Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Z lekcji

Wiadomości > Ciekawostki

SPOTKANIE SZACHOWE
Dnia 04.01.2019 r. w naszej szkole odbyło się I spotkanie szachowe. Zaproszonym gościem był Pan Leszek Pałdyna. W warsztatach wzięły udział klasy: 0, I, II i III SP. Na samym początku głos zabrała Pani dyrektor A. Skrypoczka. Serdecznie przywitała naszego gościa i oczywiście uczestników spotkania szachowego. Pan Leszek zanim poprowadził rozgrywki, opowiedział o swojej pasji szachowej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali, jak do tego doszło, że nasz gość stał się w końcu mistrzem szachowym. Następnie trener rozgrywek zapoznał dzieci z figurami szachowymi i pokazał podstawowe ruchy. Uczniowie z wielką cierpliwością i zainteresowaniem śledzili każdy ruch wykonany przez Pana Leszka. Spotkanie promujące grę w szachy miało na celu zachęcenie uczniów do stworzenia grupy szachowej w naszej szkole. Gra w szachy będzie obejmowała realizację podstawy programowej, a zatem zaowocuje w efektach nauki naszych uczniów. Na koniec spotkania Pani dyrektor serdecznie podziękowała Panu Leszkowi za wyzwanie, jakie postawił naszym uczniom. Mamy nadzieję, że uda się stworzyć grupę szachową w naszej szkole.
Opracowała: Teresa Kudraj, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

"RELACJE, KTÓRE ŁĄCZĄ"
- to temat spotkania, które miało miejsce w Szkole Podstawowej w Gawlikach Wielkich. 28.11.2018 r. uczniowie brali udział w minidramie przeprowadzonej przez przedstawicieli Fundacji Narodowego Dnia Życia.
"Co każdy z nas indywidualnie i z osobna mógłby zrobić, jak przyczynić się swoją postawą, wkładem osobistym, aby tworzyć lepszą rzeczywistość?" - to podstawowe pytanie, które postawiliśmy sobie na początku zajęć. Odpowiedź została wychwycona i odkryta przez naszych uczniów dzięki wspaniałej Pani Joasi, która doprowadziła dzieci i młodzież do znalezienia nici dobrych i złych relacji. Dobrych relacji, które trzeba pielęgnować, rozwijać i utrzymywać, i tych złych, których musimy się wystrzegać, zmniejszać lub eliminować w swoim zachowaniu.
Ideą Fundacji jest zainspirowanie każdego człowieka do rozwoju osobistego, budowanie świadomości  i zachęcenie do bycia lepszym, bardziej odpowiedzialnym człowiekiem. Promowane postawy mają wpływ na budowanie relacji z otaczającym nas światem, bez znaczenia w jakim miejscu i w jakim wieku jesteśmy. Umiejętność budowania przyjaźni, uwaga i życzliwość są też ważne, kiedy różnimy się zdaniem z kolegą lub koleżanką z klasy. Odmienne zainteresowania, różne środowiska, w jakich rośniemy nie muszą nas zamykać na siebie" - to hasła kampanii "Relacje, które łączą".  
Kampania „Relacje, które łączą” jest realizowana w 10 odsłonach, towarzyszącym różnym świętom z kalendarza, gdzie  podkreślane są te cechy i postawy, które łączą się z danym dniem. Poniżej dla zainteresowanych podajemy ważne daty:
1.    Międzynarodowy Dzień Pokoju - 21.09
2.    Międzynarodowy Dzień bez Przemocy – 02.10
3.    Światowy Dzień Uśmiechu 05.10
4.    Dzień Praw Rodziny – 22.10
5.    Narodowe Święto Niepodległości – 11.11
6.    Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci – 19.11
7.    Dzień Ochrony Praw Dziecka – 20.11
8.    Światowy Dzień Życzliwości  – 21.11
9.    Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 10.12
10.   Wigilia – 24.12
Fundacja w ramach kampanii przekazała także naszej szkole propozycje linków z ciekawymi materiałami, które mogą być pomocą do wykorzystania na zajęciach z  wychowawcą, a przede wszystkim powinny zmusić naszych uczniów do ciekawych dyskusji. Myślę, że skorzystamy. Podsumowaniem akcji przeprowadzonej w naszej szkole będzie jeszcze niespodzianka, o której na razie nie wspomnę. Bo to przecież niespodzianka...
Serdecznie dziękuję za przeprowadzone zajęcia, a szczególnie p. Grzegorzowi Jabłońskiemu, opiekunowi projektu, dzięki któremu udało się powyższe zajęcia zorganizować. Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które pokazują, co tak naprawdę działo się w naszej szkole.
A. Skrypoczka, dyr. szkoły

„DZIADEK I NIEDŹWIADEK” NA 100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W obliczu zbliżającej się 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i konieczności podkreślenia jej ważności wraz z rozpoczęciem października w naszej szkole rozpoczęliśmy projekt pod hasłem: „Starsi czytają młodszym” zainicjowany przez Samorząd Uczniowski przy współpracy z bibliotekę szkolną. Uczennice z klasy VIII SP, Agnieszka Majcher i Klaudia Rutecka-Miłosz czytały książkę dzieciom z klas I-III oraz uczniom przebywającym w świetlicy. Tym razem było patriotycznie, bo zapoznaliśmy się ze wspomnieniami wojennymi Łukasza Wierzbickiego w książce „Dziadek i niedźwiadek”, który niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Wojtek razem z żołnierzami przebył cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt i dotarł aż do Włoch. Brał też udział w bitwie pod Monte Cassino. To było trudne życie, tułacze, niebezpieczne, z dala od bliskich, smutne, a dzięki obecności niedźwiadka żołnierze mieli choć trochę radości. Miś został też zapisany w szeregi Armii Andersa po to, by móc towarzyszyć Polakom w przeprawie statkiem do Europy. Książka jest nie tylko o wojnie. Jest to opowieść o przyjaźni, jaka może połączyć człowieka ze zwierzęciem. Książka jest pięknie ilustrowana, wzbogacona zdjęciami niedźwiedzia Wojtka wraz z żołnierzami. Dzieci chętnie słuchały starszych koleżanek i odpowiadały na pytania dotyczące treści utworu. Była to dla nich cenna lekcja historii o bohaterstwie i walce o kraj.
Samorząd Uczniowski,
Biblioteka szkolna

ŻYWY GŁOS HISTORII
19 listopada w naszej szkole odbyła się szczególna lekcja historii. Uczniowie mieli okazję poznać historię II wojny światowej nie z kart podręczników, a od osób będących jej naocznymi świadkami. W spotkaniu wzięli udział szczególni goście: pani Danuta Krauze (prezes  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Giżycku) i pani Irena Zawada (członek Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Giżycku). Panie  opowiedziały o swoich przeżyciach wojennych, o spotkaniach z partyzantami, o pobycie w obozie przejściowym oraz warunkach życia w tym trudnym okresie. Opowieści często odnosiły się do bardzo dramatycznych przeżyć osobistych. Nie zabrakło też bardziej pogodnych historii. Spotkanie to pozostawiło w nas wszystkich niezapomniany ślad, gdyż historia przemówiła do nas „żywym głosem”. Na zakończenie spotkania nasi goście otrzymali podziękowanie od pani dyrektor, nauczycieli oraz ogromne brawa od młodzieży.
Ewa Petiuk, nauczyciel bibliotekarz

"ŚNIADANIE DAJE MOC"
8 listopada 2018 r. uczniowie klas I – III pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: p. Teresy Kudraj, p. Ewy Idek i p. Olgi Krupy, przygotowywały zdrowe posiłki – kolorowe kanapki. Uczniowie poznawali również zasady zdrowego odżywiania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej się koncentrujemy podczas lekcji i mamy siłę do zabawy. Na talerzach królowały kanapki z sałatą, ogórkiem, pomidorem, jajkiem, rzodkiewką, chudą wędliną. Pięknie wyglądały również szaszłyki owocowe. Przygotowane smakołyki szybko znikały z talerzy. Poczęstowano uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. Taki dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.  
Autor tekstu: Lubek Skowron, kl. III

DORADZTWO ZAWODOWE W KLASIE III - JESTEŚMY MAŁYMI KUCHARZAMI.
Uczniowie klasy III kolejny raz przekonali się, że dbać o zdrowie wcale nie jest trudno. Podczas zajęć technicznych w szkolnej kuchni wykonały jesienne sałatki z  warzyw i owoców. Przyniosły  ugotowane ziemniaki, ogórki, marchewki, cebulę, pomidory, jajka, groszek, banany, winogrona, jogurty oraz inne potrzebne produkty. Do sałatek dodały też jabłka, które dostarczane są do szkoły w ramach programu Owoce w szkole. Każdy uczeń z zapałem kroił produkty na drobną kostkę, łączył i doprawiał, aby wykonać swoją sałatkę. Podczas pracy uczniowie utrwalali wiadomości o wartościach odżywczych warzyw i owoców. Poza zdrowymi sałatkami uczniowie innym razem skusili się na upieczenie gofrów, do których również przygotowali owocową dekorację z truskawek, bananów i winogron. Dzieci z zajęć zapamiętały, że należy codziennie jeść owoce i warzywa w różnej postaci. A najbardziej smakują potrawy wykonane samodzielnie.  Z  niecierpliwością czekamy na kolejną lekcję kulinarną. Przecież zdrowe wcale nie jest trudne.
wychowawca kl. III, O. Krupa

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego