Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

Archiwum > 2018/2019
 

ROK SZKOLNY 2018/2019 CZAS ZAMKNĄĆ!
Szanowni Goście, Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, Szanowni Rodzice. Drodzy Uczniowie! Dzwonek wezwał nas na ostatnie spotkanie w roku szkolnym 2018/2019.
Spotkaliśmy się tu dziś, by uczcić ten szczególny dzień, dzień, w którym zamykamy pewien etap. Życie każdego z nas tu obecnych jest jak księga. Od momentu narodzin nieustannie pisze się w niej nasza historia. Dziś kończy się jej kolejny rozdział. Ostatnie dziesięć miesięcy był to czas, w którym każda ze stron zapisywana była ze szczególną intensywnością. Życie, które przeżywamy, jest najtrudniejszą ze szkół. Nigdy nie wiesz, w której jesteś klasie, jaki masz następny egzamin i w dodatku nie możesz ściągać, bo nikt inny nie ma takich pytań jak Ty. Każdy rok szkolny to czas wytężonej pracy, czas poznawania świata, nauki nowych zagadnień. Każdy z Was niejednokrotnie pokonywał własne słabości, przeskakiwał poprzeczkę, która nieustannie wznosiła się w górę. To jest właśnie, moi Drodzy, nauka życia, stałe doskonalenie samego siebie. Okres edukacji jest jak prolog każdej książki. Nadaje rytm biegowi zdarzeń oraz wprowadza do tego, co znajduje się na kolejnych stronach.
W dniu dzisiejszym należy szczególnie podziękować Nauczycielom. Oni, niczym redaktorzy, opiekowali się Wami, dawali przydatne wskazówki i poprawiali wszelkie nieprawidłowości. Dziękuję więc Państwu za trud i pracę włożoną w to, by każda ze stron była jak najlepiej przygotowana.
Wam, Drodzy uczniowie chciałabym dziś pogratulować sukcesu, jakim jest ukończenie tego rozdziału. Wasza ciężka praca, wytrwałość i samozaparcie w dążeniu do celu pozwoliły Wam dotrzeć dziś właśnie do tego miejsca. Przyszła pora na chwilę wytchnienia, pora na zasłużony odpoczynek i nabranie sił przed rozpoczęciem kolejnego rozdziału. Pora odłożyć na chwilę długopis i najzwyczajniej w świecie poleniuchować. Życzę Wam, aby ten czas wakacji był czasem wyjątkowym. Abyście zwiedzili ciekawe miejsca, doświadczyli niespotykanych przygód i nawiązali nowe przyjaźnie, nie tylko wirtualne, a wręcz przeciwnie… Te prawdziwe z uściskiem dłoni. Pamiętajcie też, że papierowa książka jest Waszym przyjacielem, więc weźcie ją, proszę, czasami do ręki zamiast tableta, smartfona czy innego gadżetu, który wiecie dobrze, że nie zastąpi drugiego człowieka ani nie pomoże rozwijać wyobraźni. Pielęgnujcie przyjaźnie, spotykajcie się w realnym świecie, a nie tylko w sieci przez komunikatory społecznościowe. Kto ma możliwość, niech zwiedza piękne zakątki Polski lub zagraniczne miejsca. Pamiętajcie jednak zawsze o bezpieczeństwie, bo nie wyobrażam sobie, by mogło kogoś zabraknąć 1 września, kiedy spotkamy się tu po wakacjach. Mam nadzieję, że gdy wrócicie tu ponownie, z nową energią i zapałem przystąpimy wspólnie do tworzenia kolejnego rozdziału Waszej historii.
Szanowni Państwo! Drodzy Uczestnicy dzisiejszej uroczystości! Mili Absolwenci!
Zanim przystąpimy do rozdania nagród, dyplomów, gratulacji, podziękowań i stypendiów uczniom klasy VIII i klasy III gimnazjum pragnę poświęcić chwilę właśnie Wam.
Drodzy Absolwenci klasy VIII Szkoły Podstawowej po raz pierwszy od wielu lat i Drodzy Absolwenci kl. III Gimnazjum po raz ostatni od Wielu lat – czy historia Gimnazjum się jeszcze powtórzy? Dziś widzimy się po raz ostatni w pełnym składzie. Dla Was kolejny krok będzie początkiem nowego tomu tej historii, ale historii w nowej szkole. Liczę na to, że zdobyta tu wiedza, umiejętności oraz wpojone zasady pomogą Wam kroczyć wyznaczoną ścieżką.
Nie bójcie się tego, co nowe i nieznane, kroczcie przez życie z uniesioną głową i stawiajcie czoła wszelkim wyzwaniom, ale pamiętajcie też o pokorze i zdrowym sumieniu, pamiętajcie o człowieczeństwie, zwracajcie uwagę, że wokół Was są ludzie, nie zawsze egoiści. Za Wami Drodzy Ósmoklasiści i Gimnazjaliści ważne wydarzenie – egzaminy końcowe. Był to czas wytężonej pracy, a wyniki, które uzyskaliście na egzaminie  niech Wam dadzą możliwość realizacji życiowych planów i marzeń w nowej szkole, bo to pierwszy krok do spełniania życiowych wyzwań zawodowych. Wybierzcie taką szkołę, która doprowadzi Was do pracy, z której będziecie czerpali codziennie wiele radości i satysfakcji, bo to bardzo ważne. Wszystkim Nauczycielom, którzy w tym roku szkolnym zasiadali w zespołach nadzorujących podczas przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty i egzaminów gimnazjalnych i którzy przyczynili się do Waszego sukcesu codzienną pracą pedagogiczną od początku Waszego pobytu w naszej szkole, przekazując Wam wiedzę i umiejętności, z całego serca pięknie dziękuję za pomoc w realizacji zadania.
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
Na koniec chciałabym zostawić Państwa z piękną sentencją, której autorem jest Albert Einstein: „Istnieją tylko dwa sposoby na życie –żyć tak jakby nic nie było cudem lub tak jakby cudem było wszystko”. Niech każdy dzień będzie dla Was wyjątkowy i niepowtarzalny.
Drodzy Uczniowie! Szanowni Państwo Pedagodzy! Zasłużyliście na odpoczynek! Życzę Wam, by najpiękniejsze w roku wakacyjne miesiące były dla Was czasem złapania oddechu przed następnym rokiem szkolnym.
Drodzy Uczniowie, za chwilę rozejdziecie się do klas wraz ze swoimi wychowawcami a potem udacie się do domów. Jednak nim tak się stanie, przekażcie, proszę, swoim Rodzicom, którzy dzisiaj  nie mogli gościć na uroczystości, opiekunom, babciom i dziadkom moje najserdeczniejsze podziękowania za ich wkład i pomoc w organizowaniu Wam miejsca do nauki, wspieraniu w Waszych szkolnych poczynaniach, codziennej opiece ... Jednym słowem za wspaniałą współpracę ze szkołą. A tak na samo zakończenie, by trochę rozprężyć atmosferę dodam za Edmundem Niziurskim, że „szkoła to taki karmnik, gdzie każdy ptak musi dziobać, czy mu się to podoba czy nie”, ale na czas wakacji możemy o tym dziobaniu zapomnieć, by znowu powrócić do karmnika we wrześniu.
A sobie na ten kończący się rok szkolny dedykuję słowa wielkiego polityka: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża”. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za uwagę, za przybycie i wspaniałą atmosferę i za cały miniony 2018/2019 r. Cieszmy się wakacjami i chwilą letnich kanikuł. Pozdrawiam Państwa i kłaniam się nisko. Rok szkolny 2018/2019 uważam za zamknięty.
Anna Skrypoczka, dyrektor szkoły

"PONIEWAŻ ŻYLI PRAWEM WILKA, HISTORIA O NICH GŁUCHO MILCZY(...)"
Tradycyjnie, kolejny raz w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Główną myślą, która przyświecała montażowi słowno-muzycznemu były słowa Zbigniewa Herberta „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy (…)”. Uczniowie z naszej szkoły w piękny i wzruszający sposób udowodnili, że pamiętają, że nie zapomnieli o naszych bohaterach. Poprzez teksty recytowanych wierszy, przytaczane sylwetki Żołnierzy Niezłomnych oraz pieśni oddali hołd walczącym o wolną Polskę. Chwała Bohaterom! Dziękujemy pani Ani Kruniewicz za dopełnienie całości przepiękną dekoracją, pani Marcie Kisiel za pomoc w przygotowaniu części słownej i p. Małgorzacie Borzeńskiej za oprawę muzyczną. Szczególne podziękowania należą się zespołowi Forteca, który udostępnił swoje teksty piosenek.
Opracowanie: M.Borzeńska

DNI RODZINY 2019 JUŻ ZA NAMI! CZEKAMY NA ATRAKCJE W PRZYSZŁYM ROKU.
W tym roku szkolnym dzięki zaangażowaniu różnych instytucji, m.in. pracowników Urzędu Gminy Wydminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Wydminach, ZSO Wydminy, Komendy Powiatowej Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej i innych, a także przy naszym skromnym udziale uczniowie szkoły w Gawlikach Wielkich uczestniczyli po raz pierwszy we wspólnych obchodach Dni Rodziny 2019 r. Tego poranka, tzn. 31.05.2019 r. (piątek) uczniowie przyjechali do szkoły zgodnie z codziennym grafikiem. Do Wydmin dojechaliśmy dzięki uprzejmości naszego Przewoźnika, Firmie Państwa Lelo z podziałem na 2 grupy: 8:20 – I grupa (kl. 0 – IV), 8:45 – II grupa (kl. V – VIII sp i kl. III gim.). Rano uczniów przed wyjazdem spotkała „zimna” niespodzianka ufundowana przez dyrektora szkoły. W godz. 9.00 : 12.30 odbywały się „Rodzinne Dni Dziecka na Stadionie Gminnym”, w tym:  kreatywne zabawy z maluchami: malowanie buziek, zabawa z chustą Klanza, wystrzał z turbiną – przechodzenie pod liną, PODWODNY ŚWIAT – malowanie na folii streczowej – zabawy literackie – gry planszowe – zmagania szachowe – miasteczko rowerowe – „Wydmińskie” rozgrywki pingpongowe na hali sportowej a ponadto:, turniej mini piłki nożnej FUNino CUP 2019 oraz inne atrakcje tj. próba sił jazdy w alkogoglach – strefa KP Policji i OSP Wydminy – pokaz udzielania pierwszej pomocy, Strefa „KOMBAJNOWYCH’ leżaków – budowanie kartonowych Wydmin, ścianka wspinaczkowa, bufet owocowy, fabryka pompowania balonów. O godz. 11.00 Pan Wójt Gminy Wydminy wręczył nagrody laureatom konkursu plastyczno – manualnego. Spotkanie pełne atrakcji zakończyło się ok. godz. 12.30. Po przyjeździe do szkoły wszyscy uczniowie mieli możliwość zjedzenia posiłku z sałatkowego baru" w jadalni szkolnej przygotowany przez pracowników stołówki "Placówka". Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim instytucjom za wszelki wkład dla dobra naszych dzieci, ten finansowy, ale i ten w formie pracy organizacyjnej. Uśmiech na twarzy dziecka i zadowolone serduszko, to chyba wszystko, czego możemy oczekiwać od naszych wspaniałych dzieci. Gorące podziękowania należą się wszystkim kierownikom jednostek i dyrektorom, którzy poświęcili swój czas, by dopiąć wszelkie atrakcje na ostatni guzik. Tak trzymać! Czekamy na wspaniałości za rok.
A. Skrypoczka
dyr. szkoły

LALECZKI Z KOLEKCJI PANA TADEUSZ MYSIUKIEWICZA W NASZEJ SZKOLE
14 czerwca 2019 r. w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich odbyło się niecodzienne spotkanie z interesującymi bohaterkami. A były to lalki, laleczki, kukiełki, marionetki i inne baśniowe i bajkowe postacie. Spotkanie było możliwe dzięki Panu Tadeuszowi Mysiukiewiczowi, byłemu absolwentowi Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich i kiedyś mieszkańcowi Gawlików Wielkich. Rzeczywiście, Pan Tadeusz zapisał swoją historię w naszej szkole, a wskazuje na to arkusz ucznia, czyli dokument, który posiada każdy uczeń wstępujący w progi szkoły, obecnie znajdujący się w archiwum. Pan Tadeusz Mysiukiewicz przywiózł swoją kolekcję do szkoły wczesnym rankiem. Rozstawienie takiej ilości lalek wymagało czasu i poświęcenia. Po rozpoczęciu prezentacji i kilku słowach wstępu o swoim życiu, Pan Mysiukiewicz przedstawił pokrótce swoje bohaterki, omówił ich historię, odpowiadał na pytania uczniów. Wiele dziewczynek, i nie tylko, zachwyciła niejedna porcelanowa laleczka. Przepiękne stroje, zgrabnie upięte włosy, loczki i koczki wprawiły w zachwyt także chłopaków. Wiele osób zachwyciła przepiękna panna młoda ze swoim daleko wpatrzonym wzrokiem oraz postać księżnej Diany, czy damy z dzieckiem. Każda postać inna, każda niespotykana, każda ze swoim niezwykłym losem. To po prostu trzeba zobaczyć. Zapraszam więc do obejrzenia zdjęć, choć one nie oddadzą kolorytu prezentacji. Ważną informacją jest także ta, że 6 lalek zostało w posiadaniu naszych uczniów jako podarunek od właściciela. Poszczególne klasy za wysokie wyniki w nauce otrzymają lalki, od tej największej z lokami, do tej najmniejszego chłopca, Tomka Sawyera z opowieści  Marka Twaina. Będą na co dzień przypominały uczniom o wizycie byłego absolwenta naszej szkoły z lat pięćdziesiątych. Bardzo dziękujemy Panie Tadeuszu za opowiedzianą i przedstawioną historię nie tylko porcelanowych dam, ale także swój los i  kolekcjonerskie hobby.
A. Skrypoczka, dyr. szkoły

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM - 2019
Zbliża się czas wakacji. Upragniony moment dla każdego dziecka, dla każdego ucznia po przeżyciu całego roku szkolnego. Wszak to na nie czekamy już od 1. września. Zabawa, rozrywka, kąpiele, spacery, wyjazdy – to, co czeka nas podczas letniego wypoczynku cieszy, ale  również otwiera „szufladkę” w głowie, by szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. W tym celu do naszej szkoły zostali zaproszeni przedstawiciele tych zawodów, którzy właśnie nad tym bezpieczeństwem czuwają. Przedstawiciele straży pożarnej z Komendantem OSP Wydminy omówili przede wszystkim właściwe zachowanie się nad akwenami wodnymi, postępowanie podczas burzy i pojawiających się coraz częściej nawałnic z piorunami, udzielili instruktażu na temat udzielania I pomocy przedmedycznej, łącznie z przypomnieniem numerów alarmowych: 999 – pogotowie ratunkowe, 998 – straż pożarna, 997 –policja. Panowie strażacy wskazali potrzebę używania kapoków czy innych gadżetów ratujących życie na wodzie, ostrzegali przed wskakiwaniem do wody w niebezpiecznych miejscach, w tym popisywanie się skokami na „główkę”. Należy podkreślić, że zawsze trzeba pamiętać o obecności osoby dorosłej. Swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa podzielili się także panowie policjanci, p. dzielnicowy Robert Grzegorczuk i p. Karol Romanowicz. Opowiedzieli nam o właściwym zachowaniu się na drodze, przypomnieli o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, wskazali bezpieczną pozycję w sytuacji zagrożenia atakiem drapieżnego zwierzęcia, w tym przede wszystkim psa. Szczególną uwagę panowie zwrócili na to, by nie wsiadać do obcych samochodów na zaproszenie kogoś  nieznajomego. Bardzo niebezpieczne są także maszyny rolnicze, intrygują, kuszą, zachęcają, by je poznać, ale czasem przez nieuwagę użytkowników mogą doprowadzić do nieszczęścia, a nawet śmierci dziecka.  Mimo letniej pory należy zwracać uwagę na wysokie upały, które mogą także wpływać na nasze zdrowie, a nawet życie.  W związku z tym bardzo ważne jest umiejętne korzystanie z dobrobytu pogody, z rozwagą, ale i zastanowieniem, bo nasze organizmy różnie potrafią reagować na  skutki słońca. Okrycie głowy, właściwy ubiór, duża ilość wody i czasem ograniczenie ilości promieni na pewno będzie pożądane tego lata.
Zwracam się więc z ogromną prośbą do wszystkich, Was Uczniów, Rodziców, Dziadków, Babć, sąsiadów, by być czujnym i ostrożnym. Warto pamiętać, że skutki mogą być nieodwracalne, a życie mamy tylko jedno.
Bardzo serdecznie dziękuję Pani Marlenie Berezie i Pani Annie Wasilczyk – kierownikowi GBP w Wydminach za pomoc w organizacji tak istotnego przedsięwzięcia, jakim było spotkanie z policją i strażą pożarną To bardzo ważne, że są na terenie naszej gminy osoby i jednostki pracujące na rzecz bezpieczeństwa wszystkich jej mieszkańców, a przede wszystkim najmłodszych uczestników życia społecznego.
A. Skrypoczka, dyrektor szkoły

SU...WAŁKOWE ATRAKCJE W CZERWCU
4 czerwca 2019 r. uczniowie klas VI, VII i VIII wraz z opiekunami p. M. Majcher, p. M.Borzeńską
i p. M. Kisiel udali się na wyprawę do Suwałk. Była to prawdziwa przygoda, ponieważ jechaliśmy nie jak zwykle wynajętym autokarem z wygodami, tylko pociągiem i po przesiadce, autobusem. Była to podróż pełna emocji, ponieważ dla prawie wszystkich uczniów był to pierwszy taki wyjazd. W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do podróżowania własnym samochodem, z rodzicami w komfortowych dla nas warunkach i podczas takiej wycieczki pewne sytuacje mogą nas zupełnie zaskoczyć. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do Aquaparku, żeby podczas upału skorzystać z basenowych atrakcji. Po wodnych wojażach, poszliśmy do Galerii Handlowej Plaza, gdzie niektórzy zaopatrzyli się w ekstra, wyjściowe ubrania, niektórzy spędzili czas przy dobrym jedzeniu. Wychodząc, skorzystaliśmy z głównej atrakcji Plazy, najdłuższej w Polsce zjeżdżalni w centrum handlowym. Zjeżdżalnia ta ma ponad 140 m. Kolejnym punktem programy była wizyta w kawiarni „Delissa” na mega lodach i sorbetach owocowych oraz spacer po Suwałkach. Po tak emocjonującym dniu wszyscy byli bardzo zmęczeni i większość z nas drogę powrotną autobusem z Suwałk do Ełku przespała. Potem jeszcze czekało nas trochę stresu w pociągu z Ełku do Wydmin, ponieważ nie mogliśmy ruszyć z powodu awarii pociągu. W końcu jednak po dniu pełnym przygód dotarliśmy z lekkim opóźnieniem do Wydmin. To był super dzień!!!
Organizator wyjazdu Magdalena Majcher

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2019
13 czerwca 2019 r. odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Wybory SU poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali swoje programy, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności. Głosowanie było tajne, każdy uprawniony do głosowania uczeń  mógł oddać swój głos na specjalnie wydrukowanych kartach. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Przewodniczącym SU na rok szkolny 2019/2020 został Adam Słuchocki, a opiekunem SU – Pani Marta Kisiel. Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.
Opiekun wraz z Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego

PRZERWA INNA NIŻ ZWYKLE
13 maja 2019 r.  nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji„ PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE” organizowanejprzez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. „PRZERWA NA CZYTANIE” to pomysł na promowanie czytelnictwa i pokazanie, że czytać można wszędzie i w każdej wolnej chwili. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły zgromadzili się na holu oraz w  bibliotece i czytali przyniesione przez siebie książki. Dla uczniów klas najmłodszych Samorząd Uczniowski zorganizował „Strefę głośnego czytania”. Uczestnicy akcji udowodnili, że można czytać i się dobrze bawić, a czytanie na przerwie może być niezwykle wciągające.
Biblioteka Szkolna
Samorząd Uczniowski

„ZBAWIENIE PRZYSZŁO PRZEZ KRZYŻ"
Są takie dni w kalendarzu, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowujemy, by przeżyć je jak najpiękniej. Takimi dniami są dla nas wszystkich dni Świąt Wielkanocnych. Właśnie z tej okazji 05 kwietnia 2019 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie klasy VI, pod opieką p. Magdaleny Majcher przy współpracy ze scholą i p. Małgorzatą Borzeńską, zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny opowiadający historię Krzyża, jednego z najstarszych symboli chrześcijańskich. Na zakończenie życzenia Wielkanocne wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły złożyła p. Dyrektor, Anna Skrypoczka oraz w imieniu Samorządu Uczniowskiego – Julita Gąsecka – uczennica klasy VII.

GÓRA GROSZA 2018
Nasza szkoła kolejny już raz przystąpiła do akcji Towarzystwa Nasz Dom - Góra Grosza. Akcję realizował w szkole od 26 listopada 2018 r. do 2 stycznia 2019 r. Samorząd Uczniowski.
Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Udało nam się zebrać 100 zł,  które przekazaliśmy do organizatora.
Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli grosik do tej szlachetnej  akcji.
Samorząd Uczniowski

"DLA WAS DZIŚ KWIATY I UŚMIECHY" Z OKAZJI DNIA KOBIET
W piątek 8 marca 2019 r. w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet. Rozpoczęliśmy od zebrania się na korytarzu szkolnym, gdzie Dyrektor szkoły P. Anna Skrypoczka powitała zebranych i przedstawiła harmonogram działań dzisiejszego dnia oraz złożyła wszystkim Paniom naszej szkoły życzenia i zaprosiła do miłej zabawy. Jako pierwsi wystąpili chłopcy z klasy  pierwszej, którzy wraz ze swoją wychowawczynią P. Teresą Kudraj w humorystyczny sposób zaprezentowali relacje kobiety i mężczyzny w przedstawieniu pt. „Śrubki do zupki”. Małym aktorom udało się rozbawić publiczność. Następnie chłopcy, członkowie SU odśpiewali wszystkim Paniom 100 lat i rozdali słodkie tulipany. Ale to nie był koniec niespodzianek. W tym dniu od rana  w świetlicy szkolnej dziewczynki miały specjalne zajęcia. Małe kobietki podczas zajęć kulinarnych, pod czujnym okiem P. Svitlany Skowron przygotowywały przepyszne kuleczki raffaello otaczane w wiórkach kokosowych, blok czekoladowy i zdrowe bardzo smaczne ciasto marchewkowe. Podczas zajęć dziewczyny mogły samodzielnie wykonać niektóre czynności, przez co aktywnie włączyły się w realizację zadania, a przy tym miały świetną zabawę. Desery były smaczne i wciągające, na jednym kawałku nikt nie mógł poprzestać. W przemiłej i ciepłej atmosferze mogliśmy delektować się  pysznymi słodkościami. Po słodkich doznaniach przyszedł czas na salon kosmetyczny. Tu panowało szaleństwo kolorów. Starsze dziewczynki wykonywały wymarzone makijaże swoim młodszym koleżankom.  Pobyt w świetlicy w tym dniu sprawił, że dziewczęta miały okazję poczuć się  naprawdę wyjątkowo. Miłą atmosferę dnia dopełniła piękna dekoracja wykonana przez P. Annę Kruniewicz i jej podopiecznych. Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych, dlatego już myślimy, w jaki sposób będziemy go obchodzić za rok.
Svitlana  Skowron, opiekunka świetlicy

WYJAZD NA DZIEŃ WIOSNY DO EŁCKIEGO KINA
W czwartek, 21 marca 2019 r. z okazji "Pierwszego Dnia Wiosny” uczniowie kl. 0 - IV SP oraz opiekunowie: p.E. Idek, p.T. Kudraj, p.B. Wieliczko, p.S. Skowron wybrali się na wycieczkę do kina Planet Cinema w Ełku na film pt. "O psie, który wrócił do domu”. Po przybyciu na miejsce uczniowie mogli kupić popcorn, pepsi i zająć miejsca w sali kinowej. Film autorstwa Bruce'a Camerona to poruszająca historia Belli psa (suczki), który pokonał 400 mil, by wrócić do swego ukochanego przyjaciela. Największa przygoda to taka, kóra prowadzi do domu. Pies wyrusza w długą, pełną przygód drogę, aby odnaleźć swojego właściciela. Wszyscy uczniowie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli film. Po zakończonym seansie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się na przystanek, na którym czekał już autobus. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i wrażenia.
Svitlana Skowron, autor tekstu

REKO–EKO. DBAMY O SWOJE ŚRODOWISKO
07 marca 2019 r. uczniowie klasy II, III i dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach zajęć edukacyjnych wzięli udział w wycieczce ekologicznej do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Organizatorzy warsztatów w przystępny i przyjazny sposób przybliżyli uczestnikom ideę gospodarki obiegu zamkniętego (Circular Economy), której głównym założeniem jest traktowanie odpadów jako cennych surowców, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane wielokrotnie.
Dzieci, zwiedzając zakład, zobaczyły poszczególne sektory:
- hangar przyjmujący odpady
- sortownię odpadów
- sektory z segregowanymi odpadami
- pryzmy kompostowe
- maszynę rozdrabniającą śmieci wielkogabarytowe.
Oprócz zwiedzania zakładu dzieci uczestniczyły w Mazurskich Warsztatach Komunalnych „REKO–EKO”, gdzie pod kierunkiem pani prowadzącej zajęcia, rozmawiały o potrzebie segregacji śmieci, sortowały odpady i wykonały na pamiątkę kolorowego motylka. Zajęcia pobudziły wyobraźnię i kreatywność uczestników. Na pamiątkę uczniowie otrzymali gazetkę.
Opiekunami wyjazdy były panie: Ewa Idek i Barbara Wieliczko.
Olga Krupa – kierownik wyjazdu

DWIE DOROTKI" W WYKONANIU NIE-ZWYKŁYCH I NIE-ZNANYCH AKTORÓW NA DESKACH TEATRU NASZEJ SZKOŁY
"Daleko, daleko za górami, za lasami żyli sobie w małej chatce tatuś z mamusią i ich dobra córeczka Dorotka. Pewnego dnia mamusia zachorowała i, niestety, zmarła. Dorotka została sama z tatusiem. Po pewnym czasie tatuś ożenił się ze złą macochą. Była ona bardzo niedobra dla sierotki Dorotki, a to dlatego że miała córeczkę, która nazywała się także Dorotka..." Tak oto rozpoczyna się baśniowa historia o dobrej i złej Dorotce w wykonaniu nie-znanych i nie-zwykłych aktorów na scenie naszej szkoły. 08 lutego 2019 r. uroczystość walentynkową urozmaicił niesamowity występ naszych Pań z Rady Rodziców. Reżyserią spektaklu zajęła się p. Teresa Kudraj, która do prób zachęciła także uczniów naszej szkoły. Na początek należało znaleźć obsadę sztuki czyli dobrą Dorotkę, złą Dorotkę, macochę, panią Zimę, śnieżynki, jabłoń, Nockę, gwiazdki, psa, kota, księcia, wiatr, skrzaty i narratora. Kiedy już każdy otrzymał zadanie tekstowe, to należało opracować scenografię, choreografię, tło muzyczne. Jak to w teatrze bywa, ogrom pracy! A potem zadziały się próby. Był niepokój, trema, stres, ale po przedstawienu spełnienie i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Bardzo dziękujemy za sympatyczną niespodziankę. To był naprawdę walentynkowy prezent. Gratuluję Pani Tereso! Czekamy na kolejną artystyczną ucztę teatralną pod Pani opieką.  Chętnych zapraszam do lektury tej baśniowej historii. Warto przeczytać utwór Janiny Porazińskiej pt. "Dwie Dorotki", bo kiedy dobro zwycięża zło, piękno pokonuje brzydotę, a prawda zostaje nagrodzona, warto śnić i marzyć w krainie fantazji, magii i czarnoksięstwa. A ta "Baśniczka" miła czy niemiła - już się skończyła" - według słów autorki oryginalnego tekstu. Zapraszam jednak do obejrzenia wspaniałych zdjęć z tej niecodziennej uroczystości.
A. Skrypoczka
dyr. szkoły

KOCHANE BABCIE! DRODZY DZIADKOWIE! KOCHAMY WAS!
Nadszedł właśnie ten moment, kiedy najwspanialsze życzenia i wiersze możemy przekazać naszym sympatycznym Babciom:
„Nasza babcia jest jak wróżka
Co otwiera bajkom drzwi.
A gdy kładzie nas do łóżka
Mamy potem piękne sny”
i przystojnym Dziadkom:
„Gdy za oknem zimno,
Gdy śnieg biały pada,
Dziadek siada przy kominku
Bajki opowiada”.
W programie uroczystości prowadzące program - Agnieszka i Klaudia zapowiedziały następujące punkty:
1. „Stołek i rosołek” – teatrzyk w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką p. B. Wieliczko.
2. „Naszym kochanym Babciom i Dziadkom” – scenariusz przedstawienia teatralnego w wykonaniu kl. II i III pod kierunkiem p. E. Idek i p. O. Krupy.
3. Taniec tylko dla Babć i Dziadków  w prezentacji uczniów klasy I i II  w opracowaniu choreograficznym p. T. Kudraj i p. O. Krupy
4. Muzyczne „100 lat” czyli z serca płynące życzenia przedszkolaków – gra na dzwonkach pod batutą p. B. Wieliczko.
5. Reniferowe "Co nieco" czyli walentynkowy zaprzęg prawdziwego przedszkolaka zorganizowany z udziałem p. B. Wieliczko.
5. Krótki montaż słowno- muzyczny w reżyserii p. M. Berezy.
Na zakończenie szkolne pociechy przesłały Babciom i Dziadkom najwspanialsze życzenia, tak jak potrafiły najlepiej, słowem, gestem, tańcem, laurką i na koniec słodkim całusem. Bo baśniowe opowieści zadzieją się za chwilę. Fotografie ze wspaniałej uroczystości pokażą emocje, które zadziały się na naszej szkolnej scenie 8 lutego 2019 r. A działo się... Zobaczcie sami!
Z najwspanialszymi życzeniami
Społeczność Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich

EDUKACYJNE PODSUMOWANIE I SEMESTRU 2018/2019.
Szanowni Państwo! Za chwilkę nastąpi jeden z najważniejszych momentów, na który czekają uczniowie najsilniej pracujący, z motywacją, zdolnościami, ambicją. To chwila w szkole najmilsza, kiedy klasyfikujemy uczniów i widzimy, że średnia z rozporządzenia o ocenianiu i klasyfikowaniu przekracza 4,75. Taki wynik na koniec roku pozwala na osiągnięcie świadectwa z czerwonym paskiem, tak mówimy w trochę w potocznym języku. Jednak, kiedy dobrze przyjrzymy się dokumentowi, to przecież na giloszu mamy symbol biało - czerwonej flagi narodowej. Warto dla niej ciężko pracować w II semestrze. Dzisiaj jednak nie otrzymujecie cenzurek, nie będzie wakacji, nie będzie też oficjalnego zakończenia roku szkolnego. Dzisiaj jednak będziemy gratulować wszystkim, którzy połowę roku poświęcili na uzyskanie najlepszych wyników. W tym momencie przypomnę, że naszą szkołę na dzisiaj tworzy oddział przedszkolny, 8 klas szkoły podstawowej i 1 oddział gimnazjum. Łącznie mamy 10 oddziałów, w których uczy się 108 uczniów.
Uczniowie wyróżnieni to:
Damian Jankowski kl. I, Orest Naszkiewicz kl. I, Oliwier Jagiełko kl. II, Milena Kulas kl. II, Sebastian Migun kl. II, Lubomyr Skowron kl. III, Filip Konopko kl. III, Jakub Wilgocki kl.III, Igor Dąbrowski kl. IV, Karolina Dumka kl. IV, Malwina Miłosz kl. IV, Justyna Konopko kl. IV, Włodzimierz Skowron kl. IV, Paweł Konopko kl.V, Olaf Naszkiewicz kl. V, Antoni Wojtak kl. V, Karolina Wysocka kl. V, Kinga Kulas kl. VI, Patryk Piekarz kl. VI, Radosław Pilch kl. VI, Adam Słuchocki l. VI, Marta Zajkowska kl. VI, Natalia Borkowska kl.VIII, Aleksandra Jeleniewicz kl. III gimn., Maciej Przyłucki kl. III gimn., Michał Siekaniec kl. III gimn.  
Drodzy Państwo, po wyróżnieniu najlepszych uczniów pragnę także podziękować wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do odnoszenia sukcesów przez naszych uczniów, którzy przygotowywali przedstawienia, występy, inscenizacje, organizowali bezpieczne wyjazdy, tłumaczyli uczniom zawiłe wiadomości, przygotowując do konkursów i olimpiad, zawodów i turniejów różnych profesji. Dzisiaj Państwu serdecznie dziękuję za 5 miesięcy ciężkiej, ale owocnej pracy i współpracy. W I semestrze r. szk. 2018/2019 jako szkoła uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach opisanych na stronie internetowej szkoły pod adresem: http://gawliki-szkola.mazury.pl. Zapraszamy do bieżącej lektury. Dodatkowo zapraszamy Państwa do śledzenia wydawanej przez Samorząd Uczniowski gazetki szkolnej „Szkolne Gadu Gadu”.
Wszystkim Państwu, którzy przyczyniliście się do sukcesu, nawet tego najmniejszego, serdecznie gratuluję. Dziękuję Panu Wójtowi za objęcie troską naszej szkoły, wspieranie przyjaznym słowem i pomocą finansową oraz pomysłami w zakresie różnych projektów. Dziękuję wszystkim Nauczycielom i Wychowawcom, dziękuję Pracownikom Szkoły, dziękuję Rodzicom, a przede wszystkim bardzo dziękuję Wam, bo sukces szkoły nie zadzieje się bez Waszego udziału, Drodzy Uczniowie. Dziękuję, ale proszę nie zmieniać torów i dalej podążać drogą sukcesu, bo przed nami przecież kolejne miesiące ciężkiej pracy. Powodzenia!
A. Skrypoczka
dyrektor Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich

WALENTYNKI! ACH, WALENTYNKI!
Nie trzeba tego zbyt serio brać,
Ale fajnie jest w upominku
Serduszko dostać albo dać!
14 lutego 2019 r. w naszej szkole świętowaliśmy DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO. Jest to dzień, w którym przekazujemy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Już od rana panował w szkole kolor czerwony, a specyficzny nastrój można było zaobserwować poprzez zwiększoną ilość czerwonych serduszek oraz uroczystą dekorację. Samorząd Uczniowski zorganizował w tym dniu specjalną Pocztę walentynkową, aby można było przekazać walentynkowe serdeczności najbliższym. Szkolni listonosze nie narzekali na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy korzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrektora Szkoły, Nauczycieli i Wychowawców. Dzień ten był dniem niezwykle wesołym i żywiołowym, więc już dziś planujemy, jak spędzimy kolejne walentynki.
Samorząd Uczniowski

OGÓLNOPOLSKA SIEĆ KOMPUTEROWA - PODPISANA UMOWA
18 stycznia 2019 r. dyrektor szkoły, Anna Skrypoczka w siedzibie Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie podpisała umowę o świadczenie publiczne dostępnych usług telekomunikacyjnych w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej dla Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich.  Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. OSE jest publiczną siecią telekomunikacyjną, jej operatorem został NASK Państwowy Instytut Badawczy, który odpowiedzialny jest za uruchomienie sieci, a następnie jej utrzymanie. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do internetu, zapewni system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych (informacje ze strony: https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/ogloszenia/1207,Ogolnopolska-Siec-Edukacyjna-nowy-harmonogram-programu.html) w formie nieodpłatnej. Cieszymy się, że szerokopasmowy Internet o przepustowości 100 Mb/s będzie na stałe gościł w naszej szkole.Z niecierpliwością czekamy na realizację zadania.
A. Skrypoczka, dyr. szkoły

SPOTKANIE OPŁATKOWE
20 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się Wigilia Szkolna. W tym dniu spotkaliśmy się na wspólnych Jasełkach, kolędowaniu i dzieleniu się opłatkiem. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Skrypoczka, witając wszystkich zgromadzonych w tym dniu gości. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką Pani Małgorzaty Borzeńskiej oraz Pani Małgorzaty Waszkielewicz. Mamy nadzieję, że ten występ wszystkim się podobał i każdy wyniósł z niego pozytywne wrażenia. Po występie dzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie jedliśmy wigilijny poczęstunek. Dodatkową atrakcją był kiermasz zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, na którym można było kupić piękne świąteczne ozdoby. Cała uroczystość wprawiła nas w cudowny bożonarodzeniowy nastrój. Dziękujemy!
Klaudia Rutecka-Miłosz kl. VIII
Agnieszka Majcher kl. VIII

PLAŻA W GRUDNIU? CZEMU NIE, CZYLI MAYAMI BEACH W SUWAŁKACH.
Z takich oto uroków lata skorzystali uczniowie klas V, VI i VIII oraz nasze przedszkolaki z „zerówki”, a wszystko to za sprawą wycieczki na basen w Suwałkach. Atrakcji było co niemiara. Po wysłuchaniu instruktażu ratownika, mogliśmy bezpiecznie korzystać z możliwości pływalni. Mały basen, duży basen, jacuzzi, zjeżdżalnia duża, zjeżdżalnia mała, brodzik, bicze wodne i szereg innych atrakcji sprawiły, że mogliśmy poczuć się jak na plaży w Mayami, może tylko brakowało palm…, choć nie, bo sprawny obserwator mógł je dostrzec w nieco zmniejszonej, bo doniczkowej wersji. Początkowo z pewną dozą nieśmiałości, lecz potem z pełną werwą korzystaliśmy z możliwości „tego pięknego lata tej zimy”. Przedszkolaki, pod czujnym okiem pani Basi „szalały” w brodziku, pozostali mieli do dyspozycji cały basen, bacznie obserwowani przez ratowników oraz swoich opiekunów: panią Beatę Szymborska – inicjatora i głównego organizatora przedsięwzięcia, panią Anię Kruniewicz oraz przez piszącego te słowa.
Po ponad półtoragodzinnym wysiłku na basenie, przyszła pora na „coś dla ciała”, i to w sposób dosłowny. Miejscem zadośćuczynienia tej potrzebie stała się suwalska „Plaza”, gdzie wszyscy wyczerpani olbrzymim wysiłkiem, mogli zaspokoić swój głód, konsumując tamtejsze frykasy. „Wrażenia nie do opowiedzenia”- tak można by określić pełną gwaru atmosferę drogi powrotnej.
No cóż, sanki, łyżwy, narty zimą?…”Krokodyla daj mi luby”!
Robert Wieliczko, opiekun grupy wycieczkowej

WIOSKA  ŚWIĘTEGO  MIKOŁAJA
13.12.2018 r. uczniowie klas 0 - IV wzięli udział w wycieczce do Centrum Aktywnego Wypoczynku „Gwarek” w Pięknej Górze – odwiedzili Wioskę Św. Mikołaja. Celem wycieczki było propagowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz kultywowanie dziedzictwa narodowego w postaci przekazywanych z pokolenia na pokolenie bożonarodzeniowych obrzędów, a także podkreślenie najważniejszej wartości, jaką jest rodzina. Na uczniów w blasku oświetlenia świątecznego czekała moc atrakcji w iście mikołajkowej, przepięknej scenerii. Zanim jednak dzieci spotkały się z Mikołajem w jego komnacie, poznały bożonarodzeniowe tradycje, odwiedziły lodową krainę Elfa Ńaukowca, były na placu zabaw Rudolfa Czerwononosego, pokonały tor przeszkód, wzięły udział w  przedstawieniu w Elfim Teatrze, odwiedziły Pocztę - najszybszą drogę, którą lista prezentów trafia do Elfiej Fabryki, odwiedziły  Igloo – wizyta u pingwinów w ich śnieżnym dmuchanym domu i oczywiście spotkały się ze Św. Mikołajem, który odpowiadał na zadawane pytania. Każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Elfa – pomocnika Mikołaja. Dzieci wróciły do szkoły w dobrych humorach, pełne emocji i pozytywnych wrażeń. Opiekunami wyjazdu były panie: O. Krupa, T. Kudraj, S. Skowron, B. Wieliczko.                   

Kierownik wyjazdu: O. Krupa

TROPIKI NA MAZURACH? TAK, TO MOŻLIWE W PAPUGARNI EŁCKIEJ.
7 grudnia uczniowie klasy IV, VI, VII i III gimnazjum wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Ełku. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było kino. Obejrzeliśmy film pt. „Grinch”. Była to opowieść o zielonym stworku, który bardzo nie lubił świąt i chciał im zapobiec. Jednak pod wpływem wydarzeń i osób biorących w nich udział w jego sercu coś zaiskrzyło i Grinch uległ magii świąt, i dobroci innych. Po filmie udaliśmy się do papugarni  „Mazurskie Tropiki”. Przez godzinę przebywaliśmy w towarzystwie egzotycznych papug. Ptaki same siadały nam na rękach, dlatego mogliśmy je karmić i głaskać. Po świetnej zabawie z papugami pojechaliśmy do galerii „Brama Mazur”, gdzie spędziliśmy miło czas na drobnych mikołajkowych zakupach. Wszyscy wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni. To był  SUPER czas! Dziękujemy p. M. Waszkielewicz, p. M. Majcher, p. D. Kurpiewskiej oraz p. M. Borzeńskiej za organizację mikołajkowego spotkania.
Marta Zajkowska klasa VI

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Miękki, puchaty i taki z łatką. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Dnia 26 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole po raz kolejny "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi misiami, a członkowie Samorządu Uczniowskiego witali wszystkich miodem i chrupkami. W ramach obchodów Dnia Misia zorganizowano wiele działań. Dzieci podczas zajęć z Panią Ewą Petiuk i zabaw z uczennicami Agnieszką Majcher i Klaudią Rutecką –Miłosz mogły między innymi poznać historię powstania Święta Pluszowego Misia, układały portret pluszowego przyjaciela z figur geometrycznych, rysowały misia z zasłoniętymi oczami czy  odgadywały zagadki o znanych misiach. Został również  ogłoszony  konkurs plastyczny  dla klas 0 - III pt: "Portret misia”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, a prace były tak piękne i tak ciekawie wykonane, że w tym roku komisja w składzie p. Anna Kruniewicz  i uczniowie Aleksandra Jeleniewicz i Szymon Sabat postanowili nagrodzić wszystkich uczestników. Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród przez dyrektora szkoły p. Annę Skrypoczkę oraz p. Ewę Petiuk, p. Annę Kruniewicz i p. Małgoratę Waszkielewicz odbyło się na uroczystym spotkaniu na korytarzu szkolnym. Na zakończenie dnia stwierdziliśmy zgodnie, że świat bez pluszowych przyjaciół byłby bardzo ubogi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.
Ewa Petiuk, nauczyciel bibliotekarz
Samorząd Uczniowski

„ŚWIĘTY ANDRZEJ CI UKAŻE, CO CI LOS PRZYNIESIE W DARZE...”
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Ten niezwykły czas miał miejsce w naszej szkole w piątek 30.11.2018 r., kiedy to uczniowie klas I - III bawili się na dyskotece andrzejkowej. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczyniły się do tego uczennice klasy siódmej, które przygotowały różnorodne wróżby. Uczniowie mogli wyczytać z kart, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości. Czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec. Dla uczniów klas starszych Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę andrzejkową w godzinach popołudniowych. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Wróżby, zabawy, żarty i śmiechy sprawiły, że to był naprawdę magiczny dzień.
Samorząd Uczniowski

WSZYSCY JESTEŚMY POLSKI ŻOŁNIERZAMI
9 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony wyjątkowemu wydarzeniu historycznemu – 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzice oraz zaproszeni goście. Pani Anna Skrypoczka przytoczyła słowa Jana Pawła II, wprowadzając zgromadzonych na holu szkolnym w tematykę Święta Niepodległości. Aby godnie uczcić pamięć o wydarzeniach  związanych z wieloletnią niewolą naszego narodu, punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Uczniowie naszej szkoły wykazali się znakomitą znajomością treści "Mazurka Dąbrowskiego", ponieważ wcześniej skrupulatnie przygotowywaliśmy się do pięknego odśpiewania tej narodowej pieśni patriotycznej.Tuż po wykonaniu hymnu zeszliśmy do sali widowiskowej na część artystyczną - ciekawy rys historyczny, zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły, opowiadający o losach udręczonej ojczyzny. Dzięki temu wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie trudną i krwawą historię narodową. Wspomniano szczególnie o zasłużonych bohaterach: Józefie Piłsudskim, Ignacym Paderewskim, Ignacym Daszyńskim, Romanie Dmowskim czy Wincentym Witosie. Podkreśleniem rangi tego święta było także radosne, refleksyjne odśpiewanie pieśni patriotycznych. Zapewne tak zaprezentowana historia skłoniła wielu uczniów do głębszych przemyśleń, jak ważny jest fakt, że możemy uczyć się w wolnym kraju, w którym nie doświadczamy brutalnej przemocy ze strony wrogich nam państw i możemy swobodnie rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania. Uroczystą oprawę tego święta tworzyły też dekoracje historyczne upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Pięknie ozdabiały one klasy lekcyjne oraz szkolne korytarze w całym budynku. Przedstawienie zostało przygotowane przez panie: Małgorzatę Borzeńską oraz Dorotę Kurpiewską. Po występie, artystów zalała fala gromkich braw  od widzów i podziękowań ze strony pani Dyrektor Szkoły.Głos zabrali również Wójt Gminy Wydminy, pan Radosław Król, Zastępca Wójta, pani Maria Dolecka oraz Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, pani Grażyna Plato, dziękując za przygotowanie scenariusza i dzieląc się refleksjami oraz przemyśleniami na temat obchodzonego Święta. Uroczystość była dla zgromadzonych uczestników lekcją patriotyzmu i historii.
Samorząd Uczniowski

PRZYGODO, PRZYBYWAJ!
Dnia 15.11.2018 r. odbyła się długo oczekiwana wycieczka do Olsztyna. Jej celem było budzenie pasji i zainteresowań sztuką oraz rozwijanie i doskonalenie sprawności fizycznej. Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Parku Trampolin, który dostarczył dzieciom mnóstwa atrakcji i rozrywki. Szereg trampolin i gąbek sprawił naszym milusińskim wiele radości. Zajęcia prowadzone były przez animatora, a na koniec dzieci samodzielnie szalały w świecie fikołków, sald i skoków. Następnie zmęczeni, ale szczęśliwi, wyruszyliśmy na spotkanie ze sztuką. Obejrzeliśmy rewię na lodzie na motywach baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Bogate, piękne stroje, choreografia, a przede wszystkim figurowa jazda na lodzie i cudowne układy dostarczyły nam niepowtarzalnych przeżyć. Wprawiły nas w tak cudowny nastrój, że przez chwilę poczuliśmy się jak w krainie czarów.  Uczniowie w wielkim skupieniu i pod ogromnym wrażeniem obejrzeli spektakl. Niestety, czar szybko prysnął i musieliśmy wracać do domu. W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonalds w Mrągowie, bo po takich emocjach i wrażeniach apetyt dzieciom dopisywał.
Opracowała: Teresa Kudraj

XVIII GMINNY TURNIEJ NIEPODLEGŁOŚCI - "DLA NIEPODLEGŁEJ, W SETNĄ ROCZNICĘ JEJ NARODZIN"
11 listopada 2018 r., tym razem już po raz osiemnasty, jak zawsze od lat, spotkali się miłośnicy celuloidowej piłeczki w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, aby w zmaganiach przy tenisowych stołach  świętować na sportowo 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed rozpoczęciem zawodów uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. W rozgrywkach wzięło udział około 40 zawodników oraz zawodniczek, rywalizujących ze sobą w siedmiu kategoriach wiekowych.  Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Wydminy, p. Radosław Król, który w krótkich słowach nawiązał do historycznego znaczenia Narodowego Święta Niepodległości. Zajęcia wysokich miejsc, rywalizacji w duchu fair-play  życzyli uczestnikom zaproszeni goście, tj. zastępca Wójta Gminy Wydminy p. Maria Dolecka, Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, p. Grażyna Plato oraz Sekretarz Gminy, p. Alina Romanowicz. Po ponad pięciogodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oto ich pełna lista:
Lubomyr Skowron
Justyna Konopko
Patryk Piekarz
Mateusz Słuchocki
Krzysztof Gnap
Emilia Migun
Leszek Siekaniec
Zwycięzcy otrzymali puchary, a pozostali uczestnicy pamiątkowe medale. Turniej zorganizował miejscowy Uczniowski Klub Sportowy „Orły”.

WYJAZD DO EŁKU NA FILM „DYWIZJON 303 – PRAWDZIWA HISTORIA”
Ogromny patriotyzm, odwaga granicząca momentami z brawurą i ofiarność - to cechy szczególne pilotów polskich biorących udział w Bitwie o Anglię. Uczniowie naszej szkoły 26.09.2018 r. (w łącznej liczbie 35) z klas VI, VII, VIII oraz III G uczestniczący w projekcji filmu „Dywizjon 303 – prawdziwa historia” mieli tę wyjątkową możliwość podziwiania dokonań myśliwców z Dywizjonu 303. Skupienie na twarzach widzów, oczy niemalże „wlepione” w ekran dobitnie świadczyły o pasji z jaką film był oglądany. Także po filmie, już w szkole, dyskusje nie milkły a pytaniom o wyjaśnienia  nie było końca. Losy polskich pilotów są tematem książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” (aktualna lektura szkolna !!!), co z kolei stało się inspiracją do nakręcenia tego interesującego filmu o zabarwieniu przygodowo - awanturniczym, z niewątpliwą nutką realizmu historycznego.
Opracowanie: Robert Wieliczko, kierownik wyjazdu

MALBORK I JEGO TAJEMNICE
2 października 2018 r zorganizowaliśmy długo oczekiwany wyjazd do Malborka dla klas 4 – 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum.  Opiekunami wycieczki były: p. Dorota Kurpiewska, p. Małgorzata Waszkielewicz i p. Małgorzata Borzeńska. Pogoda nam dopisała, ponieważ zaraz po przyjeździe powitało nas przyjemne słońce, przez co zabytki zwiedzaliśmy z jeszcze większym zaciekawieniem. Naszą pierwszą atrakcją był zamek Malborski czyli największy zachowany pałac na świecie. Budowla to ogromny obiekt, wewnątrz którego było naprawdę cudownie. Zwiedzilibyśmy jeszcze większą część zamku, jednak mieliśmy na to za mało czasu. Na koniec tej atrakcji postanowiliśmy kupić kilka pamiątek i od razu pojechaliśmy do Parku Ruchomych Dinozaurów i Smoków. Najpierw udaliśmy na seans filmowy do kina 5D, które znajdowało się na terenie parku. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Gdy pierwszy zespół oglądał film, drugi kupował pamiątki. Niektórzy z nas zdążyli zrobić sobie zdjęcie z Panem Tygrysem! Po skończonych seansach wspólnie zjedliśmy obiad, a potem przyszedł czas na różne atrakcje z  Krainy Zabaw oraz Parku Linowego. W międzyczasie, kto chciał, powędrował ścieżką edukacyjną, gdzie napotykało się ruchome dinozaury i smoki. Na końcu trasy znajdowało się Mini ZOO, a w nim zwierzęta, których na co dzień nie widzimy w naszych gospodarstwach czyli kozy, lamy, papugi, konie. Choć większość z nas wróciła do domu zmęczona, była to bardzo udana wycieczka, podczas której z zabawy wynieśliśmy wiele nauki.
Uczestnicy wycieczki

CZYSTA PLANETA
Recykling to główna myśl przewodnia warsztatów komunalnych REKO-EKO, w których uczestniczyli uczniowie kl. IV i V Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich. Jak poprawnie segregować śmieci, co się dzieje z odpadami i na czym polega kompostowanie - to zagadnienia, nad którymi warto się zastanowić nie tylko podczas okolicznościowego wyjazdu.
Podczas wizyty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie dzieci miały okazję utrwalić swoją wiedzę w zakresie segregacji śmieci. Dowiedziały sie także o tym, co się dzieje z odpadami i na czym polega kompostowanie. Dzięki warsztatom uczniowie zrozumieli, że recykling i segregacja to jedyne słuszne odpowiedzi na rosnącą lawinę śmieci. O tym, że odpady nadają się do ponownego wykorzystania, dzieci przekonały się podczas własnej pracy. Każdy bowiem z materiałów odpadowych własnoręcznie wykonał magnez.
Kierownik wycieczki, D. Kurpiewska

„Nauczyciel… to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie,
bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to,
co w nim najlepszego cudzym dzieciom?”
DEANNA BEISSER  

12 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela. To święto szkoły, uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Wśród przybyłych na uroczystość gości był wójt Gminy Wydminy, Pan Radosław Król, zastępca wójta, Pani Maria Dolecka, sekretarz Gminy, Pani Alina Romanowicz, Radni Gminy Wydminy wraz z przewodniczącą, Panią Grażyną Plato, liczne grono rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Anną Siekaniec.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły, Pani Anna Skrypoczka. W przemówieniu kierowała życzenia do nauczycieli, pracowników szkoły oraz pracowników gminy i oświaty, podkreślając ich trud i wkład w wychowanie i kształcenie dzieci. Nie zabrakło też słów podziękowania od zaproszonych gości. Głos zabrał również Pan Radosław Król, który jednocześnie wręczył nagrodę Wójta Gminy Wydminy naszej Pani Dyrektor Szkoły. Następnie zostały wręczone nagrody dyrektora dla nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz nagrody pracownikom obsługi. Ale to nie był koniec miłych niespodzianek, przyszedł czas na uczniów. Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy Pani Grażyna Plato przekazała, wszystkim uczniom naszej szkoły słodki poczęstunek. Słodkie lizaki i czekoladowe bukiety przekazała na ręce Samorządu Uczniowskiego także dyrektor szkoły, dziękując za coroczną, wspaniałą twórczość teatralną młodzieży naszej szkoły.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Głos zabrał  Samorząd Uczniowski. Możemy śmiało napisać, że to było pełne poczucia humoru, ale zapewne trochę prawdziwe przedstawienie zmagań szkolnych, zarówno uczniów jak i ich rodziców. Nie mogło zabraknąć dowcipnych dialogów, kiedy to rodzina Kiepskich, zabiera się za odrabianie lekcji.Jak zwykle uczniowie naszej szkoły popisali się prawdziwym talentem gry aktorskiej i umiejętnościami wokalnymi. Ostatnim punktem uroczystości były życzenia i kwiaty oraz upominki od Samorządu Uczniowskiego. W tym roku postawiliśmy na "Jak nas widzą, tak nas rysują". Dwie uczennice klasy 6. Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, Marta Zajkowska i Maja Kordowska stworzyły portrety wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości. Brawo dziewczyny, sprawiłyście wszystkim naprawdę miłą niespodziankę.
"Wykształcenie to dar najcenniejszy, którego nic i nikt nie jest w stanie nas pozbawić…" W podziękowaniu za trudną pracę i wskazanie właściwej drogi, pragniemy, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania naszego pokolenia, abyście uczyli nas pokonywania trudności i kierowania się w życiu tylko dobrem. Potrzebne nam są wzorce, i Wy, Drodzy Nauczyciele, nimi jesteście. W imieniu Samorządu Uczniowskiego życzymy wytrwałości, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia.
Samorząd Uczniowski

JUŻ JESTEŚMY UCZNIAMI
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu już od rana wszędzie panował podniosły nastrój. Nieco później odbyła się uroczysta akademia. Na samym początku głos zabrała Pani Dyrektor, która serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości. Następnie  Pan Wójt złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Zaraz potem rozpoczęto akademię, podczas której uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.  Taki dzień jest niezwykły dla każdego pierwszoklasisty, dlatego uroczystość miała podniosły, a zarazem radosny charakter. Uczniowie klasy najmłodszej zaprezentowali program artystyczny, podczas którego udowodnili, że zasługują na miano ucznia pierwszej klasy. Tak też się stało, zaraz później złożyli uroczyste ślubowanie, zobowiązując się do tego, że będą dobrymi i pilnymi uczniami. Aktu pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor. Dumni pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz prezenty przygotowane przez rodziców i dyrektora szkoły. Zaraz potem  głos zabrał Samorząd Uczniowski, który dał fantastyczny  występ, na dobre rozbawiając widownię. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor. Podsumowała całą uroczystość i podziękowała wszystkim za  przybycie.
opracowanie: Teresa Kudraj, wychowawca klasy I

INTERAKTYWNE MONITORY DOTYKOWE JUŻ SŁUŻĄ NASZYM UCZNIOM.
Na podstawie Uchwały Rady Ministrów Nr 108 z dnia 19 lipca 2017 r. Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli
w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych na lata 2017- 2019  – „Aktywna tablica” oraz  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych uczniowie naszej szkoły już mogą korzystać z 2 interaktywnych monitorów dotykowych  65'. 80% to koszty zadania finansowane z projektu, a wymagany wkład własny organu prowadzącego to 20%.
Podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej 12 października 2018 r. nastąpiło oficjalne otwarcie projektu z udziałem władz samorządowych, uczniów, rodziców. Nastąpił też pokaz funkcjonowania sprzętu przez uczniów i nauczycieli. Serdecznie dziękujemy organowi prowadzącemu za wsparcie finansowe, bo dzisiaj rzeczywiście cieszymy się sprzętem najwyższej generacji. Już nawet trochę wyprzedzamy przyszłość, a dla niewtajemniczonych podpowiem, że monitor interaktywny, to taki "trochę" większy smartfon, taki "trochę" większy telefon komórkowy, taka wirtualna tablica, itp. itd. No właśnie. Jeśli ktoś chciałby "dotknąć" monitora dotykowego, to zapraszamy do sali 13 i 113. Czasem "13" mogą być szczęśliwe. Życzę więc bezawaryjnego użytkowania i czerpania wiedzy ze źródeł internetowych zasobów.
Autor projektu: Anna Skrypoczka, dyr. szkoły

BohaterON – WŁĄCZ HISTORIĘ!
Szkoła Podstawowa w Gawlikach Wielkich bierze udział w ogólnopolskim projekcie BohaterOn – wyślij kartkę do Powstańca. BohaterON – włącz historię! - to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.Uczniowie poznają najważniejsze informacje o Powstaniu Warszawskim, a następnie w czasie zajęć z wychowawcą wypiszą kartki dla Powstańców. Kartki zostaną odesłane do fundacji Sensoria.
Organizator projektu: Beata Szymborska
adres www projektu: www.bohateronwtwojejszkole.pl

"DOKTOR KOŃ" W NASZEJ SZKOLE Z HASŁEM FUNDACJI ŻYCIE I DROGA "ABY ŻYCIE BYŁO DOBRE A DROGA DOPROWADZIŁA DO CELU.
11 października 2018 r. do naszej szkoły zawitał Pan Tadeusz Łukaszczuk wraz ze swoją ekipą, Panią Jolantą i Panią Karoliną. Celem wizyty była realizacja projektu pod hasłem: „Doktor koń”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I SP i dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Przybyłych gości serdecznie powitała Pani dyrektor A. Skrypoczka. Uczniowie również na cześć naszych gości wznieśli gromki okrzyk. Nasi najmłodsi mieli możliwość przeżyć prawdziwą przygodę życia.  Każdy uczeń przy pomocy profesjonalnej obsługi miał prawdziwą lekcję jazdy konno. Pani instruktor doskonale poinformowała i pokazała, jak bezpiecznie zachować się podczas jazdy. Nie zabrakło emocji i wrażeń. Klacz, która nosiła na grzbiecie nasze pociechy, miała na imię Betty. Dzieci z uśmiechem na buzi szczęśliwie kontynuowały hipoterapię. Gdy już każdy uświadczył ujeżdżania klaczy, nastąpił  moment podziękowań i gratulacji. Pan Tadeusz każdemu uczestnikowi wręczył dyplom i kolorowe balony.  Na zakończenie pani Dyrektor przekazała dzieciom znaczki odblaskowe i serdecznie podziękowała naszym gościom za trud włożony w uszczęśliwienie naszych milusińskich. Emocje i wrażenia  uczniowie zabrali ze sobą do szkoły, a wspomnienia na długo będą gościć w ich pamięci.
Opracowała: T. Kudraj, wychowawca klasy I

AKCJA CHARYTATYWNA "POMÓŻMY ŁUKASZOWI CHODZIĆ"
Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” od 16 lat organizuje akcje charytatywne, pomagając swoim podopiecznym. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc 15-letniemu Łukaszowi Flis, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego, niweluje wzmożone napięcie mięśniowe przez ćwiczenia i intensywną rehabilitację wpisaną w jego życie. Specjalistyczne rowery wspomagające pracę mięśni nóg, tj. trójkołowy elektryczny i stacjonarny typu Orbitrek oprócz rehabilitacji ułatwią wypracowanie stabilniejszego chodu. Koszt sprzętu to około 10 000,00 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie ułatwienie Łukaszowi utrzymania równowagi i prawidłowego chodu. Zbiórka w naszej szkole odbyła się we wrześniu poprzez nabycie przez uczniów cegiełek w postaci pomocy naukowych. Wartość cegiełki to 2,00 zł za sztukę. Środki pieniężnie po rozprowadzeniu cegiełek w kwocie 180,00 zł 18 października 2018 r. przekazaliśmy na konto Fundacji. Dziękujemy za zaangażowanie i dobre serce pani Dyrektor szkoły, uczniom, rodzicom i nauczycielom. Łukaszu, życzymy zdrowia.
Samorząd Uczniowski

DLA NIEPODLEGŁEJ
Z okazji uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski 17 - 18 października 2018 r.na boisku "Orlik" w Gawlikach Wielkich odbył się Turniej Piłki Nożnej. Mecze rozgrywane były w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV-V. Zwycięzcami w klasach młodszych została klasa III. Pod kierunkiem kapitana drużyny Lubomyra Skowrona wygrała z łączoną drużyną klas I-II, 1:0. Po zaciętym meczu bramkę zdobył Kuba Wilgocki z podania kapitana drużyny.
W kategorii klas starszych zwycięzcami została klasa IV. Wygrała 3:2, a wszystkie bramki zdobył Włodek Skowron, kapitan drużyny. Dla klasy V 2 bramki zdobył Antek Wojtak. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie "Conieco". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizator turnieju: Ewa Idek

DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Chłopaka to nieoficjalne święto, obchodzone głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski albo raczej chłopięcy odpowiednik Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 r. na wyspach Trinidad i Tobago. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić tę uroczystość. Większość źródeł podaje 30 września, ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".
W naszej szkole obchodziliśmy to święto 27 września. Dzień rozpoczęliśmy od wręczenia wszystkim chłopcom słodkich upominków oraz złożenia życzeń. Członkinie z Samorządu Uczniowskiego przygotowały i przeprowadziły plebiscyt „Na najsympatyczniejszego chłopaka naszej szkoły”. Ten zacny tytuł zdobył Mariusz Kowalczyk uczeń 8 klasy, któremu serdecznie gratulujemy. Uwieńczeniem tego Święta była dyskoteka szkolna dla klas IV - VIII Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum. Wszyscy bawili się znakomicie. Chłopcy odwdzięczyli się szczerym uśmiechem i podziękowaniami.
Niespodzianka się udała!
Samorząd Uczniowski

OD KROPKI WSZYSTKO MOŻE SIĘ ZACZĄĆ…
International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki to nie tylko święto kropki samej w sobie, ale święto nabierania pewności siebie, budzenia kreatywności, tworzenia czegoś z niczego. To dzień  pomysłowości, odwagi i przede wszystkim dobrej zabawy. Jego bohaterką jest przysłowiowa kropka, inspiratorka wielu zabaw, gier literackich, matematycznych, plastycznych i ruchowych, które miały miejsce tego dnia w naszej placówce.
W ramach Międzynarodowego Dnia Kropki 14 września w  naszej szkole zorganizowano wiele działań mających na celu odkrycie drzemiących w każdym uczniu talentów i pasji. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy rozpoczęli ten dzień od wyjaśnienia uczniom, skąd pomysł na Dzień Kropki?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 r. wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 r. powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”.
14 września kropkowe szaleństwo ogarnęło naszą szkołę. Szukaliśmy naszych mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich dzieci. Ubrani w kropeczki uczniowie tworzyli na lekcjach plastyki kropkowe arcydzieła. Klasy I-III prezentowały swoje prace na gazetkach klasowych, a na szkolnych korytarzach pojawiły się kropkowe dekoracje. O to zadbali uczniowie klasy III. Dzieci z oddziału przedszkolnego tworzyły prace techniczno - plastyczne, których głównym bohaterem była kropka. Uwagę skupiała ogromna kropkowa gąsienica zdobiąca korytarz przedszkolaków. Najmłodsi w naszej szkole udowodnili również, że na drzewie rosną kropki. Na języku polskim królowały tematy związane z interpunkcją. Kropkę odnaleźliśmy na matematyce i lekcjach przyrody. Kropka to mały znak, ale o wielkim znaczeniu. To był bardzo kreatywny i twórczy dzień...
Samorząd Uczniowski

OGÓLNOPOLSKA  MŁODZIEŻOWA  SZTAFETA  SZLAKIEM  ŻOŁNIERZY  WYKLĘTYCH    
W dniu 16.09.2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich wzięli udział w biegu sztafetowym zwanym „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”. Bieg ten zorganizowany został dla upamiętnienia agresji ZSRR na Polskę w 1939 r., upowszechniania wśród młodzieży etosu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, zapoznania się z najnowszą historią Polski oraz popularyzacji biegania. Bieg ten odbył się w formie sztafety, w której każdy zespół mógł wystawić skład siedemnastoosobowy. Do pokonania była trasa ponad 17 km z miejscowości Gajrowskie poprzez Orłowo, Szczybały Orłowskie, Grądzkie,  Gawliki Wielkie, Mazuchówka do Wydmin.
W biegu tym wystartowało 12 sztafet  z różnych stron Polski. Były to między innymi: Dęblin, Tczew (dwa zespoły), Elbląg, Ełk, Miłki, Świętajno, Olecko, Gawliki Wielkie, Wydminy (szkoła dwa zespoły) i Wydminy stowarzyszenie „Biegam bo lubię”. Reprezentacja naszej szkoły składała się z następujących uczniów: Adam Słuchocki – kl.VI, z kl. VII – Julita Gąsecka, Aleksandra Hanczaryk, Kacper Matelak, Szymon Sabat, kl.VIII – Ewelina Jakubiak, Klaudia Rutecka - Miłosz, Robert Jakubiak, Mariusz Kowalczyk, Krystian Lotkowski, Mateusz Słuchocki, Jacek Styk, Jakub Suchocki, Krystian Żyliński, kl. IIIG – Paweł Kardas, Maciej Przyłucki i Dominik Wiśniewski. Ważnym elementem biegu było ukończenie go bez względu na zajęte miejsce. Nasi uczniowie jednak bardzo się do niego przyłożyli i ukończyli go na znakomitej czwartej pozycji. Zaznaczyć  trzeba, że mieliśmy najmłodszy skład. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, koszulki sportowe oraz numery startowe. Natomiast każdy zespół otrzymał pamiątkowy puchar.  Cała uroczystość rozpoczęła się w Wydminach od złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, następnie odbyła się msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych i ś.p. aspiranta Policji Państwowej Marcina Jaworowskiego. Następnie wszyscy uczestnicy przewiezieni zostali do Orłowa, gdzie obok Panteonu Żołnierzy Wyklętych odsłonięto Płytę ku czci aspiranta Marcina Jaworowskiego i posadzono Dąb Katyński. Delegacje poszczególnych zespołów tu również złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Po tej części oficjalnej zawodnicy rozwiezieni zostali na swoje odcinki biegu sztafetowego. Cała impreza zakończyła się ponownie w Wydminach wręczaniem pamiątkowych medali i pucharów oraz wspólnym posiłkiem z żołnierskiej kuchni polowej tj. g r o c h ó w k ą. Opiekunem naszej sztafety był Roman Sokalski.

„NADMIAR SNU MĘCZY, A NADMIAR WYPOCZYNKU JEST CIERPIENIEM” CZYLI JUŻ NAJWYŻSZY CZAS NA NAUKĘ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019.
Szanowni Państwo!
Jeszcze tak niedawno spotkaliśmy się w tej sali, aby życzyć sobie udanego wypoczynku, a już wróciliśmy po ponad dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim – wierzę - wypoczęci i gotowi do dalszej pracy. Pracy, którą każdy uczeń rozpoczyna zawsze z początkiem września. Nie tylko jesteście starsi, mądrzejsi, ale także myślę - macie nowe postanowienia na rok szkolny 2018/2019.
Pierwszy dzień roku szkolnego z pewnością nie należy do ulubionych Waszych dni, ale jest wyjątkowy i ma pewne zalety. Można znów zobaczyć starych przyjaciół, poznać nowych, opowiedzieć o wakacjach, sprawdzić, czy szkoła się zmieniła, a w naszej, jak co roku widać plastyczne dodatki, oprócz zmiany kolorystyki korytarza przy sali gimnastycznej, uczniów klas I – III przywita niezwykła postać z polskiej bajki czyli Koziołek Matołek w wykonaniu Pani Ani Kruniewicz, za co serdecznie dziękuję.
Już jutro wracamy do nauki, chociaż zdaję sobie sprawę, że jeszcze dziś nie chcecie o niej słuchać.
Szanowni Nauczyciele! Pragnę życzyć Wam, satysfakcji i radości z prowadzonych zajęć, ze zmian, które oferuje nam Ministerstwo Edukacji Narodowej. Niech Wam nigdy nie brakuje chęci, kreatywności i cierpliwości, nieważne, czy pracujecie rok, 5 czy 30 lub 35 lat w zawodzie nauczyciela.
Szanowni Pracownicy Obsługi i Administracji! Wam życzę jak najwięcej spokoju przy załatwianiu spraw biurowych, a także jak najmniej nerwów z powodu zadeptanych podłóg, niedosuniętych krzeseł, niewytartej tablicy, niedojedzonych obiadów.
Życzę Rodzicom, abyście w zadowoleniu dotrwali ze swoimi dziećmi do kolejnych wakacji, które już za 10 miesięcy. To od Was w dużej mierze zależy, w jaki sposób cieszyć się będziecie w domu z pozytywnych emocji swoich dzieci przyniesionych ze szkoły, a także w jaki sposób uspokoicie te negatywne uczucia: smutek, rozczarowanie, żal… bo są one nieodłączną częścią szkoły. Ważne, byście pomagali swoim dzieciom usuwać kamienie spod nóg, jednak nie pozwólcie, by przewracały się one na piasku. Muszą uczyć się pokonywania przeszkód i barier, nawet z łezką w oku, a w tym pomoże im doświadczenie naszych wspaniałych nauczycieli i wychowawców.
Drodzy Uczniowie! Życzę, by czas wolny w naszej szkole wypełniała Wam dobra zabawa, przygody oraz wspaniałe i wartościowe oraz szczere znajomości. A nauka niech będzie tak ciekawa, że nawet nie zauważycie, kiedy minie kolejny rok szkolny. Niech to będzie rok sukcesów w konkursach, zawodach, turniejach, rok rozwijania talentów, podsumowany wysokimi wynikami na egzaminach.
Nie wolno, Szanowni Państwo, zapomnieć nam, że w nadchodzącym roku szkolnym przypada 100 - rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. My także włączamy się we wspólne świętowanie tego wyjątkowego wydarzenia i będziemy oferować propozycje ciekawych akcji. W tym roku szkolnym kładziemy szczególny nacisk na dalsze wdrażanie nowej podstawy programowej, ale już w klasie II, V i VIII szkoły podstawowej. W tym roku bowiem po raz pierwszy spotkamy się z egzaminem ósmoklasisty, ale i po raz ostatni gimnazjaliści złożą swoje umiejętności na arkuszach egzaminacyjnych. Ten rok zamknie także funkcjonowanie gimnazjów na terenie naszego kraju. Równocześnie dzięki programowi „Aktywna tablica” będziemy rozwijać kompetencje cyfrowe a podłączenie szkoły do szerokopasmowego Internetu pozwoli na wysokim poziomie realizować zadania w zakresie technologii informacyjnej. Ale cały czas będziemy pracować nad tym, byście w murach naszej szkoły czuli się potrzebni, byście byli życzliwie traktowani i otaczani przyjaźniami. Ale także wymagamy od Was, byście o wspólne dobro, jakim jest nasza szkoła, dbali z taką samą zachłannością. W swym postępowaniu pamiętajcie o słowach wypowiedzianych przez flamandzkiego pisarza i duchownego Pfila Brosmansa „Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo” i takiego bogactwa życzę wam jak najwięcej na cały rok szkolny 2018/2019.
A. Skrypoczka
dyrektor Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego