Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Konkursy

Archiwum > 2016/2017
 

Polski Komitet Olimpijski informuje, że zakończył się 27. Konkurs im. Jana Parandowskiego na opowiadanie olimpijskie. Do konkursu zgłoszono 392 prace, w tym 1 pracę naszego ucznia kl. I Gimnazjum w Gawlikach Wielkich, Macieja Przyłuckiego, która znalazła się w gronie finalistów. O szczegółach konkursu informuje pismo zamieszczone pod nazwą "Informacja organizatora o wynikach konkursu im. Jana Parandowskiego". Zachęcamy do zapoznania się z wynikami konkursu oraz do przeczytania opowiadania Macieja. Być może w następnym roku komuś dopisze szczęście i zostanie laureatem tegoż konkurs. A Maciejowi serdecznie gratulujemy, Informujemy także, że książkę pt. "Dogonić siebie" można wypożyczyć z naszej szkolnej biblioteki już 4 września.

PODSUMOWANIE KONKURSU "RADY NA ODPADY"
10 czerwca 2017 r. na plaży w Giżycko odbył się  Festyn Eko - Logika 2017. Festyn miał na celu kształtowanie świadomości mieszkańców powiatu giżyckiego, węgorzewskiego, piskiego, częściowo gołdapskiego oraz kętrzyńskiego wokół kwestii szeroko pojętej ekologii oraz zainicjowanej przez MZM-GO kompleksowej gospodarki odpadami w regionie północnego obszaru Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W czasie festynu został rozstrzygnięty konkurs dla klas IV - VI na grę recyklingową.
Nasze uczennice: Ewelina Jakubiak, Klaudia Rutecka i Sylwia Siedlecka otrzymały wyróżnienie. Dziewczyny otrzymały dyplomy, kubki, smycze, breloczki i grę.
Uczennice przygotowały: pani Anna Kruniewicz i pani Beata Szymborska
Beata Szymborska, wychowawca klasy VI

GĘSIA SKÓRKA I CIARY, CZYLI WRAŻENIA PO KONKURSIE RECYTATORSKIM.
Jak co roku w maju odbył się szkolny konkurs recytatorski. Tym razem mogli zaprezentować się także uczniowie z klas najmłodszych. W sumie w zmaganiach wzięło udział 19 uczniów. Oceniała komisja w składzie: pani dyrektor Anna Skrypoczka (polonistka i przewodnicząca składu sędziowskiego), pani Justyna Kozłowska (polonistka i organizatorka przedsięwzięcia), pani Ewa Petiuk (bibliotekarka) oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, uczennica 3. klasy gimnazjum - Julia Walczak. Zadaniem uczestników było jak najlepsze zaprezentowanie z pamięci wybranego przez siebie wiersza, dbając o odpowiednią dykcję, modulację głosu i interpretację. Najpierw popisywali się najmłodsi, czyli uczniowie klas I - III sp. Tę kategorię zdominowali chłopcy, którzy okazali się prawdziwymi perłami recytacji. Pierwsze miejsce uzyskał Olaf Naszkiewicz, drugie - Antoni Wojtak, a trzecie - Jakub Wilgocki. W starszej grupie (klasy IV - VI sp) jury nie umiało dokonać jednoznacznego wyboru, więc postanowiono przyznać dwa równorzędne pierwsze miejsca dla Marty Zajkowskiej i Patryka Piekarza, drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie zdobyła Agnieszka Majcher. Najwięcej emocji wzbudziła najstarsza grupa, czyli gimnazjaliści. Tu dobór wierszy był bardzo przemyślany, oparty na znajomości własnych możliwości głosowych i interpretacyjnych. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia. W końcu postanowiono: I miejsce Wiktoria Gotkowicz, II Maciej Przyłucki, III Angelika Bielecka, wyróżnienie Julia Konstantynowicz. Nagrody (dyplomy i książki) zostały wręczone w Dniu Dziecka.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałe emocje, gęsią skórkę i ciary; komisji za trud oceniania; Julce za prowadzenie konkursu.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

KONKURS "SELFIE z KSIĄŻKĄ"
W maju został ogłoszony konkurs "Selfie z książką" Zadaniem uczestników było sfotografowanie się w ciekawy sposób z ulubioną książką. Można było pokazać np. w jakim miejscu się czyta, w jaki sposób albo przebrać się za bohatera lektury. Niestety wpłynęły tylko dwie prace. Za udział i chęci wręczono uczestnikom pamiątkowe dyplomy i książki.
Justyna kozłowska, nauczycielka języka polskiego

LUBIĘ  MATEMATYKĘ - KONKURS
16 maja 2017 r. przeprowadzony został po raz kolejny szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas I - III. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych, logicznego myślenia oraz wykorzystanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym. W konkursie wzięło udział 26 uczniów, którzy rozwiązywali zadania w swoich grupach wiekowych. Zadania, które uczniowie musieli rozwiązać wymagały od nich dużej koncentracji i logicznego myślenia. W rezultacie zwycięzcami konkursu matematycznego o tytuł Mistrza Matematyki w swojej klasie zostali:
Klasa I
1. Filip  Konopko - I  miejsce
2. Jakub Wilgocki - II  miejsce
3.  Julia Jakubiak i Łukasz Baryła - III  miejsce
Klasa II
1. Igor Dąbrowski - I  miejsce
2. Justyna Konopko - II miejsce
3. Antoni Kardas - III miejsce   
Klasa III
1. Paweł Konopko - I miejsce
2. Olaf Naszkiewicz - II  miejsce
3. Antoni Wojtak - III miejsce
Wręczenie nagród nastąpiło podczas obchodów Dnia Dziecka. Zwycięzcy pierwszych miejsc otrzymali puchary, a drugich i trzecich miejsc medale. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów w zmaganiach z "Królową Nauk - Matematyką". Zakupione nagrody zostały ufundowane  przez UKS "Orły”, za które również dziękuję.
Organizator konkursu: Olga  Krupa

KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ
W marcu pani Anna Kruniewicz i pani Beata Szymborska ogłosiły konkurs na Palmę Wielkanocną. Palma miała być wykonana przez całą klasę z naturalnych rzeczy, takich jak: bazie, gałązki świerku i sosny, bukszpan, bibuła. Jury w składzie: pani dyrektor Anna Skrypoczka, pani Anna Kruniewicz i pani Svitlana Skowron oceniły palmy w następujących kategoriach:
Klasy 0 – III
I miejsce – oddział przedszkolny
II miejsce – klasa I
III miejsce – klasa II
Wyróżnienie – klasa III
Klasy IV – VI i I – III gimnazjum
I miejsce – klasa VI
II miejsce – klasa V
III miejsce klasa I gimnazjum
Prace indywidualne:
I miejsce – Patrycja Skierkowska, klasa V
II miejsce  - Karolina Wysocka, klasa III
Nagrody ufundowali: pania Anna Kruniewicz, pani Beata Szymborska i pan Roman Sokalski.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Palmy były piękne i ozdobiły Kaplicę w Gawlikach Wielkich. Ksiądz proboszcz Ryszard Grabowski nagrodził dzieci słodyczami.
Beata Szymborska, nauczyciel matematyki

KANGUR MATEMATYCZNY
Dnia 16 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur. Z testem zmagało się 22 uczniów z klas II – VI szkoły podstawowej. Każdy z uczestników za udział otrzymał breloczek.  Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które mają być ogłoszone w maju.
Beata Szymborska, nauczyciel matematyki

„MATEMATYKA – LUBIĘ TO”
W listopadzie 2016 r. Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki ogłosiło konkurs matematyczno – plastyczny „Matematyka – Lubię to”. Celem konkursu było: popularyzacja matematyki, propagowanie i rozwijanie aktywności artystycznej wśród dzieci i młodzieży, rozbudzenie twórczej inwencji dziecka oraz kształtowanie samodzielnego i kreatywnego myślenia oraz rozwijanie umiejętności prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń. Każdy z uczestników musiał wykonać samodzielnie pracę na płaszczyźnie w dowolnej technice i nadać jej tytuł. W konkursie udział wzięli: Ewelina Jakubiak z klasy VI, Mateusz Słuchocki z klasy VI, Krystian Żyliński z klasy VI, Dominika Caryk z klasy IV, Adam Słuchocki z klasy IV, Aleksandra Jeleniewicz z klasy I gimnazjum.
Praca Eweliny i Oli została wysłana na etap ogólnopolski.
Beata Szymborska, nauczyciel matematyki

TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH "ZAGRAJMY BEZ PRĄDU"
Dnia 26 kwietnia 2017 r. w Giżycku odbył się turniej gier planszowych. Warunkiem udziału w turnieju było: utworzenie w szkole klubu gier planszowych, wykonanie plakatu promującego gry planszowe. Plakat wykonała Ewelina Jakubiak i Natalia Borkowska pod kierunkiem pani Anny Kruniewicz. W grę planszową „Dino kontra Dino” grały: Natalia Borkowska i Klaudia Rutecka z klasy VI. Natalia Borkowska zajęła III miejsce w kategorii klas IV – VI. Natalia otrzymała dyplom i grę planszową. Za przystąpienie do turnieju szkoła otrzymała pakiet gier planszowych, akcesoria do gier, plakat oraz dyplom z podziękowaniami.
W gry planszowe będzie można grać w Sali nr 4 w wyznaczonych godzinach.
Opiekunem Szkolnego Klubu Gier Planszowych jest pani Beata Szymborska.
Beata Szymborska, opiekun klubu

O KONKURSIE POŚWIĘCONEMU TWÓRCZOŚCI LUDWIKA JERZEGO KERNA
W lutym ogłosiłam szkolny etap ogólnopolskiego konkursu pt. "Łapy, pióra i rymów cała fura". Konkurs był integralną częścią projektu eTwinning „Pomysł na wagę złota” popularyzującego postać i poezję Ludwika Jerzego Kerna i kierowano go do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I - VI szkół podstawowych. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do wybranego wiersza poety wybraną przez siebie techniką plastyczną. Prac wpłynęło niewiele. Organizatorka postanowiła nagrodzić książkami dwie prace i je właśnie wysłać na etap ogólnopolski. Osoby nagrodzone to: Oliwier Jagiełko z grupy przedszkolnej i Oliwia Kobiela z klasy II sp. Oliwier zobrazował utwór "Śnieg":
Czy wam nie przyszło nigdy do głowy, że śnieg powinien być kolorowy?
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.

Śnieg ten lepiłoby się wspaniale,
a bałwan biały nie byłby, ale
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.

Śnieżki tak samo w zimowej porze
byłyby wtedy w jakimś kolorze.
Albo zielone, albo czerwone,
liliowe albo beż.

Bardzo kolory by się przydały,
a tu tymczasem wciąż pada biały,
Biały, bielutki, miękki, mięciutki,
świeży, świeżutki śnieg.

Oliwka wolała zilustrować "Żyrafę u fotografa":
Przyszła pewna żyrafa do fotografa.
– Czy to pan robi zdjęcia?
– Ja.
– A ładne są te zdjęcia?
– Ba!
– I tak sam pan je robi?
– Sam.
– A ma pan aby kliszę?
– Mam.
– A nie pęknie ta klisza?
– Nie ma mowy.
– A objął mnie pan całą?
– Nie, do połowy.
– A co będzie z drugą połową?
– Zdejmę osobno.
– Czy za tę samą cenę?
– Nie, za dopłatą drobną.
– A na jednym zdjęciu się nie da? - Wykluczone.
– To niech pan robi.
– Pstryk! Pstryk! Zrobione.
– A teraz?
– Teraz zlepię te zdjęcia najlepiej jak potrafię.
I wręczę za chwilę pani tę wspaniałą fotografię.

Niestety, naszym reprezentantom nie udało się zabłyszczeć na arenie ogólnopolskiej. Nie ustajemy jednak w wysiłkach i tworzymy prace na inne konkursy, przecież w końcu komuś się uda. Życzę powodzenia w kolejnych zmaganiach.
Justyna Kozłowska, organizatorka etapu szkolnego.

O KONKURSIE "BAŚNIE, NATURALNIE!"
Na początku listopada został ogłoszony szkolny etap ogólnopolskiego konkursu plastyczno - literackiego pt. "Baśnie, naturalnie!". Zadaniem uczestników było wykonanie kompozycji płaskiej, w której należało w oryginalny sposób przedstawić treść wybranej baśni, wykorzystując do tego naturalne materiały typu: patyczki, kamyki, muszle, pióra itp. Szkolna komisja konkursowa w składzie: Justyna Kozłowska, Anna Kruniewicz, Beata Szymborska, oceniła prace, zwracając szczególną uwagę na zgodność ilustracji z regulaminem, i podczas jasełkowego spotkania rozdała wszystkim uczestnikom dyplomy oraz słodkie upominki. Nagrodzeni miejscami zostali zaś:
- oddział przedszkolny
1. miejsce Damian Jankowski
2. miejsce Milena Kulas
3. miejsce Oliwia Kuszczak
wyróżnienie Lena Skierkowska
- szkoła podstawowa klasy 1 - 3
1. miejsce Karolina Wysocka
2. miejsce Robert Jakubiak
3. miejsce Wiktoria Suchocka
wyróżnienie Julia Wołyniec
- szkoła podstawowa klasy 4 - 6
wyróżnienie: Dominika Caryk i Julita Gąsecka
Uczniowie gimnazjum postanowili nie przyłączać się do zabawy, uznając chyba, że są "za starzy" na baśnie. Szkoda...
Na konkurs ogólnopolski wpłynęło 500 prac. Niestety, żadna z wysłanych z naszej szkoły nie została zakwalifikowana do ścisłego finału. Jeśli chcecie zobaczyć wybrane, zajrzyjcie na stronę konkursu, czyli https://basnie-naturalnie.blogspot.com/p/galeria.html
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego i współorganizatorka przedsięwzięcia.

LUBIMY CZYTAĆ I ROBIMY TO PIĘKNIE!
Aby zachęcić młodych ludzi do sięgnięcia nie tylko po lekturę szkolną, popularyzować czytelnictwo i promować młode talenty, w naszej szkole od 4 lat organizowane są konkursy pięknego czytania. Tegoroczna edycja odbyła się 3 listopada w pomieszczeniach biblioteki. Do konkursu zgłosiło się 15 uczniów, którzy rywalizowali ze sobą o tytuł "Mistrza Pięknego Czytania" w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. Komisja w składzie: pani Justyna Kozłowska (organizatorka przedsięwzięcia, fundatorka nagród), pani Regina Tunkiewicz (pracownica Biblioteki Gminnej w Wydminach), Kacper Kuszczak (laureat poprzedniej edycji, oceniał gimnazjum) i Maciej Przyłucki (laureat poprzedniej edycji, oceniał gimnazjum). Uczestnicy wydarzenia mieli za zadanie przeczytać wybrany przez siebie tekst jak najlepiej potrafią. Liczyła się dykcja, właściwe tempo i pauzowanie, umiejętność oddania nastroju utworu, a przede wszystkim wyraz artystyczny. Wybrane fragmenty były interesujące oraz bardzo zróżnicowane - od klasyki, np. Henryka Sienkiewicza "Janko Muzykant", po najnowsze publikacje jak "Zwiadowcy"Johna Flanagana czy "Papierowe miasta" Johna Greena. Ostatecznie nagrodzono w szkole podstawowej 1. miejscem Natalię Borkowską, 2. miejscem Martę Zajkowską, 3. miejscem Agnieszkę Majcher, wyróżnienie przyznano Kacprowi Kuszczakowi. W gimnazjum triumfował Maciej Przyłucki, tuż za nim uplasowała się Wiktoria Gotkowicz, na ostatnim stopniu podium znalazła się Julia Walczak, a wyróżnienie otrzymała Karolina Zajkowska.
Zwycięska trójka z gimnazjum reprezentowała nas na XVIII Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania w Wilkasach w dniu 18 listopada. Komisja oceniająca pracowała w składzie: Bożenna Oleksiak (instruktorka GOKiR Wilkasy, pomysłodawczyni konkursu), Ewa Szydłowska (przedstawicielka Powiatowej Biblioteki Publicznej w Giżycku) i Zbigniew Waszkielewicz (aktor, założyciel Teatru IOTA). Jako pierwsza zaprezentowała się Julia Walczak, która odczytała z ogromnym przejęciem fragment "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Następna była Wiktoria Gotkowcz. Uczennica zinterpretowała niemal w sposób aktorski urywek ballady "Lilije" Adama Mickiewicza. Maciej Przyłucki naśladując głosy starego profesora Spencera i młodego Holdena, przedstawił "Buszującego w zbożu" Jeromea Dawida Salingera. Nasi reprezentanci wywarli ogromne wrażenie na jury, które oceniło bardzo wysoko ich umiejętności i nagrodzili: Wiktorię drugim, a Maćka trzecim miejscem. Po fazie konkursowej pan Zbigniew Waszkielewicz przeprowadził mini warsztaty aktorskie, w których wziął czynny udział jedyny nasz przedstawiciel płci brzydkiej.
Maciek i Wiktoria swoje umiejętności pokazali także 12 października na Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania dla gimnazjalistów w ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego zorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Giżycku. Tu jury doceniło talent Macieja, przyznając pierwsze miejsce. Uczeń brawurowo odczytał fragment "Sachem" noblisty.
Mnie osobiście bardzo cieszą sukcesy naszej młodzieży. Pokazują, że w wiejskiej, niewielkiej szkółce można "wyhodować" wspaniałe perły!
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

OJ, TA POLSKA ORTOGRAFIA, CZYLI WSPOMNIENIA Z KONKURSÓW ORTOGRAFICZNYCH
Język polski nie jest łatwy, a szczególnie jego ortografia i to nie tylko dla obcokrajowców. Te wszystkie zasady trudno zapamiętać, potem jeszcze okazuje się, że są od nich odstępstwa, tzw. wyjątki. W głowie się kręci od nadmiaru zapisów tej samej głoski: ż czy rz czy sz, ó czy u, h czy ch, i czy ii czy ji?
Są jednak w naszej szkole odważni gimnazjaliści, którzy próbują to wszystko, mówiąc kolokwialnie, "ogarnąć". Zmierzyli się oni ze sobą w dyktandzie, które odbyło się 4 października. Jak stwierdzili uczestnicy, nie należało ono do łatwych. Lądowanie, bodajże w andrzejki, niezidentyfikowanego wehikułu interplanetarnego z kosmitami obdarzonymi hiperwysokim IQ, sprawiło wiele kłopotów i błędów było naprawdę dużo. Jednak udało się wskazać zwycięską trójkę: 1. miejsce Maciej Przyłucki z klas I g, 2. miejsce Julia Walczak z klasy III g, 3. miejsce Angelika Bielecka z klasy III g.
Wyżej wymienieni reprezentowali naszą szkołę w Regionalnym Konkursie Ortograficznym GŻEGŻÓŁKA 2016 w Wilkasach w dniu 21 października. Tam pisali dyktando wybrane przez pana Adama Janeckiego, a czytane przez jego córkę Agnieszkę Sacharczuk, dotyczące nietypowej zbiórki harcerskiej. (tekst znajdziecie tu: http://ugg.pl/pl/kultura/gzegzolka_2016 ) Niestety, naszym uczniom nie udało się pokonać rywali. Najlepszy okazał się Maciej Przyłucki, który trafił do "Złotej Dziesiątki".
Mówi się trudno i trenuje dalej. Za rok możemy zaskoczyć przeciwników.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego