Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

Archiwum > 2015/2016

PRZEDSMAK WAKACJI, CZYLI BIWAK W STEGNIE
W dniach 13 - 15 czerwca przebywaliśmy na biwaku w Stegnie. Mieszkaliśmy w domkach w Ośrodku Wczasowym "Krakus" 700 m od morza. Pierwszego dnia po zakwaterowaniu udaliśmy się na plażę, która przywitała nas lodowatą wodą i dużymi falami. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zamoczyli chociaż stóp (niektórzy zamoczyli nieco więcej). Wracając do Ośrodka, zawitaliśmy do kilku sklepów z pamiątkami, gdzie niektórzy wydali połowę swojej gotówki. Potem był czas wolny. Wykorzystaliśmy go na różne gry i zabawy. Niestety, podczas skakania na trampolinie jedna z gimnazjalistek uszkodziła sobie stopę i trzeba było pojechać do lekarza, który założył jej "gustowny" bucik. Drugiego dnia zwiedziliśmy niemiecki obóz koncentracyjny w Sztutowie, który istniał od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. Przewodnik przybliżył nam historię tego miejsca: osadzono w nim około 110 tysięcy więźniów z 25 krajów, najwięcej Polaków, Żydów i Rosjan, spośród których 65 tysięcy poniosło śmierć. Dziś funkcjonuje tu Muzeum upamiętniające jego ofiary. Znajdują się w nim obiekty poobozowe oraz ekspozycje muzealne ilustrowane zdjęciami i dokumentami. Na nas ogromne wrażenie zrobiły relacje byłych więźniów, komora gazowa i piece krematoryjne. Minutą ciszy uczciliśmy pomordowanych. Potem  udaliśmy się w głąb Mierzei Wiślanej i przeszliśmy się uliczkami Krynicy Morskiej. Po obiedzie udaliśmy się na plażę, by zażyć słonecznej i morskiej kąpieli. Wieczorem mieliśmy grilla. Po powrocie z niego okazało się, że jedna z grup zgubiła klucze do domku. Trzeba było urządzić nocne poszukiwania zguby, która na szczęście się odnalazła. Trzeciego dnia po śniadaniu wykwaterowaliśmy się  z Ośrodka. Udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Po drodze zwiedziliśmy zamek w Lidzbarku Warmińskim. Obiekt przypomina warownię krzyżacką i to nie tylko z zewnątrz. Na reprezentacyjnym piętrze do dzisiaj można tu oglądać: kaplicę, wielki i mały refektarz, kapitularz, salę audiencyjną i komnaty biskupie. Umieszczono w nich ciekawe ekspozycje poświęcone biskupom warmińskim, w szczególności Ignacemu Krasickiemu i sztuce od XIV do XX wieku. Sale posiadają przepiękne sklepienia gwiaździste oraz gotyckie i renesansowe portale. Do domów wróciliśmy cało i szczęśliwie, z uśmiechami na ustach i żalem, że nasz wyjazd już się zakończył.
Opiekunowie wyjazdu: B. Szymborska, J.Kozłowska, R.Sokalski, R.Wieliczko

„ŚMIECI TO NIE ZABAWA, ALE POWAŻNA SPRAWA”
Pod takim hasłem w naszej szkole obchodzono Dzień Ziemi. Uczniowie klasy IV przygotowali przedstawienie, które miało na celu ukazać różnorodność ludzkich postaw wobec środowiska na zasadzie kontrastu.  Do licznie zgromadzonych docierały informacje, co należy zrobić z odpadami: szkłem, makulaturą, plastikiem, metalem czy zużytymi bateriami. Uczniowie jako eksperci zgromadzeni w telewizyjnym studio udzielili konkretnych wskazówek. Redaktor Kacper prowadził program pod hasłem” Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa”. Optymistyczne przesłanie wynikało z piosenki M. Jeżowskiej „SOS dla Ziemi”. Na zakończenie Ola zachęciła wszystkich, by zadbali o czystość wokół siebie.
Irena Rusiecka, Wychowawca kl. IV

BEZPIECZNE  WAKACJE  2016
Nasza  szkoła  przyłączyła się do akcji  promującej  bezpieczny, wakacyjny  wypoczynek. Celem ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje” jest zwiększenie poziomu  bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.
WAŻNE TELEFONY na Bezpieczne Wakacje.pl
112 - Europejski Numer Alarmowy - w Polsce połączenia odbiera Straż Pożarna - 998 i Policja – 997
Telefony ratunkowe nad wodą:
WOPR - 601 100 100 w górach:
TOPR - 601 100 300 / 18 20 63 444
GOPR - 985 / 601 100 300
Grupy GOPR Beskidzka - 33 82 96 900
Bieszczadzka - 13 46 32 204
Jurajska - 34 31 52 000
Karkonoska - 75 75 24 734
Krynicka - 18 47 77 444
Podhalańska - 18 26 76 880
Wałbrzysko-Kłodzka - 74 84 23 414

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO
W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, 1 czerwca był kolejnym dniem na sportowo.
Dzień Dziecka rozpoczął się apelem, na którym dyrektor Zespołu Szkół pani Dorota Kurpiewska złożyła życzenia dzieciom. Przekazała również sprzęt sportowy (piłki z nadrukiem Euro 2016, skakanki i zestaw do badmintona), ufundowany przez pana Jarosława Skowrona, Radnego Gminy Wydminy.
Po apelu uczniowie rozpoczęli rywalizację w następujących konkurencjach:
klasy O - III - gry i zabawy "na wesoło"
klasy IV - VI - turniej lekkoatletyczny
klasy I - III G - Turniej Piłki Nożnej
Najmłodsi uczniowie zmagali się w sali gimnastycznej. Rzucali lotkami do tarczy, piłką do kosza, woreczkami do celu, rywalizowali w wyścigach m.in. w skokach na gumowych piłkach. Po zaciętej i emocjonującej rywalizacji zwyciężyła klasa III, a za nią kolejno klasa II i I. Na mniejszym boisku Orlika o prym walczyły klasy IV - VI.
Wśród konkurencji sportowych znalazły się m.in.: rzuty do kosza ruchomego, trójskok, wyścigi rzędów oraz najbardziej wymagająca konkurencja - przeciąganie liny. Do rywalizacji zostały również zaangażowane wychowawczynie klas. Rumieńce na twarzy i duże zmęczenie były wyrazem zaciętej walki. W ogólnej punktacji turnieju lekkoatletycznego 1. miejsce zajęła klasa V, 2. miejsce klasa VI, a 3. miejsce klasa IV.
Na głównej płycie boiska uczniowie z gimnazjum walczyli w Turnieju Piłki Nożnej. Do rywalizacji systemem "każdy z każdym" stanęły 3 dryżyny. Po meczach stojących na wysokim poziomie, toczonych zgodnie z zasadami fair play wyłoniono zwycięzców.
1. miejsce - klasa III g.
2. miejsce - klasa II g.
3. miejsce - klasa I g.
Królem strzelców został Łukasz Wilgocki z klasy III, najlepszym bramkarzem - Marcin Faltyn z klasy I, a najwszechstronniejszym zawodnikiem - Łukasz Jeleniewicz z klasy II.
Puchary, medale i statuetki wręczyła dyrektor ZS pani Dorota Kurpiewska.
Po rywalizacji sportowej nadszedł czas na ognisko, przy którym piekliśmy i spożywaliśmy kiełbaski. Była również oranżada i lody, ufundowane przez Radę Rodziców.
Na zakończenie Dnia Dziecka Mamy zademonstrowały, w profesjonalnych strojach, taniec Zumby (Zumba - zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku) i zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy. Było przy tym dużo radości.
Do domów rozeszliśmy się zmęczeni, ale zadowoleni. Ten dzień wszystkim bardzo się podobał.
Filmik z obchodów tego dnia można obejrzeć na You Tube: "Dzień Dziecka Gawliki Wielkie"(https://www.youtube.com/watch?v=e1OLeQFNxV8)
Opracowanie: Ewa Idek

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ KLAS I - VI
Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Sportu rozpoczęliśmy Turniejem Piłki Nożnej szkoły podstawowej, który odbył się 30 maja 2016r. na boisku Orlik przy Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach: kl. I - III oraz kl.IV - VI.
Do rywalizacji systemem "każdy z każdym" w grupie młodszej wystartowało 5 drużyn. Większość spotkań było bardzo zaciętych i wyrównanych, ale toczonych zgodnie z zasadami fair play.
1. miejsce zajęła drużyna chłopców z klasy III, która okazała się bezkonkurencyjna,
2. miejsce klasa II,
3. miejsce drużyna dziewcząt z klasy III,
4. miejsce chłopcy klasa I,
5. miejsce drużyna dziewcząt z klasy I.
Wśród wyróżnionych zawodników znaleźli się: Adam Słuchocki z kl. III, Antoni Wojtak z kl. II, Dominika Caryk z kl. III, Włodek Skowron z kl.I i Karolina Dumka z kl. I.
Do kolejnej rywalizacji stanęły 3 drużyny z klas IV - VI. Klasa VI w okrojonym składzie (4 zawodników) zwyciężyła tę rywalizację, drugie miejsce zajęła klasa IV, a miejsce na najniższym podium zajęła klasa V. Zawodnicy wyróżniający się to: Szymon Sabat i Krystian Grądzki z kl.IV, Krystian Żyliński i Krystian Lotkowski z kl.V oraz Michał Siekaniec i Jakub Słowikowski z kl. VI.
Puchary za zajęte miejsca wręczyła dyrektor Dorota Kurpiewska i życzyła sukcesów w kolejnych rozgrywkach.
Organizatorami turnieju były: Olga Krupa i Ewa Idek.

25 MAJA ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ MAMY!
Dzień Matki to święto na cześć wszystkich matek obchodzone w wielu krajach świata. Jego współczesna forma zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, gdzie obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W Polsce święto to, wypadające 26 maja, obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie.
Również nasi młodsi uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka teatralnego, uczcili ten wyjątkowy dzień, wystawiając przybyłym mamusiom z klas I - III przedstawienie pt: "Smerfy”. I jak to w bajce bywa wszystko skończyło się radośnie, a Gargamel nawet przy pomocy Hogaty, po raz kolejny nie złapał niebieskich stworków. Jednak hitem całego występu był zaprezentowany przez odważnych chłopaków z klasy III taniec. Z wdziękiem i gracją wykonali oni układ taneczny, który po raz pierwszy gościł w naszej szkole - "Jezioro łabędzie”. Po występach dzieci zaprowadziły swoje mamy do klas, gdzie odbyły się dalsze części uroczystości. Były piosenki, wiersze, był poczęstunek, kwiaty i życzenia.
Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku,
Za to, że dni moje tęczą malujesz,
dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.
Ps. Pragnę również przy tej okazji podziękować wszystkim artystom, a uczniom klasy III w szczególności  za wspólne trzy lata na szkolnej scenie. Jesteście  wielcy i wspaniali. Życzę Wam wielu scenicznych sukcesów w klasach starszych.    
Opiekun kółka teatralnego: O. Krupa

"JEŚLI ZAPOMNĘ O NICH,TY BOŻE NA NIEBIE,ZAPOMNIJ O MNIE"
11 kwietnia zgromadziliśmy się w sali widowiskowej, by uczcić śmierć polskich żołnierzy zamordowanych haniebnym strzałem w tył głowy wedle bezprocesowego wyroku zadekretowanego przez Stalina i Berię 5 marca 1940 roku. W uroczystościach wzięli udział: pan wójt Radosław Król, z-ca wójta Maria Dolecka,
Wchodzących do tonącej w półmroku sali witał blask zniczy w dłoniach występujących i stos brzozowych krzyży skropionych czerwienią. Najpierw prowadząca poprosiła wszystkich o powstanie, aby minutą ciszy oddać hołd nie tylko pomordowanym w Katyniu i okolicach, ale także tym, którzy zginęli 6 lat temu w katastrofie smoleńskiej. Następnie recytatorzy postawili znicze przy symbolicznym grobie. W montażu słowno - muzycznym przypomnieli zgromadzonym bolesną historię odkrywania P R A W D Y o zbrodni ludobójstwa, wzruszyli, wspaniale śpiewając patriotyczne pieśni i recytując okolicznościowe wiersze.
Po apelu wszyscy udaliśmy się zasadzić dąb, który będzie żywym pomnikiem po tych, którzy zmarli za wolność naszej Ojczyzny. O katyńskich zbrodniach nie wolno zapomnieć. "Przebaczyć tak, zapomnieć nie". O historii w ogóle nie można zapomnieć - ale nie tylko o tej złej. Historia uczy. Można uczyć się na błędach, ale również na przykładach. Katyń jest błędem człowieczeństwa - jego zaprzeczeniem. Ale na szczęście w historii są również postacie godne naśladowania, o których nie wolno zapomnieć.
Justyna Kozłowska i Małgorzata Borzeńska, organizatorki uroczystości
.

BYŁEŚ – BIEGŁEŚ – ZWYCIĘŻYŁEŚ !
23.04.2016 r. przy pięknej i słonecznej pogodzie młodzież naszej szkoły wzięła udział w IX Jaćwieskich Wiosennych Biegach Przełajowych w Starych Juchach. W biegach udział wzięło łącznie 237 biegaczy, reprezentantów 8 szkół podstawowych i 8 szkół gimnazjalnych. Naszą szkolę reprezentowało 25 uczniów klas  I - VI  oraz 9 uczniów  gimnazjum. Zwycięzcy każdego biegu otrzymywali puchar, miejsca I - III – medale, a I - VI dyplomy. Dodatkowo dla najmłodszych biegaczy wręczono pamiątkowe statuetki. W klasyfikacji szkół podstawowych i gimnazjum wręczono puchary za miejsca I - VI oraz dyplomy dla każdej szkoły. Dla wszystkich przygotowany był gorący posiłek. Biegi rozgrywane były pod hasłem "Żyję zdrowo, bez nałogów na co dzień". Pomimo, iż w tegorocznych  biegach wzięła udział nieliczna grupa naszych biegaczy to i tak wyniki  wszystkich  zawodników zyskują na miano najlepszych. Należy tu dodać, że w  kategorii gimnazjum  zabrakło nam tylko, albo aż 6 punktów, aby stanąć na podium. Szkoda, że uczniowie gimnazjum jak i klasy V i VI, którzy nie chcieli brać udziału w  biegach, swoim zachowaniem nie pomogli kolegom powalczyć o lepsze wyniki. Wszystkim  uczestnikom  serdecznie dziękujemy za sportową postawę oraz godne  reprezentowanie swojej szkoły.
A oto  wyniki:
W  kategorii - najmłodszych biegaczy statuetkę  otrzymał  najmłodszy nasz zawodnik -
Włodzimierz  Skowron kl. I
Klasyfikacja indywidualna Szkoły Podstawowe: rocznik 2006 i młodsi
I  miejsce  - Radosław Pilch - kl. III
II miejsce - Adam Słuchocki – kl. III
Klasyfikacja drużynowa Szkoły Podstawowe:
IV  - miejsce  - Gawliki Wielkie 124 pkt.
Klasyfikacja indywidualna Gimnazja:
rocznik 2002
III miejsce -  Marcin Faltyn – kl. I gim.
rocznik 2001
I   miejsce - Kacper Pilch – kl. II gim.
Klasyfikacja drużynowa Gimnazjum:
IV  miejsce  Gawliki Wielkie  98 pkt
Opiekunami  wyjazdu  byli: O. Krupa,E. Idek i R. Sokalski
O.Krupa, nauczyciel wych – fiz.

WITAMY WIOSNĘ!
Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją o tej porze roku świętujemy nadejście Wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do uczestniczenia w różnorodnych formach zajęć. Przedszkolaki oraz uczniowie klasy II i III powitali tym razem wiosnę na sportowo. Na sali gimnastycznej kapitanowie dokonali wyboru mieszanych wiekowo drużyn, aby zmierzyć się z przygotowanymi konkurencjami. Przy ogromnym dopingu poszczególni zawodnicy zmagali się z zadaniami. Po przerwie dołączyła do nas klasa I, która wróciła ze słonecznego spaceru. Wiosenny turniej zakończono  malowaniem przez dziewczęta  portretu Pani Wiosny. Chłopcy natomiast doskonalili swoje umiejętności taneczne. Na koniec drużynom sportowym wręczono pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że Pani Wiosna zagości już u nas na dobre.  
O. Krupa - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

DZIŚ MOŻEMY DAĆ IM TYLKO PAMIĘĆ...
16 lutego wzięliśmy udział w uroczystościach wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w kościele w Orłowie po to, by uczcić pamięć tych, którzy oddali swe życie za prawdziwie wolną i niepodległą Polskę, by oddać hołd wszystkim tym, którzy poświęcili siebie, byśmy MY dzisiaj mogli żyć w kraju, o jakim ONI marzyli. Swoim wystąpieniem chcieliśmy przypomnieć ich trudną historię, bo historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia. Bo naród, który nie zna swej historii, jest skazany na jej powtórne przeżycie.
Ceremoniał rozpoczął się mszą świętą celebrowaną przez ks. biskupa Romualda Kamińskiego. Bezpośrednio po niej nastąpiło podpisanie Aktu Erekcyjnego przez przedstawicieli lokalnych władz i samorządów wraz z biskupem. Potem młodzież naszej szkoły przedstawiła program słowno - muzyczny. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zrozumieniem recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Jak bardzo poruszające było to wystąpienie dla oglądających, może świadczyć fakt, iż por. Lucjan Deniziak, w podziękowaniu za wspaniałe uczczenie jego zmarłych kolegów, podarował  szkole swój Krzyż z akcji "Burza". Z kolei pan Paweł Piekarczyk oczarowany śpiewem naszego chóru wręczył każdej z pieśniarek po 2 płyty ze swoimi piosenkami.
Kolejno nastąpił przemarsz na pobliski cmentarz, gdzie została odprawiona liturgia poświęcenia miejsca pod przyszły Panteon. W pamięci na długo pozostanie wzruszający moment wmurowania kamienia węgielnego przez blisko 90 - letniego kpt. Zenona Rzędziana. Po apelu Pamięci Oręża Polskiego i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty na grobach dziewięciu Żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz na grobie ś.p. Stefanii Gazdy, mieszkanki Gajrowskich, która zaraz po bitwie pochowała poległych żołnierzy.
My jeszcze dwukrotnie mogliśmy zaprezentować nasz program - 1 marca w kościele w Wydminach oraz 3 marca w naszej szkole z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Bo dziś możemy im dać tylko pamięć.

,,KSIĄŻĘ  SZUKA  ŻONY" - przedstawienie choinkowe
 21 stycznia 2016 roku  w naszej  szkole odbyła  się ostatnia w tym semestrze  impreza szkolna, a była nią choinka noworoczna. Jedną z atrakcji podczas choinki było przedstawienie teatralne pt. ,,Książę  szuka żony”. Występ przygotowali uczniowie klasy II i III  SP, którzy uczęszczali na zajęcia teatralne. Mali aktorzy wcielili się w role znanych nam postaci z bajek, między innymi Calineczki, Królowej Śniegu, Dziewczynki z zapałkami, Księżniczki na ziarnku grochu oraz Pastereczki.   W celu wzbudzenia większego zainteresowania i lepszego dotarcia do widzów, tekst scenariusza zawierał komizm słowa i sytuacji. Ukazane było życie króla pantoflarza i jego dominującej żony, wędrówka księcia w poszukiwaniu żony oraz casting księżniczek. I jak mówi przysłowie ,, Cudze chwalicie, swego nie znacie" i tym razem się sprawdziło. Książę pojął za żonę Calineczkę, która cały czas mieszkała w jego zamku. Wszystko jak to w bajce dobrze się skończyło i przy znanym utworze ,, Hej wesele..." odbył się taniec z parą młodą, którym wszyscy artyści zakończyli swój występ. Dodatkowy atrybut stanowiły  wykonane przez dzieci i ich rodziców stroje oraz rekwizyty. Młodzi aktorzy jak zawsze zaprezentowali sie na najwyższym poziomie za co im jako opiekun serdecznie dziękuję i życzę dalszych sukcesów scenicznych. Później była wspólna zabawa i Mikołaj, który rozdał wszystkim uczniom prezenty.
Obsada aktorska:
Narrator - Kinga  Kulas
Królowa- Marta  Zajkowska
Król- Patryk  Piekarz
Książę- Adam  Słuchocki
Calineczka - Ola Gnap
Królowa  Śniegu - Dominika  Caryk
Pastereczka- Karolina  Wysocka
Dziewczynka z zapałkami - Kinga  Kasak
Księżniczka na ziarnku grochu - Maja  Kordowska
Ołowiany Żołnierzyk- Antek  Wojtak
Kominiarczyk - Piotr Zajkowski
Rycerze - Przemek  Faltyn i Paweł Konopko
Posłaniec - Hubert  Herbszt  i  Radek  Pilch
Księżniczki - Natalia  Rosińska,  Wiktoria  Pietryga,  Kornelia Gąska

Opiekun  kółka teatralnego:   Olga  Krupa


"MIŁOSIERNY PAN NASZ UBOGI.." CZYLI JASEŁKA
Tradycyjnie w naszej szkole zostały wystawione Jasełka. Uczniowie - aktorzy, przedstawili Jasełka w nieco uwspółcześnionych realiach. Anioły, Diabły, Pasterze, Trzej Królowie, Herod, Śmierć i oczywiście Święta Rodzina...  wszystkie te postaci uświetniły nam w humorystyczny sposób oczekiwanie na Boże Narodzenie.  Widzowie byli świadkami spektakularnego nawrócenia diabła - Rokity, który ryzykując własnymi "rogami" i "skrzydłami" pomógł w drodze do nieba zabłąkanemu, małemu Aniołkowi. Z pomocą Rokicie pospieszyli również przezabawni pastuszkowie, którzy przygarnęli pobitego i wypędzonego z piekielnych czeluści diabełka. Nie zabrakło również pełnych "grozy" scen z osobistościami z piekła rodem, które próbowały zakłócić radosny czas Narodzenia Pańskiego. Nie można zapomnieć również o złym, egoistycznym Herodzie, który jak to z Herodem bywa, pragnął pozbyć się nowo narodzonego Króla.  Podstępny władca jednak, kolejny raz dał się przechytrzyć zdradzieckim diabłom. Śmierć - elegantka natomiast, jak to zwykle w Jasełkach bywa, unicestwiła złego Heroda. Nie zabrakło również Świętej Rodziny oraz Trzech Króli, którzy dzielnie bronili małego Jezuska. Opowieść skończyła się szczęśliwie, gdyż  nawrócony Jaśko Rokita wraz z małym aniołkiem przepędzili nikczemne diabły.   
"Więc morał taki niech nam zostanie
- trza się nawracać, panowie, panie,
Bo choć nam czasem mylą się drogi,
To miłosierny Pan nasz ubogi...
To bajka tylko, lecz w życiu trzeba
Ze wszystkich sił swych chcieć wejść do nieba!
I kiedyś wszyscy tak tam staniemy..."
Nad całością spektaklu czuwały: p. M. Borzeńska oraz p. M. Waszkielewicz

"CZYTANIE KSIĄŻEK TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA, JAKĄ SOBIE LUDZKOŚĆ WYMYŚLIŁA." WISŁAWA SZYMBORSKA
27 października odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Poprzedziły go eliminacje klasowe. Do zmagań przystąpiło po 3 przedstawicieli z każdej klasy od IV szkoły podstawowej do III gimnazjum. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu była pani Justyna Kozłowska, ale w tym roku nie zasiadała w komisji. Jury stanowiły panie: Anna Wasilczyk - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wydminach, Ewa Kielch - nauczycielka języka polskiego, oraz przedstawiciele uczniów - zwycięzcy poprzednich edycji: Maciej Przyłucki (oceniał gimnazjum) i Szymon Markiewicz (oceniał szkołę podstawową). Komisja wysoko oceniła poziom czytelniczych zmagań i miała małe kłopoty z przyznaniem miejsc. Wyniki jednak ustalono i oto one. W kategorii szkoła podstawowa: 1 miejsce Maciej Przyłucki, 2 miejsce Dominika Sienkiewicz, 3 miejsce Kacper Kuszczak, wyróżnienia: Mariusz Kowalczyk i Igor Siekaniec.W kategorii gimnazjum: 1 miejsce Szymon Markiewicz, 2 miejsce Teresa Zajkowska, 3 miejsce ex aequo: Julia Walczak, Wiktoria Gotkowicz, wyróżnienia: Karolina Zajkowska i Julia Konstantynowicz.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

W KRĘGU FREDROWSKIEJ "ZEMSTY"
26 października odwiedziła nas grupa artystyczna, która zaprezentowała nam swoją skróconą wersję dzieła pt. "Zemsta" Aleksandra Fredry. W ciągu godziny mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia komedii.Twórcy widowiska postanowili skupić się głównie na postaci Papkina. Widzieliśmy więc scenę uderzającego w konkury szlachcica w imieniu Cześnika do Podstoliny, awanse (zaloty) Józefa wobec Klary czy pisanie testamentu "otrutego" przez Rejenta nieszczęśnika. Dwie aktorki musiały się mocno napracować, by wcielić się we wszystkie postaci, realizując to przedsięwzięcie. Pomogły im w tym różne peruki i stroje. Problem ze zrozumieniem przedstawienia mogli mieć ci uczniowie, którzy książki jeszcze na lekcji polskiego nie omawiali, bo czasem trudno było się zorientować, która postać znajduje się na scenie w danym momencie. Na pewno język komedii (dziewiętnastowieczna polszczyzna) też sprawy nie ułatwił. Mam jednak nadzieję,że klasa 1 gimnazjum została zachęcona, mimo wszystko, do przeczytania lektury, a starsi uczniowie utrwalili w ten miły sposób treści, które przydadzą się z pewnością na egzaminie gimnazjalnym.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

Poskromiciele byków, czyli o powiatowym konkursie ortograficznym
9 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Wilkasach odbył się konkurs ortograficzny "Gżegżółka". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III gimnazjum w składzie: Gabriela Bazylak, Sebastian Gotkowicz i Sebastian Jagiełko. Twórcą dyktanda (z którym można się zapoznać na stronie
http://www.ugg.pl/pl/kultura/gzegzolka_2015 ) był pomysłodawca konkursu, emerytowany polonista pan Adam Janecki. Nasi " torreadorzy" rywalizowali z 20 gimnazjalistów z sześciu szkół z terenu powiatu giżyckiego. Tekst, jak sami zainteresowani stwierdzili, nie był bardzo trudny, zwłaszcza w porównaniu z zeszłorocznym, ale i tak nie było nikogo, kto napisałby go bezbłędnie. Naszej uczennicy - Gabrysi Bazylak, udało się wskoczyć na najniższy stopnień podium. Serdecznie jej gratulujemy!
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

 

GRUDNIOWY WYJAZD NA BASEN
Tradycją Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich są coroczne wyjazdy uczniów klas I - III na basen. Zjeżdżalnie, jaccusi i basen - to atrakcje, z których mogło skorzystać 29 uczestników czwartkowego (03 grudnia  2015 r.)  wyjazdu na krytą pływalnię do Ełku. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze. Wycieczka na basen była świetną zabawą i integracją. Uczniowie mogli wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać z wielu atrakcji. Po półtora godzinnych szaleństwach, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Dla niektórych był to pierwszy w życiu taki wyjazd na basen. Kierownikiem wycieczki była Olga Krupa, a opiekunami panie: Anna Gienieczko i Wioletta Michałowska.
O. Krupa wych. klasy III

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada 2015 r. uczniowie klasy III  pod opieką P. Olgi Krupy  przygotowali uroczysty apel z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, której przez 123 lata nie było na mapach Europy i świata. Wyjątkowe widowisko,  przedstawione z powagą i szacunkiem przez młodych artystów  było bardzo patriotyczne i wzruszające, a przygotowana  scenografia, wprowadziła słuchaczy w nastrój zadumy. Wierszom i pieśniom o tematyce patriotycznej towarzyszyła narracja w wykonaniu Marty Zajkowskiej przypominająca wydarzenia, które doprowadziły do upadku państwa polskiego. W akademii udział wzięli zaproszeni goście - Wójt Gminy Radosław Król oraz Zastępca Wójta Gminy Maria Dolecka. Młodzi artyści z pełną powagą i szacunkiem przedstawili społeczności szkolnej historię Polski, którą zakończyli słowami piosenki -,, ...Nim czas odbierze mowę ptakom, kamienny krzyż zetrze w piach, śpiewajmy pamięć o tych chłopakach, śpiewajmy pamięć o tych dniach..."                                                                                        wych. klasy III: O. Krupa


„ŚNIADANIE DAJE MOC”
Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła   przyłączyła się po raz V do akcji edukacyjnej  „Śniadanie daje moc”. 6 listopada 2015r. uczniowie klas I-III  przy wsparciu nauczycieli i rodziców zorganizowali w klasach wspólne śniadanie. Dzieci z  przygotowanych  składników  robiły pyszne, kolorowe kanapki.   Na stołach znalazły się także owoce, warzywa oraz  jogurty. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podczas śniadania omówiliśmy piramidę żywieniową i zasady prawidłowego odżywiania. Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania  sprawiło dzieciom wiele   przyjemności i na pewno dobrze smakowało. Dzieci nauczył się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. W tym wyjątkowym dniu  mieliśmy okazję spędzić czas w miłej   i przyjaznej atmosferze. Takie wspólne spotkania pozytywnie wpływają   na atmosferę i dobre samopoczucie w pracy.

wych. klasy III: O. Krupa


VI Turniej Orlika O Puchar Premiera RP
12 września 2015r. na wydmińskim Orliku odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP.
Osiem zespołów rywalizowało w dwóch kategoriach wiekowych, 2002-2003 i 2004-2005, o prawo awansu do eliminacji wojewódzkich.
Gawliczanie wystawili po jednej drużynie w każdej kategorii. Mecze rozgrywano w systemie każdy z każdym. Wszystkie spotkania drużyn z naszej szkoły były bardzo emocjonujące. Na szczególne wyróżnienie zasługuje mecz ZS Gawliki (2002/2003) z najsilniejszą drużyną z Wydmin. Pierwsze spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem i była konieczna dogrywka. Zwycięzcą miała zostać drużyna, która pierwsza strzeli gola. Niestety, nasi zawodnicy nie podołali temu zadaniu i właśnie Wydminianie zapewnili sobie awans do kolejnej fazy ogólnopolskiego turnieju. Również w kategorii młodszej do dalszych rozgrywek awansowali zawodnicy z Wydmin. Mimo,że zajęliśmy drugie miejsca, wszyscy świetnie się bawili. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i odblaski na rękę. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w dalszych rozgrywkach. Naszą szkołę reprezentowali: Grądzki Krystian, Kowalczyk Mariusz, Kudraj Krzysztof, Słuchocki Mateusz, Suchocki Jakub, Słuchocki Adam, Piekarz Patryk, Siekaniec Igor, Matelak Kacper, Sabat Szymon, Kuszczak Radosław, Przyłucki Maciej, Siekaniec Marcin, Kudraj Michał, Styk Krzysztof, Kasak Łukasz, Czetyrbok Adrian, Żyliński Krystian, Faltyn Marcin, Sienkiewicz Dominika.
Opiekunki: Olga Krupa i Ewa Idek 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego