Menu główne
JA MAM MISIA, TY MASZ MISIA...
Od wielu lat na całym świecie, 25 listopada to „Dzień Pluszowego Misia”. Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek dziecięcych.
W naszym przedszkolu ten dzień miał szczególny charakter, ponieważ był obchodzony po raz pierwszy.
Przedszkolaki wykonały plakaty przedstawiające misia. Świętowanie zaczęło się od wysłuchania bajki czytanej przez ucznia klasy piątej.
Z okazji tego święta chętne przedszkolaki wykonały prace konkursowe „Portret misia”. Autorzy wszystkich prac otrzymali drobne upominki i dyplomy.
Następnie każdy dokonał prezentacji swojego pluszowego przyjaciela. Tego dnia wszyscy bawili się przy muzyce, śpiewali piosenki o misiach, kolorowali obrazki z misiami, układali z różnych figur geometrycznych postać misia.
Nie zabrakło też konkurencji na dmuchanie balonu czy zlizywanie miodu z talerzyka. Jednym z zadań było policzenie wszystkich misiów znajdujących się w przedszkolu i ułożenie od największego do najmniejszego.
Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek – Misie Lubisie. Był to dzień pełen wrażeń, zabawy i radości uwieczniony wspólną fotografią.
Wychowawca grupy przedszkolnej, Barbara Wieliczko
ŻYJĘ ZDROWO I AKTYWNIE
We wtorek, 09.12.2014 r. w ramach działań profilaktycznych dzieci z oddziału przedszkolnego i ich rodzice odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.
Na miejscu wszyscy uczestniczyli w zajęciach pt. „Jak działają prawa przyrody? -
Dzięki ciekawym zestawom z magnesami przedszkolaki mogły sprawdzić, jak działają na siebie magnesy zbliżone różnymi lub tymi samymi biegunami, co przyciągają, a do czego nie można ich przyczepić.
Podsumowaniem zajęć była zabawa samochodzikami sterowanymi magnesami. Wtorkowy wyjazd był pierwszym wspólnym wyjazdem przedszkolaków i ich rodziców.
Dla niektórych była to pierwsza podróż autobusem. Mamy nadzieję, że czekają na nas jeszcze inne wyjazdy.
Wychowawca grupy przedszkolnej, Barbara Wieliczko
Szanowni Goście, Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, Szanowni Rodzice. Drodzy Uczniowie!
Jan Paweł II powiedział znamienne słowa:„Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.” Nie tylko wolność wpisuje się w oblicze naszej codzienności. Podobnie należy rozumieć „naukę i jej zdobycze”. Nie da się jej poznać i posiadać raz i na zawsze. Musimy ją ciągle zdobywać i systematycznie posiadać. Taki jest cel bycia uczniem i taka jest także wizja szkoły. Dlatego też kolejne słowa papieża pięknie wpisują się w dzisiejszą uroczystość obchodów 100 – rocznicy wybuchu I wojny światowej i 25 lat wolnej Polski. „Potrzeba bowiem nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”. Ważnym jest, by ta myśl była refleksją towarzyszącą nam w codziennej pracy pedagogicznej, kontaktach międzyludzkich i rozwijaniu otwartych umysłów młodego pokolenia. Bo jeśli będzie wolna ojczyzna, wszelkie inne wartości będzie można posiadać.
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
Nadszedł koniec roku szkolnego i oczekiwany czas odpoczynku. Przed Wami, Drodzy Uczniowie, dwa miesiące swobody i zabawy. Dzisiaj dziękujemy naszym nauczycielom za pracę i za serce, za trud radzenia sobie z niezmiennym zadaniem szkoły, jakim jest kształcenie i wychowanie uczniów na mądrych i uczciwych ludzi. Przekazać młodym ludziom niezbędną wiedzę o świecie, nauczyć samodzielnego i krytycznego myślenia, odróżniania prawdziwych wartości od ukrytych zakłamań, ukształtować humanistyczną wrażliwość i patriotyczne postawy obywatelskie to niełatwe we współczesnej rzeczywistości cele, którym chcą jak najlepiej służyć nasi nauczyciele.
Szanowni Państwo! Czas wakacji to przede wszystkim czas radości i odpoczynku, ale także okazja do refleksji nad tym, co za nami i co nas czeka. Życzę, by został on jak najlepiej wykorzystany. Dziękując nauczycielom i wychowawcom za trud i poświęcenie życzę, by następny rok przyniósł lepsze warunki do wypełniania misji pedagogicznej w naszej szkole. Uczniom gratuluję osiągnięć edukacyjnych w minionym roku i życzę pięknych wakacji oraz nabrania sił i entuzjazmu do dalszej aktywności twórczej w przyszłym roku szkolnym. Pamiętajcie, że podczas wypoczynku, chociaż możecie zapomnieć o nauce i innych obowiązkach szkolnych, nie możecie zapomnieć o swoim bezpieczeństwie. Bez względu na to, gdzie będziecie spędzać te najwspanialsze dla Was chwile w roku, proszę, żebyście byli czujni i uważni. Jezioro, ulica, góry, czy zwykłe podwórko to miejsce ciekawe, ale nie zawsze w pełni bezpieczne. Ufam, że będziecie rozważni.
Drodzy Uczniowie klasy VI. Już ósma minęła i lekcji już czas, wy jesteście, ale nie biegniecie jak co dzień do klas. Tak to zwykle z uśmiechem do klasy wpadacie i wszystkie kłopoty za drzwiami zostawiacie. Ale, gdyby Wam dano szkołę wspaniałą, inną, niezbyt ogromną i niezbyt małą, jasną, słoneczną, ciepłą i miłą, i wszystko piękne gdyby w niej było. Klasy, pracownie, sale sportowe w najlepszym guście i wszystko nowe. I w całej szkole tak wszystko było, jak się nikomu nigdy nie śniło.I było wszystko jak być powinno, to nie zamienicie jej – jak myślę -
Drodzy Absolwenci Gimnazjum w Gawlikach Wielkich!
„Do zobaczenia w dorosłym życiu, na innej drodze, na innym szlaku.”
Z bagażem wspomnień na dnie, w ukryciu
Wśród masy pytań w pełnym plecaku.
Przyszłość jak wielki znak zapytania
Pełna rozterek i niepokoju.
Stoicie w progu tej Waszej drogi
Tacy malutcy, tacy nieśmiali.
Z cichą nadzieją, by los nie był srogi
Byście do celu dotarli cali.
Otwarci, prawi, pełni miłości,
Idźcie odważnie przez swoje życie,
By w końcu drogi bez wątpliwości,
W lustro popatrzeć na swe oblicze.
Tego Wam serdecznie życzę na nowej drodze edukacyjnej w szkołach przez Was wybranych i w szkole, która nazywa się życiem, dorosłym życiem już bez zabawy. Gratuluję Wam świetnych wyników egzaminacyjnych, 6 staninu z języka polskiego i z przedmiotów przyrodniczych, 7 staninu z matematyki, 5 staninu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Udowodniliście wynikami, że jesteście godnymi absolwentami Gimnazjum w Gawlikach Wielkich. Serdecznie pozdrawiam Rodziców uczniów klasy III Gimnazjum, a dziękuję ogromnie nauczycielom pracującym na wszystkich etapach edukacyjnych z trzynastą wspaniałych. Żegnamy Was i będziemy o Was pamiętać.
Szanowni Państwo! Na zakończenie roku szkolnego pragnę wyrazić jeszcze jedną refleksję. Życzę nam wszystkim, by w naszej szkole "istnieli malarze, którzy zamieniają słońce w żółtą plamę, ale są i tacy, którzy z pomocą swojej sztuki i inteligencji, zamieniają żółtą plamę w słońce". To ważne dla osiągnięcia sukcesu w naszej i wspólnej szkole. Tego sobie i Państwu życzę na zakończenie roku szkolnego 2013/2014, wierząc w realizację myśli już w przyszłym roku szkolnym.
Życzę wszystkim z całego serca beztroskiej zabawy, niezapomnianych przeżyć, nowych przyjaźni i żebyście do szkoły wrócili pełni uśmiechu oraz energii do pracy w nowym roku szkolnym, który już za 2 miesiące. Drodzy Uczniowie, Dostojni Goście, Szanowni Rodzice. Koleżanki i Koledzy Nauczyciele, Pracownicy Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich!
Rok Szkolny 2013/2014 uważam za zamknięty!
SPŁYW KAJAKOWY
W długo oczekiwanym dniu, 24 czerwca gimnazjaliści z naszej szkoły w licznej grupie wraz z opiekunami: p. Beatą Szymborską, p. Ireną Rusiecką i p. Romanem Sokalskim, wyruszyli na spływ Łaźną Strugą. Tym razem był to całodniowy wypad bez książek, plecaków -
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
13 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego oraz wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą trwającą około dwóch tygodni, do której zgłosiło się szesnastu kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Julita Dąbrowska, Michał Siekaniec, Julia Suchocka, Angelika Bielecka, Eliza Bierć, Krzysztof Gnap oraz opiekun SU Olga Krupa. Wybory do Samorządu Uczniowskiego zostały przeprowadzone według ordynacji wyborczej. Członkowie Komisji Wyborczej przygotowali karty wyborcze z listą kandydatów. Na 2 i 3 godzinie lekcyjnej uczniowie klas III -
Festiwal Projektów 2014
W dniu 04.06.2014r w naszej szkole odbył się FESTIWAL PROJEKTÓW. Swą obecnością zaszczycili nas rodzice oraz uczniowie klasy I gimnazjum. Trzy grupy z klasy II gimnazjum prezentowały osiągnięcia swojej kilkumiesięcznej pracy. Pierwsza grupa pod opieką p. M. Jackiewicz zaprosiła wszystkich na wycieczkę pt. "W osiem dni dookoła Polski" . Zaprezentowane zabytki naszej kultury, ciekawe miejsca i koszt wycieczki inspirował ku planowaniu wakacji. Druga grupa pod opieką p. J. Kozłowskiej przygotowała ortograficzną grę edukacyjną, by udoskonalić naszą wiedzę ortograficzną i stosować ją w praktyce.
Grupa trzecia pod opieką p. R. Wieliczko przedstawiła nam historię Warmii i Mazur. Wszyscy słuchali z zainteresowaniem, wszak ciekawe są dzieje naszych ziem ojczystych. Komisja w składzie: p. Dorota Malesa -
DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO
Dzień Dziecka w naszej szkole w tym roku odbył się 30 czerwca i zorganizowany był dla wszystkich klas pod hasłem "Dzień Sportu Szkolnego". Celem imprezy była sportowa rywalizacja poszczególnych klas, integracja uczniów w różnym wieku oraz wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego. Uczniowie klas O-
Olga Krupa, nauczyciel wych -
Uczestniczymy w Dniach Rodziny
1 czerwca 2014 r. w godzinach popołudniowych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniach Rodziny, które odbyły się pod patronatem Wójta Gminy Wydminy w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach. Uczniowie klas I -
Olga Krupa, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Moja Mama jest wspaniała...
To słowa piosenki, którą uczniowie klas I – IV uczęszczający na zajęcia wokalne, rozpoczęli program artystyczny dla najważniejszych osób na świecie, Mam. Słowami wierszy i piosenek, pięciolatki i sześciolatki udowadniały jak ważna jest mama w każdym momencie życia małego i dużego człowieka, a grupa teatralna przedstawiła metamorfozę kobiet w różnych epokach, od Adama i Ewy po czasy współczesne. Uwieńczeniem życzeń z serca płynących, był taniec w wykonaniu grupy tanecznej z klas I – III. Nie zapomniano też o drobnych, własnoręcznie przygotowanych upominkach. Całuskom i uściskom nie było końca.Program artystyczny przygotowały: Barbara Wieliczko, Olga Krupa, Anna Gienieczko i Ewa Idek.
DUCH HISTORII W PROGACH NASZEJ SZKOŁY
Cieszymy się z długiego majowego weekendu, nie zawsze pamiętając o tym, z jakiej przyczyny stało się tak, że mamy tyle wolnego. Podobnie jak troje przyjaciół (Maja Kordowska, Dominika Caryk, Kuba Kordowski),którzy odpoczywali, rozmawiając o pogodzie oraz muzyce. Dlatego w progach naszej szkoły przy dźwiękach „Preludium deszczowego” Chopina pojawił się duch historii (Mariusz Kowalczyk), który przypomniał nam o ważnych wydarzeniach sprzed 223 lat. Klaszcząc w dłonie, przywoływał obrazy i osoby, dzięki którym uchwalono pierwszą w Europie ustawę zasadniczą. Mogliśmy wysłuchać wierszy patriotycznych, pięknej melorecytacji Oli Jeleniewicz, a Dominika Sienkiewicz odczytała nam najważniejsze postulaty Konstytucji 3 Maja.Trójka przyjaciół zrozumiała, dlaczego Ustawa Rządowa, mimo że trwała tylko 14 miesięcy, była dla Polaków tak ważna – bo to symbol wewnętrznej siły narodu, który zdolny był do politycznego odrodzenia się. Pamiętajmy, że z przeszłości naszego kraju należy czerpać mądrość i siłę, wartości, które pozwalały przetrwać Polakom w najtrudniejszych chwilach. Musimy wiedzieć o tych ważnych dziejach w historii naszego państwa. Przedstawienie przygotowali uczestnicy zajęć „Przygoda ze sceną” realizowanych w ramach projektu „Młodzi odkrywcy na skrzydłach wiedzy”. Oprawą muzyczną zajęła się pani Małgorzata Borzeńska wraz z klasą V, a dekorację wykonała pani Anna Kruniewicz.
Justyna Kozłowska, prowadząca zajęcia „Przygoda ze sceną”
OTWARTA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO
10 kwietnia rodzice uczniów klasy I gimnazjum oraz chętni nauczyciele mogli uczestniczyć w zajęciach otwartych języka polskiego. Jednym z ważnych celów lekcji była demonstracja sposobów aktywizacji uczniów i umiejętności kontrolowania tempa pracy. Takie przedsięwzięcia są cennym i ważnym doświadczeniem nie tylko dla uczniów i nauczyciela, ale także dla rodziców – mogą oni obserwować swoje dziecko podczas pracy, zauważyć, jakie relacje są między nauczycielem a klasą, czy atmosfera sprzyja nauce, czy nauczyciel jasno wykłada lekcję. Tematem rozważań była nienawiść – uczucie stare jak świat i wciąż aktualne. Uczniowie podczas zajęć zapisywali swoje skojarzenia z tym słowem, tworzyli jego definicję słownikową, poznali związki wyrazowe z tym słowem. Głównym celem zajęć było zapoznanie młodzieży z wierszem naszej noblistki Wisławy Szymborskiej pt. „Nienawiść”. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą z zakresu nie tylko poetyki, ale także gramatyki i ortografii. Wspaniale poradzili sobie zarówno z analizą utworu, jak i jego interpretacją. W grupie metodą metaplanu rozwiązywali problem: „Dlaczego nienawiść wciąż dobrze się trzyma?” i radzili, jak wyleczyć się z nienawiści. Na koniec z refleksją wsłuchali się w słowa pieśni Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.Tempo pracy było expresowe, uczniowie byli bardzo aktywni, nauczyciel stracił po zajęciach głos, czyli lekcja baaardzo udana.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego
KIERMASZ WIELKANOCNYCH RÓŻNOŚCI
10 kwietnia 2014 r. podczas śródrocznego zebrania z rodzicami, uczennice kl.V w ramach działalności SU zorganizowały i przeprowadziły w szkole kiermasz różności świątecznych. Samodzielnie wykonały ozdoby i dekoracje wielkanocne, które zakupione zostały przez odwiedzających tego dnia rodziców. Sprzedane zajączki, pisanki i stroiki będą ozdobą świątecznych stołów, a pieniądze uzyskane z tej akcji zostaną przekazane na książeczkę SKO i będą przeznaczone na potrzeby Samorządu Uczniowskiego. Sprzedano również kilka egzemplarzy gazetki szkolnej. Uczennice sprzedały zgromadzone rzeczy na łączną kwotę 103,40 zł. W związku z jubileuszem 130-
Opiekun SU, O. Krupa
ZAPLANOWANE WAGARY
Kto nie słyszał o tradycji wagarowania w I dzień wiosny? A że tradycję trzeba podtrzymywać, więc uczniowie gimnazjum i klasy 6 wraz z 4 nauczycieli tego dnia zwagarowali. Uciekli do Suwałk. Najpierw udali się do kina. Obejrzeli film „Kamienie na szaniec” na podstawie powieści Aleksandra Kamieńskiego pod tym samym tytułem. Parę osób się wzruszyło, parę było wstrząśniętych, a niektórzy dopytywali nauczycieli, czy prawdą jest to, co pokazano, czy rzeczywiście takie były realia II wojny światowej. Między tymi, którzy omawiali już lekturę, zagorzała dyskusja na temat różnic między książką a filmem. Ogółowi adaptacja przypadła do gustu. Potem udali się na kręgielnię. Tam sprawdzali swoje umiejętności. Czasem to były pojedynki mrożące krew w żyłach: zwyciężę ja czy kula? Najlepiej bawiła się klasa III gimnazjum i, jak można było przypuszczać, nauczyciele. Wrócili – cali, zdrowi, szczęśliwi, pytając: „Dlaczego Dzień Wagarowicza jest tylko jeden w roku?”
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego
O KONKURSIE „MALUJEMY POEZJĘ” SŁÓW KILKA
W lutym został ogłoszony konkurs plastyczno – literacki dla klas 4-
Justyna Kozłowska, organizatorka konkursu
” BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ…”
Dzień Kobiet to święto szczególne, obchodzone we wszystkich czasach i kulturach – zawsze w uroczysty, choć różny sposób. I dlatego 07.03.2014 r. na 4 godzinie lekcyjnej w naszej szkole odbyło się z tej okazji przedstawienie. Uczniowie klas I – III uczęszczający na kółko teatralne przygotowali zgromadzonym gościom krótką wędrówkę przez wieki. Mali artyści w gustownie dobranych strojach, za które należą się ogromne podziękowania rodzicom, w zabawny sposób pokazali, jak świętowano Dzień Kobiet w różnych epokach. A rozpoczęli od samego początku, czyli od Adama i Ewy. Na zakończenie swojego występu chłopcy wręczyli paniom tulipany. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Jeszcze raz życzymy wszystkim paniom i dziewczętom, by rozlewały swój czar, rozjaśniały mrok oraz promieniały blaskiem swego piękna, czułości i wrażliwości. Aby zawsze zgodnie z hasłem występu były kobietami.
Olga Krupa, opiekun kółka teatralnego klas I – III
CHOINKA NOWOROCZNA
Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole w ostatnim dniu przed feriami zimowymi odbyła się choinka noworoczna. 24 stycznia 2014 r. gościliśmy podczas zabawy noworocznej oprócz rodziców także babcie i dziadków, którzy z okazji swojego święta zostali zaproszeni na tę uroczystość. W pięknie przybranej sali zgromadzeni goście obejrzeli z tej okazji występy swoich małych wnucząt. Były tańce, śpiewy pokazy gry na instrumentach i recytacja wierszy. Program ten przygotowały dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – III pod opieką p. B. Wieliczko oraz p. A. Gienieczko i p. E. Idek. Na zakończenie uroczystości uczniowie uczęszczający na kółko teatralne, którego opiekunem jest p. O. Krupa wystąpili z przedstawieniem pt: „Zagubiony prezent”. Po wspaniałych występach dzieci nastąpił czas zabawy. Przy muzyce didżeja Karola i „wodzirej” – pani Basi zebrani goście wraz z dziećmi uczestniczyli w pląsach i zabawach tanecznych. Kulminacyjnym punktem choinki było przybycie w towarzystwie elfów oczekiwanego Mikołaja. Z bijącym sercem i radością na twarzach wszystkie dzieci otrzymały upominki i pod opieką rodziców lub opiekunów udały się na zasłużony odpoczynek czyli ferie zimowe.
O. Krupa, edukacja wczesnoszkolna
MICKIEWICZOWSKIE ,,DZIADY”
W dobie kultury masowej, seriali, Lady Gagi i Justina Bibera uczniowie klasy I gimnazjum postanowili sięgnąć 200 lat wstecz, do epoki Romantyzmu i przygotować inscenizację ,,Dziadów” cz.II Adama Mickiewicza. To tekst trudny dla współczesnego nastolatka, ale można w nim odnaleźć uniwersalne wartości: należy doświadczyć cierpienia, miłości i mieć serce dla innych, by stać się w pełni człowiekiem. Pomysł wystawienia utworu zrodził się podczas omawiania lektury w październiku 2013 r.Uczniowie podzielili się rolami, przygotowali stroje i scenografię, uczyli się tekstu na pamięć, spotykali się dodatkowo na próbach. Efekty ich trudu mogliśmy podziwiać 24 stycznia 2014 r.A dla niektórych był to pierwszy występ na scenie. Nastrój grozy i tajemniczości budowała skromna scenografia-
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego i wychowawca kl. I gimnazjum
BLISKIE SPOTKANIE Z WODĄ
13 grudnia 2013 uczniowie klas I – III pojechali do Ełku, aby na krytej pływalni delektować się fizycznie, mniejszą lub większą umiejętnością pływania. Pod opieką ratowników, którzy spotkanie rozpoczęli od przypomnienia regulaminu korzystania z pływalni, dzieci mogły przez 1,5 godziny korzystać ze wszystkich atrakcji: zjeżdżalni, jacuzzi, brodzika i basenu. Podstawowym celem wyjazdu na basen było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia. Wycieczka na basen była świetną zabawą i integracją z innymi. Czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Wyjazd odbywał się pod czujnym okiem opiekunów: pani A. Gienieczko i pani A. Kruniewicz.
WEŹ BYKA ZA ROGI, CZYLI O KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM
Czy umiałbyś/umiałabyś zapisać poprawnie słowa: poniewczasie, widzimisię, bohomaz czy ciemiężenie? A mistrzyni ortografii w kategorii gimnazjum – Gabriela Bazylak – potrafi! O tym, że tegoroczne dyktando nie należało do łatwych, świadczyły już podczas pisania ciężkie westchnienia i pomruki gimnazjalistów, a po konkursie gorące dyskusje i prośby o wyjaśnienie wątpliwości.Jednak różnica między pierwszymi trzema miejscami była niewielka – jeden błąd ortograficzny. Nie dał za to szans swoim współkonkurentom Maciej Przyłucki, który okazał się być najlepszy w szkole podstawowej. Różnica między pierwszym a drugim miejscem wynosiła 3 błędy ortograficzne.
Wyniki konkursu:
GIMNAZJUM 1. Gabriela Bazylak klasa I, 2. Sebastian Jagiełko klasa I, 3.Bartosz Przyłucki klasa II
SZKOŁA PODSTAWOWA: 1. Maciej Przyłucki klasa IV, 2.Gabriela Wiśniewska klasa VI, 3.Karolina Zajkowska klasa V
Znawcom ortografii gratuluję.
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego
CZARY, MARY, HOKUS, POKUS CZYLI SZKOLNE ANDRZEJKI
29 listopada 2013 r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Dzięki pomocy uczniów SU, którzy udekorowali salę i przygotowali komnaty do wróżenia, uczniowie klas 0 – III jako pierwsi tego dnia wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Uczennice klasy V-
O. Krupa, opiekun SU
DZIEŃ MISIA W NASZEJ SZKOLE
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 r. Jego historia wiąże się z polowaniem, na które w 1902 roku wybrał się prezydent USA Theodore Roosevelt. Nie pozwolił on wtedy na odstrzelenie małego niedźwiadka. Świadkiem zdarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił to na rysunku. Obrazek opublikowany w „The Washington Post” zobaczył Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami, i zaczął produkować pluszowe misie, nazywając je na cześć prezydenta Teddy Bear.W naszej szkole misie też miały swoje święto, a stało się to za sprawą Samorządu Szkolnego, który 25 października 2013 r. po raz pierwszy zorganizował to święto. W tym dniu większość uczniów przyszła do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego misia. Dwa tygodnie wcześniej ogłoszony został konkurs plastyczny dla klas 0 – III pt. „Mój przyjaciel – miś”, a tydzień przed zbliżającym się świętem, codziennie na długiej przerwie, w sali nr 26 odbywał się pokaz bajek dla dzieci z misiem w roli głównej. Obie formy prezentacji misia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podsumowaniu imprezy był występ małych aktorów z kl. I – III, którzy przedstawili scenki z życia Kubusia Puchatka. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego , gdzie fundatorem nagród – ,,małego co nieco” był sklepik szkolny. Na zakończenie zgromadzeni widzowie obejrzeli krótką prezentację o historii pluszaka oraz misiach – bohaterach bajek i filmów. Uczniowie klas starszych uczcili święto misia na sportowo, uczestnicząc w różnych zabawach sportowych. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci, to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy.
O. Krupa, opiekun SU
NASZE GIMNAZJALISTKI CZYTAJĄ PIĘKNIE!
22 listopada w tymczasowej siedzibie Ośrodka Kultury w Wilkasach odbył się XV turniej ,,Pięknego Czytania”. Wzięło w nim udział 22 gimnazjalistów, 8 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i 3 dorosłych. Oceniało zaś jury w składzie: Aleksandra Kolan – aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Bożenna Oleksiak – kierownik GOKiR w Wilkasach, Grażyna Darska-
Justyna Kozłowska , nauczycielka języka polskiego
UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY UCZCILI 11 LISTOPADA
Patetyczne wiersze recytowane przez uczniów, wzruszające pieśni patriotyczne i poruszająca prezentacja multimedialna to tylko niektóre z elementów, jakie przygotowali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej i kl. III Gimnazjum, by uczcić historyczną datę odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada 1918 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Nieustająca walka naszych przodków o wolność i przywrócenie suwerenności, to doskonały przykład tego, jakimi wartościami w życiu powinni kierować się Polacy jako prawdziwi patrioci. Z tej okazji, jak co roku, nasza szkoła, uczciła ten dzień przygotowując uroczysty apel. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i Doroty Kurpiewskiej oraz Roberta Wieliczko, podniosła i patetyczna atmosfera udzieliła się wszystkim zgromadzonym. Dekoracja przygotowana przez Annę Kruniewicz podkreśliła podniosły nastrój tego wydarzenia. Przedstawienie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem, zarówno uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Inscenizacja była jednak przede wszystkim świetną lekcją historii. Dzięki niej uczniowie mogli zrozumieć czym jest prawdziwa miłość od ojczyzny i jak powinien objawiać się współczesny patriotyzm. Oprócz tego, przygotowany przez uczniów spektakl pozwolił pojąć wszystkim zgromadzonym sens słów Józefa Piłsudskiego, który twierdził, że: ”ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”.
Opracowanie: Dorota Kurpiewska
„ŚNIADANIE DAJE MOC” PO RAZ TRZECI
08 listopada 2013 r. odbyła się III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki oraz lepiej koncentrują się podczas lekcji. Jest również ważne dla prawidłowego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Do tej akcji nasi uczniowie klas I – III przygotowywali się od kilku dni. Uzupełniali wiadomości na temat zdrowego odżywiania, sporządzali listy produktów niezbędnych do zrobienia śniadania. 07 listopada uczestniczyli w przedstawieniu zorganizowanym przez klasę III, którego tematem było zdrowe odżywianie. W dniu akcji nasi uczniowie sami robili kolorowe kanapki i owocowo – warzywne sałatki. Z wypiekami na twarzy tworzyli „dzieła sztuki”. Na kromkach ciemnego pieczywa pojawiły się uśmiechnięte buźki, postaci z bajek, samochodziki i wiele innych ciekawych motywów. Przygotowywanie śniadania przebiegało z zachowaniem zasad higieny i kultury jego spożywania. Śniadanie wszystkim bardzo smakowało, o czym może świadczyć ilość zjedzonych kanapek. Mamy nadzieję, że ta akcja zapadnie na długo w pamięci dzieci i ich rodziców.
Ewa Idek, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
„CHCESZ BYĆ ZDROWY JAK RYBA, JEDZ OWOCE I WARZYWA”
Pod takim hasłem 07 listopada 2013 r. uczniowie klasy III SP przygotowali przedstawienie promujące zdrowie jako najcenniejszy i najdroższy skarb. Obok aktywnego stylu życia, bardzo ważny jest sposób odżywiania. Nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać witamin. Z tego względu muszą one być stale dostarczane w pożywieniu. Najwięcej jest ich w owocach i warzywach i dlatego też, nie może ich zabraknąć na naszych stołach. Podczas przedstawienia Doktor Zdrówko zabrał wszystkich do „Krainy Zdrowego Żywienia”, w której Witaminki uświadamiały, jak ważne i potrzebne są witaminy. Spełniają one bardzo ważne funkcje w organizmie: zwiększają odporność, poprawiają stan i koloryt skóry, pomagają w przemianie energii, białka i tłuszczu. Bez nich nasz organizm nie funkcjonowałby prawidłowo. Publiczność musiała również wykazać się wiedzą na temat zdrowego żywienia. Odpowiadała na pytania i odgadywała, jaki to owoc lub warzywo. Doskonale sobie poradziła. Występ był przeplatany piosenkami. Odbiorcami spektaklu byli rodzice, nauczyciele i dzieci z klasy I i II.
Ewa Idek, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
KAROL Z WADOWIC
Po raz kolejny uczciliśmy pamięć niezwykłego człowieka w dziejach Polski i świata. Dnia 31 października 2013 r. młodzież z klasy III Gimnazjum pod opieką pani Beaty Szymborskiej i młodzież ze Scholii pod opieką pani Małgorzaty Borzeńskiej przygotowała krótką akademię poświeconą osobie Jana Pawła II. Magdalena Rusiecka wcieliła się w postać matki odpowiadającej na pytania syna (w tej roli – Patryk Suszko) dotyczące życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Całość przeplatana była pieśniami poświęconymi papieżowi. Pani Beata Szymborska przygotowała również dwie prezentacje multimedialne o życiu Jana Pawła II z jego przesłaniami skierowanymi do dzieci i młodzieży.
Beata Szymborska i Małgorzata Borzeńska
OTRZĘSINY Z HUMOREM
Dnia 23 października 2013 r. o godzinie 11.45 rozpoczęły się otrzęsiny klasy I gimnazjum. W zabawie uczestniczyła oczywiście klasa I gimnazjum oraz II i III. W gronie bawiących się było również kilkoro nauczycieli. Wszystkiemu przewodniczyła klasa II gimnazjum na czele z panią Ireną Rusiecką. Pierwszym punktem zabawy było przedstawienie siebie i swoich ubiorów. Dziewczyny miały przebrać się za chłopaków, a chłopcy za dziewczyny. Najlepszy i najciekawszy strój męski przygotowała Patrycja Matelak, a najbardziej wymyślony ubiór damski – Szymon Markiewicz. Oprócz tej zabawy zaplanowane zostały również inne konkurencje, takie jak: karmienie się kisielem, obgryzanie jabłka i picie mleka bez użycia rąk. Później nastąpiło uroczyste ślubowanie. Wszystko zakończyło się wypiciem tajemniczej mikstury, którą przygotowało kilku chłopaków o bardzo bujnej wyobraźni z klasy II gimnazjum. Akcja zakończyła się rozdaniem dyplomów. Wesołe humory dopisywały do ostatniej godziny lekcyjnej.
Teresa Zajkowska, uczennica klasy I Gimnazjum
„KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE”, CZYLI PARĘ SŁÓW O KONKURSIE „SZKOLNY MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”
Konkurs odbył się w naszej szkole po raz pierwszy. Ma on na celu kształcenie umiejętności pięknego czytania, uwrażliwianie na piękno literatury, promocję czytelnictwa, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności i porównywanie ich z umiejętnościami innych, uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.Komisja konkursowa w składzie: p.dyrektor i polonistka Anna Skrypoczka, p. Justyna Kozłowska-
GIMNAZJUM
I miejsce Teresa Zajkowska, klasa 1
II miejsce Magdalena Rusiecka, klasa 3
III miejsce Gabriela Bazylak, klasa 1
(Dziewczęta będą reprezentować naszą szkołę w konkursie powiatowym w listopadzie.Trzymajmy za nie kciuki!)
SZKOŁA PODSTAWOWA
I miejsce Maciej Przyłucki, klasa 4
II miejsce Aleksandra Jeleniewicz, klasa 4
III miejsce ex aequo Karolina Zajkowska, klasa 5 i Dominika Sienkiewicz, klasa 4
Wyróżnienia: Julia Walczak, klasa 6 i Sandra Suchocka, klasa 5
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję i zapraszam do biblioteki, do systematycznego czytania, poszukiwania interesującej i inspirującej lektury, bo warto już szkolić warsztat przed kolejną edycją konkursu.
Justyna Kozłowska, organizatorka konkursu
BEZPIECZNIE PORUSZAMY SIĘ PO DRODZE
17 października 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kl. 0-
O.Krupa, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
ŚLUBUJEMY…
Ślubowanie – to pierwsza poważna przysięga młodego człowieka, który rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. 11 października 2013 r. nasi najmłodsi uczniowie zostali przyjęci w poczet uczniów Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich.Dzień ten, to najdostojniejszy i najbardziej radosny dzień wśród wszystkich innych dni roku szkolnego. Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas liczni goście: pani Maria Dolecka – zastępca Wójta Gminy Wydminy, pani Grażyna Plato – radna Gminy Wydminy, rodzice oraz emerytowani nauczyciele. Dyrektor szkoły pani Anna Skrypoczka powitała gości. Przy udziale uczniów klasy IV, którzy jako strażnicy szkoły przebrani byli za duchy oraz przewodniczącej SU pierwszacy tańcem rozpoczęli swój występ. Podczas uroczystości uczniowie w sposób wyśmienity zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Występom towarzyszył uśmiech i dobra zabawa. Wśród wielu ważnych słów wypowiedzianych w tym uroczystym dniu najdobitniej zabrzmiały słowa roty ślubowania:
„Ślubuję uroczyście!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli,
Przełożonych i rodziców.
Będę uczył się tego co piękne.
Będę kochał swoją Ojczyznę”
Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyli uroczyste ślubowanie, którego treść odczytała pani dyrektor. Następnie pani Bożena Caryk w imieniu rodziców poprosiła panią dyrektor o dokonanie aktu pasowania na ucznia. Po pasowaniu odbył się symboliczny wpis do kroniki szkoły, były dyplomy i prezenty od rodziców. Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiła chwila dla „fotoreporterów”, można było przez moment poczuć się „jak na czerwonym dywanie”. Uroczystość pierwszaków zakończyła się w klasie, gdzie rodzice przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek. Po uroczystości w klasie czekał na dzieci słodki poczęstunek.
Olga Krupa, wychowawczyni kl. I
XIV MAZURSKIE JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE „BIEG PO ZDROWIE” 2013
„Jeżeli stanąłeś na starcie – to już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni” – pod takim hasłem 10 października 2013 r. w Stradunach odbyły się XIV Mazurskie Jesienne Biegi Przełajowe „Bieg po zdrowie” imienia Tomasza Krupińskiego i Henryka Litwickiego. Celem zawodów była popularyzacja biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży jako jednej z najbardziej dostępnych i popularnych form aktywności ruchowej oraz uświadomienie dzieciom i młodzieży znaczenia aktywnego ruchowo stylu życia w profilaktyce zdrowotnej. Zawodnicy rywalizowali o nagrody indywidualne, punktację zespołową i gminną.
Naszą gminę reprezentowało 50 zawodników z Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich. Przedział wiekowy uczestników był bardzo szeroki. W zawodach uczestniczyli uczniowie od klasy II szkoły podstawowej do klasy III gimnazjum.
Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęli: Wiktoria Gotkowicz (kl. V), Kacper Pilch (kl. VI) i Mateusz Snarski (kl. III gimn.). Było też trzecie miejsce, które wywalczył Szymon Baryła (kl. II gimn.). Na czwartym miejscu na mecie zameldowała się Patrycja Matelak (kl. I gimn.). Bardzo dobrze wypadli inni uczniowie: Klaudia Rutecka ( kl. III sp), Krzysztof Kudraj (kl. III sp) i Adrian Czetyrbok (kl. V) zajęli V miejsca w swoich kategoriach; natomiast Martyna Brzóska (kl. IV) i Maciej Przyłucki (kl. IV) uplasowali się na szóstych miejscach. Pozostali zawodnicy z naszej szkoły dali z siebie wszystko, ale przecież każdy chciałby być pierwszy a jest to, przecież, niemożliwe. Wszyscy byli zwycięzcami – zgodnie z myślą przewodnią zorganizowanych zawodów. Gorąco dziękujemy WSZYSTKIM UCZESTNIKOM za udział i ambicję. W punktacji zespołowej szkół SP Gawliki Wielkie zajęła VI miejsce, a Gimnazjum miejsce III.
W punktacji generalnej Gmin „wybiegaliśmy” zaszczytne V miejsce.
Zawody były zorganizowane po mistrzowsku i przebiegały w duchu fair play. Każdy zawodnik po biegu mógł zjeść gorący, smaczny posiłek.
Patronat honorowy nad zawodami objęli:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba,
Wojewoda Warmińsko-
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego –Andrzej Kraśnicki,
Wójt Gminy Ełk – Antoni Polkowski.
Patronat medialny objęła TVP Olsztyn,
Radio Olsztyn i Radio 5 Ełk.
Do zobaczenia za rok.
Opiekunami grupy byli: Anna Gienieczko, Ewa Idek i Roman Sokalski
Opracowanie: Ewa Idek
Z WIZYTĄ W ŁĘKUKU MAŁYM – RYKOWISKO 2013 r.
Młodzież z naszej szkoły potrafi dokonywać dobrych wyborów. Stwierdzam tak na podstawie znaczącej liczby uczniów, którzy postanowili swój wolny czas spędzić z pożytkiem – w odpowiedzi na apel organizatorów RYKOWISKA w Folwarku Łękuk w dniach 5-
nauczycielka przyrody i biologii Irena Rusiecka
SPŁYW KAJAKOWY UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM
Czwartek, 4. godzina lekcyjna, język niemiecki. Każdy z nas z utęsknieniem zerka na zegarek, jednak w wielkim skupieniu, słuchając nauczyciela. Po dzwonku, z prędkością światła, wszyscy, stojąc w kurtkach, byli gotowi do wyjścia. Pomimo paru komplikacji, związanych z brakiem podpisów rodziców dotyczących wyjazdu, po chwili byliśmy w drodze na Folwark w Łękuku Małym. Po przyjeździe zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami bezpieczeństwa, które objaśnili nam nasi drodzy opiekunowie: pani Irena Rusiecka, pan Roman Sokalski oraz pani Izabela Przyłucka. Z plecakami uginającymi się od niezbędnego prowiantu, zajęliśmy miejsca w busie, który wraz z przyczepką pełną kajaków, miał nas zawieźć na miejsce rozpoczęcia spływu – do Jelonka. Batalia o to, kto będzie płynął z kim, wydawała się nie mieć końca, ale po paru lekkich groźbach, wszyscy okazali się być zadowoleni. Przy wodowaniu kajaków, nadszedł czas na mały quiz… Na pytanie: Jaka jest ta rzeka? wszyscy zgodnie postanowiliśmy nie męczyć umysłów (w końcu cztery lekcje zrobiły swoje) i odpowiedzieć, że rzeka jest po prostu mokra. Podekscytowani i naładowani pozytywną energią ruszylimy w podróż po Łaźnej Strudze. Szczerze przyznam, że podziwianie niecodziennych widoków, przez jesienny pryzmat w jednym kajaku razem z naszą ulubioną wychowawczynią, było najlepszym sposobem na zagospodarowanie nieobecności w szkole. Z upływem przebytych kilometrów, coraz sprawniej każdy posługiwał się wiosłem (również do zalewania innych łodzi) i tworzył ze swoim partnerem zgraną załogę. Jednak profesjonalnego wymijania przeszkód po drodze inni mogli nam tylko pozazdrościć. Zdarzało się, że w trakcie spływu, któraś z ekip utknęła na kłodzie lub zaklinowała się pod mostem, ale pomimo wątpliwości, wszyscy wrócili z suchymi głowami. Z resztą ciała już niekoniecznie :). Przejrzysta woda, znaki obecności bobrów na drzewach, nadpobudliwe łabędzie, przecinające nam trasę i nurkujące w trzcinach – na długo zapadną nam w pamięci. Po 5 kilometrach żmudnej pracy przyszedł czas na postój. Zatrzymaliśmy się na skarpie we Wronkach, posililiśmy się, wykonaliśy sesję zdęciową i obraliśmy kolejny kurs – Połom. Pomimo ciągłego wiosłowania nikt z nas nie odczuwał zmęczenia, ale za to integrowaliśmy się pełną parą! Po leśnym odcinku rzeki nastał moment na polne meandry. Tutaj doświadczyliśmy umiejętnych technik nagłego zakręcania, hamowania i… odwiedzania zarośli. Bez odrobiny zdrowej rywalizacji również nie mogło się obejść. Po długich dziesięciu kilometrach, mięśnie zasługiwały na dobry odpoczynek. Na miejscu kończącym nasz spływ, czekał już samochód z przyczepką, który zabrał nas z powrotem do Folwarku. Uśmiechy, choć na chwilę nie schodziły z naszych twarzy, a co dopiero, kiedy naszym oczom ukazało się ognisko, a obok niego gorący kociołek z ziemniakami, kapustą i mięsem, a my (wcale nie takim piorunem), pobiegliśmy w stronę ławeczek i każdy po nalaniu sobie herbaty, zajął miejsce. Po posiłku, kiedy wydawało się, że już lepiej być nie może, nasza ukochana pani wychowawczyni, jako niespodziankę, podzilła się z nami swoimi chrustami (jadalnymi) :). Całą podróż skończyliśmy około godziny 17.00, więc wcale nie tak późno, jak mogło się z początku wydawać. Szczególnie chcemy podziękować pani Irenie Rusieckiej, jako tej, która, mamy nadzieję udowodniła reszcie nauczycieli, że to jeszcze nie zima i warto podejmować wyzwania. Również miło nam było, że pan Roman Sokalski zdecydował się sprawdzić nasze umiejętności i opiekować się nami na spływie. Nie możemy oczywiście pominąć pani Izabeli Przyłuckiej i Folwarku Łękuk, bez których ten nasz „wagarowy wyjazd” nie mógłby się odbyć. Nazajurz ból karku i mięśni wcale nam nie przeszkadzał i bezwłocznie wróciliśmy do nauki, ale to wszystko, zapamiętamy na bardzo długo.
Uczniowie klasy II Gimnazjum
„PIERWSZA POMOC” W NASZEJ SZKOLE
W czwartek 03.10.2013 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I-
O.Krupa, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 W ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH
Gawliki Wielkie, 02.09.2013 r.
Witajcie Drodzy Uczniowie!
Cieszę się, że już wróciliście. Bez Was było pusto i nudno. Cisza, która mnie otaczała, wyciskała z moich murów grochy łez. Teraz znowu będę radosna, bo jak zobaczycie, ubrałam swoje ściany w barwy błękitu i zieleń lata oraz blask słońca.
Wierzę, że pierwsze dni nowego roku szkolnego będą obfitować w wydarzenia o niezwykłej doniosłości. Bo tylko w szkole „ruch i życie”, bo tylko w szkole ” huczy szumny, gwarny wrzesień”.
W moich murach przemierzysz kolejny rok życia wśród radości, smutków, niepokojów, rozterek, uśmiechu. Pamiętaj jednak, że po każdym trudnym zdarzeniu, tak jak po każdej burzy, zawsze wyjrzy słońce.
Wiem, że lato nie było dla Was zbyt łaskawe; trochę deszczu, pochmurnych dni, niebezpiecznych wichur. Mam nadzieję, że jednak wszyscy w zdrowiu i z uśmiechniętymi minami wróciliście do szkoły, i że zawsze pamiętaliście o bezpieczeństwie podczas zabaw wakacyjnych. Teraz również musicie uważać na ruc