Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

Archiwum > 2017/2018
 
 

SZANOWNI PAŃSTWO! DRODZY UCZNIOWIE!
Nadszedł koniec roku szkolnego. Przed Wami dwa miesiące swobody i zabawy,  radości i odpoczynku, ale także okazja do refleksji nad tym, co za nami i co nas czeka. Życzę, by czas wolny został jak najlepiej wykorzystany. Dziękując nauczycielom i wychowawcom za trud i poświęcenie życzę, by następny rok przyniósł jeszcze lepsze, bardziej upragnione wyniki w wypełnianiu misji pedagogicznej w naszej szkole. Dziękuję za osiągnięcia tu w szkole, ale także za organizację i wyniki konkursów, w których uczestniczyli nasi uczniowie z zaszczytnymi wynikami, dzięki którym wiemy, że być uczniem Szkoły Podstawowej czy Gimnazjum w Gawlikach Wielkich to brzmi dumnie.
Wam, Uczniowie, gratuluję osiągnięć edukacyjnych w minionym roku i życzę pięknych wakacji oraz nabrania sił i entuzjazmu do dalszej aktywności twórczej w przyszłym roku szkolnym. Pamiętajcie, że podczas wypoczynku, chociaż możecie zapomnieć o nauce i innych obowiązkach szkolnych, nie możecie zapomnieć o swoim bezpieczeństwie. Bez względu na to, gdzie będziecie spędzać te najwspanialsze dla Was chwile, proszę, żebyście byli czujni i uważni. Jezioro, ulica, góry, czy zwykłe podwórko to miejsce ciekawe, ale nie zawsze w pełni bezpieczne. Ufam, że będziecie rozważni.
Szanowni Rodzice! Pragnę Państwu życzyć, aby Wasze dzieci były dla Was, i w szkole, i w domu, i na wakacjach źródłem nieustannej radości i powodem do dumy. Wiem, że nie wszystkim uczniom w szkole się podoba, że nie wszyscy odnajdują w niej radość i spełnienie marzeń, ale w takich chwilach przychodzi mi na myśl refleksja nieocenionego Janusza Korczaka, że: „Na szkołę skarżą się ci, którym w domu jest dobrze, którym dom daje dużo różnych rozrywek, albo tacy, od których rodzice żądają, żeby się dobrze uczyli, chociaż nie są zdolni i nauka im z trudem przychodzi”. A naszym zadaniem jako nauczycieli jest spełnienie innej myśli Janusza Korczaka, który pisał, że „Dziecko chce być dobre, jeśli nie umie – naucz, Jeśli nie wie – wytłumacz, Jeśli nie może – pomóż”, bo nie jest wychowawcą, kto się oburza, kto się dąsa, kto ma żal do dziecka, że jest takie a nie inne (…). Takie się urodziło lub takie okoliczności je ukształtowały. I takie złote myśli powinny przyświecać nam, nauczycielom - wychowawcom w codziennej pracy pedagogicznej, pracy trudnej, pracy wymagającej poświęcenia, cierpliwości i wytrwałości. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Dzisiaj dziękujemy naszym nauczycielom za pracę i za serce, za trud radzenia sobie z niezmiennym zadaniem szkoły, jakim jest kształcenie i wychowanie uczniów na mądrych i uczciwych ludzi. Przekazać młodym ludziom niezbędną wiedzę o świecie, nauczyć samodzielnego i krytycznego myślenia, odróżniania prawdziwych wartości od ukrytych zakłamań, ukształtować humanistyczną wrażliwość i patriotyczne postawy obywatelskie w tym szczególnym roku 100 – rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - takie hasło przyświeca naszej uroczystości

Bardzo serdecznie dziękuję Panu Wójtowi, Pani Wójt oraz wszystkim dyrektorom, kierownikom, pracownikom Urzędu Gminy, Pani Przewodniczącej Rady Gminy Wydminy, wszystkim Radnym za realizację zadań oświatowych, pomoc finansową, obsługę kadrową i wszelkie pomysły na realizację projektów edukacyjnych, które w tym roku się dzieją i będą systematycznie upiększać naszą szkołę. Dziękuję jeszcze raz Księdzu Proboszczowi, że zawsze jest blisko naszych problemów i wspiera nas w działaniach, by także imię naszej szkoły było znane nie tylko w Gminie Wydminy.
Pozwólcie Państwo, że tymi różanymi bukietami i czerwienią kwiatów, choć skromnie, ale podziękujemy Wam za pomoc, serce i uśmiech, który pozwala nam łączyć kolejne dni tygodni, miesięcy i roku, który mija.

Drodzy Absolwenci Gimnazjum w Gawlikach Wielkich!
Chcę na początek zapytać, czy pamiętacie słowa, które za chwilę przytoczę: „Człowiek godny, to znaczy taki, który szanuje siebie i innych, i tą postawą wzbudza zaufanie. Można nie zgadzać się z jego poglądami, nie podzielać wyznawanych przez niego wartości, ale otoczenie wie, że on nie kłamie, że takie są jego racjonalne przemyślane wybory. I dalej: „Cóż się jednak dzieje? Ludzie tracą swą godność nader łatwo. Niektórzy w ogóle jej nie mają. Nie chcą być odpowiedzialni za swoje działania czy wypowiedzi. Podporządkowują się siłom, które nad nimi dominują, słuchają tych, którzy zapewniają im realne korzyści. (…). Wciąż jednak w człowieku odzywa się głos, którego nic zagłuszyć nie może. To on nakazuje nam zachowanie godności. Mówi do nas: nie kłam, nie oszukuj siebie, zostań sobą. Kto tego głosu słucha, zachowuje godność, czuje, kim jest, co w nim najlepsze, najcenniejsze, i tego się wyrzec nie może, nawet w godzinie rozpaczy”. Czy pamiętacie tekst Barbary Skargi „O godności”? To fragmenty, które czytaliście podczas egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej z języka polskiego. I tylko takie słowa chcę Wam przekazać jako drogowskaz na dorosłe życie, na nową drogę.
Serdecznie dziękuję także Rodzicom uczniów klasy III Gimnazjum i nauczycielom pracującym na wszystkich etapach edukacyjnych z szesnastką. Żegnamy Was i będziemy o Was pamiętać.
Szanowni Państwo!
Dzisiaj się żegnamy, ale dzisiaj także zadział się moment historyczny w pożegnaniach. Wśród nas jest Pani, która przeżywa chwile rozterki, zastanowienia, refleksji, zadając sobie pytania czy ten koniec roku jest ostatnim końcem roku w jej życiorysie zawodowym, czy jeszcze czeka ją jakiś początek?  
Francuski pisarz Wiktor Hugo, powiedział: „Życie składa się z przywitań i pożegnań”. A więc każde pożegnanie jest także początkiem jakiegoś powitania nowego etapu życia. Ten dzień mimo wakacyjnej radości, marzeń o słonecznych wakacjach i beztroskich porankach bez obowiązku wstawania do szkoły czy pracy, jest dla nas dniem smutnym i to z Pani powodu. Ale są momenty w życiu człowieka, gdy nie potrzebujemy słów pocieszenia, lecz świadomości, że jesteśmy komuś potrzebni. I wiem, Pani Aniu, że Pani podczas wypoczynku, który otworzyło przed Panią życie nie będzie się nudziła i będzie pani potrzebna wielu. A moje życzenia brzmią „Codziennie patrz na świat, jakbyś widziała go po raz pierwszy. Po prostu zacznij, Aniu, od początku. Nieważne. Co było. Dziś otwórz nowy początek, i rusz dalej od tego miejsca.
Dzisiaj Pani Aniu, pragniemy podziękować Pani za ogromne poświęcenie, zaufanie i oddanie w ciągu 38 lat pracy, za to, że była Pani z nami w chwilach radosnych, pełnych uśmiechu oraz smutnych, pełnych rozgoryczenia i rozczarowania. Najważniejszy był jednak fakt, że zawsze mogliśmy liczyć na Panią. Składamy za to pamiętne podziękowania.

I zbliżamy się do momentu, kiedy za chwilę cenzurki znajdą się w rękach wszystkich uczniów naszej szkoły. Życzę jeszcze raz wszystkim z całego serca beztroskiej zabawy, niezapomnianych przeżyć, nowych przyjaźni i żebyście do szkoły wrócili pełni uśmiechu oraz energii do pracy w nowym roku szkolnym 2018/2019, który już za 2 miesiące.  
Drodzy Uczniowie, Dostojni Goście, Szanowni Rodzice. Koleżanki i Koledzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich! Na samo zakończenie chcę dodać, że „Dla przeciwwagi wielu uciążliwości życia niebo ofiarowało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen i śmiech... czego sobie i Państwu życzę na czas wakacji.
Rok Szkolny 2017/2018 uważam za zamknięty!

BIWAK I UROKI CZERWCOWEJ SWOBODY W KLASIE VI
W dniach 06 - 08 czerwca 2018 r. klasa VI korzystała z uroków prześwietnej pogody i w grupie futbolowej 11 uczestniczyła w akcji nicnierobienia edukacyjnego. Wspólne zabawy sportowe, spacery, rozmowy, ale i korzystanie z dobrobytu nowoczesnej techniki towarzyszyły młodzieży przez niespełna 3 dni i 2 noce. Zabawa była przednia pierwszej nocy, bo niektórzy zgłodnieli i o 6.00 smażyli jajecznicę. Miło odpocząć od nauki i w grupie pogawędzić o swoich problemach, radościach i tajemnicach. Może powtórzymy tę akcję za rok? Bardzo proszę...
Opiekun grupy, Anna Skrypoczka

WARSZAWA I ULICA WIEJSKA W NASZYM ZASIĘGU
Dnia 07.06.2018 roku czworo uczniów Gimnazjum w Gawlikach Wielkich stawiło się na Placu Piłsudskiego w Giżycku. Komfortowym autokarem pod opieką nauczycielki wiedzy o społeczeństwie Małgorzaty Jackiewicz i w towarzystwie innych uczniów gimnazjów i szkół średnich z powiatu giżyckiego i mrągowskiego oraz ich nauczycieli udaliśmy się do Warszawy. Celem wyjazdu było poznanie polskiego parlamentu. Wycieczka była szansą zweryfikowania teorii z praktyką. Uczniowie zobaczyli salę posiedzeń Sejmu, przeszli korytarzami sejmowymi i poznali historię polskiego parlamentaryzmu. Do wielu miejsc nie mogliśmy wejść z powodu trwającego posiedzenia  Sejmu. W hotelu poselskim zjedliśmy obiad. Tam też widzieliśmy kilku parlamentarzystów. Ze względu na zwiększoną ochronę Parlamentu i interwencję Straży Marszałkowskiej nie mogliśmy wejść na teren Senatu. Budynek obejrzeliśmy z zewnątrz z parku przy ulicy Wiejskiej. Pełni wrażeń i wielu ciekawych spostrzeżeń wróciliśmy do Giżycka.

BIWAK KL. I - III W SZKOLE
W dniach 07- 08.06.2018 r. uczniowie klas I- III edukacji wczesnoszkolnej spotkali się na biwaku szkolnym. Dla niektórych dzieci było to nie lada wyzwanie, ponieważ niektóre z nich nigdy nie nocowały poza domem i bez rodziców. Biwakowicze przybyli do szkoły przed godz. 18.00. Po zajęciu miejsc noclegowych i rozpakowaniu swoich rzeczy udali się na boisko szkolne na gry i zabawy sportowe. W międzyczasie przygotowane zostało ognisko, przy którym dzieci upiekły i zjadły kiełbaski. Kolejnym punktem naszego spotkania było rozegranie między drużynami meczu w piłkę nożną. Chętni dyżurni udali się do kuchni szkolnej, aby przygotować dla zgłodniałych piłkarzy kanapki. Po powrocie z boiska na salę, umyciu się i przebraniu dzieci obejrzały przed snem bajkę „Shrek 4”.Po bajce wszyscy grzecznie poszli spać. Słychać było tylko pomrukiwanie, lekkie chrapanie i jakieś rozmowy przez sen. Rano po przygotowanym przez dziewczyny śniadaniu w dobrych humorach, powiedzmy, że wyspani poszliśmy na spacer na pobliską plażę, a po powrocie na lody, gdyż upał tego dnia wszystkim dokuczał. Przed wyjazdem do domu zdążyliśmy jeszcze pograć na boisku w piłkę. Wszyscy byli zadowoleni, zdrowi, a jednocześnie zmęczeni. W wesołych nastrojach dzieci zakończyły biwak i pojechały do domów. Opiekunami biwaku były panie: Ewa Idek i Anna Gienieczko.
Olga Krupa, kierownik biwaku

WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY II GIMNAZJUM
8 czerwca udaliśmy się autobusem rejsowym do Giżycka. Najpierw poszliśmy na molo. Tam przy pomocy telefonów, kolorowej kredy i dostępnego otocznia tworzyliśmy kreatywne fotografie. Pomoczyliśmy nogi, poopalaliśmy się i zjedliśmy lody. Następnie przeszliśmy do Parku Linowego "Wiewióra". Instruktor przeszkolił nas z obsługi sprzętu, zapoznał z regulaminem. Tak przygotowani, mogliśmy ruszać na trasy. Każdy mógł wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Przeszkody wymagały od nas użycia mięśni i sprytu. Wszyscy ukończyli zadanie, nikt nie stchórzył. Potem udaliśmy się na działkę ogrodową naszej wychowawczyni. W brzuchach już burczało, więc ucieszyliśmy się z grillowanych kiełbasek i karkówki. Po posiłku przyszedł czas na gry i zabawy, które zakończyły się "Ganianym polewanym", czyli oblewaniem się hektolitrami wody. Dobrze, że słońce przypiekało, więc szybko wyschliśmy. Około 18 wróciliśmy do domów.
Integrację uważam za baaaaardzo udaną.
J.Kozłowska, wychowawczyni klasy 2 gimnazjum

ŚWIĘTO MAMY I TATY W KLASIE PIERWSZEJ
W piątek, 25 maja w naszej klasie odbyła się uroczystość z okazji Święta Mamy i Taty, podczas której uczniowie klasy I zaprezentowali swój program artystyczny. Były piosenki, humorystyczne scenki oraz piękne wierszyki. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy pierwszaki zostały nagrodzone burzą braw i smakołykami. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umocnić rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.
Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!
Ewa Idek, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

ENGLISH DAY. DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO.
Dnia 23.05.2018 r. w naszej szkole w Gawlikach Wielkich odbył się po raz pierwszy Dzień Języka Angielskiego dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Organizatorką dnia była nauczycielka języka angielskiego, Pani Małgorzata Waszkielewicz. Wszystkie zadania oceniała komisja  w składzie: Pani Dyrektor Anna Skrypoczka, Pani Ewa Idek, Pani Anna Gienieczko, Julia Suchocka z klasy III gimnazjum oraz Maciej Przyłucki z klasy II gimnazjum. Otwarcia English Day dokonała Pani Anna Skrypoczka, dyrektor szkoły, która przywitała wszystkich ciepłym słowem i życzyła uczestnikom dobrej zabawy. Zmagania międzyklasowe poprzedziła prezentacja multimedialna o krajach anglojęzycznych w świetny sposób zaprezentowana przez Macieja Przyłuckiego. Uczestnikom bardzo spodobała się humorystyczna anegdota o dwóch polskich turystach w Londynie. Myślę, że po obejrzeniu tej scenki już nikt nie wątpi, że znajomość języków obcych bardzo się przydaje. W części konkursowej uczniowie uczyli się oraz rozwijali swoje kompetencje językowe  poprzez zabawę i różne konkurencje, m.in. konkurs recytacji, nazywanie kolorów i liczb, dopasowywanie lub podpisywanie ubrań, wypisanie w ciągu 3 minut jak największej ilości nazw zwierząt, a także podawanie podstawowych informacji na temat krajów anglojęzycznych, oczywiście wszystko w języku angielskim. Nie zabrakło również sportowych emocji, które zapewniły nam: rzuty woreczkami do hula – hop, skoki na skakance oraz wyścig dla biegaczy.  Na koniec komisja podliczyła wszystkie punkty i przekazała następujący werdykt: 1 miejsce zajęła klasa III, 2 miejsce – klasa I,natomiast 3 miejsce – klasa II.  Uczniowie za swoje zmagania językowe otrzymali pamiątkowe  dyplomy oraz nagrody. Wszystkim uczestnikom, organizatorom i komisji serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i świetną zabawę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również uda się powtórzyć  Dzień Języka Angielskiego.
Karolina Zajkowska, uczennica klasy III gimnazjum

„MOJEJ MAMIE”
Takie słowo przewodnie towarzyszyło 25 maja 2018 r. podczas uroczystości klasy II ze swoimi mamami. Żeby uświetnić to święto dzieci włożyły wiele serca w przygotowaniu się do ról i w wykonaniu słodkich prezentów oraz laurek. Dzień wcześniej w szkolnej świetlicy uczniowie przygotowali ciasto i upiekli piernikowe serca, które później ozdobili
i zapakowali w folię. I tak powstały własnoręcznie przygotowane słodkie prezenty. Temu radosnemu spotkaniu towarzyszyła recytacja wierszy i śpiewanie piosenki do przygotowanej prezentacji multimedialnej o własnych mamach. Zwieńczeniem występu było wykonanie przez całą grupę uroczego układu tanecznego do walca z „Nocy i dni”. A później były życzenia, wzruszenia i przytulenia ze swoimi mamami i oczywiście wspólny poczęstunek, którym zakończył się Dzień Mamy w klasie II.
O. Krupa, wych. kl. II

ZNANY - NIEZNANY POETA Z MAZUR
W ramach przygotowań do konkursu na prezentację multimedialną o życiu i twórczości Michała Kajki 11 maja odbyła się wycieczka czteroosobowej grupy uczennic pod opieką pani Justyny Kozłowskiej do Ogródka. W tej niewielkiej wsi między Orzyszem i Ełkiem mieści się muzeum poety, który w swoich utworach opisywał piękno mazurskiej przyrody.
Po dotarciu na miejsce uczestniczki urzekł niewielki, malowniczy domek ludowego twórcy położony nad brzegiem jeziora. Dom ten Michał Kajka wybudował sobie sam, mieszkał w nim i tworzył. Od 1969 roku jest w nim muzeum. Wystawa zajmuje 4 izby, w których można obejrzeć stare sprzęty oraz fotokopie listów pisarza i rękopisy wierszy. Potem dziewczęta wraz z opiekunką podeszły niedaleko na pagórek pod lasem do grobu, w którym pochowany jest poeta. Wyjazd był bardzo przyjemny i ekscytujący. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy wspominali ten dzień przez bardzo długi czas.
Klaudia Rutecka, uczennica klasy 7 sp

ECHA DAWNYCH LAT, O KTÓRYCH NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ.
26 kwietnia odbyła się uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską. Została ona zorganizowana przez p. J. Kozłowską oraz p. M. Borzeńską. Obecni na akademii mieli okazję wysłuchać montażu słowno - muzycznego w wykonaniu gimnazjalistów i dwójki uczniów klasy czwartej. Najbardziej w pamięci utkwił wszystkim  występ taneczny Macieja Przyłuckiego oraz Julii Suchockiej. Widzom spodobała się również subtelna gra aktorska Aleksandry Jeleniewicz. Warto też wspomnieć o wspaniałej scenografii, dzięki której widowisko zyskało niezwykły nastrój. Utalentowanym recytatorom towarzyszył chór szkolny. Pieśni przez niego zaśpiewane doskonale współgrały z częścią słowną przedstawienia.  
Następnie wystąpili uczniowie klasy 4, przygotowani przez p. R Wieliczko, którzy zaprezentowali program artystyczny poświęcony Konstytucji 3 Maja. Apel ten przypomniał nam o dwóch bardzo ważnych wydarzeniach, które na zawsze zmieniły historię Polski. Obydwie części widowiska dostarczyły widzom wielu wrażeń, a  wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na koniec apelu Pani Dyrektor Szkoły Anna Skrypoczka podziękowała wszystkim występującym i  nauczycielom, którzy przygotowali tak wzruszające przedstawienia oraz zaprosiła bohaterów wystąpienia na niespodziankę do jej gabinetu.
Marcin Kielch, klasa II gimnazjum

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ „ŚLAD LOSU”
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijan, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Choć poprzedza go dość smutny okres Wielkiego Postu, same Święta to czas pełen wspaniałych tradycji i zwyczajów, które warto kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu.
W środę 28 marca, w ostatnim dniu przed wiosenną przerwą świąteczną, uczniowie naszej szkoły uczcili jakże piękny czas oczekiwania  Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystą inscenizację w wykonaniu naszych uczniów poprzedziła Msza Święta, w której wzięliśmy udział w ramach rekolekcji Wielkopostnych.
Przedstawienie pt: "Ślad losu”  było  przypomnieniem o cierpieniu i męce Jezusa Chrystusa. Ta wyjątkowa inscenizacja  prawie w całości wyśpiewana i niesamowicie zagrana, wywarła na wszystkich ogromne wrażenie iwzruszenie. Sceny ukazujące Drogę Krzyżową Jezusa skłoniły do refleksji. Dopełnieniem całej inscenizacji była przepiękna scenografia w całości wykonana przez uczennice  kl. III G. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała występującym i ich opiekunom oraz wszystkim zgromadzonym złożyła najserdeczniejsze życzenia świąteczne.
Natalia Borkowska, uczennica kl.VII

GDZIE JEST WIOSNA?
21 marca klasy IV - VII SP i II - III G postanowiły sprawdzić, czy wiosna zawitała już w Ełku.
Pierwszym punktem programu tego dnia była wizyta w Ełckim Centrum Kultury. Postanowiliśmy obejrzeć spektakl pod tytułem „Topicha” w wykonaniu młodzieży z Ełckiego Teatru Tańca. Przedstawienie opowiadało historię dziewczyny odrzuconej przez swoją społeczność. Z rozpaczy dziewczyna rzuca się w toń jeziora i topi. Jej samobójstwo pociąga za sobą ciąg dziwnych zdarzeń w wiosce. Giną kolejne osoby. Rzecz dzieje się w dawnych czasach, na terenach słowiańskich, nad którymi wznosi się dumny posąg pogańskiego boga - Światowida. Muzyka, światła i taniec opowiadają dzieje nieakceptowanej topielicy lepiej niż 1000 słów. Zarówno przed, jak i po przedstawieniu,  uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć  prace uczniów Liceum Plastycznego w Supraślu. Rzeźby i obrazy były naprawdę bardzo ciekawe. Mogliśmy także porozmawiać z samym reżyserem spektaklu panem Piotrem Witaszczykiem, który chętnie opowiadał o  historii powstania swojego dzieła. Po pełnym wrażeń i emocji widowisku, udaliśmy się do galerii „Brama Mazur” na posiłek i małe zakupy.Wiosna to prawdziwa radość i taki właśnie był nasz dzień - pełen szczęścia i nowych przygód.
Agnieszka Majcher, uczennica kl.VII

Z AKADEMIĄ PANA KLEKSA SZYBCIEJ UPŁYNĘŁY LEKCJE
W piątek, 13 kwietnia do naszej szkoły przyjechali aktorzy z Teatru z Białegostoku "Magik"z przedstawieniem pt. „Akademia Pana Kleksa”. Teatrzyk obejrzeli uczniowie szkoły podstawowej z klas 0 – VII. Występ przedstawiał najważniejsze wydarzenia z lektury Jana Brzechwy. Aktorzy nawiązywali świetny kontakt z publicznością. Byli zabawni i kreatywni. Za poprawne odpowiedzi na zadawane przez występujących pytania, uczniowie mogli zdobywać piegi Pana Kleksa. Wszyscy świetnie się podczas tego przedstawienia bawili.
Marta Zajkowska, uczennica klasy V

KLASA V PRZYWITAŁA WIOSNĘ 2018
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa V pojechała do Planet Cinema w Ełku, żeby obejrzeć film „Jaskiniowiec”. Film był bardzo zabawny i wszyscy świetnie się bawili. Po obejrzeniu seansu, udaliśmy się wspólnie do Centrum Handlowego Brama Mazur, żeby coś zjeść i pooglądać piękne wystawy sklepowe. Trzeba jednak przyznać, że nie u wszystkich skończyło się jedynie na oglądaniu. Mam nadzieję, że niedługo powtórzymy taki wyjazd. Dziękujemy p. Magdalenie Zajkowskiej za pomoc  w zorganizowaniu naszej wycieczki.
Kinga Kulas, uczennica klasy V

POWITANIE WIOSNY W KINIE
21.03.2018 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Planet Cinema w Ełku na film animowany „Jaskiniowiec. Film opowiadał o zamierzchłych czasach, gdy nie było facebooka, prądu i ciepłej wody, a w zagrodzie za jaskinią pasły się dinozaury. Rozgrywała się tam pełna szalonych przygód historia dzielnego Duga, który musiał zjednoczyć swą jaskiniową ferajnę przeciw nadchodzącemu zagrożeniu, pulsującej hałaśliwą nowoczesnością Epoki Brązu, która zwiastowała nieuniknione kłopoty. Lekarstwem na problemy w jakich znaleźli się jaskiniowcy, była piłka nożna, dar zesłany z niebios. Gra ta uczy współpracy, wzmacnia więzy międzyludzkie, zarówno te oparte na przyjaźni, rodzinie, jak i na uczuciach romantycznych. Zapewnia przestrzeń do rozstrzygania sporów. To prawdziwie boska gra, która wywołała wiele emocji i sporo dobrej zabawy. Były momenty napięcia, wzruszeń, strachu, ale i dużo śmiechu. Po skończonym seansie rozbawieni wróciliśmy do szkoły, aby udać się w dalszą drogę do domu.
Kierownik wyjazdu: Olga Krupa    
Opiekunowie: Ewa Idek i Anna Gienieczko

WIELKANOCNE WYPIEKI "MNIAM, MNIAM"
W naszej świetlicy czuć już zapach wielkanocnych wypieków. 12 marca w czasie zajęć świetlicowych nasi wychowankowie wspólnie z opiekunami, przygotowali pyszne ciasteczka. Uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnościami kulinarnymi. Wszyscy z zapałem i uśmiechem na twarzy zabrali się do pracy. Wiele radości sprawiło wałkowanie ciasta i wycinanie różnych kształtów za pomocą foremek do ciasteczek wielkanocnych. Na blaszkach pojawiły się zajączki, pisanki, kwiatuszki, a wśród nich królował wielkanocny baranek. Po upieczeniu ciastek trzeba je było posypać cukrem i orzechami. Po szkole unosił się wspaniały zapach. Wspólne pieczenie to także okazja do rozmów i podzielenia się swoimi doświadczeniami kulinarnymi. Uczniowie opowiadali o tym, jak pomagają przygotować święta w swoich domach. Było dużo śmiechu i radości. Naszych wypieków mogli spróbować także rodzice, którzy następnego dnia przybyli do szkoły na zebranie.
Svitlana Skowron, wychowawca świetlicy szkolnej
Małgorzata Waszkielewicz, opiekun Samorządu Uczniowskiego

DZIEWCZYNY RZĄDZĄ!
Takie hasło pojawiło się na gazetce Samorządu Uczniowskiego kilka dni przed zbliżającym się Dniem Kobiet. Tak też się stało. Właśnie 8 marca w naszej szkole rządziły kobiety. Dzień rozpoczął się od miłej niespodzianki, jaką przygotował SU, kobiety obdarowane zostały kwiatami, żywymi lub słodkimi a na ubraniach  pojawiły się kwiatowe kotyliony. Chłopcy w klasach złożyli swoim koleżankom życzenia i wręczyli upominki, a  świetlica szkolna zamieniła się w salon kosmetyczny, do którego wstęp miały oczywiście tylko dziewczyny. Panowało tu prawdziwe szaleństwo kolorów. Uczennice gimnazjum malowały swoje młodsze koleżanki. Aby  umilić czas przebywającym klientkom salonu, został zorganizowany słodki poczęstunek i ciepła herbatka. Chłopcy także nie byli poszkodowani, o nich zadbała Pani Dyrektor, która częstowała ich cukierkami. Ten dzień minął szybko i przyjemnie. Mam nadzieję, że powtórzymy go w przyszłym roku.
Klaudia Rutecka, Samorząd Uczniowski

„ŚWIAT BEZ MIŁOŚCI JEST ŚWIATEM MARTWYM”
(Albert Camus)
14 lutego, w dniu św. Walentego, przypada Święto  Zakochanych. Tradycja ta wywodzi się z XIV – wiecznej Anglii. W Polsce ten obyczaj, obchodzony od kilkunastu lat, cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza  wśród młodzieży. Święty Walenty, patron zakochanych, był chrześcijańskim kapłanem, który, według legendy, za czasów cesarza rzymskiego Klaudiusza II, udzielał potajemnie ślubów. 14 lutego to okazja, by przekazać sobie nawzajem wyrazy sympatii i przyjaźni. To niezwykle radosne święto postanowiliśmy uczcić również w naszej szkole. Tego dnia w klasach i na korytarzach królował kolor czerwony. Każdy miał możliwość skorzystać z walentynkowej poczty. Do specjalnej skrzynki uczniowie wrzucali własnoręcznie wykonane kartki, by przesłać miłe słowa komuś, kogo się lubi. Zainteresowanie było ogromne. Niezwykłą atmosferę tego dnia pokreśliły  walentynkowe dekoracje, które pojawiły się na gazetkach klasowych. Niby dzień jak co dzień, a jednak w szkole było cieplej, milej, jakoś tak weselej. Szkoda, że Walentynki są tylko raz w roku…
Samorząd Uczniowski

1 MARCA – NARODOWY  DZIEŃ  PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 01 marca 2018 r. w całej Polsce i za granicą odbywało się wiele uroczystości państwowych i wydarzeń, które upamiętniały święto  ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. Takie słowa zostały zapisane w ustawie upamiętniającej 1 marca. Dlaczego 1 marca? Właśnie tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Z okazji tego wydarzenia w całym kraju odbywały się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno – patriotyczne. W naszej szkole także odbyła się uroczysta akademia poświęcona Żołnierzom Niezłomnym i Wyklętym. Uczniowie klasy VII SP oraz klasy II i III G pod wokalną opieką p. M. Borzeńskiej i oprawą liryczną p. A. Skrypoczki przygotowali patriotyczny scenariusz, który ubarwiony został przepięknymi pieśniami, pt. "Historia Roja - Ostatnia kula", "Wiernie iść - piosenka 5 Wileńskiej Brygady AK ", "Kto dziś upomni się o pamięć", czy "Podziemna Armia powraca". Ostatni utwór zaśpiewany z niezwykłą nutą patriotyzmu, pt. "Pomnik z prawdy" upamiętnił w sposób szczególny dzień poświęcony Nieugiętym, Rozstrzelanym, Niezłomnym, tym, którzy - według języka poezji - utrudzeni, głodni i spragnieni, w mróz i w upał, w dzień i w noc walczyli o wolną Polskę. Słowa, które wypowiedzieli i wyśpiewali nasi wspaniali artyści  poruszyły serca całej społeczności szkolnej. Gratulujemy i dziękujemy za chwile wzruszeń i godzinę patriotyzmu.
Opracowanie: AS

ZASŁUŻONE NIESPODZIANKI CZYLI ZABAWA NOWOROCZNA I ...
19 stycznia w naszej szkole zakończył się I semestr nauki w roku 2017/2018. Nasi uczniowie na czas wakacji zimowych nie pozostawili szkoły w smutku i ciszy, bowiem już od porannych godzin trwały przygotowania do noworocznej zabawy. O godz. 17.00, w wieczornej atmosferze i śnieżnej aurze, dyrektor szkoły, Anna Skrypoczka w pierwszej kolejności najserdeczniej powitała Babcie i Dziadków w przeddzień ich święta. Gośćmi na noworocznym spotkaniu byli także Pan Radosław Król, wójt Gminy Wydminy, Pani Grażyna Plato, Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, Pani Anna Siekaniec, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, Rada Rodziców i wszyscy jej członkowie, którzy zostali przywitani niezwykle serdecznie przez gospodarza szkoły. Gorące powitanie p. dyrektor skierowała do nauczycieli i pracowników szkoły, którzy stworzyli wizualną scenerię oraz aurę artystyczną na dzisiejsze spotkanie. Oczywiście, na zabawie najważniejsze były najmłodsze dzieci, które jeszcze na co dzień nie są budzone przez rodziców do szkoły, a także nasi uczniowie, bez których dzisiejsza uroczystość nie przybrałaby takich kształtów, nie rozbrzmiewałaby głosem śmiechów i zabawy.
Nasi goście, Gospodarze Gminy Wydminy, życzyli uczestnikom najpiękniejszych wrażeń, a naszym wspaniałym Babciom i Dziadkom długich lat życia. Pierwszym punktem programu, przyjętym ogromnymi brawami, był  spektakl sceniczny na motywach baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami” w wykonaniu uczniów klasy IV, V i VII pod opieką p. J. Kozłowskiej oraz w oprawie wokalnej naszego chóru pod kierunkiem p. M. Borzeńskiej. Po chwili refleksji i zadumy nad codziennością obejrzeliśmy przedstawienie teatralno – kabaretowe przygotowane przez uczniów klasy I, II i III szkoły podstawowej z okazji Dnia Babci i Dziadka pod kierunkiem p. O. Krupy, p. A. Gienieczko i p. E. Idek. Jak zwykle, scenariusz był tak fantastycznie wpleciony w naszą rzeczywistość, że wywoływał śmiech i gromkie oklaski. Oprawę sceniczną sali gimnastycznej, która wprowadzała w czarodziejski nastrój, przygotowali uczniowie zajęć artystycznych i plastyki pod opieką p. A. Kruniewicz oraz pracowników obsługi. Po życzeniach, pozdrowieniach, laurkach i ogromnych całusach wnucząt przekazanych Babciom i Dziadkom kolejnym punktem programu było wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych uczniów naszej szkoły pod kątem osiągnięć edukacyjnych. Dyplomy oraz drobny upominek w postaci długopisu przekazała najzdolniejszym uczniom A. Skrypoczka, dyr. szkoły w obecności p. R. Króla, wójta Gminy Wydminy i p. G. Plato, przewodniczącej Rady Gminy Wydminy. Około godz. 18.15 miejsce sceniczne zostało przekazane uczniom i grupom artystycznym. Wśród znakomitych gości pojawiła się formacja taneczna ŁękukCrew pod opieką Michała Wolniaka. Ten muzyczny prezent udało się pozyskać dzięki współpracy z Radą Rodziców, a tak dokładniej przy zaangażowaniu Pani I. Przyłuckiej, przedstawicielki Rady Rodziców oraz Ośrodka Aktywnej Rekreacji Łękuk Mały. Należy dodać, że podczas indywidualnego występu wspaniałym głosem oczarowała nas także Marta Zajkowska, która wykonała pieśń „Alleluja”.
Po występach słowa podziękowań p. dyrektor skierowała do p. Wójta Gminy Wydminy za organizację spotkania mikołajkowego, podziękowała Pani Przewodniczącej Rady Gminy Wydminy za pomoc w organizacji paczek mikołajkowych oraz życzliwą współpracę w pozyskiwaniu sponsorów. Zwróciła się także do Przewodniczącej Rady Rodziców z podziękowaniami za żywą lekcję historii na temat sarmatyzmu oraz gorąco podziękowała wszystkim, którzy w życzliwy sposób wspomagali pracę szkoły w I semestrze 2017/2018 r.
Po części artystycznej p. A. Skrypoczka zaprosiła Gości, Babcie i Dziadków oraz oczekujących Rodziców na ciepłą kawę i herbatę oraz słodkie ciasteczka do świetlicy. W międzyczasie odbywała się zabawa dyskotekowa dla klas młodszych w sali gimnastycznej, a starsza młodzież bawiła się w sali widowiskowej z udziałem naszych znamienitych gości - grupy tanecznej ŁękukCrew. Swoje 5 minut mieli także rodzice, którzy podczas zorganizowanego w tym czasie spotkania z rodzicami mogli dowiedzieć się o osiągnięciach edukacyjnych swoich córek i synów od wychowawców klas.
Na zakończenie p. dyrektor wyraziła ogromną prośbę, by podczas ferii zimowych nikt nie pozostawał sam bez opieki na akwenie wodnym czy na śliskiej drodze, bo w tym roku woda zebrała już śmiertelne żniwa i codziennie słyszymy o utonięciach pod kruchym lodem. Wszyscy musimy być czujni, by wrócić do szkoły w pełnym zdrowiu 5 lutego 2018 r. Pani dyrektor podziękowała wychowawcom klas, nauczycielom i pracownikom szkoły za 5 ostatnich trudnych miesięcy pracy, a wszystkim gościom za sympatyczną obecność na dzisiejszej uroczystości.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów było pojawienie się Mikołaja z koszykiem pełnym prezentów. Wszyscy stęsknieni za osobą Świętego mogli otrzymać podarunek. Ta właśnie chwila będzie na długo zapamiętana przez dzieci, które uwielbiają ten świąteczny, magiczny czas, bo kolejna taka zabawa dopiero za 365 dni…  Niby długo, a jednak czas minie szybko.  Do zobaczenia po feriach! A tymczasem wspomnienia ukryte są w zdjęciach. Zapraszamy więc do ich obejrzenia.

TAK POMAGAM!- ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI.
Okres Świąt Bożego Narodzenia  to wyjątkowy czas, kiedy z różnych powodów jesteśmy bardziej hojni niż zwykle. Chcemy, aby wszyscy, którym w życiu jest ciężko, chociaż w tym czasie poczuli się lepiej. Warto pomagać mądrze i tak, aby ta pomoc nie kończyła się wraz z brzmieniem ostatniej kolędy. Może przy okazji pomagania innym odkryjemy to, co tak naprawdę jest w życiu ważne i na czym warto się skupić. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich czują potrzebę i chcą pomagać, dlatego w  dniach 13 - 15 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących. Zebrane produkty przekazaliśmy organizacji Caritas.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.
Samorząd Uczniowski

RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ – UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
„Droga do wolności” – pod takim hasłem 09.11.2017 r. w Szkole Podstawowej w Gawlikach Wielkich  odbył się uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości.  Uczniowie klasy VI pod opieką p. D. Kurpiewskiej przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny wraz z prezentacją multimedialną, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Zaprezentowane utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły i odświętny nastrój. Uczniowie mieli okazję wystąpić dwa razy - raz dla całej społeczności szkolnej, drugi – dla rodziców oraz zaproszonych gości. Powtórnie przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
Opr. Dorota Kurpiewska

MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
21 grudnia przed południem nasza szkoła rozbrzmiewała gwarem przygotowań wigilijnych. Blask lampek choinkowych, zapach świerkowych gałązek i melodie znanych kolęd zapraszały do wspólnego świętowania. O godz. 10.30 do Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich przybyli dostojni Goście: p. Radosław Król, wójt Gminy Wydminy, p. Grażyna Plato, przewodnicząca Rady Gminy Wydminy oraz p. Franciszek Majcher, p. Tadeusz Łukaszczuk, p. Jarosław Skowron - Radni Rady Gminy Wydminy, a także p. Anna Siekaniec, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich. Dyrektor szkoły p. Anna Skrypoczka powitała serdecznie wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia opowieści opartej na motywach baśni H. Ch. Andersena "Dziewczynka z zapałkami" w wykonaniu uczniów kl. IV, V i VII pod opieką p. Justyny Kozłowskiej. Jak zawsze, pomysłowa scenografia p. Anny Kruniewicz  wykonana z udziałem uczniów oraz chór szkolny pod  kierunkiem p. Małgorzaty Borzeńskiej, wprowadziły nas w atmosferę bożonarodzeniową. Po uroczystych występach głos zabrali p. R. Król i p. G. Plato, którzy podziękowali za zaproszenie i życzyli całej społeczności szkolnej  spokoju i odpoczynku świątecznego w rodzinnym gronie. Niezwykle sympatycznym akcentem były podarunki przekazane przez Gości na ręce dyrektora w postaci lampek ledowych, które obecnie zdobią wejście główne do naszej szkoły. Dodatkową niespodziankę Pani Przewodnicząca i Pan Wójt wręczyli uczniom, którzy brali udział w uroczystym odsłonięcia Panteonu Żołnierzy Wyklętych w Orłowie ze swoim wzruszającym przedstawieniem. Drzewka szczęścia, które powędrowały do rąk artystów i opiekunów, powinny stać się dla każdego, kto je otrzyma, drogowskazem do zdobywania siły i codziennej radości. Takim podarunkiem podziękowaliśmy także Panu Wójtowi i Pani Grażynie Plato za wysiłek i trud w podejmowaniu działań na rzecz naszej szkoły, która z dnia na dzień wzbogaca się w nowe pomysły i wartości. Podczas uroczystości uczniów spotkały także inne niespodzianki. Wielu z nich otrzymało nagrody za konkursy, w tym konkurs informatyczny na pocztówkę bożonarodzeniową przeprowadzony pod opieką p. O. Krupy, konkurs matematyczny w kl. I - III pod kierunkiem p. A. Gienieczko, konkurs z języka angielskiego, który przeprowadziła p. M. Waszkielewicz. Uzyskaliśmy także informację o wynikach turnieju tenisa stołowego, które przedstawił p. R. Wieliczko. Pani dyrektor przekazała także paczki dla wychowanków świetlicy oraz przedszkolaków. Niektóre prezenty dotrą do szkoły trochę później, bo Mikołaj nie zawsze i wszędzie zdążył na czas, a do 24 grudnia zostało jeszcze kilka dni. Ostatnim punktem programu były wspólne życzenia opłatkowe oraz poczęstunek przy wigilijnym stole. Na zakończenie p. A. Skrypoczka gorąco podziękowała Gościom za przybycie i podarunki, występującym i opiekunom za stworzenie świątecznej atmosfery, wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wigilijnego spotkania, za ogrom pracy włożony w magię świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole. A najcieplejsze życzenia, by "każdy człowiek był kimś jedynym i niepowtarzalnym podczas tych świąt i na każdy dzień Nowego 2018 Roku" mają w sobie wielką wartość.

W GLINIE I NA LODZIE
„Glinianą cywilizacją” nazwano kiedyś jedną z najstarszych państwowości światowych, jaką stworzyli przed wiekami Sumerowie. I jest coś w tej glinie takiego, że w rękach artystów staje się wdzięcznym surowcem rzeźbiarskim, który można modelować niemalże w dowolny sposób, nadając swemu dziełu najdziwniejsze kształty. Mogli się o tym przekonać uczniowie naszej szkoły, biorący udział w warsztatach rzeźbiarskich w pracowni artystycznej „Ogniem malowane”, znajdującej się w Giżycku. Zanim uczestnicy mogli dać upust własnej wenie twórczej, zostali pouczeni na temat właściwości plastycznych gliny, możliwości jej pozyskania dla celów artystycznych i sposobie jej obróbki. A potem się zaczęło… Każdy rzeźbił, jak chciał, a że okres był przedświąteczny, powstawały anioły i aniołki najróżniejszego asortymentu, a nawet kilka mikołajów. Po bardzo twórczym seansie  przyszedł czas na odrobinę sportu. Wszyscy uczestnicy znaleźli się na giżyckim lodowisku. Także i tu można było poszaleć twórczo. Jak jazda na łyżwach to koniecznie z figurami. Nie były to podwójne „axle” czy też nawet pojedyncze ani inne skomplikowane układy, przeważały bowiem zwykłe ”pupen-klapen”, gdzie podstawowym wyznacznikiem tejże ewolucji łyżwiarskiej był pełny kontakt ww. części ciała z powierzchnią lodowiska. Przez pełną godzinę tej zabawy każdy mógł się  wyhasać do woli. Zmęczeni, ale i zadowoleni, wszyscy wrócili do domu.
Wyjazd zorganizowali: Robert Wieliczko, Anna Kruniewicz, Beata Szymborska
Robert Wieliczko, nauczyciel historii

"SZEWCZYK DRATEWKA NA PLANIE FILMOWYM"
20 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wyjechali do Ełku na Interaktywne Widowisko Telewizyjne, które zostało stworzone na podstawie baśni Janiny Porazińskiej pt. "Szewczyk Dratewka". Zdobywcy "Szczęśliwego Biletu" występowali na scenie i przez chwilę mogli poczuć się aktorami. Uczniowie wcielali się w role filmowych bohaterów, takich jak: pszczoły, mrówki, kaczki. Wszystkie poczynania dzieci były wyświetlane na telebimie. W ten sposób na bieżąco śledziły proces powstawania baśni. Podczas wspólnej zabawy poznały kilka tajników realizacji obrazu. Zobaczyły, jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa, czyli operator kamery, realizator obrazu, dźwiękowiec i zawodowi aktorzy, którzy wystąpili w roli gospodarza widowiska. Wspólnie z ekipą Teatr Show została zrealizowana baśń o Szewczyku. Już  niedługo będziemy mogli ją obejrzeć w naszej szkole. Pobyt w takim miejscu pozostawił ogromne wrażenie, a uczniowie naładowani pozytywną energią wrócili do szkoły.

„ŚWIĘTY ANDRZEJU, DAJ ZNAĆ, CO SIĘ ZE MNĄ BĘDZIE DZIAĆ”.
Najdawniejsze polskie świadectwo na istnienie wróżb w wigilię św. Andrzeja znajdujemy w utworze M. Bielskiego „Komedia Justyna i Konstancji” z 1557 r. Panny, które chciały poznać przyszłość, lały nie tylko wosk, ale też i ołów, który jako materiał trwalszy wróżył małżeństwo bardziej trwałe, niż to z kruchego wosku. W dodatku jeszcze materiał ten podobno posiadał moc przyciągania szczęścia. Różne były sposoby zobaczenia przyszłego męża. Mógł się przyśnić po całodobowym poście. Można było o północy zajrzeć do chlebowego pieca, zerknąć w zwierciadło wiszące na wprost drzwi, czy w jasną księżycową noc spojrzeć w głąb studni. Dziś nie każda panna zagląda do studni, ale wróżby andrzejkowe są bardzo popularne. Bawią się w nie dorośli, młodzież i dzieci. By tradycji stało się zadość, 30 listopada obchodziliśmy w szkole andrzejki. Klasa trzecia szkoły podstawowej zaprosiła do siebie klasę I i II na lekcję wróżb i zabaw andrzejkowych. Było ustawianie butów, wróżba serca, wróżba: owoce i kolory a także wróżąca butelka i wróżba: co mnie czeka? Dzieci bawiły się wesoło. Było dużo śmiechu i radości. Po zabawie w klasie, młodsi uczniowie udali się do sali widowiskowej, gdzie starsi uczniowie przygotowali dla nich dyskotekę. Zabawy muzyczno - ruchowe poprowadziła p. B. Wieliczko. Pieczę nad sprzętem muzycznym sprawowali: Maciej Przyłucki i Dominik Wiśniewski. Dziewczęta z klasy VI: Julita Gąsecka, Ola Hanczaryk i Ramona Malesa przygotowały też wróżby dla najmłodszych. Po twarzach przedszkolaków i uczniów klas I - III było widać zadowolenie. Starsi uczniowie bawili się w godzinach popołudniowych. Oprócz zabawy czekały na nich wróżby. Opiekunami na dyskotece byli: p. M. Waszkielewicz, p. R. Sokalski, p. R. Wieliczko.
A. Gienieczko, wychowawca kl. III oraz M. Waszkielewicz, opiekun Samorządu Uczniowskiego

PRZEDSTAWICIELE KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W GIŻYCKU W NASZEJ SZKOLE
Wszyscy wiedzą, że bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa, ale nie zawsze mamy pewność, jak należy się zachowywać, aby być bezpiecznym. Przed Bożym Narodzeniem 2017 w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli jednego z najbardziej odpowiedzialnych i cenionych zawodów - strażaków. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega praca strażaka, jak się należy zachować, kiedy zauważymy pożar. Oczywiście, w okresie zimowym należy też zwrócić uwagę na drożność otworów wentylacyjnych w każdym domu, ponieważ czad - "cichy zabójca" może stać się śmiertelnym wrogiem. Strażacy przypomnieli także numery alarmowe - 998, które zawsze są aktywne, kiedy potrzebujemy pomocy przy otwartym ogniu, ale także w każdej trudnej sytuacji, np. podczas wypadku samochodowego. Bardzo dziękujemy za przekazanie rozważnych informacji na temat zdarzeń, którego udziałem jest Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku a także coroczne prezenty - kalendarze, które już wiszą w widocznych miejscach naszej szkoły.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Ostatnie tygodnie półrocza były bardzo pracowite. Uczniowie, nauczyciele i rodzice w pocie czoła pracowali nad zmyślnymi ozdobami zarówno poza szkołą, jak i na scholi oraz w trakcie zajęć świetlicy.
12 grudnia Samorząd Uczniowski zebrał 235,00 zł podczas kiermaszu świątecznego. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy tworzyli dekoracje oraz nabywającym. Pragniemy także wyrazić wdzięczność Pani Dyrektor za włączenie się i wspieranie naszej akcji. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na działalność Samorządu Uczniowskiego.
W imieniu całego SU
Przewodniczący SU, Maciej Przyłucki

MIKOŁAJU, MIKOŁAJU…
Dnia 6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Ten długo oczekiwany gość przybył w towarzystwie Śnieżynek, które rozdawały pyszne cukierki. Niespodziankę przygotowali nam też rodzice. Na pierwszej lekcji panie z Rady Rodziców częstowały nas słodkimi ciasteczkami. Wizytę oczekiwanego gościa rozpoczęliśmy od krótkiego apelu podczas którego p. dyrektor Anna Skrypoczka, zebrała wszystkich uczniów i nauczycieli, by powitać Mikołaja. Każda klasa zrobiła sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Wizyta tak zacnego gościa sprawiła wszystkim ogromną radość i nie możemy się doczekać spotkania z nim w następnym roku. A więc do zobaczenia, drogi Mikołaju!
Marcin Kielch, uczeń klasy II G.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Dnia 27 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Klasy 0 - 3 wykonały cudowne kartki urodzinowe dla niedźwiadków w ramach konkursu. Wszyscy zostali na wejściu miło przywitani przez Samorząd Uczniowski chrupkami z miodem lub nutellą dla wybrednych. Klaudia Rutecka i Agnieszka Majcher wraz z panią bibliotekarką zadbały tego dnia o najmłodszych. Nasze szkraby mogły się nieco od starszych  dowiedzieć o powstaniu tego dnia, posłuchać opowieści, czy po prostu pobawić się w znane wszystkim gry. Szkoła była rozświetlona uśmiechami.
Maciej Przyłucki, uczeń klasy II gimnazjum

BÓG, HONOR, OJCZYZNA... ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM I WYKLĘTYM.
10 listopada 2017 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości na cmentarzu w Orłowie poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza odprawiona przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura, która została uwieńczona wzruszającym występem uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Dyrektor Anny Skrypoczki i p. Małgorzaty Borzeńskiej. Występujący wzorowo czynili honory podczas ceremonii.
Uroczystość odbyła się z zachowaniem ceremoniału wojskowego, uczestniczyła honorowa kompania z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, grupy rekonstrukcyjne,stowarzyszenia patriotyczne i kombatanckie, przedstawiciele władz i mieszkańcy Gminy Wydminy.Głównym elementem panteonu jest tzw. ściana pamięci z napisem "Niezłomni Żołnierze Wyklęci”, dewizą "Bóg, Honor, Ojczyzna” i wysokim stalowym krzyżem.
Maciej Przyłucki, uczeń klasy II gimnazjum
Zdjęcia: archiwum Urzędu Gminy Wydminy
http://wydminy.pl/nn/1102-odsloniecie-panteonu-niezlomnych-zolnierzy-wykletych-w-orlowie-2

STOLICO, PRZYBYWAMY!
Dnia 20 października  2017 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczestniczyło w niej 34 uczniów z klas 4 - 7 szkoły podstawowej i kl. 2 - 3 oddziałów gimnazjalnych. Ze szkoły wyjechaliśmy o godz. 4.10, a na miejsce dotarliśmy około godz. 9.00. Pierwszą atrakcją, która nas spotkała, było kino 6D, które zapewniło nam wiele wrażeń i emocji. Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie spędziliśmy 2 godziny, słuchając ciekawych wypowiedzi  historycznych naszego przewodnika. Na koniec pojechaliśmy do parku trampolin „Hangar 646'' na warszawskim Mokotowie. Tam spędziliśmy godzinę  na zabawach i szaleństwie. Wracając do domu, zajechaliśmy do restauracji „McDonald's", gdzie udało nam się zjeść szybki posiłek. Do szkoły wróciliśmy o godz. 21.30. Wycieczka z pewnością była udana i dobrze by było, gdybyśmy mogli częściej wyjeżdżać.
Marcin Kielch, uczeń klasy II gimnazjum

DZIEŃ PAPIESKI
19 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość związana z Dniem Papieskim. Uczniowie klasy VII przedstawili szkolnej społeczności życie św. Jana Pawła II. Opowiedzieli w sposób nawiązujący do zwykłej, codziennej lekcji historię Ojca Świętego z okresu młodości, czym się interesował i co lubił robić. Na zakończenie widzowie bili gromkie brawa, a na ich twarzach widać było wzruszenie i zaciekawienie tematem. Uroczyste spotkanie przygotowała klasa VII pod opieką p. B. Szymborskiej i p. M. Borzeńskiej.
Dominik Wiśniewski, kl. II gimnazjum

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
Dnia 29.10.2017r. w naszej szkole gościliśmy ratownika medycznego, Pana Michała Warchoła. Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać wielu cennych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyliśmy się, w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dowiedzieliśmy się, jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, a także, jak wezwać pomoc. Poza tym utrwaliliśmy numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Ponadto, przy użyciu fantomów, uczyliśmy się sztucznego oddychania i masażu serca. Odważni uczestnicy w nagrodę otrzymali od Pana Michała długopisy oraz naklejki. Dzięki takiej lekcji nauczyliśmy się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości, być może, przyczynią się do uratowania komuś życia. Dziękujemy!
Marta Zajkowska, Maja Kordowska, uczennice klasy V SP

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI!
06 wrzesnia 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami. Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Jeden z gości zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Omówił również sposoby ich unikania. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoim doświadczeniem oraz zadawali bardzo dużo pytań. Takie spotkania są bardzo ważne. Dzięki nim policjanci będą kojarzyć się dzieciom i młodzieży, jako osoby, których nie należy się bać, ale do których zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. Dziękujemy!
Patrycja Skierkowska, uczennica klasy VI

DZIEŃ KRAWATA NA DZIEŃ CHŁOPAKA
Dnia 29  września 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy  zorganizowany przez Samorząd Uczniowski "Dzień Krawata na  Dzień Chłopaka". Wszyscy chłopcy  w tym dniu musieli przyjść do szkoły ubrani w krawat.  W nagrodę  nie byli odpytywani, a od Samorządu Uczniowskiego dostali słodki podarunek. W klasach, wszystkim chłopcom dziewczęta zaśpiewały "Sto lat” i złożyły życzenia. Cały dzień upłynął w miłej atmosferze, a chłopcy w tym dniu na pewno czuli  się wyjątkowo.
Sandra Suchocka, uczennica klasy III gimnazjum

SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO
21 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Akcja została przeprowadzona w związku ze zgłoszeniem szkoły przez dyrektora do ogólnopolskiego projektu Cyfrowobezpieczni.pl  Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Spotkanie przebiegało zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. W ciągu dnia odbyły się spotkania Edukatora z dyrektorem szkoły, uczniami kl. I – II i IV – VI oraz nauczycielami. Podczas spotkań  zostały zaprezentowane filmy z filmoteki projektu – dla uczniów młodszych o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń cyfrowych, a dla uczniów klas starszych o dbałości o własny wizerunek. Klasy starsze wzięły również udział w warsztatach prowadzonych przez edukatora, podczas których rozwiązywali quizy i łamigłówki o tematyce bezpieczeństwa w sieci. Jak budować silne hasła, czy wszystkie informacje, które można znaleźć w sieci są prawdziwe, jak chronić komputer, żeby był bezpieczny, jakie dane udostępniać, to tylko niektóre poruszane w czasie warsztatów  zagadnienia. Wszyscy uczniowie zostali zapoznani też z głównymi założeniami i celami projektu, stroną projektu, a także zawartością „Strefy Ucznia”. Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego zakończył się szkoleniem członków Rady Pedagogicznej. Dodatkowo Edukator przekazał plakaty, filmy i broszury na temat cyberbezpieczeństwa, adresowane do nauczycieli i rodziców, których zadaniem jest wspomóc działania szkoły w zakresie budowania szkolnego cyberbezpieczeństwa. Więcej ciekawych i przydatnych informacji zarówno nauczycielom, uczniom jak i rodzicom znajdziemy na stronie internetowej www.cyfrowobezpieczni.pl.
Olga Krupa, nauczyciel zajęć komputerowych

W LISTOPADZIE NA BASENIE
Zjeżdżalnia, jaccusi i basen - to atrakcje, z których  jak co roku mieli okazję skorzystać uczestnicy wyjazdu na krytą pływalnię do Ełku. Wycieczka odbyła się 17 listopada  2017 r. Celem wyjazdu, z którego skorzystało 20 uczniów klas I – IV, było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia, wdrażanie ich do czynnego uprawiania sportu oraz zachęcanie do aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Zabawy w wodzie przysporzyły wszystkim uczestnikom wyjazdu, moc radości i  przyjemnych wrażeń oraz wiele korzyści zdrowotnych. Opiekunami wyjazdu były wychowawczynie klas I – III: Olga Krupa i Anna Gienieczko.            
O.Krupa, kierownik wyjazdu

X GMINNY TURNIEJ NIEPODLEGŁOŚCI
Już po raz dziesiąty 11 listopada 2017 r., jak zawsze od lat, spotkali się miłośnicy celuloidowej piłeczki w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, aby w zmaganiach przy tenisowych stołach móc celebrować na sportowo 99 - tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W rozgrywkach wzięło udział około 50 zawodników oraz zawodniczek, rywalizujących ze sobą w ośmiu kategoriach wiekowych. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Wydminy, p. Radosław Król, który w krótkich słowach nawiązał  do historycznego znaczenia Narodowego Święta Niepodległości. Zajęcia wysokich miejsc, rywalizacji w duchu fair - play życzyli uczestnikom zaproszeni goście, tj. Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, p, Grażyna Plato oraz Sekretarz Gminy, p. Alina Romanowicz. Po ponad sześciogodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oto ich pełna lista:
Włodek Skowron, Marta Zajkowska, Szymon Sabat, Adrian Czetyrbok, Krzysztof Gnap, Marianna Ruchalska, Leszek Siekaniec
Paweł Piekarz.
Zwycięzcy otrzymali puchary, a pozostali uczestnicy pamiątkowe medale. Turniej zorganizował miejscowy Uczniowski Klub Sportowy „Orły”.

WYJAZD NA CMENTARZ
1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze. Nie wszystkie groby mają jednak swoich opiekunów, dlatego w tym roku uczniowie szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, postanowili zadbać o opuszczone mogiły, które znajdują się w okolicach szkoły. 31  października 2017 r. młodzież z klasy III gimnazjum z  wraz z nauczycielkami, p. Dorotą Kurpiewską, p. Małgorzatą Borzeńską i p. Małgorzatą Waszkielewicz wybrali się na Cmentarz w okolicach Orzechowa. Uporządkowali zaniedbane groby i zapalili znicze, jako wyraz pamięci i szacunku. Duże emocje wywarł na wszystkich widok dwóch małych mogił, prawdopodobnie dzieci. Dwa groby były prawie niewidoczne, przykryte złamanym drzewem i liśćmi. Zarówno my, nauczyciele, jak i uczniowie, opuszczaliśmy cmentarz w ciszy, powadze i skupieniu, z poczuciem, że zrobiliśmy coś dobrego. Była to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych.
Małgorzata  Waszkielewicz, wychowawca klasy III gimnazjum

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Obchody Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęliśmy tradycyjnie od powitania gości, przyjaciół szkoły, rodziców, uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Pani Dyrektor  Anna Skrypoczka pasowała pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów.
Po oficjalnej części spotkania Samorząd Uczniowski przedstawił w humorystyczny sposób obrady Rady Uczniowskiej. Role się odwróciły i tym razem ocenie poddani zostali nauczyciele. Stopnie były dość wysokie, więc mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.
Dziękujemy publiczności za ciepłe przyjęcie młodych artystów, którzy pomimo tremy wspaniale zagrali swoje role. Dziękujemy również Samorządowi oraz scholi za współpracę.
M. Borzeńska, M. Waszkielewicz

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
"Idą pierwszaki - dawne maluchy..."- tymi słowami, 10 października 2017 r., przywitały się dzieci z klasy I ze społecznością uczniowską. Swoją uroczystość rozpoczęły występem artystycznym. Pomimo ogromnej tremy, poradziły sobie świetnie - śpiewając piosenki, recytując wierszyki i odpowiadając na pytania starszych kolegów. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie. "Ślubuję uroczyście! Będę starał się być dobrym i uczciwym. Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły. Będę szanował swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców. Będę uczył się tego, co piękne.Będę kochał swoją ojczyznę". Następnie Pani Dyrektor Anna Skrypoczka przy pomocy symbolicznego ołówka dokonała pasowania każdego malucha. Do kroniki szkolnej  złożyły odcisk swojego palca. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i prezenty ufundowane przez Rady Rodziców, rodziców i dyrektora szkoły. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. W miłej i przyjaznej atmosferze Szkoła Podstawowa w Gawlikach Wielkich pozyskała siedmioro nowych, pełnoprawnych uczniów. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
Ewa Idek, wychowawczyni klasy I

AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA" 2017                                                                          
Dnia 29 września uczniowie i nauczyciele Szkoły  Podstawowej  w Gawlikach Wielkich, zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej "Sprzątanie Świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zachowania zasad bezpieczeństwa i przedstawieniem jej głównych celów, tj. uświadomienie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko organizowanie corocznej zbiórki śmieci, ale przede wszystkim zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie nadmiernego wytwarzania i odpowiednie gospodarowanie odpadami. Wszyscy uczestnicy pozytywnie zmotywowani do działań na rzecz ochrony środowiska udali się w wyznaczony rejon do porządkowania. Uczniowie klas I - III wraz z przedszkolakami sprzątali teren szkoły, w tym boisko i plac zabaw. Klasy IV – VII oraz klasy II - III gimnazjum zajęły się poboczami dróg w okolicach szkoły i w miejscowości Gawlki Wielkie. Dzięki słonecznej pogodzie sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie. Cała akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek. Udział uczniów naszej szkoły w akcji "Sprzątania Świata” z pewnością  przyczynia się do kształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz wyrabiania nawyku dbałości o nie na co dzień.                   
Małgorzata Waszkielewicz, wychowawca klasy III gimnazjum

OGÓLNOPOLSKA SZTAFETA SZLAKIEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W dniu 17.09.2017 r. dla uczczenia 78 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę oraz upamiętnienia bohaterskich "Żołnierzy Wyklętych" walczących o wolność naszego narodu odbyła się I Ogólnopolska Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych na trasie Gajrowskie - Wydminy. Start sztafety odbył się spod Pomnika ku czci żołnierzy, którzy zginęli w dniu 16.02.1946 r. w walce z przeważającymi siłami NKWD, KBW i UB. Wśród 10 sztafet uczestniczących w w/w biegu wystartowała również reprezentacja Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Gawlikach Wielkich. W skład drużyny wchodziło 17 osób (dziewcząt i chłopców). Każdy z uczestników w/w sztafety miał do przebiegnięcia około jednego kilometra. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice i uczniowie: 1. Jakub Suchocki, 2.Klaudia Rutecka, 3.Mateusz Słuchocki, 4.Mariusz Kowalczyk, 5.Jacek Styk, 6.Robert Jakubiak, 7.Dominik Wiśniewski, 8.Aleksandra Jeleniewicz, 9.Michał Siekaniec, 10. Krzysztof Styk, 11. Sebastian Dumka, 12. Marcin Siekaniec, 13. Gabriela Wiśniewska, 14. Michał Kudraj, 15. Natalia Suszko, 16. Adrian Czetyrbok, 17.  Wiktoria Gotkowicz. (numery przy nazwiskach są jednocześnie numerami zmiany sztafetowej). Delegacje poszczególnych zespołów złożyły kwiaty i zapaliły znicze w miejscu nowego pochówku na cmentarzu w Orłowie. Wszystkie sztafety ukończyły bieg w czasie od 1h 10 minut do 1h 16 minut. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, koszulkę, numer startowy. Cała impreza zakończyła się wspólnym zdjęciem i posiłkiem z kuchni żołnierskiej.
Roman Sokalski, opiekun drużyny

WITAJ SZKOŁO! WITAJ NOWY ROKU 2017/2018!
"SZUKAJ ŚWIATŁA, PRAWDY I PIĘKNA"
SZANOWNI PAŃSTWO!

Każda historia ma swój początek i koniec. Każdy koniec to lepszy początek. Otwierasz czystą kartę i zapisujesz ją od nowa, tym razem tak jak chcesz. Tej o Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich to już koniec. I choć koniec staje się początkiem nowej drogi, to jakoś żal wspomnień... Ale życie jest jak książka, ma swoją stronę tytułową, która rozpoczyna akcję i okładkę, która zamyka pewną historię. Coś też się kończy, by coś innego mogło się zadziać. I to prawda. Szkoła Podstawowa w Gawlikach Wielkich  trwa nieodłącznie od 1945 r. Już 1 listopada tego roku po zakończeniu II wojny światowej można było otworzyć szkołę. Jej organizatorem i pierwszym kierownikiem był Henryk Monkiewicz. Szkoła miała wówczas 52 uczniów. W roku szkolnym 1950/1951 była to już szkoła siedmioklasowa ze 140 uczniami i 4 nauczycielami. W roku szkolnym 1972/73 miała 7 nauczycieli i 195 uczniów. Rozbudowano wówczas gmach szkolny. Wkrótce potem przydzielono szkole w Gawlikach jako filię szkołę w Grądzkich. Razem z nią w roku szkolnym 1974/75 liczyła 207 uczniów i 12 nauczycieli. To już przez 72 lata rozbrzmiewa dzwonek w tej szkole, przy różnych dyrektorach, rozmaitej kadrze pedagogicznej i pracownikach administracji i obsługi, a przede wszystkim dzięki Wam, Uczniom i Rodzicom cieszymy się, że dzisiaj jesteśmy tu wszyscy razem. Z tą szkołą swoje życie związali obecni tutaj nauczyciele, którzy nie opuścili jej murów od początku swojej drogi zawodowej i przepracowali w niej ćwierć wieku lub więcej. Inni pedagodzy są także jej absolwentami, a to proszę Państwa silnie zobowiązuje.
W 2007 r. wiele osób zaangażowało się w tworzenie w naszej szkole Gimnazjum,  które do 31 sierpnia 2007 r. nie było nasze, a co za tym idzie Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich. Nie było łatwo, ale dzięki uporowi i determinacji udało się i wielu z Państwa to pamięta, bo to Wy tworzyliście serce tej szkoły, a gdzieś tam w zaciszu gabinetu powstawały podstawy prawne, bo przecież Gimnazjum trzeba było tworzyć od początku, nic nie przyszło samo i nikt nie mówił, że będzie łatwo
Szanowni Państwo! Krok po kroku tworzyliśmy wspólną historię, choć nie zawsze świat szkolny widzieliśmy przez różowe okulary. Nie zawsze historia pisana była według naszych myśli, sumień, bez błędów i porażek. Każdy dzień przynosił "nowe" zaskakujące sprawy, które należało rozwiązywać na wczoraj. Dzisiaj historia Gimnazjum, niestety, powoli gaśnie, ale to nie znaczy, że w Szkole Podstawowej będzie się działo mniej, czy będziemy pracować na mniejszych obrotach. Nie, absolutnie, naszym zadaniem będzie jeszcze większa aktywność.
Drodzy uczniowie II i III klasy gimnazjum, to Wy zapiszecie się jako jedni z ostatnich Absolwentów, a za rok będziemy prawdopodobnie najmniejszym oddziałem gimnazjalnym w Polsce. A uczniowie klasy VII wrócili do naszej szkoły i być może łatwiej będzie im zrozumieć książkę Kornela Makuszyńskiego "Szatan z VII klasy", choć tam także panował inny system hierarchii szkolnictwa. Historia szkolna już zatoczyła koło.
Dziękuje niezwykle serdecznie wszystkim, którzy słowem, działaniami, sercem wnieśli swój wkład w fakt istnienia w naszej szkole Gimnazjum, choć dzisiaj do księgi uczniów Gimnazjum prawdopodobnie nie wpiszemy żadnego ucznia, to cieszymy się, że w kronikach szkolnych jesteśmy zapisani jako Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich z dobrymi wynikami egzaminacyjnymi. Można stwierdzić, że wolnymi krokami ze szkoły wspomagającej stajemy się szkołą dążącą do sukcesu.
Na ten moment, proszę Państwa, będziemy wspominać także rok 2017 jako rok ukończenia przez naszą szkołę 72 lat życia – to już za chwilę, z ze swojej strony życzę jej, by przede wszystkim była zawsze młoda uśmiechem i by miała tak wspaniałych uczniów, jakich teraz widzę przed sobą.  Dzisiaj w Szkole Podstawowej mamy 94 uczniów razem z oddziałem przedszkolnym oraz 25 uczniów gimnazjum. Łączny bilans to 119 uczniów. Kiedy powstawał Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich liczyliśmy 182 uczniów. Jest nas coraz mniej, więc naszym zadaniem jest promocja szkoły, bo wynikami egzaminów i sprawdzianów powolutku możemy się już chwalić, ale szkoła to nie tylko nauka, to sumienie i wrażliwość nauczyciela na inne sprawy ucznia, jego problemy, sukcesy, porażki, wzloty i upadki. Jesteśmy tu po to, by młodemu człowiekowi pomóc odnaleźć drogę, a nie po to, by podstawiać nogę. Każda jedynka wstawiona do dziennika, to nie sukces nauczyciela, a porażka całej szkoły. Ocena niedostateczna, która blokuje przejście ucznia do kolejnej klasy, to konieczność poszukiwania odpowiedzi, dlaczego tak się stało, w czym jako szkoła zawiedliśmy lub czego nie zrobiliśmy? Wszyscy musimy wyciągać wnioski, my, jako Rada Pedagogiczna, sam uczeń, ale także Rodzice. Przeszłości nie cofniemy, możemy tylko szukać odpowiedzi, które pomogą nam stawać się mistrzami w swoim fachu.
Szanowni Państwo!
Rok szkolny 2017/2018 to czas wprowadzania nowych rozwiązań w systemie edukacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej szczególny nacisk położyło na wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej. Szczególna uwaga środowiska oświatowego będzie zwrócona na wzmocnienie wychowawczej roli szkoły, także ze strony rodziców oraz bezpieczne korzystanie uczniów z internetu.
Drodzy Uczniowie!
Gorąco wierzę, że ten rozpoczynający się rok szkolny będzie nie tylko czasem wytężonej pracy i nauki, ale także czasem doskonalenia Waszych talentów, wspaniałych doświadczeń, rozwijania starych i zawierania nowych przyjaźni. Korzystajcie ze wszystkich szans, jakie daje Wam szkoła, aby stawać się jeszcze lepszymi i mądrzejszymi ludźmi. Nie zrażajcie się niepowodzeniami, bo są one częścią edukacji. Nie zapominajcie również o tym, że w trudnych chwilach zawsze możecie liczyć na pomoc ze strony swoich wychowawców i nauczycieli i Rodziców
Drodzy Rodzice wszystkich uczniów, ale szczególnie tych, którzy po raz pierwszy siedzą tutaj jako przedszkolaki i pierwszoklasiści?
Wierzę, że przeżyjecie ze swoimi dziećmi wiele chwil, których nie zapomnicie. Spotkaliśmy się dziś wszyscy razem, by wspominać czas wakacji, a także po to, by zastanowić się, w jaki sposób wkroczyć w nowy rok szkolny, by był on dla naszych dzieci źródłem wielu wrażeń i przeżyć.
Wasze zaangażowanie stanowi nieocenione wsparcie dla nauczycieli oraz wychowawców. Pomaga w realizacji celów oraz zadań edukacyjno-wychowawczych. Dobra współpraca na linii szkoła – rodzice wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwia rozwiązywanie trudnych sytuacji. Życzę Rodzicom, aby wspierali rozwój swoich dzieci. Dając im dobry przykład, będziecie dla nich podporą w trudnych momentach. Jestem przekonana, że taka aktywność szybko przełoży się na liczne sukcesy dzieci.
Drodzy uczniowie klasy "0" i klasy I, życzę, by ten rok rozpoczął się dla Was w pełni radośnie mimo tej niesfornej pogody. Życzę Wam wielu sukcesów, radości i zadowolenia z odkrywania nowych prawd edukacyjnych, które są dzisiaj dla Was tajemnicą i byście doznawali, jak najmniej przykrości i trudów w naszej szkole.
Pozdrawiam serdecznie Nauczycieli i Pracowników administracji i obsługi, życząc Państwu wytrwałości i rozsądku w podejmowaniu decyzji, dużo zapału i ambicji, a jak najmniej zwątpienia i nieporozumień. Niech radość i optymizm gości w naszej szkole, a smutek i rozczarowanie omija naszą placówkę przez kolejne 10 miesięcy.
Anna Skrypoczka
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego