywieszone w holu głównym na parterze szkoły.
Zabawy na świeżym powietrzu to wspaniała i zdrowa oferta spędzania
wolnego czasu. Wraz z klasami 0 -
gier, między innymi: "Trzy kółeczka". Dzieci nie chciały wracać do
szkoły, tak bardzo im się podobało. Przygotowali przedstawienie "Na
straganie", na które zaprosili uczniów, Rodziców i nauczycieli. 23
listopada odbyły się zajęcia na temat "Dbam o to, co jem i jak spędzam
czas", której celem było pokazanie dzieciom zależności między sposobem
odżywiania i aktywnością fizyczną a stanem zdrowia i samopoczuciem. W
konkursie klasowym na najlepszy zestaw śniadaniowy zwyciężył Olaf
Naszkiewicz, który otrzymał odznakę SUPER KUCHARZA. Pozostałe przepisy
zostały złożone w KLASOWĄ KSIĘGĘ ŚNIADANIOWĄ,która jest dostępna w sali
nr 11. Odbyło się forum dla Rodziców "PLANOWANIE POSIŁKÓW -
BŁĘDY". Wszystkie działania staraliśmy się promować w szkole.
Powyższe zadania uświadomiły uczniom związek pomiędzy żywieniem, a
występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz bardzo ważnej roli
codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Jeżeli
uczniowie będą zdrowi, to lepiej nauka będzie im szła i więcej będą
umieli. Czyli hasło "Zdrowo jem, więcej wiem" ma swoją mądrość.
Opracowała: Ewa Idek, wychowawca klasy III sp
OTRZĘSINY
W dniu 14 grudnia w naszej szkole miała miejsce długo oczekiwana impreza -
Po pierwsze -
Po drugie -
Po trzecie -
Po czwarte -
Po piąte -
Po szóste -
Po siódme -
Po ósme -
Po dziewiąte -
Dla niesubordynowanych i źle odpowiadających były kary -
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego, wychowawca klasy 1.
GAWLICZANIE W POWIATOWYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR TYMBARKU
Po długich przygotowaniach (treningi, sparingi), nadszedł czas na rozgrywki „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. 30 listopada 2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach odbyły się eliminacje powiatowe. W kategorii U -
Skład U -
Opracowała: Ewa Idek, nauczyciel wych. fizycznego
MIKOŁAJKOWA KĄPIEL W BASENIE.
Dnia 06 grudnia 2016 r. za oknem mróz i ślizgawica na drodze, a uczniowie naszej szkoły
jak co roku, wraz z opiekunami, wybrali się na basen do Ełku. Na krytej pływalni dzieci miały
do dyspozycji nowe zjeżdżalnie i jacuzzi oraz mniejszy basen. Pod opieką ratownika, który
spotkanie rozpoczął od zapoznania z regulaminem korzystania z pływalni, dzieci z klas I-
mogły przez 1,5 godziny wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich
atrakcji. Ci starsi skorzystali również z basenu sportowego, gdzie rywalizowali między sobą
w szybkości pływania.
Podstawowym celem wyjazdu na basen było kształtowanie nawyków i postaw
prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz
agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia, jak i również zachęcenie do czynnego
spędzania czasu wolnego. Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom
wyjazdu oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Dzieci były pod
stałą opieką nauczycieli i rodziców od momentu wejścia do autobusu, pobytu na basenie, aż
do powrotu do szkoły. Organizatorem wyjazdu była Olga Krupa, a opiekunami panie: Anna
Gienieczko i Magdalena Stodulska oraz rodzice: pani Ewa Krakowska i pani Agnieszka
Wojtak. Zarówno w swoim, jak i w imieniu dzieci dziękuję paniom za sprawną opiekę i
okazałą pomoc podczas wyjazdu.
Kierownik wyjazdu: O. Krupa
"NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA, DZIEWKOM Z WRÓŻBY NADZIEJA”.
Od zarania dziejów ludzie próbowali poznać przyszłość. Najstarszym sposobem na odkrycie przeznaczenia były oczywiście wróżby. Okazją ku temu była wigilia świętego Andrzeja przypadająca 29 listopada. Dziewczęta w tym dniu usiłowały dowiedzieć się czegoś o swym przyszłym losie. Podczas gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Katarzynki były jednak mniej atrakcyjne od andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Ślad tego starego zwyczaju i dawnych wierzeń pozostał jedynie w przysłowiu: "W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”. Obecnie odbiega się od tradycji i andrzejki stały się świętem, na którym wróżą sobie wszyscy: i chłopcy, i dziewczyny, a przepowiednie są traktowane z przymrużeniem oka. By tradycji stało się zadość klasy 0 -
A. Gienieczko, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej
WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ!
Dzień 9 listopada uczniowie klas 4 -
Pod stadionem czekała już pani przewodnik, która zabrała nas na spacer po Starówce. Najpierw znaleźliśmy się pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Przewodniczka uświadomiła nam, że każdego dnia (było ich 63) powstania ginęło średnio 3 tysiące ludzi. Pokazała nam miejsce pamięci przy ul. Kilińskiego, w którym wybuchł "czołg -
Następnie udaliśmy się na posiłek do "Złotych Tarasów". Potem powędrowaliśmy do teatru "Studio Buffo", aby obejrzeć spektakl pt. "Piotruś Pan". Na półtorej godziny przenieśliśmy się do Nibywalencji razem z Wendy i jej braćmi. Urzekła nas bajkowa scenografia z obrotową, czarodziejską wyspą i pirackim statkiem, który "rozwala" ścianę teatru. Byliśmy pod wrażeniem muzyki i układów choreograficznych. Nasze serca skradł piękny golden retriever Tabasco vel Nana. Zachwyt wzbudzili młodzi aktorzy, którzy latali nad sceną. A jak wokół nas swój wojenny taniec odtańczyły Indianki, "achom" i "ochom" nie było końca.
Dla większości młodzieży był to pierwszy kontakt z teatrem, wydaje się, że udany, bo tuż po spektaklu zaczęły się dopytywania, kiedy przyjedziemy na kolejny.
Droga do domu nie była lekka, bo zima zaatakowała znienacka. Jednak doświadczeni kierowcy dowieźli nas całych i zdrowych prosto w ramiona wytęsknionych rodziców.
Wyjazd zorganizowały: pani Justyna Kozłowska i pani Beata Szymborska, w opiece nad młodzieżą pomogła pani Małgorzata Borzeńska.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego
ŚNIADANIE DAJE MOC!!! -
„Balon bez powietrza nigdzie nie poleci,
samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę,
a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki”.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego po raz kolejny, 08-
Celem programu było: zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania.Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Niesamowicie zaangażowali się w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni przygotowali i włożyli dzieciom do tornistrów produkty potrzebne do przygotowania zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: różnego rodzaju pieczywo, masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa, sałatki, woda i soki. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt.„Uśmiechy na buziach i pełne brzuszki, to jest to, co lubią wszystkie maluszki”.
O. Krupa, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
"JAK ONI ŚLUBUJĄ"
13 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość, podczas której uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała podniosły, a zarazem radosny charakter. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej przedstawili to, czego już się w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali program artystyczny pod hasłem "Jak oni ślubują". Podczas imprezy prowadzonej przez starszych kolegów z 4 klasy uczniowie w wesoły sposób udowodnili, że zasługują na miano ucznia 1 klasy. Pierwszacy tańczyli, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po części artystycznej złożyli uroczyste ślubowanie, zobowiązując się do tego, iż będą dobrymi i pilnymi uczniami. Aktu pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Dorota Kurpiewska. Uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz prezenty przygotowane przez rodziców. Wszyscy życzyli pierwszakom sukcesów w szkole. Dzień minął w radosnej atmosferze, przy wspólnym poczęstunku, który przygotowali rodzice.
Olga Krupa, wychowawca klasy I
RUSZYŁY PRZYGOTOWANIA DO TYMBARKU
21 września 2016 r. w godz. popołudniowych na Orliku przy ZS w Gawlikach Wielkich odbyły się mecze sparingowe z drużynami z Wydmin. Spotkanie miało na celu sprawdzenie umiejętności gry naszych uczniów przed zbliżającymi się rozgrywkami XVII edycji Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w roku szkolnym 2016/2017.
Po obserwacji naszych zawodników wytypowano i zgłoszono 2 drużyny U -
Składy naszych drużyn :
U -
1. Sabat Szymon 1. Hanczaryk Aleksandra
2. Matelak Kacper 2. Gąsecka Julita
3. Siekaniec Igor 3. Zajkowska Marta
4. Zajkowski Paweł 4. Caryk Dominika
5. Kuszczak Kacper 5. Kulas Kinga
6. Wysocki Karol 6. Kasak Kinga
7. Słuchocki Adam 7. Rejs Natalia
8. Piekarz Patryk 8. Suchocka Wiktoria
9. Pilch Radosław 9. Wysocka Karolina
10. Wojtak Antoni
Życzymy sukcesów w turnieju.
N-
SPOTKANIE POLICJANTÓW Z UCZNIAMI
22 września 2016 r. uczniów Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich odwiedziło dwóch policjantów. Głównym powodem spotkania było poinformowanie oraz przypomnienie dzieciom najważniejszych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, właściwego zachowania w pojazdach komunikacji autobusowej i samochodowej oraz odpowiedniego zachowywania się i poruszania w czasie przerw po korytarzach szkolnych. Panowie uczulali dzieci na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez ulicę i konieczności noszenia elementów odblaskowych. W trakcie opowiadań sprawdzili również wiedzę dzieci na temat telefonów alarmowych i sposobach powiadamiania o niebezpieczeństwie. Przypominali, jak należy zachować się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą wydarzyć się w życiu codziennym np.przyjmowanie odpowiedniej pozycji w razie spotkania z agresywnym psem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali policjantów i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Wykazali się dużą znajomością wiedzy na poruszane tematy. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.
Olga Krupa,nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.