Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

2011/2012

Archiwum

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012
Szanowni Goście, Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie.
Za nami kolejny rok wytężonej pracy. Stoicie jeszcze tutaj, lecz myślami jesteście już daleko stąd. Przemierzacie góry, jeziora, doliny. Tak, nadszedł już czas na zasłużony wypoczynek. Bardzo serdecznie witam wszystkich zebranych w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich z okazji uroczystego zakończenia roku szkolnego 2011/2012. Witam zaproszonych Gości, Was drodzy Uczniowie, Grono Pedagogiczne, Rodziców, pracowników obsługi i administracji. „Uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia” – jak mawiał Seneka. Słowa te obrazują istotę trudu uczenia się, trudu który jest nieobcy setkom pokoleń uczniów począwszy od pierwszych szkół, które istniały w starożytnej Grecji czy w starożytnym Rzymie. Wtedy też zadawano sobie wśród uczniów – Waszych rówieśników żyjących 2-3 tysiące lat temu, aktualne do dzisiaj pytanie – po co mamy się uczyć?
Nie ma ucznia, który by takiego pytania w ciągu swojej nauki nie zadał – czy to rodzicom, czy to kolegom, ale także i nauczycielom. Odpowiedzi są zapewne różne i wielu wśród Was, którzy w rozmowie ze mną, gdy były problemy z nauką, tę kwestię podnosili, nie do końca byli przekonani o racji nauki i negowali trud uczenia się. Zatem zadać mogę indywidualne pytanie do każdego Ucznia: Czy wykorzystałeś dobrze czas na naukę ? Czy nie marnowałeś czasu i nie oszukiwałeś siebie, że się uczysz a faktycznie to udawałeś, że się uczysz? Czy jesteś zadowolony z ocen? Czy nie mogły być lepsze? Czy ta średnia ocen nie mogła być wyższa? A frekwencja – czy wszystkie godziny Twojej nieobecności musiały mieć miejsce? Zastanówcie się każdy z Was z osobna i razem nad tymi pytaniami. Dziś będą wręczane świadectwa – podsumowanie Waszej pracy. Podpisywałam je i jestem głęboko przekonana, że oceny tam wypisane mogły być wyższe. Każdy z Was ma swoje możliwości, mniejsze czy też większe, aby się lepiej uczyć, ale jeżeli wyzwoli się z uzależnienia od takiego podpowiadacza, jakim jest leń, to może być zaskoczony, jak dużo może osiągnąć i faktycznie nauczyć nawet trudnych zagadnień. Wasi nauczyciele i wychowawcy odkrywają w Was talenty, motywują do działania, wyzwalają do wytężonej pracy, abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat. Odnoszę się z wielkim uznaniem dla Państwa Nauczycieli w dotychczasowych działaniach, ale proszę Was,  Uczniów, byście wykorzystali ich potencjał do odnoszenia sukcesów. W ciągu tego roku w szkole w celu podwyższenia jakości pracy dokonaliśmy wielu działań, aby wzbogacić materialną bazę szkoły, aby umożliwić uczniom i pracownikom lepsze warunki pracy. Między innymi zakupiliśmy komputery do pracowni komputerowej, powołaliśmy do życia gabinet pedagoga szkolnego, gabinet zajęć z zakresu indywidualizacji w ramach projektu, nowoczesne multimedialne środki edukacyjne, udało się zmodernizować kuchnię wraz z zapleczem, gdzie znajduje się zlewozmywarka. Przed nami stworzenie pokoju spotkań z rodzicami, odnowienie korytarzy szkolnych, przemalowanie stołówki oraz inne zadania. W tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wytyczyło nowe zadania, które oprócz codziennej pracy z uczniami musieliśmy wprowadzić w życie. Zmiany statutowe, indywidualizacja pracy z uczniami należało od podstaw prawnych zrealizować na terenie naszej szkoły. Gimnazjum przeszło szereg zmian w zakresie reformy programowej, bo przecież uczniowie klasy III Gimnazjum przystąpili do nowej formuły egzaminu, która była nowością dla nas wszystkich i wymagała wiele wysiłku.
Jak w każdym roku szkolnym spotykaliśmy się na różnych uroczystościach szkolnych. Minął bowiem Dzień Edukacji Narodowej, Andrzejki, Mikołajki, Spotkania Jasełkowe, Dzień Babci i Dziadka, Choinka Szkolna, Dzień Matki, Festiwal Projektów w Gimnazjum. Przeżyliśmy trudny sprawdzian w szkole podstawowej i nowy egzamin gimnazjalny. Kalendarz roku szkolnego w naszej szkole nie ominął żadnego wydarzenia. Rok szkolny obfitował w wycieczki, w wyjazdy, projekty, spotkania sportowe. Nie zapominamy także o zwycięstwach uczniów z podstawówki i gimnazjum w turniejach tenisa stołowego.
Ze spokojem możemy także stwierdzić, że nie boimy się realizacji projektów, które są możliwe do prowadzenia w naszej szkole. To dodatkowy obowiązek, który przejęli na siebie nauczyciele, realizując aktywne zadania, które pochłaniają energię uczniów i pedagogów, ale efekty są widoczne i wierzę, że pozostaną w pamięci różnych podmiotów szkoły. W kl. I gimnazjum kontynuowaliśmy „Akademię Uczniowską”, dzięki której uczniowie udali się w tym roku  na wycieczkę do Fromborka. Oddział zerowy pięciolatków realizował ciekawe form edukacyjno – wychowawczych w formie małych projektów w zakresie działań ekologicznych przy współpracy z Rodzicami. Myślę, że nikt w tym roku szkolnym nie powinien narzekać na nudę w szkole, bo nawet dla największego poszukiwacza przygód szkolnych było coś ciekawego. Nasze działania mogły być możliwe dzięki współpracy z szeregiem instytucji działających na terenie Gminy Wydminy i nie tylko.
Szczególne podziękowania składam na ręce Pana Radosława Króla Wójta Gminy Wydminy za pomoc w realizaji zadań oświatowych. W tym roku szczególną uwagą Pan Wójt otoczył dowozy uczniów do i ze  szkoły. Dodatkowo od stycznia kilkunastu uczniów naszej szkoły ma możliwość dojazdu do szkoły w ramach dowozu organizowanego przez Gminę Wydminy, zmieniły się na korzyść naszych podopiecznych godziny dojazdu do szkoły, już nie musicie czekać godziny do rozpoczęcia zajęć i oczekiwać 1,5 godziny w szkole na odjazd autobusu. To ogromnie pozytywna zmiana, za którą szczególnie dziękujemy. Wiemy, że bez Pana wsparcia nie udałoby się zrealizować tego zadania. Dodatkowo dzięki staraniom Pana Wójta i współpracowników w szkole zaistniała pełna forma ciepłego posiłku, na które do tej pory nie mogliśmy sobie pozwolić, a wspólny wysiłek pozwolił na zmodernizowanie kuchnię. Udało się także wypracować projekt „Indywidualizacja procesu nauczania”, dzięki któremu gro dzieci potrzebujących wsparcia uczestniczy w dodatkowych zajęciach. Jest Pan w naszej szkole gościem w chwilach radosnych, ale także i trudnych, pełnych goryczy, bo nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzone cele. Wówczas zastanawiamy się wspólnie z |radą pedagogiczną, jak rozwiązać trudny problem i jest Pan z nami w chwilach dobrych i złych.
Dziękuję serdecznie Pani Marii Doleckiej zastępcy wójta Gminy Wydminy za akceptację naszych działań, za ciepłe słowa wsparcia, za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem finansowym oraz organizacyjnym. To przez Pani ręce przepływają najistotniejsze dokumenty naszej szkoły i nidy nie spotkałam się z odmową w stosunku do realizowanych zadań i założeń   mających na celu najwyższe dobro szkoły i uczniów.
Dziękuję Proboszczom Parafii, z którymi współpracujemy w realizacji zadań katechetycznych.
Dziękuję za wsparcie w działaniach naszej szkoły władzom samorządowym, Radnym Gminy Wydminy oraz pracownikom Urzędu Gminy. Dziękuję pracownikom Biura Obsługi Szkół w Wydminach. Dziękuję pracownikom Gminnej Bibliotece Publicznej w Wydminach. Dziękuję Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wydminach, Dziękuję za wsparcie w działaniach naszej szkoły Radzie Rodziców.
Dziękuję Rodzicom za wsparcie swoich dzieci w procesie wychowania i za działania na rzecz naszej szkoły. Bądźcie z nami w chwilach radosnych, ale i w chwilach zwątpienia. Łatwiej razem będzie nam wyrzeźbić charaktery podopiecznym. Jednak, by sukces był pełny nie wystarczy  garść wiedzy.  Nie osiągniemy wspólnego celu i porozumienia. Musimy dać dzieciom do zrozumienia, że walczymy wspólnymi siłami, nawet zakazami i nakazami o ich dobro. Czasy są trudne, ale nie możemy stracić potencjału edukacyjnego naszych podopiecznych. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspomagają nas i wspierają w działaniach edukacyjno – wychowawczych.

Są wśród nas osoby, dla których ten dzień ma szczególne znaczenie, to absolwenci, którzy po raz ostatni oczekują na wręczenie świadectw w murach tej szkoły. To uczniowie klasy III Gimnazjum. Już za chwilę, tak po prostu wyjdziecie stąd i opuścicie miejsce, w którym dane Wam było poznać smak sukcesu oraz palącą gorycz pierwszej porażki. Nauczyciele i wychowawcy starali się, abyście w dalsze życie wkroczyli najlepiej przygotowani. Stosowali prośby, zakazy, nakazy, ale z pewnością chcieli jak najlepiej. Kiedyś zrozumiecie, że celem nadrzędnym zawsze było Wasze dobro. Nie zapomnijcie o tym, czego Was tutaj nauczyliśmy, bo dorosłość wcale nie rozpoczyna się od krytyki wszystkich i wszystkiego. Najprostszy styl i kultura słowa będą świadczyć o Waszej wartości jako człowieka tej szkoły. W tym roku przytoczę ciekawą przypowieść. Do legendy przeszła bowiem rozmowa Alberta Einstaina laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki ze studentem. Mocno zdziwiony uczeń na egzaminie niegdyś powiedział: „Panie profesorze, pytania na tegorocznym egzaminie były takie same jak w latach poprzednich. To prawda rzekł profesor, lecz w tym roku odpowiedzi są zupełnie inne. Inne odpowiedzi, bo przyszłość się zmienia, ale także inne odpowiedzi, bo zmienia się sposób podejścia uczniów do nauki. I niestety, nie mogę pochwalić tej zmiany i stwierdzić, że jest ona przemianą na lepsze w tym roku szkolnym. Poprzedni rok nasycił nas dumą  i chwałą i marzeniem, że tak będzie zawsze. Ten rok jednak był trudny, byliśmy do niego przygotowani, ale Wy Uczniowie nie możecie zapomnieć, że żyć to działać, to rozsiewać po świecie swój talent, energię, uczucia. Żyć, to wyrywać się do przodu, do czegoś wyższego i doskonalszego, wyrywać się i dotrzeć.  Bo nauka sama w sobie potrafi być relaksująca. Zajmujesz się nią, bo czujesz się do tego powołany i chcesz się temu poświęcić. Wypełnia Twoje życie. Tego zabrakło naszym absolwentom zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum. Ale jest jeszcze czas, by zdobyć doświadczenie od sześciu wiernych sług, którzy mogą nauczyć Was wszystkiego, co umieją, skoro nie potrafiliście wynieść tego potencjału od nauczycieli: Ich imiona to: Co, Dlaczego, Kiedy, Gdzie, Jak i Kto. Bo jeśli nie jesteś bardzo bystry, długo musisz siedzieć nad problemem. I Was, Drodzy Uczniowie, to czeka. Życzę więc, byście skorzystali z tej rady, ale nie tylko tegoroczni Absolwenci. Także zwracam się do Was wszystkich.
Jeśli tylko dacie z siebie wszystko, możecie zdobyć wysokie wyniki i sukcesy,  ale nic nie ma za darmo i bez wysiłku. Na rozpoczęciu roku szkolnego w swoim przemówieniu wskazałem, że należy mieć swoje marzenia, plany i cele. „Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz, to żaden wiatr nie jest tobie przychylny”. Powinniście sobie wyznaczać cel – port gdzie chcecie znaleźć się po ukończeniu tej szkoły. Co chcecie robić? Jeśli masz swój cel, plany związane ze zdobyciem zawodu, matury i studiów wskazane jest, abyś dobrze się uczył. I co najważniejsze, abyś nie wstydził się tego, że się uczysz. Wspólnie z Radą Pedagogiczną składam na Wasze ręce, Drodzy absolwenci Gimnazjum w Gawlikach Wielkich życzenia sukcesów w poszukiwaniu drogi do zdobywania wiedzy i umiejętności bycia najlepszym w tym, w czym potraficie być. A absolwentom klasy VI Szkoły Podstawowej życzę ogromnej siły w pokonywaniu edukacyjnych barier.  Wierzę, że dzięki wspólnemu wysiłkowi Rodziców, nauczycieli i przede wszystkim Was samych poprawicie swoje wyniki edukacyjne, bo inaczej ciężko będzie wkroczyć w kolejne etapy poszczególnych klas. Szanowni Uczestnicy dzisiejszej uroczystości! 1 września 2012 r. znowu się spotkamy. Nie ominiemy kolejnych zadań, które kosztować nas będą wiele wysiłku, zmagań, realizacji nowych celów. Czego życzyć w takim dniu? Gronu pedagogicznemu i wszystkim Uczniom, życzę aby czas wakacji był czasem dobrego odpoczynku, czasem nabierania sił do dalszej nauki. Wakacje to zarazem beztroskość, stan relaksu i czasami także potrzebnego ,,nic nie robienia ”a także podróżowania, poznawania nowych miejsc i ludzi. Życzę aby wakacje, ten długo oczekiwany czas, dały wszystkim tutaj obecnym dużo radości, aby bezpieczne z nich powrócić i aby w pełni sił i młodzieńczej radości spotkać się 1 września.
Wszystkim przyjaciołom szkoły i instytucjom współpracującym z naszą placówką chwili wytchnienia od realizacji zadań oświatowych, bo są one wymagające i wyczerpujące. Drodzy Uczniowie, Dostojni Goście, Szanowni Rodzice. Koleżanki i Koledzy Nauczyciele, Pracownicy Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich! Rok Szkolny 2011/2012 uważam za zamknięty!

WARTO BYŁO UCZYĆ SIĘ CAŁY ROK!
Takie słowa wypowiedział jeden z uczestników wycieczki do Warszawy zorganizowanej w dniu zakończenia roku szkolnego przez stowarzyszenie NGO, działające na terenie gminy Wydminy. Wycieczka była nagrodą dla najlepszych uczniów naszej gminy.  Szkoła w Gawlikach Wielkich mogła wytypować tylko dziesięć osób i z tego powodu zabrakło miejsca dla najmłodszych prymusów z klasy czwartej. Celem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez kilka godzin uczniowie samodzielnie wykonywali eksperymenty fizyczne, biologiczne, matematyczne. Przy okazji zobaczyli pobliski Stadion Narodowy oraz bibliotekę uniwersytecką. Na zakończenie odbyli spacer po starówce. Kierownikiem i przewodnikiem wycieczki była  dyrektor GOK w Wydminach pani Ewa Kulpińska – Mejor, której należą się ogromne podziękowania za zorganizowanie tego wielce kształcącego i pełnego wrażeń wyjazdu.
Jolanta Rębecka, opiekun wycieczki


AKCJA PRZECIWPOŻAROWA W ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH
Dnia 19 czerwca 2012 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone ćwiczenia z zakresu ewakuacji po ogłoszeniu alarmu pożarowego. Około godziny 09:30 rozległ się charakterystyczny dźwięk dzwonka, po którym nauczyciele oraz uczniowie przebywający w klasach jak również pozostali pracownicy szkoły musieli natychmiast przerwać zajęcia i ewakuować się na boisko przy szkole. W tym samym czasie przybyła Straż Pożarna wezwana przez Panią Dyrektor, a ruch uliczny przy szkole został wstrzymany.Strażacy po opuszczeniu przez wszystkich budynku szkoły błyskawicznie rozpoczęli akcję ratunkową,w trakcie której okazało się, że w szkole pozostały dwie osoby, które należy przetransportować na specjalnych noszach w bezpieczną odległość na teren boiska i udzielić im pierwszej pomocy przedmedycznej, w którą została zaangażowana nauczycielka języka polskiego,  Pani Justyna Kozłowska. Podczas trwania akcji gaśniczej ucierpiał także strażak, którego koledzy przenieśli o własnych siłach na teren boiska i udzielili pomocy. Po zakończeniu przeprowadzonej w prawidłowy sposób ewakuacji odbył się pokaz sprzętu gaśniczego. Zajęcia trwające przeszło godzinę miały na celu utrwalenie sposobu zachowania się po ogłoszeniu alarmu w razie realnego zagrożenia, a nasi dzielni strażacy, ratując swojego kolegę, pokazali sposób transportu osoby poszkodowanej z palącego się budynku bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Justyna Melnyk, nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa

II FESTIWAL PROJEKTÓW JUŻ ZA NAMI
1 czerwca drugoklasiści z naszego gimnazjum stanęli przed komisją, by zaprezentować swoje dokonania i wiedzę, którą zdobyli podczas realizacji projektów edukacyjnych. A oceniało ich znakomite grono:  wójt gminy Wydminy – pan Radosław Król, zastępca wójta – pani Maria Dolecka,  dyrektor GOK-u w Wydminach – pani Ewa Kulpińska-Mejor oraz pan Wojciech Chodakowski, prezes Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen, któremu towarzyszył sekretarz tej organizacji i znany giżycki historyk – pan Jan Sekta. Jako pierwsza zabrała głos grupa pracująca nad projektem ,,Co wiemy o filmie?”. Uczniowie podzielili się wiedzą na temat etapów powstawania filmów i  o pierwszym seansie filmowym . Opowiedzieli o przygotowaniach i przebiegu nocnego maratonu filmowego. Przekazali wyniki ankiety przeprowadzonej wśród gimnazjalistów, z której wynikało m.in., że ulubionym gatunkiem filmowym jest komedia, a aktorem Tomasz Kot. Zaprezentowali również krótki film dokumentalny własnej produkcji na temat metody green sceen. Szanowną komisję zaskoczyli pytaniami z gry, oczywiście o tematyce filmowej, którą wymyślili. Następnie wypowiedział się zespół , który pogłębiał swoją wiedzę na temat giżyckiej Twierdzy Boyen. Uczniowie przedstawili profesjonalną prezentację multimedialną dotyczącą historii tego zabytku. Dowiedzieliśmy się z niej m.in., że Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, że rozkaz wybudowania wydał na początku kwietnia 1843 r. król Fryderyk Wilhelm IV, a nazwana została tak na cześć generała von Boyen- zwolennika i inicjatora budowy tego obiektu. Poinformowali nas też, że wykonali gazetkę o zabytku oraz przedstawili zdjęcia z wycieczki po obiekcie. Po tych wystąpieniach komisja miała trochę czasu, by omówić i ocenić przedstawione projekty. Zaproszeni goście byli zaskoczeni tak szeroką wiedzą naszych uczniów i ich przygotowaniem. Nie dziwne więc, że wszyscy uzyskali  zaliczenie. Uczniowie, opiekunowie projektu oraz pani dyrektor serdecznie dziękują wszystkim zaproszonym gościom za uczestnictwo w  pracach komisji i mają nadzieję na dalszą udaną współpracę.
Justyna Kozłowska,  koordynator projektów

NA ŚCIEŻCE EDUKACYJNEJ
31 maja 2012 r. pięciolatki, sześciolatki oraz uczniowie klasy drugiej i trzeciej, wyruszyli do Lasu Miejskiego w Giżycku. Wszyscy wyposażeni w niezbędnik małego przyrodnika czyli lornetkę, pudełko do obserwacji okazów i lupę spacerowali ścieżką edukacyjną, po której oprowadzał leśniczy, Mirosław Kowalczyk.  Uczniowie dowiedzieli się,  w jaki sposób można spędzać czas wolny, mogli obserwować różne gatunki zwierząt i roślin, podziwiać przepiękne widoki, a nawet rozpoznawać ślady i tropy. Pan leśniczy przekazał kilka wskazówek, o zachowaniu się w  takich miejscach, by dostrzec ptaki gniazdujące na terenie Lasu Miejskiego. Wszyscy mogli podziwiać najstarsze drzewo, dąb „Wojciech”, 650-letni pomnik przyrody. Podsumowaniem wyprawy był konkurs plastyczny na najładniej pomalowane zwierzę, za który wszyscy uczestnicy otrzymali kredki i zakładki o tematyce przyrodniczej. Na zakończenie dzieci oglądały film edukacyjny o ochronie przyrody, o tym jak dbać o zwierzęta w okresie zimowym i czego nie należy robić wstępując do lasu. Niestety, czas minął bardzo szybko i trzeba było wracać. Pełni wrażeń i czystego, leśnego powietrza, zapewniliśmy naszego przewodnika, że jeszcze tu przyjedziemy.
Barbara Wieliczko, kierownik wycieczki

WYCIECZKA DO FROMBORKA
18 kwietnia 2012 roku 39 uczniów Gimnazjum w Gawlikach Wielkich pojechało na wycieczkę do Fromborka. Koszty wycieczki w kwocie 2268 złotych pokryła Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ramach projektu Akademia Uczniowska. Warunkiem było dostosowanie organizacji i programu wycieczki do tematyki prowadzonych w szkole Szkolnych Kół Naukowych. Ponieważ Akademia Uczniowska finansuje do około 52 złotych na jednego ucznia, a grupa i tak przekroczyła tę kwotę, więc z prośbą o opłacenie przewodnika zwróciła się do Rady Rodziców.
Program wycieczki :
zwiedzanie Wzgórza Katedralnego i Muzeum Kopernika we Fromborku (dzwonnica z wahadłem Foucaulta, wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”, „Mikołaj Kopernik życie i dzieło”, „Astronomia w nawigacji i geodezji”, seans w planetarium o najbliższym kosmicznym sąsiedztwie Ziemi). We Fromborku uczniowie mogli zobaczyć miejsca, gdzie wiele lat przebywał Kopernik, udowodnić rotację Ziemi, poznać przedmioty służące do pomiarów i obserwacji astronomicznych. Wszyscy byli zachwyceni widokiem z wieży oraz molo.
Dodatkowo po drodze zobaczyli zamek w Lidzbarku Warmińskim oraz miejsce uwięzienia prymasa Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym. Cała grupa zachowywała się bez zarzutu i zakończyła wycieczkę śpiewająco.
Jolanta Rębecka, kierownik wycieczki

TRANZYT WENUS 2012
6 czerwca od wschodu Słońca do godziny 6.55 można było po raz ostatni w tym stuleciu obserwować zjawisko przejścia Wenus na tle tarczy Słońca. Skorzystała z tej jedynej w życiu szansy dwójka uczniów z klasy piątej  SP w Gawlikach Wielkich.
Natalia Suszko i Dominik Malesa wstali skoro świt i mimo zimna i zasłaniających niebo chmur, stawili się na miejscu obserwacji. Tam czekała na nich nauczycielka fizyki i przedstawiciele podlaskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Po dwóch godzinach wypatrywań zza chmur wyszło Słońce z ciemną kropką na tarczy. To siostra Ziemi- Wenus podążała do brzegu naszej dziennej gwiazdy. Mały teleskop z filtrem pozwolił na określenie czasu dwóch ostatnich kontaktów planety z tarczą Słońca. W przeszłości dzięki wyznaczeniu tego czasu w dwóch odległych miejscach na Ziemi, możliwe było wyliczenie odległości Ziemi od Słońca. Dziś, podziwiając ten niebiański spektakl, można sobie wyobrazić „zielonego ludka” na Marsie, który tak jak my Wenus, obserwuje Ziemię jako kropkę na tarczy Słońca. Choćby dla takich przemyśleń warto było zerwać się o świcie.
Jolanta Rębecka, nauczycielka fizyki

WYCIECZKA DO OLSZTYNA
W czwartek, 31 maja 2012 r. uczniowie Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich wzięli udział w wycieczce do stolicy naszego województwa  – Olsztyna. Uczestniczyło w niej 44 uczniów, od klasy I szkoły podstawowej do klasy I gimnazjum. Pierwszym zwiedzanym miejscem był Targ Rybny – zabytkowy plac, na którym znajduje się Dom „Gazety Olsztyńskiej”, pomnik św. Jakuba – patrona Olsztyna. Na tym placu, zimą można obejrzeć wystawę rzeźb lodowych. Przechadzając się po Starym Mieście podziwialiśmy piękne kamienice oraz wysłuchaliśmy ich ciekawych historii. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Kapituły Warmińskiej, który wybudowany był w XIV wieku w stylu gotyckim. W latach 1516 – 1521 zamieszkiwał tam wielki polski astronom – Mikołaj Kopernik. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Następnie poszliśmy do Olsztyńskiej Bazyliki Katedralnej im. św. Jakuba, patrona Olsztyna. Wnętrze kościoła jest bardzo przestronne. Wrażenie to potęgują sklepienia: w nawie głównej sklepienie sieciowe, a w nawach bocznych kryształowe. Wyposażenie wnętrza jest bardzo zróżnicowane. Znajdują się tu zabytki z różnych epok. Ostatnim punktem naszej wizyty w Olsztynie było planetarium. Drugie co do wielkości w Polsce zostało otwarte 19 lutego 1973 roku w pięćsetną rocznicę urodzin  Mikołaja Kopernika. Spektakl pt.: „Kosmiczny Ekspres” zrobił na nas ogromne wrażenie. Dzięki nowemu cyfrowemu systemowi projekcyjnemu, umożliwiającemu wyświetlanie prezentacji astronomicznej w technologii FullDome, przenieśliśmy się w świat przestworzy. Często mieliśmy wrażenie, że lecimy w głąb ogromnej galaktyki, o czym świadczyły głośne reakcje widzów. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Mc’Donalds. Tam mieliśmy czas, aby odetchnąć i posilić się przed drogą powrotną. Do Gawlików Wielkich wróciliśmy około 18.00 bardzo zmęczeni, ale też i zadowoleni.
Ewa Idek, kierownik wycieczki

POWIATOWE ZMAGANIA Z ORTOGRAFIĄ
Dnia 15.05.2012 r. trójka piątoklasistów naszej szkoły: Gabriela Bazylak, Dominik Malesa i  Teresa Zajkowska  wzięła udział w V Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym  organizowanym przez Szkołę Podstawową w Wilkasach. Przyjechało na niego 39 uczniów z 9 szkół: SP Miłki, SP Gawliki Wielkie, SP Kruklanki, SP Staświny, SP Rydzewo, SP nr 6 Giżycko, SP nr 4 Giżycko, SP nr 7 Giżycko, SP Wilkasy. Zmagania ortograficzne polegały głównie na napisaniu czytanego prawie przez  godzinę dyktanda, w którym dominowała znajomość pisowni wielką i małą literą. Pomysłodawcą i autorem tekstu był pan Adam Janecki (na zdjęciu ubrany na szaro).
Przyznano nagrody indywidualne i drużynowe oraz wyłoniono tzw. ,,Złotą Dziesiątkę”, czyli najlepszych z najlepszych. Klasyfikacja indywidualna: I Martyna Czub – SP nr 7 Giżycko, II Kamila Popławska – SP Wilkasy III Jagoda Suchocka – SP nr 6 Giżycko
W kategorii drużyn klasyfikacja wyglądała następująco: I nr 7 Giżycko, II SP Wilkasy, III SP  nr 6 Giżycko. Nie udało nam się zająć miejsca na podium. Jednak miło nam poinformować, że w ,,Złotej Dziesiątce” znalazła się nasza reprezentantka: Gabriela Bazylak. Serdecznie gratulujemy wszyscy Gabrysi i mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepszy wynik!
Justyna Kozłowska, nauczycielka języka polskiego

PIĘCIOLATKI GOSZCZĄ SWOJE MAMY
Mamy, mamusie, matule, tak brzmi to ważne i jedyne słowo dla każdego malucha. Z małym opóźnieniem, najmłodsze dzieci przyjęły w przedszkolu swoje Mamy. Mali artyści w odświętnych strojach, z ogromną tremą recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, a nawet wykonały prosty, na miarę swoich możliwości układ taneczny. Ten dzień był okazją, by  mieć mamę tylko dla siebie, z mamą potańczyć, poskakać i mocno uściskać. Był to wspaniały dzień pełen dziecięcej radości i matczynej miłości. Drobny upominek, samodzielnie wykonany, sprawił mamom wiele przyjemności. Spotkanie zakończyło się zapewnieniem, że za rok, znów mamy znajdą czas dla swoich pociech.
Barbara Wieliczko
wychowawca grupy 5-latków

DZIEŃ MATKI – NAJPIĘKNIEJSZYM DNIEM W ROKU W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Najpiękniejszy dzień w roku to 26 maja-Dzień Matki. Święto to zaczęto po raz pierwszy obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910roku. W Polsce piękne i najbardziej osobiste święto pojawiło się w kalendarzu w 1923 roku. Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie uprzytomnili sobie, a matki odczuły, jak ważna jest ich rola. Mama to miłość, dobroć, przyjaźń i wiara w to wszystko co piękne i szlachetne. Mama to miłość bezinteresowna, poświęcenie,  radość i łzy. To ktoś, kto jest z nami w każdej chwili naszego życia: kiedy jest nam źle i nie wiedzie się- płacze razem z nami, pociesza, przytula i łagodzi ból. Uczniowie klasy trzeciej z radością czekali na ten dzień. Zaprosili swoje mamusie na miłą, klasową uroczystość z tej okazji w dniu 25 maja. Mamy przybyły licznie. Obejrzały program artystyczny przygotowany przez swoje pociechy, składający się z wierszy i piosenek. Na zakończenie programu dzieci odśpiewały gromkie 100 lat, wręczyły kochanym Mateńkom piękne róże i własnoręcznie przygotowane laurki oraz zaprosiły na przygotowany wcześniej poczęstunek. W ten sposób dzieci wyraziły swoją wdzięczność za miłość, za ciepło domowej atmosfery i trud codziennego życia. Złożyły Mamom najserdeczniejsze życzenia płynące z małych, ale bardzo, bardzo kochających serc.
Anna Gienieczko, wychowawczyni kl. III

DZIEŃ RODZINY W ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH
Dnia 25 maja 2012 r.  odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Gościliśmy bardzo ważne osoby w życiu każdego człowieka – Mamy, Tatusiów, Babcie i Dziadków oraz naszą panią dyrektor Annę Skrypoczkę.  Uczniowie pięknie ubrani w ukraińskie stroje ludowe, radośnie zaprezentowali wspaniały program artystyczny.  Śpiewali piosenki i recytowali wiersze swoim mamom, tatusiom, babciom i dziadkom. Wiersze były podziękowaniem za trud wychowania oraz miłość, którą od nich otrzymują. Uśmiech na twarzach oraz łzy świadczyły o radości i wzruszeniu wszystkich obecnych gości.  Wszystkie mamy były bardzo wzruszone i dumne ze swoich pociech. Życzenia i podziękowania dla mam złożyła p. dyrektor Anna Skrypoczka. Po zakończeniu uśmiechnięte mamy ze łzami na oczach otrzymały kwiaty wraz z życzeniami. Uczniowie zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.
Svitlana Skowron,
nauczycielka języka ukraińskiego

DZIEŃ MAMY W ODDZIALE SZEŚCIOLATKÓW
Uczniowie klasy „O” 6 – latki święto swoich mam uczciły 25 maja. Przed uroczystością wspólnie przygotowały salę na przyjęcie gości. Swą obecnością zaszczyciła nas też pani dyrektor A. Skrypoczka. NASZE MAMY nie zawiodły – przybyły licznie w dobrym nastroju. Ze wzruszeniem oglądały występy swych pociech w inscenizacji pod tytułem „MOJEJ MAMIE”. Były humorystyczne wiersze, piosenki połączone z tańcem oraz scenki dramowe. Zadaniem MAM było „rozszyfrowanie” swego portretu wykonanego ręką córki lub syna. Jedna z MAM na szczególną prośbę dzieci przeczytała bajkę edukacyjną. Pamiętajmy, że czytanie książek to jedna z form wspólnego spędzania czasu i zachęcania dziecka do nauki. MAMY zostały też obdarowane kwiatami i upominkami własnoręcznie wykonanymi. Wszystkie te formy mówiły o tym jak bardzo kochamy NASZE MAMY oraz jakim szacunkiem JE obdarzamy.Po występie nastąpił słodki poczęstunek i chwila na serdeczną rozmowę także z TATUSIAMI, którym za wizytę równie gorąco dziękujemy.
I. Rusiecka,
wychowawczyni oddziału przedszkolnego sześciolatków

MATKA – TO NAJWAŻNIEJSZA NAM OSOBA. DZIEŃ MATKI W KLASIE I.
Dzień Matki  jest obchodzony corocznie 26 maja, jako wyraz szacunku dla swoich Mam. Uczniowie klasy pierwszej zaprosili swoje Mamusie w piątek 25 maja, aby uczcić to święto. Poprzez wiersze i piosenki wyrażali swoją miłość, ogromny szacunek i wdzięczność dla swoich Mam. Na zakończenie występu dzieci odśpiewały piosenkę „Sto lat” i obdarowały swoje najukochańsze osoby laurkami i kwiatkami. Mamy odwdzięczyły się słodkim poczęstunkiem, podczas którego nie było końca życzeniom i miłym uśmiechom.   
Ewa Idek, wychowawczyni klasy I


DZIEŃ MATKI W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ
,,Niech Wasze twarze zawsze tryskają radością, niech Wasze serca zawsze wypełniają się miłością, niech się spełniają wszystkie marzenia, takie są Waszych dzieci życzenia”. Tymi  słowami dzieci z kl.II przywitały  25 maja  2012r. swoje  mamy, które przybyły na uroczystość klasową  z  okazji  Dnia  Matki. Przy  wspólnym  poczęstunku  i  w podniosłej  atmosferze uczniowie  recytowałi swoim  mamom,  dwóm babciom  oraz  jednej cioci, wiersze,  przedstawili teatrzyk  kukiełkowy pt.,,Bajkowy  pociąg”, w którym bajkowi  bohaterowie  również  przygotowywali niespodzianki mamom. W  trakcie uroczystości  odbył  się  również  koncert  życzeń  składający się ze  wspólnie śpiewanych mamom  piosenek karaoke. Uroczyste spotkanie  wychowawcy, uczniów oraz ich mam  i opiekunów  było jedną  z okazji  do scalania  oraz  integracji  zespołu  klasowego. Drogie  Mamy, z  całego  serca dziękujemy  i  do  zobaczenia  za  rok.
wych.kl.II O.Krupa

SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM PANIĄ EWĄ KSEPKĄ
Dnia 07 maja 2012 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy III Gimnazjum z p. Ewą Ksepką, doradcą zawodowym, która w naszej szkole prowadzi Plan Wsparcia Szkoły w obszarze doradztwa edukacyjno – zawodowego. Minęło już blisko pół roku od rozpoczęcia pilotażu projektu zewnętrznego wsparcia szkoły w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego. Członkowie Rady Pedagogicznej już uczestniczyli w szkoleniu poświęconym Roli szkoły w podejmowaniu decyzji edukacyjno – zawodowych przez ucznia. Czas także na spotkanie z rodzicami na temat Roli rodziców w podejmowaniu decyzji edukacyjno – zawodowych przez ucznia. Zebranie rodziców planowane jest na 10.05.2012 r. na godz. 14.30. Już serdecznie zapraszamy. Dzisiejsze spotkanie  pozwoliło uczniom podjąć decyzję w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Z pewnością liczy się zainteresowanie danym zawodem, umiejętności i wiadomości, które uczeń wyniesie ze szkoły, a także zdrowie, w tym predyspozycje fizyczne. Nasi uczniowie na zakończenie spotkania otrzymali odtwarzacze MP4. To nagroda za obowiązkowość i sumienne podchodzenie do zadań szkolnych, w tym obecność na lekcjach. O pracownikach punktualnych i niezawodnych w swojej frekwencji marzy każdy przyszły pracodawca, który zatrudni naszych absolwentów.


BÓG, HONOR I OJCZYZNA W ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
30 kwietnia 2012 r. uczniowie, nauczyciele oraz rodzice Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich uroczyście uczcili 221 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. O godz. 10.10 spotkaliśmy sę w sali widowiskowej 7/8 i tam powitaliśmy uczniów  kl. II Gimnazjum oraz przepiękną dekorację wykonaną przez p. Annę Kruniewicz. Odświętnie ubrani uczniowie kl. II G przy prezentacji oraz klasycznie dobranej muzyce przedstawili tło historyczne końca wieku XVIII. Mazurek Dąbrowskiego i Bogurodzica to hymny, które wywołały nutę  patriotycznej zadumy także w odniesieniu do współczesności. Nie zabrakło również poezji, w tym utworów noblistki W. Szymborskiej, która ceniła w sposób prosty i jednoznaczny pojęcie miłości do ojczyzny. Klasa II zaprezentowała wysoki poziom swoich umiejętności przy współpracy nauczycieli, p. D. Kurpiewskiej i p. R. Wieliczko, na co dzień uczących historii w Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich.
A. Skrypoczka, dyr. szkoły

PRZEBIEG AKCJI WIOSENNEGO SPRZĄTANIA ŚWIATA 2012 r. – 27.04.2012 r.
27.04.2012 r. odbyła się w naszej szkole kolejna Wiosenna Akcja Sprzątania Świata. W piątkowy, słoneczny dzień uczniów czekało wiele atrakcji – jak nigdy.Pierwsza lekcja odbyła się zgodnie z planem. Od godziny 9.00 czekało na nas spotkanie z  p.  Krzysztofem Żochem, leśniczym ds. łowiectwa Nadleśnictwa Borki w Kruklankach, który przedstawił prezentację multimedialną i opowiedział uczniom o życiu żubrów, rozdając ulotki i gadżety informujące o warunkach życia zwierząt w Puszczy Boreckiej. Pięciolatki pod opieką p. B. Wieliczko przedstawiły część artystyczną o tematyce chroniącej naturę z udziałem rodziców i pod bacznym ich okiem. Można było także oglądać wystawę JESTEM EKO. O godz. 10.30 na uroczystość przybył wójt gminy Wydminy p. R. Król oraz p. Maria Dolecka, zastępca wójta gminy Wydminy. Mimo trwania akcji od godz. 9.00 udało się Panu Wójtowi i Pani Wójt obejrzeć drugą część artystyczną, którą pod opieką p. I. Rusieckiej przygotowały sześciolatki oraz uczniowie kl. I Gimnazjum. Dzięki ważnym infrmacjom przedstawionym przez uczniów przypomnieliśmy sobie do jakich pojemników i o jakich kolorach powinniśmy wrzucać śmieci. Pan wójt opowiedział uczniom ciekawostki z życia zwierząt leśnych, a jednocześnie nasi dostojni goście symbolicznie posadzili buki.  Te piękne drzewa otrzymaliśmy dzięki zaangażowaniu p. wójta w działania ekologiczne na terenie naszej gminy i stworzyliśmy za ogrodzeniem szkoły Alejkę Buków. Uczniowie kl. V i VI w ramach edukakcji ekologicznej w tym dniu odbyli podróż do Zielonki koło Orłowa w celu poznania sposobu nasadzania drzew. Dzieci świetnie się bawiły i wróciły niezwykle zadowolone, mimo że miały być w Wolisku. Stwierdziliśmy, że na to jeszcze przyjdzie czas, a powodem odwołania wizyty w ostoi żubów jest trwający obecnie remont zagrody. Jednak opowieść pana leśniczego o życiu tych królewskich zwierząt wystarczyła, byśmy zbliżyli się wiedzą ku Puszczy Boreckiej. W godz. 11.00 – 12.00 pozostali uczniowie uczestniczyli w spacerze i zbierali odpadki na drogach gminnych i powiatowych. Wiosenna Akcja Sprzątania Warmii i Mazur 2012 zakończyła się ogniskiem z pachnącymi kiełbaskami i zabawami sportowymi na Orliku. Dopisała pogoda, humor, różnorodność działań i aktywność uczestników Akcji, w tym przedstawicieli samorządu terytorialnego, pracowników nadleśnictwa, nauczycieli, uczniów i rodziców.<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego