ŚNIADANIE DAJE MOC”
Po raz ósmy uczniowie szkół podstawowych klas I – III w całej Polsce przygotowywały zdrowe posiłki w ramach 8 listopada - Dnia Śniadanie Daje Moc. Wzorem lat ubiegłych uczniowie klas I – II wspólnie z wychowawczyniami również przyłączyli się do ogólnopolskiego programu będącego elementem edukacji zdrowotnej. W przygotowaniach do śniadania, uczniów wsparli rodzice przygotowując dzieciom odpowiednie produkty. Na naszych szkolnych stolikach znalazły się kolorowe zdrowe kanapki i sałatki warzywno-owocowe. Dzieci przygotowując zdrowe śniadanie utrwalały wiedzę o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które mówią:
1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.
O. Krupa, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

ŚNIADANIE DAJE MOC - KLASA III
Głównym zadaniem tego programu edukacyjnego jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.  Podsumowaniem programu jest, jak co roku, zorganizowanie w szkole zdrowego śniadania. Dzieci z klasy 3. na lekcjach dowiadywały się o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawały 12 zasad zdrowego żywienia, przypominały sobie Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw i owoców w codziennym jadłospisie. W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień - 8 listopada. W klasie 3. pojawiły się dzieci w fartuszkach,  przyniosły ze sobą wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować zdrowe śniadanie, tzn: świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, sok,i itp. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, uczniowie pod kontrolą swojej wychowawczyni, przygotowali swoje drugie śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki, surówki i przekąski. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Zrobione własnoręcznie, smakowało wyjątkowo; mniaaam, palce lizać! Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania. Mam nadzieję, że moje koleżanki i koledzy będą pamiętać o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dzięki któremu mamy energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrujemy się na lekcjach. Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.
Asia Sejnowska - uczennica kl. III

#CODEWEEK 2019
Uczniowie klas I – III w dniach 9 – 16 października 2019 r. wzięli udział w europejskim tygodniu kodowania - CodeWeek, inicjatywie promującej programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników. Młodzi programiści podczas zajęć informatycznych zbudowali AstroBota – Astrona, który po zaprogramowaniu w języku Scretch wykonywał szereg czynności. Klasa I i II próbowała swych sił w programowaniu, zaliczając kolejne poziomy kursu z wykorzystaniem studio.coode.org. Nauka  programowania poprzez zabawę pozwala rozwijać kompetencje takie jak myślenie, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową, które przydadzą się każdemu, niezależnie od tego, kim chcemy być i co w przyszłości będziemy wykonywać.
O. Krupa, nauczyciel zajęć informatycznych

„NIECH KAŻDA W POLSCE WIE RODZINA, ŻE KSIĄŻKA TO NAJLEPSZA WITAMINA"
07 października 2019 r. uczniów klas 0- III odwiedziło „Pogotowie Literackie”. Panie z  Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Giżycku „przebadały”  dzieci pod kątem znajomości bajek i baśni oraz zainteresowań czytelniczych. Sprawdzały wzrok i słuchały czy serduszka dzieci dobrze biją do książek. Małym  pacjentom udzieliły wiele dobrych rad. Każdy z uczniów otrzymał receptę z zaleceniami dotyczącymi czytania książek oraz naklejkę „Molika książkowego". Dzieci poznały „Leki z naszej biblioteki”, czyli nowości z księgozbioru biblioteki szkolnej i pedagogicznej.
Ewa Petiuk, nauczyciel bibliotekarz

ZAJĘCIA KULINARNE - PIECZEMY GOFRY.
W piątek, 27 września 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia kulinarne. Uczniowie klasy III pod opieką p. Svitlany Skowron z wielkim zaangażowaniem przygotowali swój ulubiony deser – gofry. Wychowawczyni świetlicy przedstawiła swój sprawdzony przepis na gofry, a następnie dzieci samodzielnie dodały wszystkie składniki potrzebne do wykonania deseru. Jedyną pomocą nauczyciela było pieczenie. Upieczone pyszne i chrupiące gofry zjedliśmy z dżemem truskawkowym. W miłej atmosferze dziewczęta i chłopcy rozwijali swoje zainteresowania kulinarne. Było pysznie i wesoło!
Svitlana Skowron, wychowawca świetlicy

SPOTKANIE Z MOBILNYM PLANETARIUM
20 września 2019 r. powitaliśmy w naszej szkole mobilne planetarium. Planetarium to unikatowe narzędzie dydaktyczne, które w przystępny oraz intrygujący sposób zapoznaje uczestników ze zjawiskami astronomicznymi i geograficznymi zachodzącymi na niebie. Dzięki niemu mieliśmy  niepowtarzalną szansę na podziwianie kosmosu bez wychodzenia ze szkoły. Pokaz zabrał nas
w wirtualną podróż, podczas której zwiedziliśmy Układ Słoneczny, usłyszeliśmy o prawach fizycznych rządzących ruchem ciał niebieskich, znakach zodiaku i budowie teleskopu. Dowiedzieliśmy się również, jak powstają gwiazdy i czym są ciemne plamy na Księżycu. Pokaz w mobilnym planetarium zabrał nas wszystkich do ciekawego świata astronomii, a wiadomości przekazane w taki sposób będziemy długo pamiętać.
Koordynator organizacji pokazu, p.  Magdalena Majcher