Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

Wiadomości

02 WRZEŚNIA 2019 r.INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020.
Szanowni Państwo!
Pierwszy dzień września – w tym roku 2 września, to w Polsce dzień szczególny. Tradycyjnie dzisiaj wszyscy uczniowie witają nowy rok szkolny. Niektórzy już wyszli ze swoich szkół po inauguracji. Jutro rozpoczną się lekcje, a dzisiaj zgromadziliśmy się, by wprowadzić Państwa w rytm 10 miesięcy nauki.
Zanim przejdę do tej praktycznej części organizacji nowego roku szkolnego, chciałabym przypomnieć, że dzień 1 września, który minął wczoraj, to bardzo ważna data – o czym wszyscy wiemy - nie tylko ze względu na naukę. 1 września obchodziliśmy także 80 – rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wojna trwała prawie 6 lat i przez ten czas Polska musiała walczyć o wolny kraj, polskie tradycje, ojczysty język i naszą szkołę. Kiedy więc niektórzy z Was marudzą, że szkoła się zaczyna, niech pomyślą inaczej – jak wspaniale, że możemy chodzić do wolnej szkoły i uczyć się w ojczystym, polskim języku. Oddajmy też honor wszystkim bohaterom, którzy walczyli z okupantem o niepodległość, choć ona długo się jeszcze kształtowała i w pewien sposób przechodzi dziś swój renesans.
Drodzy Uczniowie!
Wakacje za nami, odpoczęliście, opaliliście się wyjątkowo w ostatnie dni i myślę, że stęskniliście się za swoją klasą,  wychowawcami i pozostałymi nauczycielami. Sądzę bowiem, że nasza szkoła to nie tylko same mury, obowiązki, sprawdziany. Nasza szkoła to wspólnota, budowana przez Nauczycieli, Rodziców i Was, Uczniów. Myślę, że tak jak w minionym roku szkolnym, macie Drodzy Uczniowie, w zanadrzu pełno pomysłów i wiele ambicji, by wziąć udział w konkursach, wycieczkach, projektach przy współudziale rodziców, czy dziadków.
Nauczyciele przygotowują dla Was ciekawe zajęcia, różne przedsięwzięcia edukacyjne, które mają Was nauczyć i utwierdzić w przekonaniu, że szkoła jest bardzo ważna, ponieważ kształci umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie. Nasi uczniowie z Gimnazjum w poprzednim roku szkolnym uzyskali bardzo wysokie wyniki  ponad średnią gminy, powiatu, województwa, czy kraju, ale w Szkole Podstawowej nie było tak optymistycznie - musimy jeszcze wiele popracować, by wspiąć się na wyżyny. Wyniki, którymi możemy się pochwalić zdobywamy dzięki wspólnej pracy: Nauczycieli i Was, Uczniów, a także Państwa – Rodziców i dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wydminy z Panem Wójtem i Przewodniczącym Rady Gminy Wydminy na czele. Jeszcze raz dziękuję za owocną i przyjazną, pełną zrozumienia współpracę, przy podejmowaniu trudnych, ale zawsze na rzecz szkoły, najlepszych decyzji. Ważne jest także wsparcie duchowe, którego udzielają nam wielebni Księża podczas mszy i modlitwy. To wiara pozwala nam przezwyciężyć wiele trudności i przetrwać największe dylematy.
Jestem przekonana, że ten rok szkolny pod względem Waszych osiągnięć również będzie bardzo udany, bo otaczają nas życzliwi ludzie. Pamiętajcie jednak przy tym, że nie oznacza to, że macie zdobywać tylko same szczyty. Bliskie nam jest bowiem przekonanie Marii Grzegorzewskiej, pani profesor, wielkiej postaci w polskiej historii pedagogiki, która uważała, że „każde dziecko ma prawo nie tylko do nauki, ale także do sukcesu na miarę swoich możliwości”. Pamiętajcie – na miarę swoich możliwości.
Szczególnie miło chciałabym przywitać w naszym gronie najmłodszych uczniów: z klasy „zerowej” i klasy I. Witamy Was bardzo ciepło!  Dla Was zaczyna się przygoda ze szkołą. Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na pomoc i wsparcie nauczycieli i starszych uczniów.
Chcę powiedzieć też kilka słów do naszych Ósmoklasistów. Przed Wami 10 miesięcy nauki, ale po siedmiu zdajecie swój pierwszy egzamin. Proszę, przyłóżcie  się do osiągnięcia wysokich wyników i pomyślcie o nich już dzisiaj, nie marnujcie czasu na zbędne, bezowocne dyskusje i sprzeczki z nauczycielami, bądźcie aktywni i ambitni, pytajcie o wiedzę i wprowadzajcie ją w czyn.
Drodzy Ósmoklasiści, cieszę się, że jesteście pod naszą opieką. Na Was natomiast spoczął obowiązek dawania przykładu młodszym uczniom. Jako najstarszy rocznik musicie myśleć nad swoim zachowaniem, stworzyć dla zerówkowiczów i pierwszaków wzór do naśladowania. Wiem, że tworzycie zgraną, inteligentną i wesołą grupę. Dlatego z pewnością mnie nie zawiedziecie.
Szanowne Grono Nauczycielskie. Przed nami nowy rok szkolny, dobrze przygotowany. Wierzę, że będzie to rok spokojnej i systematycznej pracy, niezależnie od zupełnie nowych wytycznych w edukacji polskiej. Jesteśmy bowiem mądrym i doświadczonym Zespołem i naszym obowiązkiem jest wzorowe wykonywanie zadań pedagogicznych. Drodzy Nauczyciele Pedagodzy, Wychowawcy! Każdego dnia Każdy z nas dokonuje cudów, za jakie z pewnością można uznać zrozumienie przez humanistów fizyki, a przez umysły ścisłe wierszy Słowackiego czy Norwida. Ale największym cudem i największym sukcesem Naszej pracy jest ukształtowany, młody człowiek, nie tylko oczytany i inteligentny, ale przede wszystkim życzliwy innym i potrafiący zachować się w wielu trudnych sytuacjach. Ale jak trudna i wymagająca jest to praca, wie tylko ten, kto choć raz stanął przed audytorium złożonym z uczniów. Życzę Wam, drogie Koleżanki i drodzy Koledzy, udanego roku pracy.
Szanowni Rodzice! Dziękujemy, że z nami współpracujecie,  angażujecie się w życie szkoły. Wasze dzieci są na etapie kształtowania zespołu wartości, budowania swojej tożsamości. Nie osiągną dobrych rezultatów bez wsparcia ze strony dorosłych – Was i Nas, Nauczycieli, konsekwentnie przekazujących spójny obraz świata. Zapraszamy wszystkich do kontynuacji lub rozpoczęcia współpracy, zapraszamy do szkoły. Państwa obecność pomoże osiągnąć cel, który przyświeca też pedagogom – osiągania sukcesów, poczucia miłości i przyjaźni, poczucia bezpieczeństwa i dobrej zabawy, bo jak pisał Ignacy Krasicki „Z zabawy – nauka”. Będziemy także Państwa wspierać w jak najlepszym przygotowaniu dzieci do nauki w szkole.
Drodzy Uczniowie, Dostojni Goście, Szanowni Rodzice. Koleżanki i Koledzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich! Na samo zakończenie dodam, że wspaniały cytat, który znajduje się tuż za mną jest nieprzypadkowy. Dlaczego? Otóż, jak zerkniemy, autorem tych wspaniałych słów jest Janusz Korczak, lekarz, pedagog, nauczyciel – wychowawca, a także pisarz. Człowiek, który oddał swoje życie w darze dzieciom podczas II wojny światowej. Cała prawda i zadanie, które musimy zrealizować mieści się w słowach „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Bardzo pragnę, by nasze dzieci do naszej szkoły przychodziły z uśmiechem i wychodziły także z radością. A nawet jeśli czasem noga się powinie, by rozumiały, dlaczego tak się stało i dążyły do naprawy błędu przy naszej, dorosłych pomocy. Bo jak wielkim szczęściem jest  powitanie w domu radosnego dziecka powracającego ze szkoły wie każdy z Państwa jako rodzic. I tego Państwu jako Rodzicom życzę na ten nowy rok szkolny.
Szanowni Państwo! Rok Szkolny 2019/2020 uważam za otwarty!
Życzę wszystkim pracownikom oświaty samych sukcesów zawodowych , dobrych ocen uczniom, dużo cierpliwości i wytrwałości nam, nauczycielom.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego