Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

Przedszkole
 
 

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO
W ramach realizacji tematu „Zdrowie naszym skarbem”, przedszkolaki poznawały zasady zdrowego stylu życia. Poznały aktualną piramidę żywienia i to, jak zmieniała się piramida i ważność produktów, w poprzednich latach. Dzieci wiedzą, że ważnym elementem zdrowia jest to, jak się odżywiamy. Przecież zdrowie jest na wyciagnięcie ręki, trzeba zrobić pierwszy krok – własnoręcznie wykonać kanapki. Najtrudniejsze było krojenie pieczywa, ale do pomocy jest przecież pani. Każdy miał dylemat, z czym będzie jego kanapka, trudny wybór między ogórkami, pomidorami, sałatą, szczypiorkiem, rzodkiewkami, papryką,  żółtym serem, wędliną, gotowanymi jajkami. Każdy był dumny ze swoich  kolorowych kanapek. Były przepyszne. Do degustacji swoich wytworów, przedszkolaki zachęciły panią dyrektor i innych nauczycieli oraz koleżanki i kolegów ze starszych klas.
Wychowawca grupy
Barbara Wieliczko

PRZYTUL MISIA DZISIAJ
Tradycyjnie w listopadzie mali i duzi, pamiętają o swoich misiach. 26 listopada 2018 roku, dzieci z oddziału przedszkolnego, przyszły ze swoimi misiami. Dzień zaczął się od wizyty Króliczka i Kłapouchego, przyjaciół Krzysia, którzy poczęstowali wszystkich „małym co nieco”. Następnie każdy zaprezentował swojego pluszowego pupila. Nie zabrakło dyskoteki z misiem i wykonania  piosenki „Miś pluszowy”, bardzo chętnie śpiewanej przez przedszkolaków. Była to również okazja do zastanowienia jaki jest miś pluszowy, a jaki jest ten prawdziwy miś. Dzieci dowiedziały się, że niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. W zdobyciu ciekawostek o życiu niedźwiedzia, pomogła gra planszowa „Wędrówki misia”. Oprócz tego, dzieci poszukiwały największego i najmniejszego misia, oglądały filmy o Misiu Uszatku, Coralgolu, słuchały przygód Kubusia Puchatka. Głównym punktem obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia, była prezentacja swojej pierwszej twórczości literackiej-  wierszyka „Mój Miś”, za który wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom i nagrody rzeczowe. Chętni wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym „Mój przyjaciel Miś”, za który otrzymali nagrody, wyróżnienia i dyplomy. Tak zakończył się misiowy dzień.
Wychowawca grupy przedszkolnej
Barbara Wieliczko

MÓJ PIERWSZY WIERSZYK

Kiedy miś był mały,
wszystko robić chciał.
Uczył się pisania,
dobrych zasad wychowania,
zabaw lubił wiele.
Kochali go wszyscy przyjaciele.
LENA

Na tapczanie siedzi miś.
Pisze do mnie list.
Nosi okulary, mojej sąsiadki Barbary.
To przyjaciel mój.
A do Ciebie, pisze twój?
WOJTEK

Do przedszkola chodzę sam,
I dziś misia tutaj mam.
Taki ładny i brązowy
To jego dzień urodzinowy.
BARTEK

Kasia, Asia, Jaś, Marysia
każde dziecko lubi misia.
To przyjaciel jest milusi,
wszyscy go tulą do podusi.
MILENA

Mój kolor ulubiony
jest fioletowy.
Dzisiaj takiego misia mam
i o niego mocno dbam.
IZA

Był sobie miś, malutki ptyś,
oczka miał pudrowe,
uszka granatowe,
a usteczka fioletowe.
OLA

Krzyś, to fajny miś, patrzy na mnie dziś.
Kiedy jest mi źle, on pociesza mnie.
Bardzo kocham go.
Bo Krzyś, to mój ulubiony miś!
NADIA


Mały miś zgubił mi się dziś. Szukam wszędzie.
Jak nie znajdę, co to będzie?
Pytam tatę, pytam mamę, gdzie się schował miś?
Szukam w szafie i dokoła, a on patrzy na mnie z pod stołu.
Znalazł się mój miś. Bardzo kocham go dziś!
JULKA                       

O to mały, fajny miś, grzecznie wstaje rano dziś.
Myje buzię, je śniadanie, mówi bajki na moim kolanie.

Gdy idę do szkoły, miś czeka wytrwale,
I nie jest wesoły i smutno mu stale.

Gdy wracam, obiadek ze smakiem zjadamy,
i razem się  bawimy, bo mój miś jest kochany.
Wieczorem bajki mi szepcze do ucha,
a jest tak mięciutki, jak moja poducha.
WERONIKA

NASZA TRADYCJA TAKA...
Tradycyjnie, po dwumiesięcznym uczęszczaniu na zajęcia w oddziale przedszkolnym, dzieci po raz pierwszy, publicznie, przed rodzicami, zaproszonymi nauczycielami i starszymi kolegami ze szkoły,  zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne. Z wielkim przejęciem, a jednocześnie radością, 26 października 2018 roku, przedszkolaki pokazały, że potrafią pięknie recytować wierszyki, wykonać na instrumentach partyturę do popularnego fragmentu „Kankan” z utworu J. Offenbacha „Orfeusz  w piekle” czy wspólnie wykonać prosty układ taneczny do popularnego utworu „Mamma Maria”. Swoim występem, dzieci udowodniły, że zasługują na miano przedszkolaka. Pani Dyrektor, dotykając każdego czarodziejską różdżką, dokonała pasowania na przedszkolaka starszaka i przedszkolaka, życząc wiele radości, samych pogodnych i przyjemnych chwil w gronie kolegów i koleżanek jak również godnego bycia małym Polakiem. Pamiątką tak ważnego wydarzenia były dyplomy, drobne upominki od rodziców i wychowawcy. Dzień zakończył się wspólnym, słodkim poczęstunkiem.
Wychowawca grupy przedszkolnej, Barbara Wieliczko

PRZEDSZKOLAK NA MEDAL!
10 listopada 2017 r. do grona przedszkolaków przyjęto nowo przybyłe dzieci.
Dwa miesiące wystarczyły, by przedszkolaki przebywając razem w grupie,  nauczyły się nowych umiejętności. W przygotowanym programie artystycznym, który oglądali rodzice, zaproszeni goście i cała społeczność szkolna, przedszkolaki udowodniły, że potrafią śpiewać, grać na instrumentach i recytować wiersze. Po udanym występie Pani Dyrektor, dotykając zaczarowaną różdżką, pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Na pamiątkę tak ważnego dnia, każdy przedszkolak otrzymał dyplom, drobne upominki od rodziców, p. dyrektor i wychowawcy grupy. Zakończeniem tego szczególnego dnia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Barbara Wieliczko, wychowawca grupy

TATO, TATO UKOCHANY...
Koniec roku szkolnego, to nie jedyne ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, to również Dzień Ojca. Grupa przedszkolna i uczniowie klasy czwartej poprzez krótki program artystyczny, przekazali życzenia wszystkim Tatusiom tym obecnym na sali i tym, których zabrakło na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Chłopcy na chwilę wcielili się w postać Bonda i zapewniali, że zawsze mają rację, chwilę potem kwartet taneczny z klasy czwartej, w przebraniu baletnic wykonał „Taniec łabędzi” z utworu P. Czajkowskiego, a grupa przedszkolna zagrała na dzwonkach kolorowe „Sto lat”.
Opieka artystyczna - Barbara Wieliczko i Olga Krupa

MAMA TEŻ LUBI SIĘ BAWIĆ!
Dzień 26 maja, to ważne święto wszystkich Mam. W tym dniu, każdy duży czy mały, stara się uhonorować swoją mamę. Z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoje Mamy do siebie. Przygotowały wierszyki, zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i instrumentalne, wykonując na kolorowych dzwonkach popularną melodię „Trzy kurki”. Nie zabrakło upominku i serdecznych uścisków. Dalsza część spotkania to wspólna zabawa muzyczno – ruchowa „To jestem ja, to jesteś ty”, oczywiście każdy w parze ze swoją mamą. Następnie każda para wykonała techniką origami kwiatek, który był uzupełnieniem bukietu w wazonie. Po zabawie dzieci poczęstowały mamy własnoręcznie przygotowanym smakołykiem tzw. chatką. Był to czas wspólnej pracy i zabawy, pełen radości i uśmiechu.
Barbara Wieliczko, wychowawca grupy przedszkolnej

MAJ PEŁEN KONKURSÓW
Dzieci z oddziału przedszkolnego udowodniły, że aby coś osiągnąć, trzeba włożyć trochę pracy. Chętni, za namową swojej wychowawczyni i rodziców, przystąpili do różnych konkursów plastycznych. Pierwszy, to konkurs w ramach obchodów „Dni Rodziny” w Wydminach „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”, w którym Sebastian Migun zajął II miejsce, a prace Mileny Kulas, Oliwiera Jagiełko i Damiana Jankowskiego zostały wyróżnione. Uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody.
Damian i Sebastian wzięli udział w konkursie o takim samym tytule,  ogłoszonym przez MOPS w Giżycku. I znów sukces! Damian uzyskał I miejsce, a Sebastian III, obaj otrzymali wspaniałe nagrody.
Sukcesem dla Damiana zakończył się indywidualny konkurs plastyczny „Wieża ciśnień w czterech porach roku”, w którym Damian zajął I miejsce nagrodzone dyplomem i drobnymi upominkami oraz gratisowym wejściem na wieżę i słodkim poczęstunkiem dla całej rodziny. Ogromne gratulacje. Tak trzymać!
Barbara Wieliczko, wychowawca grupy przedszkolnej

MALI GOŚCIE W PRZEDSZKOLU
14 czerwca 2017 r. do przedszkola zawitali mali goście, tym razem jeszcze z rodzicami. Przedszkolaki serdecznie i wesoło powitały małych gości. W dużym skrócie pokazały kawałek przedszkolnego życia. Na początku wszyscy wysłuchali wiersza pt. „Lato”, a potem przy ponownym czytaniu wiersza, w miejsce wybranych słów mali uczestnicy i ich rodzice, prezentowali odpowiedni obrazek. Kolejnym zadaniem dla wszystkich dzieci było nietypowe malowanie,  klejem i kolorową solą, wcześniej przygotowaną przez starszych przedszkolaków. Rodzice też mogli spróbować swoich umiejętności plastycznych, wykonując letni kapelusz według instrukcji słownej nauczyciela. W dalszej części rodzice zostali zaproszeni przez Panią Dyrektor na słodki poczęstunek, a ich pociechy przeszły chrzest bojowy, zostając na wspólną zabawę. Dzień minął bez płaczu w atmosferze wesołej zabawy.
Barbara Wieliczko, wych. grupy przedszkolnej

W POSZANOWANIU KSIĄŻKI
W maju 2017 r. chętne dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały prace na konkurs ogłoszony przez bibliotekę szkolną „Najpiękniejsza zakładka do książki”. Po raz kolejny przedszkolaki górą. Pierwsze miejsce w kategorii - szkoła podstawowa klasy 0 – III, zajął Sebastian Migun, II miejsce Lena Skierkowska, a zakładki Damiana Jankowskiego i Oliwiera Jagiełkozostały wyróżnione. Dzieci otrzymały nagrody w postaci dyplomów i książek. Gratulacje.
Barbara Wieliczko, Wychowawca grupy przedszkolnej

NA OSTATNIĄ CHWILĘ!
Niemal w ostatniej chwili, dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z wychowawczynią, podjęły decyzję o wykonaniu pracy plastycznej na konkurs „Wieża ciśnień w czterech porach roku”. Każdy z przedszkolaków miał swój mały udział w przygotowaniu pracy. Opłaciło się. Grupa zajęła II miejsce. Po odbiór nagrody (gratisowe wejście na wieżę i lody), wybraliśmy się pociągiem.  Dla wielu była to pierwsza podróż takim pojazdem. W tej podróży towarzyszyły nam niektóre mamy. Nagrodę odebraliśmy i skonsumowaliśmy 19 czerwca 2017 r. Na miejscu zwiedzaliśmy wystawy i z wieży widokowej podziwialiśmy panoramę Giżycka. Dla niektórych wejście na platformę widokową było nie lada wyzwaniem. Powód, lęk wysokości. Ważne, że dopisała nam pogoda i bez przeszkód mogliśmy zobaczyć to, co najwyższe w mieście. Była to również okazja do przejścia kładką spacerową. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o wielki plac zabaw, na którym spędziliśmy czas do odjazdu pociągu. Po tak licznych atrakcjach wróciliśmy do swojej miejscowości.
Barbara Wieliczko, Wychowawca grupy przedszkolnej

WAżNE SĄ CHĘCI
W marcu 2017 r. został ogłoszony konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej. Grupa przedszkolna po raz pierwszy przystąpiła do konkursu plastycznego. Zaczęło się od przygotowanie ozdób, potem nastąpiło mocowanie na gałęzi bukszpanu. Udało się. Palma ku zadowoleniu przedszkolaków zajęła I miejsce w kategorii szkoła podstawowa klasy 0 – III, a jej wykonawcy otrzymali nagrody. Brawo!
Barbara Wieliczko, Wychowawca grupy przedszkolnej

RAZEM Z BABCIĄ I DZIADKIEM
Minęło pół roku wytężonej pracy. Każdy, mały czy duży na odpoczynek zasłużył. Najmłodsi uczniowie bawili się na tradycyjnej zabawie choinkowej, na którą zaprosili najukochańsze osoby, babcie i dziadków. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych i instrumentalnych, przed zaproszonymi gośćmi. Każdy starał się jak najlepiej słowami wierszy i piosenek przekazać uczucia, jakimi darzą swoich dziadków. W razie „wpadki” i przejmującej tremy, rolę suflera pełniły panie: E. Idek, A. Gienieczko, O. Krupa i B. Wieliczko. Pierwszą część programu,  rozpoczęli wszyscy muzycznym przesłaniem całusków, następnie klasa druga przedstawiła noworoczne życzenia, a przedszkolaki na kolorowych dzwonkach zagrały popularną, zimową melodię „Dzwonki sań”. Klasa piąta, śpiewająco przypomniała o aktualnej porze roku, a na salę zaprzęgiem reniferów, powożonych przez Mikołaja, wjechały przedszkolaki. Dalsza część programu dedykowana była zaproszonym gościom, którzy na koniec usłyszeli muzyczne życzenia stu lat, a może jeszcze dłużej, wydzwonione przez grupę przedszkolną. Po programie artystycznym, obowiązkowo wnukowie ściskali swoje babcie i dziadków składając życzenia i wręczając przygotowane prezenty. A potem, wspólnie, przy muzyce, bawiły się trzy pokolenia, babcie i dziadkowie, rodzice i wnuczęta. Spotkanie zakończyła wizyta gościa w czerwonym ubraniu, czyli Mikołaja. Szczęśliwcy zaglądali do wielkich toreb, co też im Mikołaj przyniósł. Następne spotkanie ustalono za rok.
Program przygotowały: Anna Gienieczko, Ewa Idek, Olga Krupa, Barbara Wieliczko
Nad całością czuwała Barbara Wieliczko

CO POTRAFIĄ PRZEDSZKOLAKI....
26 października 2016 roku, to wyczekiwany przez przedszkolaków dzień, w którym dzieci z oddziału przedszkolnego, udowodniły, że zasługują na miano przedszkolaka starszaka. Z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne i instrumentalne. Uporały się z tym doskonale, czego efekty  mogli podziwiać rodzice, zaproszeni goście i starsi koledzy ze szkoły. Końcowym punktem programu była ceremonia pasowania, którego dokonała Pani Dyrektor, dotykając każdego przedszkolaka czarodziejską różdżką. Pamiątką tej uroczystości były dyplomy, upominki od rodziców i wychowawcy grupy. Dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Barbara Wieliczko, wychowawca grupy

MÓJ PIERWSZY SUKCES!
Tak o sobie może powiedzieć Oliwka Kobiela z oddziału przedszkolnego, która indywidualnie przystąpiła do konkursu plastycznego „Wieża ciśnień w oczach dziecka”. Wykonała pracę, dzięki której zajęła I miejsce w swojej kategorii. Ogromne gratulacje. Życzymy dalszych sukcesów.
Wychowawca grupy przedszkolnej, Barbara Wieliczko

WAŻNY JEST POMYSŁ I CHĘCI
Grupa przedszkolna przez dwa dni wykonywała pracę na konkurs plastyczny „Wieża ciśnień w oczach dziecka”. Każdy z przedszkolaków miał swój udział w przygotowaniu pracy. Jedni wyszukiwali kolorowe kartki z gazet, inni rwali na drobne kawałki, a pozostali wyklejali kształt wieży. Opłaciło się. Grupa zajęła II miejsce na 13 zgłoszonych prac. Nagrodą było wejście na wieżę, lody i drobne upominki. Nagrodę odebraliśmy i skonsumowaliśmy 16 czerwca 2015 r. Była to również okazja do przejścia kładką spacerową i po molo, gdzie spotkała nas miła niespodzianka. Kapitan jednego z cumujących statków zaprosił nas na pokład. Po tak licznych atrakcjach wróciliśmy do swojej miejscowości.
Wychowawca grupy przedszkolnej, Barbara Wieliczko

MAMA NA WYŁĄCZNOŚĆ
Jest to jedyny dzień, kiedy każda mama ma dla swoich dzieci czas. Nie ma nic przyjemniejszego niż wspólna zabawa, prezentowanie swoich umiejętności: wyuczonych wierszyków, piosenek pełnych energii i zapału. Nie zabrakło też prezentacji umiejętności tanecznych. Dziewczynki wykonały taniec z apaszkami do utworu J. Straussa „Polka trisch – trasch”. Chłopcy na chwilę zamienili się w Bonda prezentując układ do piosenki „Okulary”. Występ zakończyły dziewczynki, wygrywając wszystkim Mamom sto lat na bum rurkach. Mamy otrzymały od swoich pociech, własnoręcznie wykonany upominek  i gorące całuski.
Wychowawca grupy przedszkolnej, Barbara Wieliczko

ŻYJĘ ZDROWO I AKTYWNIE
We wtorek, 09.12.2014 r. w ramach działań profilaktycznych dzieci z oddziału przedszkolnego i ich rodzice odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.
Na miejscu wszyscy uczestniczyli w zajęciach pt. „Jak działają prawa przyrody? - magnesy”. Dzieci dowiedziały się o magnetyzmie, elektryczności, napięciu powierzchniowym.
Dzięki ciekawym zestawom z magnesami przedszkolaki mogły sprawdzić, jak działają na siebie magnesy zbliżone różnymi lub tymi samymi  biegunami, co przyciągają, a do czego nie można ich przyczepić.
Podsumowaniem zajęć była zabawa samochodzikami sterowanymi magnesami. Wtorkowy wyjazd był pierwszym wspólnym wyjazdem przedszkolaków i ich rodziców.
Dla niektórych była to pierwsza podróż autobusem. Mamy nadzieję, że czekają na nas jeszcze inne wyjazdy.
Wychowawca grupy przedszkolnej, Barbara Wieliczko

JA MAM MISIA, TY MASZ MISIA...
Od wielu lat na całym świecie, 25 listopada to „Dzień Pluszowego Misia”. Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek dziecięcych.
W naszym przedszkolu ten dzień miał szczególny charakter, ponieważ był obchodzony po raz pierwszy.
Przedszkolaki wykonały plakaty przedstawiające misia. Świętowanie zaczęło się od wysłuchania bajki czytanej przez ucznia klasy piątej.
Z okazji tego święta chętne przedszkolaki wykonały prace konkursowe „Portret misia”. Autorzy wszystkich prac otrzymali drobne upominki i dyplomy.
Następnie każdy dokonał prezentacji swojego pluszowego przyjaciela. Tego dnia wszyscy bawili się przy muzyce, śpiewali piosenki o misiach, kolorowali obrazki z misiami, układali z różnych figur geometrycznych postać misia.
Nie zabrakło też konkurencji na dmuchanie balonu czy zlizywanie miodu z talerzyka. Jednym z zadań było policzenie wszystkich misiów znajdujących się w przedszkolu i ułożenie od największego do najmniejszego.
Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek – Misie Lubisie. Był to dzień pełen wrażeń, zabawy i radości uwieczniony wspólną fotografią.
Wychowawca grupy przedszkolnej, Barbara Wieliczko

Jestem małym przedszkolakiem.....
Pasowanie na Przedszkolaka, to pierwsza po dwóch miesiącach  wspólnego pobytu w oddziale przedszkolnym ważna uroczystość, która miała miejsce 30 października 2014 r.  w Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich. Z wielką tremą i bijącym sercem przedszkolaki zaprezentowały się przed swoimi rodzicami, gronem pedagogicznym i starszymi kolegami ze szkoły. W  przygotowanym programie artystycznym dzieci udowodniły wszystkim, że potrafią śpiewać, grać na instrumentach i recytować wiersze. Po udanym występie, Pani Dyrektor, zaczarowaną różdżką dokonała pasowania każdego przedszkolaka, życząc wiele radości, samych pogodnych i przyjemnych chwil w gronie kolegów oraz ciekawych doświadczeń w nowym rozdziale ich życia. Pamiątką tego tak ważnego wydarzenia były dyplomy i drobne upominki przygotowane przez klasową Radę Rodziców, a także słodki poczęstunek od mamy i taty.
Wychowawca grupy przedszkolnej
Barbara Wieliczko

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego