Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Konkursy

Archiwum > 2018/2019 > Ciekawostki

"N" JAK AZOT, "H" JAK WODÓR, He JAK HEL- UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW Z WIZYTĄ W SZKOLE
05 czerwca 2019 r. do naszej szkoły przybyli panowie, którzy zaprezentowali niecodzienne doświadczenia fizyczno-chemiczne. Wśród eksperymentów chętni uczniowie mogli zobaczyć pokazy z ciekłym azotem, helem czy wodorem. Obserwatorzy byli zaintrygowani powstawaniem "śmiesznego głosu" smerfów, chmury jak z horroru "Mgła" czy doświadczeniem, pn. "Kolorowy test". Myślę, że taka lekcja to prawdziwa pomoc dydaktyczna, do której będa odnosić się nauczyciele chemii, fizyki czy przyrody podczas omawiania podstawy programowej, nt. helu, wodoru czy azotu czyli pierwiastków z "Tablicy Mendelejewa"w przyszłym roku szkolnym.
Opracowanie: S.A.

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "JAN BRZECHWA - NIE TYLKO PO POLSKU"
Popularność Jana Brzechwy wśród kilku już pokoleń czytelników jest niezwykła. Świadczą o tym nie tylko nakłady wciąż wznawianych książek, ale także setki listów, które autor otrzymał od dzieci. Nie tylko my, ale również nasi rodzice i dziadkowie wiedzą, że nad rzeczką, opodal krzaczka, mieszkała Kaczka Dziwaczka, że na tapczanie siedzi Leń, a w kącie stała Samochwała i że to wszystko, to rzeczy niesłychane...
Dnia 03 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas 0 – 6, w którym trzeba było wyrecytować wybrany przez siebie wiersz Jana Brzechwy. Uczniowie klas 0 – 3 recytowali wiersze po polsku, a uczestniczy z klas starszych w języku angielskim. Choć wszystkie dzieci pięknie deklamowały swoje wiersze, to jury musiało wybrać zwycięzców. W kategorii młodszych pierwsze miejsce zdobyły dwie osoby; Lena Skierkowska (kl. 2.) i Aleksandra Suchocka (kl. 0.). Na drugim miejscu znalazły się również dwie osoby; Joanna Sejnowska (kl. 2.) oraz Lena Matyszkiel (kl. 0.). Trzecie miejsce zajął Lubomyr Skowron (kl. 3.).
W kategorii uczniów starszych pierwsze miejsce zdobył Adam Słuchocki (kl. 6.), drugie Paweł Konopko (kl. 5.). Na trzecim miejscu znalazła się Marta Zajkowska (kl. 6.), która otrzymała również nagrodę publiczności, a czwarte miejsce zajął Olaf Naszkiewicz (kl. 5.).
Gratuluję wszystkim uczestnikom zdobytych miejsc, a serdeczne podziękowania należą się opiekunowi naszej biblioteki, Pani Ewie Petiuk jako pomysłodawczyni i organizatorce konkursu.
Natalia Borkowska, uczennica Kl. 8.

SZKOLNY  KONKURS  RECYTATORSKI
„Wiersze Jana Brzechwy - nie tylko po polsku”
Konkurs adresowany jest do uczniów klas O –VI.
Celem konkursu jest popularyzacja poezji dziecięcej.
Warunki uczestnictwa:
1. Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie jednego utworu poetyckiego:
• uczniowie klas O - III recytują wiersz w języku polskim
• uczniowie klas IV – VI recytują wiersz w języku angielskim
2. Zgłoszenia do konkursu przyjmuje biblioteka szkolna do dnia 27 maja 2019 r.
3. Każda klasa typuje po 2 uczniów wyłonionych podczas eliminacji klasowych.
4.Termin konkursu 3 czerwca 2019r.
Serdecznie zapraszamy
Biblioteka Szkolna
Samorząd Uczniowski

Regulamin szkolnego konkursu recytatorskiego
„Wiersze Jana Brzechwy - nie tylko po polsku”
Konkurs ma na celu:
- popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy,
- rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów,
- zachęcanie do występów na scenie,
- prezentacja umiejętności recytatorskich i aktorskich uczniów,
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze;

Zasady uczestnictwa:
1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas O - VI.
2. Każda klasa typuje po 2 uczniów wyłonionych podczas eliminacji klasowych.
3. Uczestnicy prezentują utwory:
• uczniowie klas O - III recytują wiersz w języku polskim
• uczniowie klas IV – VI recytują wiersz w języku angielskim
4. Zgłoszenia do konkursu przyjmuje biblioteka szkolna do dnia 27 maja 2019 r.
Przebieg konkursu:
a) I etap : eliminacje klasowe – wychowawca uczący w danej klasie typuje 2 uczestników konkursu
b) II etap: eliminacje szkolne – 3 czerwca 2019 r.
Termin:
Konkurs odbędzie się 03 czerwca 2019 r.
Kryteria oceny:
Jury dokona oceny wg następujących kryteriów:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
- interpretacja tekstu,
- kultura słowa,
- wrażenie artystyczne

Biblioteka Szkolna
Samorząd Uczniowski

TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO 2019
23 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły: Ola Jeleniewicz, Maciej Przyłucki, Karol Wysocki, Maja Kordowska, Marta Zajkowska, Adam Słuchocki oraz Patryk Piekarz pod opieką Pani Magdaleny Majcher wyjechali na powiatowe eliminacje w Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Reprezentanci Szkoły zmierzyli się z egzaminem teoretycznym z zakresu skrzyżowań drogowych i przepisów ruchu drogowego. Mieli do pokonania również tor przeszkód na rowerze a także miasteczko ruchu drogowego. Ostatnią konkurencją był sprawdzian z pierwszej pomocy. Obie grupy naszej szkoły zajęły 4 miejsca. Wszyscy jesteśmy dumni z naszych reprezentantów. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły zorganizować nam wyjazd na konkurs.
Marta Zajkowska, uczennica klasy VI SP

OGÓLNOPOLSKI TEST ORTOGRAFICZNY
Dnia 23 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do napisania Ogólnopolskiego Testu Ortograficznego, którego organizatorem było Centrum Edukacji Szkolnej. Wyniki konkursu pokazały, że nasza szkoła może pochwalić się specjalistami w zakresie ortografii. W teście wzięło udział 1950 uczestników z całej Polski. Uczniowie naszej szkoły zajęli miejsca od 23. do 34. Najlepszym z uczniów okazał się Paweł Konopko (klasa piąta).
Młodzież udowodniła, że ortografia nie jest wcale taka trudna, jak się wszystkim może wydawać. Mam nadzieję, że taki poziom znajomości zasad pisowni pokażemy również za rok.
Marta Kisiel, nauczyciel języka polskiego

ARTYKUŁ Z „TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA" W WILKASACH
Dnia 16 listopada 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Wilkasach odbył się Turniej Pięknego Czytania, w którym wzięli udział mieszkańcy powiatu giżyckiego. W Wilkasach nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. Turniej składał się z trzech kategorii wiekowych. Pierwszą grupę tworzyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, drugą - uczniowie szkół średnich. W trzeciej kategorii swoje zdolności przestawiali dorośli. Naszą szkołę reprezentowali: Maciej Przyłucki (gimnazjum), Natalia Borkowska (klasa ósma) oraz Agnieszka Majcher (klasa ósma). Nasi uczniowie zaprezentowali własną interpretację utworów Adama Mickiewicza oraz fragment „ Potopu” Henryka Sienkiewicza. XX edycja konkursu okazała się dla naszej szkoły szczęśliwa: Maciej Przyłucki zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i tym samym obronił  tytuł sprzed roku.
Turniej zakończyła słodka niespodzianka przygotowana przez organizatorów konkursu: tort dla uczestników i ich opiekunów. Uczniowie powrócili z nowymi doświadczeniami oraz pogodą ducha. Mam nadzieję, że w kolejnej edycji turnieju zdobędziemy jeszcze lepsze wyniki.
Marta Kisiel, nauczycielka języka polskiego

ZWYCIĘZCY KONKURSU INFORMATYCZNO - PLASTYCZNEGO
W grudniu został przeprowadzony konkurs informatyczno – plastyczny, którego celem  było wykonanie kartki świątecznej zaprojektowanej w edytorze graficznym Paint. W konkursie udział  wzięli uczniowie klas I – V. Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie składam podziękowania. Laureatami konkursu zostali:
w kategorii klas I – III
I miejsce –  Damian Jankowski kl. 1.
II miejsce – Jakub Wilgocki  kl.3.
III miejsce –  Bartosz Kuszczak kl.1.
w kategorii klas IV – V
I miejsce –  Karolina Wysocka kl. 5.
II miejsce – Justyna Konopko kl. 4.
III miejsce – Oliwia Kobiela kl. 4.
Organizator: O. Krupa

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego