Archiwum > 2019/2020 > Ciekawostki

QUIZ ZE ZNAJOMOŚCI ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI WŁADYSŁAWA STANISŁAWA REYMONTA
20 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej w Gawlikach Wielkich odbył się szkolny konkurs wiedzy ze znajomości życia i twórczości Władysława Stanisława Reymonta, naszego polskiego Noblisty. Mogli do niego przystąpić uczniowie z kl. VI – VIII. Chętna i odważna młodzież zgłosiła się do udziału w zmaganiach, ale tak naprawdę nikt nie wiedział zbyt wiele o życiorysie pisarza. Obawy były spore, a samo zgłoszenie się wymagało zdecydowanej postawy. Zadanie bowiem polegało na tym, by przez 60 minut, korzystając z różnych źródeł informacji dostępnych na terenie szkoły, udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w quizie. Oto niektóre z nich: W jakiej epoce literackiej tworzył pisarz? Kim z zawodu był ojciec twórcy? W którym roku W. S. Reymont otrzymał Nagrodę Nobla? Wymień głównych bohaterów powieści „Chłopi? Podaj tytuły poszczególnych tomów powieści „Chłopi”. Nie są to na pierwszy rzut oka łatwe pytania, ale się udało. Uzyskaliśmy efekt czyli cel konkursu, tzn. propagowanie wiedzy na temat życia i twórczości Reymonta, umiejętne korzystanie z różnych źródeł wiedzy (książka, encyklopedia, Internet). Uczniowie mogli korzystać z wiedzy wirtualnej dostępnej w pracowni komputerowej, szukać odpowiedzi w bibliotece publicznej, pracowni polonistycznej, a nawet nikt nie zabraniał zadawania pytań nauczycielom podczas przerwy. Nie wolno było, niestety,  korzystać z wiedzy polonistów. Wygrał ten, kto zdobył najwięcej punktów za udzielenie poprawnych odpowiedzi. Różnice były naprawdę znikome. Komisja konkursowa przyznała 3 dyplomy za:
I miejsce ex aequo – Aleksandrze Hanczaryk, kl. VIII i Karolinie Wysockiej, kl. VI
II miejsce – Patrykowi Piekarzowi, kl. VII
Nagrody zostały wręczone uczniom podczas otwarcia świetlicy wiejskiej w Gawlikach Wielkich przy udziale znamienitych gości. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy, by w przyszłości, kiedy będą czytali epopeję Reymonta „Chłopi”, pamiętali o jego biografii.
Organizator konkursu: A. Skrypoczka
Fot. M. Majcher

TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA w WILKASACH
20 listopada 2019 r.  jak co roku, uczniowie naszej szkoły wyjechali wraz z opiekunem na Turniej Pięknego Czytania w Wilkasach. W tym roku szkolę reprezentowali: Marta Zajkowska ( kl. VII), Ramona Malesa (kl. VIII) oraz Igor Siekaniec (kl. VIII). W tym roku nasi uczestnicy znów nie wrócili z pustymi rękami. Marta,  po cudownym przeczytaniu fragmentu „ Moralność pani Dulskiej”,  zajęła 3. miejsce, natomiast Ramona , po przejmującym przeczytaniu wiersza „ Ta, co nie zginęła”,  otrzymała wyróżnienie. Warto również dodać, że są to wspaniałe wyniki, ponieważ w konkursie brało udział aż 35 uczestników! Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że w tak wspaniały sposób reprezentują naszą szkołę oraz promują piękne czytanie. Mamy nadzieję, że wyniki za rok będą jeszcze lepsze!
Marta Kisiel, nauczyciel języka polskiego