Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

2010/2011

Archiwum

Link ARCHIWUM zawierać będzie ważne wydarzenia, wycieczki, wyjazdy, uroczystości szkolne, spotkania, które odbyły się w poprzednich latach szkolnych. Zawsze warto pamięcią sięgnąć do tego co było. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony.

LEĆ ORLE BIAŁY – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dzisiaj wielka jest rocznica – 11 listopada! Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa. (L. Wiszniewski „11 Listopada”)
Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wydarzeń natury politycznej, społecznej i gospodarczej. Były okresy wzlotów i upadków, lecz najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku. Trzej potężni sąsiedzi Polski – Rosja, Prusy i Austria, korzystając z osłabionego kraju, odzielili jego ziemie pomiędzy siebie i wprowadzili własne rządy. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości, stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Pomimo, iz Polacy znaleźli się pod obcymi rządami, a dzieci chodziły do niemieckich czy rosyjskich  szkół, w domu po kryjomu uczyły sie języka polskiego i polskiej historii. Polacy nie mieli wolnego kraju, ale mieli polską kulturę. To dzięki niej wytrzymali lata niewoli. Ojczyzna wykreślona z mapy Europy istniała w sercach i umysłach Polaków. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Młodzież pod opieką p. A. Kruniewicz i p. M. Borzeńskiej patriotycznymi wierszami oraz legionowymi pieśniami przypomniała wydarzenia sprzed ok. 100 lat. Uroczysta akademia odbyła się w Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich dn. 14.11.2011 r.

HALLOWEEN PO RAZ PIERWSZY
28 października 2011r. Samorząd Uczniowski zorganizował pierwsze w naszej szkole obchody halloween.
Warunkiem uczestnictwa w imprezie było przystrojenie swojej klasy, przygotowanie portretu „Maszkary”, wydrążenie i ozdobienie dyni oraz odpowiednie przebranie się.
Komisja w składzie: p. Brygida Grzana, P1150962 p. Anna Kruniewicz, Julka Tymoszuk (ucz. kl.VI) i Angelika Bielecka (ucz. kl. IV) po ciężkich obradach wyłoniły zwycięzców w 3 kategoriach wiekowych.
1 – oddziały 5-i 6-latków
2 – klasy I-III
3 – klasy IV – VI.
•    NAJLEPSZY PORTRET MASZKARY zwyciężyły następujące klasy: 5-latki, 6-latki, klasa II, klasa VI
•    NAJŁADNIEJSZY WYSTRÓJ SALI LEKCYJNEJ: 5-latki, 6-latki, klasa I, klasa VI
•    SUPER DYNIA: 6-latki, klasa I, klasa VI
•    NAJWIĘCEJ I NAJCIEKAWIEJ PRZEBRANI UCZNIOWIE –KONKURS KLASOWY wygrały: 5-latki,  6-latki, klasa I, klasa V.
•    NAJLEPSZE PRZEBRANIE – KONKURS INDYWIDUALNY:
Dominika Caryk – 5-latek
Sylwia Siedlecka – ucz. kl. I
Dominika Sienkiewicz – ucz. kl. II
Angelika Bielecka – ucz. kl.IV
Natalka Suszko – ucz. kl. V
Dominik Bachowski – ucz. kl. VI
Troje uczniów zostało wyróżnionych:
Patrycja Skierkowska – 6-latek
Ola Gnap – 5-latek
Eliza Bierć – ucz. kl. V
Wszyscy laureaci otrzymali „HALLPLOMY”.

Opiekunki SU:
Ewa Idek
Anna Kruniewicz

OTRZĘSINY W KLASIE I GIMNAZJUM
21 października 2011r. w naszym gimnazjum odbyło się Święto Pierwszaków – Otrzęsiny. W imprezie wzięli udział uczniowie klas 4-6 sp i 1-3-gimnazjum. Nasi niedoświadczeni gimnazjaliści musieli sprostać przygotowanym dla nich zadaniom i wykazać się wolą walki, hartem ducha i poczuciem humoru.
Oto niektóre konkurencje:
•    NAJLEPSZE PRZEBRANIE ZA BOBASA
Zdecydowanie wygrał Patryk Suszko, a tuż za nim uplasowali się: Madzia Rusiecka i Krzysiek Gnap.
•    UTWORZENIE PRZYMIOTNIKÓW „JAKA JEST WASZA KLASA” DO WYRAZU: OTRZĘSINY
O ryginalni
T ragiczni
R ozrzutni
Z wariowani
m Ę scy
S exi
I nteligentni
N ajlepsi
wY buchowi
•    „GUGANIE” MELODII WYLOSOWANEJ PIOSENKI
Ola Kuszczak -„Sto lat”
Magda Rusiecka -„Szła dzieweczka”
Łaskowski Janusz -„Pojedziemy na łów”
Widownia odgadła „wygugane” melodie i została nagrodzona słodyczami.
•    TWORZENIE MUMII
Zespoły 3-osobowe tworzyły mumie owijając papierem toaletowym, wybraną spośród siebie, chętną osobę. Postaci były bardzo dokładnie owijane i rzeczywiście przypominały Mumie.
•    KARMIENIE SIĘ JOGURTAMI
Aby nasze bobaski nie opadły z sił, karmiły się wzajemnie jogurtami. Żeby było zabawniej robiły to z zawiązanymi oczami. Według widowni była to najśmieszniejsza konkurencja, przy której niejeden popłakał się ze śmiechu.
Również wychowawczyni klasy I musiała popisać się wykonaniem zadań, polegającymi na rozpoznawaniu swoich wychowanków oraz wiedzą na temat szkoły. Doskonale poradziła sobie z wykonaniem zadań.
Następnie uczniowie klasy I gimnazjum złożyli ślubowanie. Oto jego treść:
„My, Pierwszaki- Bobaski
Posłuszni starszym, zacnym Koleżankom i Kolegom
Wierni Zespołowi Szkół w Gawlikach Wielkich
składamy uroczyste ślubowanie:
•    godnie reprezentować nasze gimnazjum
•    pogłębiać wiedzę
•    służyć dobrej sprawie koleżeństwa,
•    i wzajemnego szacunku
ŚLUBUJEMY!!!”
Na zakończenie imprezy wzniesiono toast specjalną magiczną miksturą i wręczono dyplomy Pełnoprawnego Gimnazjalisty.
Wspaniałą zabawę przygotowały: p. E. Idek oraz p. A. Kruniewicz. Dziękujemy serdecznie!
Samorząd Uczniowski

DZIEŃ EDUKACJI W NASZEJ SZKOLE
Pierwszoklasiści już wiedzą, że „Lepiej zrozumieć mało niż zrozumieć źle …’
13 października 2011 r. w Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich odbyła się niecodzienna uroczystość. Dzień Edukacji Narodowej to moment, kiedy zatrzymujemy się myślami nad codziennością trudnych, ale jakże często nieoczekiwanych zwrotów akcji w życiu każdego nauczyciela. Nidy nie wiemy, co nas zaskoczy, pocieszy, napełni wiarą i siłą albo wyciśnie żal i wzbudzi rozterkę…
13 października wbrew przesądom był u nas dniem szczęśliwym.  W szkole powitaliśmy uczniów klasy I Szkoły Podstawowej, ich wspaniałych rodziców, wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz dzieci i młodzież. Wyjątkowymi gośćmi w Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich byli  Wójt Gminy Wydminy, p. Radosław Król oraz p. Maria Dolecka, Zastępca Wójta Gminy Wydminy.  Na powitanie niezwykłą zabawę zaserwowali nam uczniowie klasy V. Jak zwykle przedstawili „czarny” humor zabarwiony szczyptą pikantnego humoru. Śmiech na sali wskazywał, że uczniowie trafili w sedno i dostarczyli nam łobuzerskiego żartu szkolnego  – zabawa była  niezwykle udana. Najpoważniejsi bohaterowie tego dnia to jednak uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej, którzy  pod opieką p. E. Idek otrzymali z rąk dyrektora uroczyste pasowanie, odcisnęli paluszki w kronice szkolnej i otrzymali zasłużone prezenty od przedstawicieli Rady Rodziców, przepiękne dyplomy z rąk p. M. Doleckiej oraz z wielką powagą uścisnęli dłoń p. Wójta, R. Króla.  Najmłodsi w podziękowaniu  przedstawili scenariusz wzbogacony piosenkami, wierszami oraz słowami uroczystego ślubowania. Gratulacjom, życzeniom, autografom i …  słodkościom nie było końca . Szkoda, że takie dni szybko mijają i trzeba na nie czekać cały rok, bowiem 14 października dopiero za 360 kilka dni. Ale kolejne atrakcje już wkrótce, bo grafik imprez i uroczystości w naszej szkole jest bardzo napięty.  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i odwiedzili naszą szkołę. Jesteśmy wdzięczni przedstawicielom Gminy Wydminy za  gorące słowa wsparcia skierowane w stronę pracowników oświaty,  serdeczne gratulacje złożone na ręce rodziców  pierwszoklasistów, życzenia siły i zapału w pokonywaniu trudów edukacyjnych przekazane w stronę uczniów. My również składamy najlepsze życzenia wytrwałości i sukcesów w przekraczaniu barier, które codziennie pojawiają się na naszej wspólnej oświatowej drodze, a także poświęcenie, którego wymaga dzisiejsza rzeczywistość. Cena jest bardzo wysoka, ale przecież „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić…”
A.    Skrypoczka

LEKCJA BEZPIECZEŃSTWA Z MAZURSKIM WODNYM OCHOTNICZYM POGOTOWIEM RATUNKOWYM W GIŻYCKU
20 czerwca 2011 r. na zaproszenie dyrektora ZS gościli  u nas przedstawiciele Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Panowie przybyli do nas z ogromnym pakietem pomocy: apteczką pierwszej pomocy, kombinezonami, kołem ratunkowym i wielkim bagażem wiedzy teoretycznej i praktycznej. W związku z faktem, że mieszkamy na terenach, wokół których rozprzestrzeniają się zbiorniki wodne, takie spotkanie ma podwójny sens. Wszyscy słuchacze dowiedzieli się, jakie elementy zabaw są zabronione na plażach i na wodzie, posłuchaliśmy opowieści o ostatnich niebezpiecznych zdarzeniach, jakie miały miejsce na giżyckich akwenach, jak powinna być wyposażona apteczka, jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu, co wolno, a czego nie wolno robić podczas przebywania na plaży strzeżonej i niestrzeżonej. Serdecznie dziękujemy pracownikom giżyckiego WOPR za to, że mimo wielu obowiązków zawodowych i gorącego okresu turystycznego, wyszukali chwilę czasu na to, by się spotkać z uczniami gawlickiej szkoły.

DZIEŃ DZIECKA W KĘTRZYNIE
Najmłodsze dzieci z klasy 0, I, II i III spędziły Dzień Dziecka na wycieczce. Wybrały się do Kętrzyna, gdzie zwiedziły sale zamkowe i obejrzały aktualne zbiory muzealne. Dalsza część dnia to pobyt w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży. Tu, przechadzając się między budowlami, wszyscy poczuli się wielkoludami. Dzieci miały okazję zobaczyć w dużym pomniejszeniu najciekawsze budowle z naszego regionu. Uwieńczeniem pobytu w Parku były szaleństwa na dmuchanej zjeżdżalni, skoki na bungee i kąpiel w basenie z piłeczkami, a wszystko to za jedyne 5 złotych. Zmęczeni i wyczerpani zabawą mogli odprężyć się podczas przejażdżki kolejką. Pogoda i humory dopisały, wszyscy wrócili zadowoleni, choć z pustymi portfelami.
Barbara Wieliczko

MAMY, MAMUSIE, MATULE, MATEŃKI – CZYLI 26 MAJA W NASZEJ SZKOLE
26 maja 2011 r. gościliśmy w szkole nasze najukochańsze Mamusie. Wiemy, że nie wszystkie mogły do nas dotrzeć, więc pragniemy zaprezentować przebieg tego tak ważnego dnia. O godzinie 10.30 rozpoczęliśmy nasze święto. Klasa V swoim scenariuszem poinformowała, że już za moment rozpoczną się występy. Wszystkie Panie zostały powitanie przez A. Skrypoczkę – dyrektora szkoły, która złożyła na ręce Mam najserdeczniejsze życzenia. Jako pierwsza zaprezentowała się ze swoim przedstawieniem klasa 0 jak zwykle ku uciesze oglądających. Klasa I z wielkim i gorącym sercem stanęła przed widownią, by wypowiedziać  gorące słowa podziękowań. Ciekawą formę zaprezentowały klasy II i III, które w teatralnej i muzycznej scenografii wystąpiły z satyrycznym programem o tym, jak łatwo zdenerwować swoje mamy, jeśli myśli się tylko o telefonach komórkowych i makijażu. Czasem nawet potrzebny byłby ambulans medyczny, by ukoić nerwy z powodu złego zachowania własnych dzieci. Maraton teatralny zakończyła swoim występem klasa IV, która przedstawiła pod kierunkiem p. J. Kozłowskiej współczesną wersję KOPCIUSZKA.  Mimo odmiennej od oryginalnej treści morały były jakże obecne. Lenistwo, pycha, zazdrość wychodziły bokiem kapryśnym córeczkom macochy, a pracowitość, skromność i miłość sprawiły, że jak zwykle z zainteresowaniem oglądaliśmy przedstawienie. Na koniec wszystkie pociechy złożyły swoim Mamom życzenia i skromne prezenciki, najczęściej w formie kwiatów. Mamy natomiast jeszcze chwilę mogły się pocieszyć spokojem pod nieobecność swoich dzieci i wypić filiżankę kawy czy herbaty. Serdecznie dziękujemy kochanym Mamusiom, że były dzisiaj z nami i wśród nas. Pamiętajcie, że zawsze Was kochamy, mimo że czasem jesteśmy niesforni.

03 czerwca natomiast uczniowie kl. 0, II, III, IV oraz VI Szkoły Podstawowej oraz kl. I G zaprezentowali program przygotowany pod kierunkiem p. S. Skowron. Rodzina, rodzina od ojca do syna… (ostatnie zdjęcie z lewej) była tematem muzyczno – teatralnego scenariusza, który obejrzały mamy i babcie. Szkoda tylko, że mimo zaproszenia nie zobaczyliśmy tatusiów i dziadków, bo przeciż rodzina to mamusie, tatusiowie, babcie, dziadkowie… Czekamy więc za rok, bo warto choć na chwilę oderwać się od obowiązków domowych, by podziwiać występy swoich dzieci.

WIZYTA UCZNIÓW KL. I i II GIMNAZJUM W URZĘDZIE GMINY WYDMINY
W ramach zajęć wiedza o społeczeństwie  18 maja 2011 r. w godzinach popołudniowych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z wójtem Gminy Wydminy, p. Radosławem Królem. Najpierw udaliśmy się na sesję Rady Gminy Wydminy, gdzie zostaliśmy serdecznie przywitani przez przewodniczącego RG p. Bogusława Romatowskiego i udało sie nam wysłuchać 1,5 – godzinnej informacji na temat zadań gminy, które realizowane są na bieżąco. Nie uniknęliśmy także  wiadomości mówiących o różnych problemach, które pojawiają się podczas prowadzonych inwestycji na terenie gminy. Naszym zadaniem było także poznanie struktury organizacyjnej Urzędu Gminy Wydminy. Dzięki serdeczności p. R. Króla zostaliśmy oprowadzeni po wszystkich pokojach biurowych i mogliśmy w ciszy wysłuchać pełnej informacji o działaniach poszczególnych pracowników, zobaczyliśmy stanowiska ich pracy, poznaliśmy zadania referatów istniejących w urzędzie. Jak zwykle duże wrażenie sprawiła na nas Sala Ślubów, gdzie złożyliśmy  także podziękowania p. Wójtowi za poświęcony czas i ciekawą formę przekazu informacji. Kwiaty oraz słowa: - Ogromnie dziękujemy Wójtowi Gminy Wydminy p. Radosławowi Królowi, że mimo wielu obowiązków, w tym także w trakcie posiedzenia sesji Rady Gminy Wydminy, znalazł chwilę dla nas gimnazjalistów – padły z ust  uczniów kl. I i II G. Być może któraś z informacji okaże się bezcenna podczas nowego egzaminu gimnazjalnego w 2012 r., który także obejmuje WOS. A o wartości dzisiejszego spotkania niech świadczą słowa jednego z uczestników wyjazdu:  A kiedy znowu spotkamy się w Urzędzie Gminy Wydminy?

45 DZIECIĘCY FESTIWAL KULTURY UKRAIŃSKIEJ W ELBLĄGU
21-22 maja 2011 w teatrze im. Аleksandra Sewruka w Elbląguodbył się 45 Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. Wystąpiły zespoły z północno-wschodniego regionu kraju. Naszą gminę reprezentowali uczniowie zespołów szkół z Wydmin i z Gawlików Wielkich. W sobotę 21 maja 2011 odbyła się prezentacja dziecięcych zespołów. Wystąpili uczniowie z punktów nauczania z językiem ukraińskim: z Gawlików Wielkich – program „Wesna dnem krasna”, czyli dawne tradycje powitania wiosny (opiekun grupy: p. Svitlana Skowron, z Kruklanek – program „Taras Szewczenko – ukraiński poeta” (opiekunowie grupy: p. Iwona Marczycha i Wiktoria Petiuk). Po koncercie grupa z Wydmin, z Gawlików Wielkich i z Kruklanek odjechały do bursy szkolnej , która znajduje się przy ul. Komeńskiego w Elblągu. Na wszystkich czekał smaczny obiad z małą słodką niespodzianką. Później spacerowaliśmy po mieście, a tam czekały na nas lody i pyszne ciasto. Robiliśmy też pamiątkowe zdjęcia. O godz. 17.30 oglądaliśmy spektakl „Darmozjady” na motywach baśni W. Selezinki z Teatru im. I. Ozarkewycza z Kołomyi. W niedzielę 22 maja 2011 odbył się Koncert Galowy, a gośćmi festiwalu byli aktorzy Teatru im. Ozarkewycza z Kołomyi. W tym punkcie wystąpili uczniowie z Wydmin z programem „Na lisowij haliawyni” (opiekun grupy – p. Ewa Caryk). Zmęczeni, ale pełni zachwytu wróciliśmy późnym wieczorem do swoich domów
S. Skowron

SPRAWDZIAN W TRZECIEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZORGANIZOWANY PRZEZ CENTRALNĄ KOMISJĘ EGZAMINACYJNĄ
17 maja 2011 r. wszyscy uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej przystąpili do Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów OBUT 2011. O godz. 9.05 rozpoczęli pisanie testu z języka polskiego w dwóch wersjach oznaczonych P1 i P2, a po 15 – minutowej przerwie zaczęli pisanie testu z matematyki w dwóch wersjach oznaczonych M1 i M2. Na rowiązanie każdego testu uczniowie mieli po 40 min. O godz. 10.40 było już po stresie.
Badanie jest prowadzone w ramach projektu realizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny – Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka Jakość Systemu Oświaty, Działanie 3.2 Rozwój systemu egzaminów zewnętrznych.
Ewa Idek,
nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej

WYCIECZKA DO SUWAŁK
Wyjątkowy dzień 10 maja 2011 r. dla uczniów przebiegał pod hasłem Aktywnie i na wesoło. Uczestnicy spędzili 2 godziny na basenie, doskonaląc trudną sztuke pływania. Sprawdziliśmy swoje możliwości na pływalni sportowej, zjeżdżalniach i rwącej rzece. Zgłodniali udaliśmy się do CENTRUM PLAZA na pyszne zestawy i chłodne napoje w KFC. Potem ruchome schody… I zapragnęliśmy odetchnąć wyższą kulturą, bowiem czekały na nas atrakcje w wersji 3D – animowana komedia Gnomeo iJulia. Świetne animacje, dialogi, prześmieszne zwroty akcji i przeboje Eltona Johna w tle. Były też lody dla ochłody! Wróciliśmy zadowoleni i pełni energii do nauki. Wszak dużo sił nam trzeba przed końcem roku!
Irena Rusiecka, kierownik wycieczki

ASTRONOMICZNE WYDARZENIA
9 maja odbył się w Olsztyńskim Planetarium Wojewódzki Astronomiczny Konkurs Gimnazjalistów. Do finału zakwalifikowało się 33 uczniów, spośród 406 biorących udział w eliminacjach szkolnych. Gimnazjum w Gawlikach Wielkich reprezentował Kamil Kopryk i Kamil Buć, którzy zajęli odpowiednio drugie i czwarte miejsce. Zakres wiedzy wymaganej w konkursie obrazują pytania testowe, które są do pobrania na stronie OPiOA w zakładce „Konkursy”. Powinni się nimi zainteresować uczniowie, którzy zechcą podtrzymać astronomiczne tradycje szkół naszej gminy. Spadek meteorytu nad Jeziorem Wydmińskim do tego zobowiązuje! Póki co wszyscy czekamy na zaćmienie Księżyca 15 czerwca (maksymalna faza około godziny 22). Poszukujemy też osób, które w sobotę, 30 kwietnia, około godziny 6 rano, słyszały efekty dźwiękowe towarzyszące przelotowi kamienia z nieba przez atmosferę, nawet jeśli znajdowały się kilka kilometrów od miejsca spadku. Prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły 874212058.
J. Rębecka
nauczycielka fizyki w ZS Gawliki Wielkie

AKCJA WIOSENNEGO SPRZĄTANIA WARMII I MAZUR
Czysty las wokół nas – pod takim hasłem już po raz 11 w naszej szkole została zorganizowana Akcja Sprzątania Warmii i Mazur corocznie przeprowadzana z inicjatywy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W tym roku spotkanie przebiegało pod hasłem ogólnopolskiego programu Ożywić pola, a celem było przekazanie informacji na temat ROKU SARNY. Ważnym zadaniem skierowanym do uczniów była pielęgnacja już istniejących remiz leśnych, cieków wodnych, obserwowanie zmian w przyrodzie.
W związku z powyższym nasza szkoła podjęła się ważnego zadania i dzięki aktywnemu uczestnictwu kilku osób udało się przeprowadzić ciekawe spotkanie. 06 maja 2011 r. rozpoczął sie od dwóch godzin lekcyjnych, podczas których musieliśmy się przygotować do przebiegu akcji, porozmawiać z wychowawcami i nauczycielami o bezpieczeństwie na drodze i zachowaniu na obszarze leśnym. Wszyscy oczekiwaliśmy kolejnego ważnego zadania: przedstawienia artystycznego o treści ekologicznej Czysta ziemia = życie, które przygotowała p. Irena Rusiecka z klasą IV, nauczycielka przyrody w klasie IV i opiekunka koła ekologicznego. Wiemy, że nie wolno deptać trawników, niszczyć zieleni… Ale przecież na co dzień często o tym zapominamy, więc słów i upomnień nigdy dosyć. Bardzo wartościowa dekoracja będzie nam  jeszcze przez tydzień przypominać o ważnym zadaniu, jakie mamy do spełnienia wobec matki – ziemi. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie plakatu lub transparentu, który miał wyznaczać zadania akcji sprzątania. Klasy młodsze 0 – III udały się wraz z wychowawcami na spacer według wyznaczonych terenów: kl. 0 – wieś Gawliki Wielkie, kl. I – wieś Gawliki Wielkie – kolonia, kl. II – kierunek Czarnówka, kl. III – teren wokół szkoły, boisko, przystanek. Jako najstarsza i najbardziej odpowiedzialna klasa wspólnie  z wychowawczynią uczniowie zajęli się przygotowanie poczęstunku – ciepłych kiełbasek, bułeczek i herbaty.
Klasy IV – VI SP i kl. I – III Gimnazjum miały o wiele bardziej zróżnicowane zadanie. W naszej szkole zawitał leśniczy Nadleśnictwa Borki p. Józef Bielenica, który przydzielił każdej klasie zadanie do wykonania. Obszar lasu Szczybały Orłowskie podzielił na 4 fragmenty i tam mieliśmy szukać dzikich wysypisk śmieci. Może i zadanie nie było trudne, ale pogoda wcale nam nie sprzyjała. Kiedy wyruszyliśmy w kierunku lasu, zaczął padać solidny deszcz, który towarzyszył nam do końca pracy. Zziębnięci, mokrzy i głodni dotarliśmy do ogniska, ale niestety, były kłopoty z dostarczeniem pożywienia. Okazało się, że samochód osobowy, którym miała dotrzeć kiełbaska na ognisko i ciepła herbata utknął na bardzo wyboistej drodze. Zaczęliśmy się szukać, ale w końcu udało się. Każdy uczestnik akcji otrzymał kiełbaskę, którą mógł upiec na prawdziwym leśnym ognisku, a gorąca herbata była towarem pilnie poszukiwanym. Okazało się, że spotkanie nie skończy się tylko na spożyciu posiłku, bowiem dołączył do nas wójt Gminy Wydminy p. Radosław Król, który jest świetnym znawcą tematyki leśnej. Mimo kapiącego deszczu udało się nam wysłuchać bardzo ciekawego wykładu p. Radosława Króla i p. Józefa Bielenicy na temat życia fauny i flory lasów mazurskich, a szczególnie życia saren. Mimo naprawdę trudnych warunków atmosferycznych udało się nam bohatersko zakończyć dzień. Wszyscy uczestnicy akcji pracowali dzisiaj na rzecz naszego środowiska, a p. wójtowi i lesniczemu serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania.

220 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej (źródło: Wikipedia).
Z tej okazji uczniowie kl. I – III Gimnazjum przedstawili program artystyczny, który został wsparty prezentacją multimedialną pod kierunkiem p. J. Kozowskiej.

SPOTKANIE Z RYCERZEM, DAMĄ DWORU, GIERMKIEM I ŚWITĄ, CZYLI JAK DRZEWNIEJ BYWAŁO…
27 kwietnia 2011 r. po raz pierwszy w naszej szkole spotkaliśmy się z żywą lekcją historii. Gościliśmy już magika, przeróżnych aktorów sceny teatralnej, cyrkowców, ale rycerski pojedynek po raz pierwszy cieszył nasze oczy, a było na co popatrzeć. Spotkanie rozpoczęło się od historycznego abecadła mówionego wcale nie współczesnym językiem. A jakim? Średniowieczna polszczyzna na pewno dała się wyczuć w wielu archaizmach, które pięknie wypowiadał owy rycerz. Z pewnością wielu uczniów chciało wcielić się w giermka, ale udało się jednemu szóstoklasiście, który przywdział czerwony kubrak i uczył się rynsztunku woja XV wieku. A potem zobaczyliśmy taniec w wykonaniu dwórki, która chyżo przebierała nóżkami.  Jaka byłaby to lekcja, gdyby nie rycerz z tłumu – uczeń klasy III Gimnazjum, któremu założono zbroję, taką prawdziwą i nawet próbowano mieczem, kołpakiem, siekierą przeciąć przyłbicę. Nie udało się, bo prawdziwa polska stal nie da się rozpłatać nawet pod największym naciskiem szpady. Rycerz złożył nawet przysięgę, że będzie uczciwym, walecznym i prawym wojownikiem. Ale cóż to? Bez damy serca nie może być prawdziwej lekcji średniowiecznej historii. I pojawiła się piękna białogłowa ubrana w zgrzebną czerwoną suknię, która serce swoje podarowała rycerzowi wprzódy jednak rzucając się w ramiona giermka. Nikt nie wie dlaczego… Spotkanie zakończył prawdziwy pojedynek dwóch rycerzy. Aż czerwone iskry sypały się  z obu mieczy, a jak rzekł W. Jagiełło mieczy ci u nas dostatek. Radość na sali, uśmiechy na twarzach uczniów, ogromne brawa wskazywały, że nietypowa lekcja udała się nad wyraz. Na zakończenie każdy obywatel XXI wieku mógł dotknąć rynsztunku epoki z XV wieku. A zbroja wcale nie była taka lekka i przyjemna ciału…

ROZGRYWKI COCA COLA CUP NA BOISKU ORLIK PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH
19 kwietnia 2011 r. na boisku Orlik przy Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich odbył się I etap eliminacji do Turnieju Coca Cola Cup. Uczniowie Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich wzięli udział w rozgrywkach zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00, a gościem specjalnym był wójt gminy Wydminy p. Radosław Król, który otworzył I etap turnieju piłkarskiego. O I miejsce walczyły 3 drużyny: w kategorii dziewcząt – Gimnazjum Gawliki Wielkie, Gimnazjum Kruklanki i Gimnazjum Pozezdrze. Wynik był wyśmienity – dziewczęta przeszły do kolejnego etapu, ponieważ zdobyły I miejsce. Gratulacje należą się zawodniczkom oraz trenerowi drużyny, p. B. Osiorowi. Chłopcy natomiast rozegrali mecze każdy z każdym, tzn. Giżycko, Gawliki Wielkie i Kruklanki. Tym razem do II etapu przeszli piłkarze z Gimnazjum nr 2 z Giżycka, a nasi bohaterowie zajęli II miejsce. Opiekunem wyśmienicie grających chłopców z Gawlików był p. R. Sokalski, któremu należą się podziękowania, a panom kopiącym piłkę  dla otarcia łez należy powiedzieć, że już za rok kolejne eliminacje do Coca Cola Cup. Powodzenia.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE – TRADYCJE, OBRZĘDY, ZWYCZAJE…
20 kwietnia 2011 r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum spotkali się wspólnie na uroczystej akademii z okazji świąt Wielkanocnych. Wcześniej, bo w Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek młodzież uczestniczyła w rekolekcjach przedświątecznych, które trwały w godz. 9.00 – 10.00. Czas przygotowań do tradycyjnych zwyczajów rodzinnych uświetnił występ klasy II Szkoły Podstawowej pod kierunkiem p. M. Borzeńskiej. Były wiersze, były obrzędy, były i piosenki, które jak zwykle uświetniają scenę teatralną. Jest nam niezwykle miło, że takie spotkania stały się tradycją w naszej szkole, bo przecież lekcje mijają szybciej, jeśli czeka się na coś  sympatycznego. A występ młodszych czy starszych kolegów zawsze należy do atrakcji w szkole. Serdecznie dziękuję uczniom i nauczycielom, a także pracownikom, którzy  przygotowali uroczyste spotkanie.

EGZAMIN GIMNAZJALNY W ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH- CZĘŚĆ MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZA - 13.04.2011 r.
21 uczniów Gimnazjum w Gawlikach Wielkich wzięło udział w II części egzaminu z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. Dlaczego 21? Ponieważ Kamil Kopryk został laureatem wojewódzkiego konkursu z fizyki i astronomii organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie i nie musiał przystępować do tej części sprawdzianu. Dzisiaj procedury egzaminu potoczyły się bardzo podobnie. Godzina 9.00 początek maratonu przedmiotów ścisłych a meta pojawiła się po 120 minutach. Czy z 50 pkt. rezultatem? To się okaże, ale należy stwierdzić, że pytania były uczciwie podzielone pomiędzy matematykę, fizykę, chemię geografię czy biologię. Trzeba było znać układ województw na mapie, orientować się w położeniu równoleżników, południków i współrzędnych geograficznych. Noc Polarna, układ krwionośny, zadania EKG, czy masa atomowa pierwiastków to przecież zadania, które na co dzień spotykają uczniów na lekcjach. A tak ważna energia elektryczna i oszczędności nie mogły zostać pominięte w teście egzaminacyjnym, więc rachunek telefoniczny w taryfie A i B na pewno się różni. Wyczerpani, ale uśmiechnięci trzecioklasiści wrócą jutro na ostatnią część egzaminu – język niemiecki lub język angielski. I będzie smutno. że egzaminy się skończą…
A. Skrypoczka

EGZAMIN GIMNAZJALNY W ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH- CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA - 12.04.2011 r.
22 uczniów naszego gimnazjum o godz. 9.00 rozpoczęło ważny w życiu sprawdzian. 12.04.2011 r. odbyła się pierwsza część egzaminu z zakresu przedmiotów humanistycznych. Jeśli można przytoczyć kilka ważnych zagadnień to przodowało pojęcie patriotyzmu widziane przez pryzmat dworu w Soplicowie, postaci Tadeusza Rejtana, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Jana Henryka Dąbrowskiego, hymnu  Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, bitwy pod Monte Cassino. Należało też wyjaśnić znaczenie nazwy patriotyzm lokalny oraz podać definicję patriotyzmu zgodną z wypowiedziami aktorki A. Dymnej, piłkarza Z. Bońka, muzyka S. Sojki. Pojawiła się także gramatyka języka polskiego i lubiane przez uczniów imiesłowy. Nikogo chyba nie zdziwiła rozprawka – oczywiście na temat patriotyzmu – i podanie do dyrektora szkoły na temat chęci otworzenia szkolnego muzeum regionalnego. W podsumowaniu należy podkreślić, że test jak najbardziej na miejscu, ważąc wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim roku i przypadających rocznic. Teraz należy oczekiwać kolejnego dnia egzaminacyjnych zmagań. Już jutro test matematyczno – przyrodniczy. Do zobaczenia i powodzenia.
A. Skrypoczka

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ  
21 uczniów Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich 05 kwietnia 2011 r. o godz. 9.00 przystąpiło do ogólnopolskiego sprawdzianu szóstoklasisty. Test składający się z 20 pytań zamkniętych oraz 6 otwartych zadań z pewnością u niektórych wzbudził niepokój, ale umysły ścisłe cieszyły się, że większość poleceń dotyczyła matematyki. Postać głównego bohatera testu – K. Gaussa – wielkiego niemieckiego uczonego dała się poznać  nie tylko podczas analizy zadań matematycznych, ale także w poleceniu z języka polskiego, np. w opisie znaczka. Wyniki poznamy już pod koniec maja lub na początku czerwca 2011 r. Wtedy okaże się, co zwyciężyło podczas sprawdzianu – wiedza czy stres?
1.Skrypoczka
dyr. ZS Gawliki Wielkie

WIOSENNY BÓJ 21 MARCA 2011 r. W ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH
 21 marca 2011 r. powitaliśmy kalendarzową wiosnę. Samorząd Uczniowski z tej okazji postanowił odmienić oblicze szkoły i przełamać rutynę codziennych zajęć. Zniknęły szarobure ubrania, na korytarzach i w salach zrobiło się barwnie. Wszyscy oczekiwali roztrzygnięcia konkursów na najlepiej ubraną klasę, przystrojoną pracownię i zmagania sportowe .
Za najlepiej ubrane klasy uznano: II i VI szkoły podstawowej i II gimnazjum.Na szczególne wyróżnienie zasłużyła klasa VI, w której wszyscy (co za solidarność- BRAWO) ubrali się na czerwono, a na nosy włożyli przeciwsłoneczne okulary.
Najlepiej przystrojoną salą mogły się pochwalić klasy: ,,0″ , V oraz III gimnazjum. Zwłaszcza pracownia ,,zerówki” przyciągała wzrok – na drzwiach wyrosły kwiaty, po sali fruwały bociany, na oknach usiadły motyle i biedronki , a zewsząd świeciło słoneczko.
Wiosenny turniej rozpoczęło gimnazjum. Gimnazjaliści zmierzyli się w następujących konkurencjach: slalom z jajkiem, drużynowe skakanie przez skakankę, strzały do  małej bramki i rzut do kosza. Następnie rozegrano mecz koszykówki. Oprócz talentów sportowych zaprezentowano możliwości wokalne. Wielkie uznanie komisji zyskała klasa II, która wspomogła swojego wykonawcę – Kacpra, śpiewaniem refrenu i układem choreograficznym.Po wszystkich konkurencjach okazało się , że klasa II i III mają po tyle samo punktów.O wyłonieniu ostatecznego zwycięzcy zadecydowały rzuty karne.Słodka nagroda trafiła do rąk III gimnazjum.
Następnie do boju przystąpiła szkoła podstawowa.Najpierw klasy 0-III zmierzyły się w szukaniu fantów.Potem były konkurencje sportowe, w których na zmianę brały udział klasy IV-VI i 0-III.Klasy zmagały się w  zadaniach: rzut i strzał do celu, skoki na skakance i piłce, drużynowy skok w dal. Nie zabrakło też konkurencji wokalnej. Brawa należą się przede wszystkim najmłodszym. Dziewczynki z klas: I , II i III to z całą pewnością przyszłe gwiazdy sceny muzycznej. Turniej wygrały klasy: II i VI.
Myślę, że wszyscy się dobrze bawiliśmy. Dziękuję pani Irence Rusieckiej za przystrojenie sali, a chłopcom z klasy II- Dawidowi, Cyprianowi i Kamilowi, za pomoc w organizacji turnieju.
Justyna Kozłowska,

WIZYTACJA KANONICZNA JEGO EKSCELENCJI BISKUPA DIECEZJI EŁCKIEJ JERZEGO MAZURA W ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH   
 07 marca 2011 r. (tj. w poniedziałek) w godz. 9.30 – 10.30 odbyła się w Zespole  Szkół w Gawlikach Wielkich wizytacja kanoniczna księdza biskupa Diecezji Ełckiej Jego Ekscelencji Jerzego Mazura. W uroczystym spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej, młodzież Gimnazjum oraz członkowie Rady Rodziców, rodzice, pracownicy szkoły.  O godz. 9.30 biskup J. Mazur wraz z ks. proboszczem R. Grabowskim dotarli do naszej szkoły. Dostojnych gości przywitali uczniowie oraz dyrektor szkoły wraz z nauczycielami. Uroczystość uświetnił występ „Scholi” prowadzonej przez p. M. Borzeńską oraz scenariusz słowny o Janie Pawle II w wykonaniu uczniów kl. VI pod kierunkiem p. D. Kurpiewskiej. Dzieci i młodzież z niecierpliwością oczekiwali na słowa błogosławieństwa ze strony biskupa, który nie omieszkał zadać uczniom kilku istotnych pytań na temat prawd wiary i życia papieża Polaka.  Nieśmiałość uczniów rozbudzona ciekawością i bliskością słów biskupa pod koniec spotkania stała się niezauważalna. Na zakończenie wizyty dyrektor szkoły wyraziła podziękowania skierowane w stronę biskupa i księdza proboszcza za troskę i błogosławieństwo oraz duchowe wsparcie.

Teatr MAGIK z Białegostoku ze sztuką URATUJMY KRAINĘ BAŚNI
01 marca 2011 r. o godz. 10.45 zawitał do naszej szkoły Teatr MAGIK z Białegostoku, który wystawił sztukę Uratujmy krainę baśni. Myśl przewodnia utworu skierowana do dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej zachęcała uczniów do czytania książek. Postacie ze znanych baśni wyrażały tęsknotę za czasami, kiedy to wszyscy pragnęli mieć choć jedną książkę H. Ch. Andersena czy zbiór baśni braci Grimm. Kot w Butach, Trzy świnki, Wilk z Czerwonego Kapturka czy księżniczka na wieży to bohaterowie, którzy pochodzą z fantastycznego świata baśni, a nie z ekranu komputera. Warto więc porzucić klawiaturę i sięgnąć do świata książki, który ukrywa cudowność, tajemniczość i marzenia bez których świat dziecka byłby nudny i smutny.
A. Skrypoczka

BAL  KSIĘŻNICZEK   
17 lutego 2011, to  dzień rywalizacji,  na który z wielką niecierpliwością czekały dzieci z oddziału przedszkolnego. Był to „Wielki  Bal Księżniczek’, po raz pierwszy zorganizowany w naszej szkole w ramach ogólnopolskiego konkursu  bicia rekordu Disneya na największy bal karnawałowy na świecie. Nasz bal przebiegał we wspaniałej, radosnej atmosferze. Wszystkie dzieci były przepięknie przebrane. Na balu nie  zabrakło wesołej i porywającej do tańca muzyki, małej  rywalizacji w konkursach, w których zmagały się małe i duże księżniczki Mamy oraz rycerze i książęta. Szkoda, że zabrakło czterolatków i pięciolatków zaproszonych na nasz bal. Był to bal nad bale, po którym pozostało wiele miłych wrażeń zapisanych na zdjęciach.Uwieńczeniem balu będzie relacja wykonana w formie kroniki, którą wyślemy do organizatora konkursu, a „zerówka” będzie miała szansę wygrać atrakcyjn e nagrody. Już wiemy, że w przyszłym roku też będziemy bawić się na Wielkim Balu Księżniczek.
B. Wieliczko,

KONCERT WALENTYNKOWY W ZESPOLE SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH
14 lutego w Dniu Zakochanych, czyli w tzw. Walentynki wręczaliśmy sobie wzajemnie anonimowe kartki, drobne upominki, pachnące kwiaty, a 15.02.2011 r. uczniowie kl. IV – VI SP i I – II G uczestniczyli w koncercie zorganizowanym przez uczniów kl. III Gimnazjum pod opieką p. N. Muryn. Usyłyszeliśmy refleksyjne słowa „Miłość jest wielka, lecz mija jak mgła. Przyjaźń jest cicha, lecz długo trwa”, a także  humorystyczne rymowanki –  „A serce jak telefon: albo zajęty, albo nie łączy”. Dzięki pytaniom zadawanym publiczności przez artystów przypomnieliśmy sobie, jak brzmią słowa: „Kocham Cię” w różnych językach, a więc „Je t’ame” w jęz. francuskim, „Ich liebe dich” w jęz. niemieckim, „Te guiero” w jęz. hiszpańskim. Wybraliśmy także drogą losowania najsympatyczniejszą dziewczynę i chłopaka naszej szkoły. Laureatami zostali: Marta Jakubiak (kl. I G) i Dawid Suszko (kl. II G). Gratulujemy, a nagrodą był dzień bez odpytywania. Na koniec usłyszeliśmy znaną piosenkę S. Wondera  „I just called”  oczywiście w wykonaniu P. Daniłowicz, uczennicy klasy III G, której dziękujemy za wspaniały talent.
A. Skrypoczka

PÓŁKOLONIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ
W okresie 24.01.2011 r. – 28.01.2011 r. w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich odbyły się półkolonie zimowe. Rolę opiekuna grupy pełniła p. A. Kruniewicz, która w różnorodny sposób urozmaicała uczniom czas wolny. Były dzieła plastyczne, sztuki muzyczne, spektakl teatralny, a także trochę sportu i rekreacji. Uczniowie sami także stali się kucharzami i gospodarzami obiektu. Przecież ferie szkolne to czas na samorealizację i zdobywanie nowych doświadczeń. A zrobić pyszną kanapkę to dzisiaj arcydzieło. I takie właśnie pomysły realizowały młode umysły. Efekty pracy artystycznej natomiast zobaczymy w najbliższym czasie, bo grupa feryjna zaprosi wszystkich chętnych na spektakl teatralny o tematyce profilkatycznej z własnoręcznie wykonaną scenografią. Obecnie uczniowie, którzy stworzyli zwarte grono, podczas prób przygotowują się do występu. Ostatnie dwa dni to czas na zdrową rekreację. W czwartek uczniowie poczuli smak lata na krytej pływalni w Ełku, a w piątek przy zabawach zimowych na śniegu i ognisku przyszło pożegnać się z feriami w szkole. Serdecznie dziękujemy Gminie Wydminy za sfinansowanie pobytu dzieci na półkoloniach, bo „wszędzie dobrze, ale we własnej szkole najlepiej”.
A. Skrypoczka

WIECZÓR WYSTĘPÓW, ŻYCZEŃ, ZABAWY, WIZYTY MIKOŁAJA ORAZ SPOTKAŃ Z RODZICAMI
Przedferyjny piątkowy wieczór 21.01.2011 r. zgromadził w Zespole Szkół w Gawlikach Wielkich wspaniałych gości. Przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. A na corocznej zabawie choinkowej spotkaliśmy także rodziców oraz dziadków z babciami, bo t o dzisiaj  święto seniorów. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.30 od wyróżnienia najlepszych uczniów Zespołu Szkół, którzy uzyskali średnią 4,75 i powyżej oraz bardzo dobre i wzorowe zachowanie. Dyrektor szkoły A. Skrypoczka wręczyła uczniom dyplomy gratulacyjne oraz pamiątkowe książki. Wśród uczniów przodowali: kl. IV SP – Mateusz Kudraj, Gabriela Bazylak, Teresa Zajkowska, Adrian Sokalski, Dominik Malesa, Patrycja Matelak, kl. V SP – Julia Tymoszuk, Karol Baryła, kl. I G – Dawid Gaworski, kl. III G – Rafał Jabłoński Spotkanie wśród leśnych choinek urozmaiciły przedstawienia teatralne w wykonaniu uczniów kl. 0, kl. III SP, kl. IV SP oraz kl. V i VI SP pod opieką p. B. Wieliczko, p. Nataliyi Muryn, p. R. Wieliczko i p. I. Rusieckiej. Nowością była tematyka i język scenariuszy, bo teksty wypowiadane były w języku angielskim i języku niemieckim. Niektórzy dziadkowie stwierdzili, że czas już uczyć się języków obcych. A brzmiało to nadzwyczaj poważnie… Głównym akcentem programu były życzenia skierowane do Babć i Dziadków w dniu ich święta. Wnuczęta wyśpiewały i wypowiedziały najcudowniejsze życzenia: zdrowia, radości i uśmiechu na co dzień. Po gratulacjach, śpiewach, wierszach, również rodzice mieli swoje 1,5 godz. na spotkanie z wychowawcami. W trakcie wywiadówki dzieci i uczniowie bawili się przy rytmach różnych przebojów. W ozdobionej w zimowym klimacie sali czas mijał niezwykle szybko, a przecież wszyscy – i młodsi i starsi uczniowie oczekiwali na wizytę Mikołaja. I stało się … W tym roku Mikołaj przyszedł nieoczekiwanie przed czasem i z nowymi pomysłami. Wszystkim bez wyjątku przekazał prezenty, ku uciesze tych najmłodszych. Ale i starsi pospiesznie wyciągali ręce po paczkę, by tylko Święty nie zapytał, czy byłeś grzeczny w tym roku. Nowy 2011 Rok, który rozpoczęliśmy z nowymi pomysłami, z ciekawymi zadaniami i wielkimi oczekiwaniami to 12 miesięcy ciężkiej pracy, pracy, którą muszą wykonać wszystkie podmioty: uczniowie, nauczyciele, rodzice, władze samorządowe i przyjaciele szkoły. Liczymy przede wszystkim na pomyślną współpracę, na to, że grono przyjaciół naszej szkoły w tym roku znacznie wzrośnie. Życzymy wszystkim miłośnikom naszej szkoły realizacji planów osobistych i zawodowych oraz zadowolenia i radości na co dzień.  Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przybyli na uroczystą Choinkę Noworoczną oraz z podziwem zerkam na wysoką frekwencję rodziców podczas śródrocznego zebrania. Tylko wspólnym wysiłkiem możemy uzyskiwać coraz wyższe efekty edukacyjno – wychowawcze, na co liczę w nadchodzącej dekadzie XXI wieku.

RZYMIANIE KONTRA UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W GAWLIKACH WIELKICH
Z pewnością nie mogło obyć się bez legendy o wilczycy, która wychowała założciela Rzymu. Dowiedzieliśmy się, jak ubierały się kobiety i mężczyźni w cesarstwie, jak walczyli gladiatorzy i jak naprawdę wyglądało życie zwykłego niewolnika. Ogromne zaintesowanie wzbudziła  walka gladiatorów, a uczniowie mieli zadecydować, czy zwycięzca ma ponieść śmierć, czy należy mu darować życie. Niestety, młodzież w Gawlikach nie okazała się litościwa i skazała przegranego na śmierć – oczywiście fikcyjną. Ale gdzie jest współczucie? Czy jednak nie za bardzo współczesny świat cybernetyczny rządzi  naszą wyobraźnią? W rolę starożytnych Rzymian wcielili się: J. Pietnoczka, P. Suszko, J. Łaskowski, M. Zajkowski, K. Pilch. Szybka akcja wydarzeń, ciekawy język, wyraziste stroje epoki i cięty dowcip pozwalają na duże zainteresowanie uczniów naszej szkoły żywą lekcją historii. Na pewno nie jest to ostatnia wizyta świty p. Jacentego. Jeśli mogę uchylić rąbka tajemnicy, to powiem, że w przyszłym roku spotkamy się z najazdem szwedzkim. Do zobaczenia więc za rok…
Anna Skrypoczka

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego