Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

Wiadomości

MY TAKŻE POMAGAMY MICHASI...
14 października 2019 r. dotarła do nas smutna wiadomość o historii dziesięcioletniej giżycczanki, Michasi, u której zdiagnozowano bardzo poważną formę nowotworu pnia mózgu – guza IV stopnia. Usłyszeliśmy, że pilnie potrzebne są środki na leczenie w zagranicznej klinice. Informacja niezwykle nas dotknęła, bo mama Michasi jest absolwentką Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich. Samorząd Uczniowski naszej szkoły silnie włączył się w akcję i przekazał zebrane finanse, ok. 2 tys. zł na ww. cel charytatywny. Samorząd Uczniowski podjął uchwałę o organizacji różnorodnych form pozwalających na zbiórkę pieniędzy. Najowocniejszą było zaangażowanie naszej kuchni świetlicowej do pieczenia naleśników, gofrów, frytek. Była też wata cukrowa, babeczki, ciasta... W szkole czuliśmy zapach domowej kuchni, którą opiekowała się niezastąpiona i świetna w swoim fachu p. S. Skowron. Produkty można było zakupić na korytarzu szkolnym czy w pomieszczeniu świetlicy. Wszystkim, którzy włączyli się tak wspaniale w akcję charytatywną ślicznie dziękuję.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc p. M. Kisiel i p. S. Skowron za 1,5 tyg. bardzo zaangażowanych działań, wszystkim uczniom i rodzicom, którzy mają otwarte serca za dar finansowy i przede wszystkim za pracę w szkole i w domu, bo niektórzy przynosili gotowe produkty już upieczone lub ugotowane. Jesteście Wspaniali! Czuję się dumna, że mam tak cudownych uczniów, pracowników i rodziców, którzy z potrzeby serca potrafią zrozumieć troski i problemy innych, którzy są tak blisko, a na co dzień często o sobie zapominamy. Chylę czoła także przed wszystkimi, którzy przynieśli do szkoły nakrętki od butelek. Cały magazyn szkolny pełen reklamówek z nakrętkami powędrował we właściwe ręce na rzecz Michasi. Dziękuję p. M. Borzeńskiej za wsparcie akcji nakrętkowej. Tak trzymać! Gratuluję!
A. Skrypoczka, dyr. szkoły

EŁCKA PRZYGODA Z HISTORIĄ W TLE
Dnia 15 listopada 2019 r. uczniowie klas V – VIII pod opieką p. M. Majcher, p. M. Borzeńskiej, p. M. Kisiel i p. Piotra Bójko, pojechali na wycieczkę do Ełku. Po przyjeździe udaliśmy się od razu do kina Planet Cinema, gdzie mieliśmy zarezerwowane miejsca na film, pt. „Piłsudski”. Jeszcze tylko zakup biletów, obowiązkowy popcorn i zasiedliśmy w sali kinowej. Film nie należał do najłatwiejszych, ponieważ pokazywał trudne momenty naszej historii i drogi do niepodległości. A wszystko to było tłem dla przybliżenia nam postaci wielkiego przywódcy, Józefa Piłsudskiego. Dzięki temu filmowi mogliśmy poznać niektóre wątki zarówno z jego życia osobistego jak i politycznego. Zobaczyć, że Marszałek Piłsudski też był normalnym człowiekiem, który miał w swoim życiu momenty i trudne, i szczęśliwe.
Po filmie odwiedziliśmy galerię handlową, żeby wspólnie i przyjemnie spędzić czas na zakupach i smacznym jedzeniu. Teraz czekamy na następną wyprawę!
Organizator wyjazdu, Magdalena Majcher

Z NAUCZYCIELEM PRZEZ ŚWIAT - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2019.
11 października 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Tego dnia zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogli cieszyć się skróconymi lekcjami. A wszystko po to, aby wspólnie świętować  na uroczystym apelu. W tym dniu odwiedzili nas również zaproszeni goście m.in. p. Radosław Król, Wójt Gminy Wydminy. Na początku spotkania głos zabrała dyrektor szkoły, p. Anna Skrypoczka, która przypomniała wszystkim, jak ważną postacią w życiu ucznia jest nauczyciel. Podkreśliła również, że bardzo ważni są też uczniowie, bo to przecież oni dają nauczycielowi satysfakcję z wykonywanej przez niego pracy. Podziękowania skierowane były także do pracowników administracji i obsługi.
Następnie scenę przejął Samorząd Uczniowski, który w zabawny sposób ukazał wszystkim, jakie typy nauczycieli występują w szkołach. Każdy z nauczycieli naszej szkoły mógł odnaleźć siebie w poszczególnych rodzajach. Nie zabrakło również życzeń oraz pamiątek, dzięki którym nauczyciele mogli sobie uzmysłowić, że „ Choć często na lekcjach przeszkadzamy, to jednak zawsze Was słuchamy”. Dopełnieniem upominku była również słodka niespodzianka.
Dzień ten na pewno zapamiętają nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy obsługi i administracji. W końcu jest to nasze wspólne święto!
Marta Kisiel, nauczyciel języka polskiego

SZKOŁA DO HYMNU
Szkoła Podstawowa w Gawlikach Wielkich zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji Narodowej przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu "Szkoła do Hymnu" z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. O godz. 11.08 po 3 dwonkach apelowych wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zebrali się na dolnym korytarzy naszej szkoły, by o godz. 11.11 przy otwartych głównych drzwiach wejściowych odśpiewać 4 zwrotki hymnu naszej Ojczyzny - "Mazurka Dąbrowskiego". Hymn był donośny, słowa - wszystkim świetnie znane, więc jesteśmy dobrze przygotowani do odświętnego spotkania na akademii z okazji Święta Niepodległości, która odbędzie się w sali widowiskowej dn. 13 listopada 2019 r. Serdecznie zapraszamy.
A. Skrypoczka
dyr. szkoły

STUDIO ARTYSTYCZNE ARENA ZE SPEKTAKLEM "WYSTARCZY CZYSTE SERCE" W PODARUNKU ZA WIELKIE SERCE
W piątek 25 października 2019 r. na zaproszenie Pani Dyrektor zagościł w naszej szkole białostocki teatr "Arena" ze sztuką "Wystarczy czyste serce". O godzinie 8.00 wszyscy uczniowie zeszli do sali widowiskowej, by obejrzeć przedstawienie. Teatr żywego aktora przedstawił sceny z rosyjskiej baśni, w której głównymi bohaterami byli: Dobrawa, Król, Wilk, Owieczka, Siostra, Czarownica, Mama, Staruszka Jadwiga i inni. Dziewczynka o złotym sercu była uczynna i pracowita. Zła Czarownica rzuciła zaklęcie i cały świat okrył się mrokiem. Wszyscy stali się wrodzy, okrutni i podli, tylko nie Dobrawa. Dzięki cudownej duszy głównej bohaterki, która ziołami uzdrowiła chorą matkę, udało się uratować ziemię przed upadkiem i zagładą złem. Warto było obejrzeć spektakl, który w dzisiejszej rzeczywistości ma swoją misję do spełnienia, czyli "Zło dobrej zwyciężaj". Sztukę teatralną mogliśmy obejrzeć dzięki dofinansowaniu kosztów przez Panią Dyrektor, za co my,jako uczniowie, serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które choć w w niedużym stopniu, ale przedstawią zachwycające sceny z fantastycznego świata baśni.
Sprawozdanie z lekcji języka polskiego
Klasa V

#CODEWEEK2019
W dniach 14.10 – 18.10.2019 r. nasza szkoła uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek2019. Europejski Tydzień Kodowania  to inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność oraz różne umiejętności związane z wykorzystywaniem najnowszych technologii. Główną ideą stojącą za wydarzeniem, jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu. Podczas tygodnia #CodeWeek2019, w naszej szkole realizowaliśmy różnego rodzaju zajęcia, których hasłem przewodnim było „Najpierw główkuję, potem programuję. Logiczne łamigłówki kształtują umysł programisty”. Kodowanie i programowanie gościło nie tylko na lekcjach informatyki, ale również na matematyce i technice.
W ramach tych zajęć uczniowie tworzyli plakaty promujące akcję, realizowali projekty w Scratch’u, a na lekcjach techniki programowali robota na kartach do kodowania. Jedną z ciekawszych lekcji była lekcja matematyki w klasie 5, w czasie której powtarzaliśmy i utrwalaliśmy tabliczkę mnożenia bawiąc się w "Matematyczny pokój zagadek".
W trakcie zabawy uczniowie musieli rozszyfrować zakodowane wskazówki i odszukać skarb ukryty na statku, który uległ awarii.
Bill Gates powiedział kiedyś, że nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu, która pozwala wypracować umiejętności efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką. Zadania, które wspólnie realizowaliśmy pokazały jak fajnie jest uczyć się przez zabawę, a do programowaniania zawsze potrzebny jest komputer. Do zobaczenia za rok!!!
Organizator akcji
Magdalena Majcher

ŚLUBOWANIE 2019 r.
11 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” uczennic z klasy I. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci. Podczas ceremonii uczennice zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym. Wspólnie z kolegami z klasy II przy utworze Ogińskiego, dziewczęta zatańczyły poloneza.  Były również wiersze i piosenki. Następnie pierwszoklasistki w obecności Pani Dyrektor złożyły uroczyste ślubowanie, po którym odbyło się pasowanie na ucznia klasy I. Zaproszeni goście, nauczyciele, koleżanki i koledzy usłyszeli, że pierwszoklasistki będą dobrymi uczennicami, wspaniałymi córkami rodziców i obywatelkami kochającymi swoją Ojczyznę-Polskę.  Na zakończenie akademii dziewczynki otrzymały od Wójta Gminy Wydminy kolorowe plecaki z logo Gminy Wydminy, od Dyrektora szkoły upominki w postaci biało-czerwonych rozetek, a od Rady Rodziców i Rodziców tajemnicze podarunki ukryte w przepięknych pudełkach. Po zakończeniu uroczystości i  wykonaniu pamiątkowych zdjęć pierwszoklasistki udały się do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i wspólnie z nimi spędziły miłe chwile.
Wychowawca kl. I, O. Krupa

02 WRZEŚNIA 2019 r.INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020.
Szanowni Państwo!
Pierwszy dzień września – w tym roku 2 września, to w Polsce dzień szczególny. Tradycyjnie dzisiaj wszyscy uczniowie witają nowy rok szkolny. Niektórzy już wyszli ze swoich szkół po inauguracji. Jutro rozpoczną się lekcje, a dzisiaj zgromadziliśmy się, by wprowadzić Państwa w rytm 10 miesięcy nauki.
Zanim przejdę do tej praktycznej części organizacji nowego roku szkolnego, chciałabym przypomnieć, że dzień 1 września, który minął wczoraj, to bardzo ważna data – o czym wszyscy wiemy - nie tylko ze względu na naukę. 1 września obchodziliśmy także 80 – rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wojna trwała prawie 6 lat i przez ten czas Polska musiała walczyć o wolny kraj, polskie tradycje, ojczysty język i naszą szkołę. Kiedy więc niektórzy z Was marudzą, że szkoła się zaczyna, niech pomyślą inaczej – jak wspaniale, że możemy chodzić do wolnej szkoły i uczyć się w ojczystym, polskim języku. Oddajmy też honor wszystkim bohaterom, którzy walczyli z okupantem o niepodległość, choć ona długo się jeszcze kształtowała i w pewien sposób przechodzi dziś swój renesans.
Drodzy Uczniowie!
Wakacje za nami, odpoczęliście, opaliliście się wyjątkowo w ostatnie dni i myślę, że stęskniliście się za swoją klasą,  wychowawcami i pozostałymi nauczycielami. Sądzę bowiem, że nasza szkoła to nie tylko same mury, obowiązki, sprawdziany. Nasza szkoła to wspólnota, budowana przez Nauczycieli, Rodziców i Was, Uczniów. Myślę, że tak jak w minionym roku szkolnym, macie Drodzy Uczniowie, w zanadrzu pełno pomysłów i wiele ambicji, by wziąć udział w konkursach, wycieczkach, projektach przy współudziale rodziców, czy dziadków.
Nauczyciele przygotowują dla Was ciekawe zajęcia, różne przedsięwzięcia edukacyjne, które mają Was nauczyć i utwierdzić w przekonaniu, że szkoła jest bardzo ważna, ponieważ kształci umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie. Nasi uczniowie z Gimnazjum w poprzednim roku szkolnym uzyskali bardzo wysokie wyniki  ponad średnią gminy, powiatu, województwa, czy kraju, ale w Szkole Podstawowej nie było tak optymistycznie - musimy jeszcze wiele popracować, by wspiąć się na wyżyny. Wyniki, którymi możemy się pochwalić zdobywamy dzięki wspólnej pracy: Nauczycieli i Was, Uczniów, a także Państwa – Rodziców i dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wydminy z Panem Wójtem i Przewodniczącym Rady Gminy Wydminy na czele. Jeszcze raz dziękuję za owocną i przyjazną, pełną zrozumienia współpracę, przy podejmowaniu trudnych, ale zawsze na rzecz szkoły, najlepszych decyzji. Ważne jest także wsparcie duchowe, którego udzielają nam wielebni Księża podczas mszy i modlitwy. To wiara pozwala nam przezwyciężyć wiele trudności i przetrwać największe dylematy.
Jestem przekonana, że ten rok szkolny pod względem Waszych osiągnięć również będzie bardzo udany, bo otaczają nas życzliwi ludzie. Pamiętajcie jednak przy tym, że nie oznacza to, że macie zdobywać tylko same szczyty. Bliskie nam jest bowiem przekonanie Marii Grzegorzewskiej, pani profesor, wielkiej postaci w polskiej historii pedagogiki, która uważała, że „każde dziecko ma prawo nie tylko do nauki, ale także do sukcesu na miarę swoich możliwości”. Pamiętajcie – na miarę swoich możliwości.
Szczególnie miło chciałabym przywitać w naszym gronie najmłodszych uczniów: z klasy „zerowej” i klasy I. Witamy Was bardzo ciepło!  Dla Was zaczyna się przygoda ze szkołą. Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na pomoc i wsparcie nauczycieli i starszych uczniów.
Chcę powiedzieć też kilka słów do naszych Ósmoklasistów. Przed Wami 10 miesięcy nauki, ale po siedmiu zdajecie swój pierwszy egzamin. Proszę, przyłóżcie  się do osiągnięcia wysokich wyników i pomyślcie o nich już dzisiaj, nie marnujcie czasu na zbędne, bezowocne dyskusje i sprzeczki z nauczycielami, bądźcie aktywni i ambitni, pytajcie o wiedzę i wprowadzajcie ją w czyn.
Drodzy Ósmoklasiści, cieszę się, że jesteście pod naszą opieką. Na Was natomiast spoczął obowiązek dawania przykładu młodszym uczniom. Jako najstarszy rocznik musicie myśleć nad swoim zachowaniem, stworzyć dla zerówkowiczów i pierwszaków wzór do naśladowania. Wiem, że tworzycie zgraną, inteligentną i wesołą grupę. Dlatego z pewnością mnie nie zawiedziecie.
Szanowne Grono Nauczycielskie. Przed nami nowy rok szkolny, dobrze przygotowany. Wierzę, że będzie to rok spokojnej i systematycznej pracy, niezależnie od zupełnie nowych wytycznych w edukacji polskiej. Jesteśmy bowiem mądrym i doświadczonym Zespołem i naszym obowiązkiem jest wzorowe wykonywanie zadań pedagogicznych. Drodzy Nauczyciele Pedagodzy, Wychowawcy! Każdego dnia Każdy z nas dokonuje cudów, za jakie z pewnością można uznać zrozumienie przez humanistów fizyki, a przez umysły ścisłe wierszy Słowackiego czy Norwida. Ale największym cudem i największym sukcesem Naszej pracy jest ukształtowany, młody człowiek, nie tylko oczytany i inteligentny, ale przede wszystkim życzliwy innym i potrafiący zachować się w wielu trudnych sytuacjach. Ale jak trudna i wymagająca jest to praca, wie tylko ten, kto choć raz stanął przed audytorium złożonym z uczniów. Życzę Wam, drogie Koleżanki i drodzy Koledzy, udanego roku pracy.
Szanowni Rodzice! Dziękujemy, że z nami współpracujecie,  angażujecie się w życie szkoły. Wasze dzieci są na etapie kształtowania zespołu wartości, budowania swojej tożsamości. Nie osiągną dobrych rezultatów bez wsparcia ze strony dorosłych – Was i Nas, Nauczycieli, konsekwentnie przekazujących spójny obraz świata. Zapraszamy wszystkich do kontynuacji lub rozpoczęcia współpracy, zapraszamy do szkoły. Państwa obecność pomoże osiągnąć cel, który przyświeca też pedagogom – osiągania sukcesów, poczucia miłości i przyjaźni, poczucia bezpieczeństwa i dobrej zabawy, bo jak pisał Ignacy Krasicki „Z zabawy – nauka”. Będziemy także Państwa wspierać w jak najlepszym przygotowaniu dzieci do nauki w szkole.
Drodzy Uczniowie, Dostojni Goście, Szanowni Rodzice. Koleżanki i Koledzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich! Na samo zakończenie dodam, że wspaniały cytat, który znajduje się tuż za mną jest nieprzypadkowy. Dlaczego? Otóż, jak zerkniemy, autorem tych wspaniałych słów jest Janusz Korczak, lekarz, pedagog, nauczyciel – wychowawca, a także pisarz. Człowiek, który oddał swoje życie w darze dzieciom podczas II wojny światowej. Cała prawda i zadanie, które musimy zrealizować mieści się w słowach „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Bardzo pragnę, by nasze dzieci do naszej szkoły przychodziły z uśmiechem i wychodziły także z radością. A nawet jeśli czasem noga się powinie, by rozumiały, dlaczego tak się stało i dążyły do naprawy błędu przy naszej, dorosłych pomocy. Bo jak wielkim szczęściem jest  powitanie w domu radosnego dziecka powracającego ze szkoły wie każdy z Państwa jako rodzic. I tego Państwu jako Rodzicom życzę na ten nowy rok szkolny.
Szanowni Państwo! Rok Szkolny 2019/2020 uważam za otwarty!
Życzę wszystkim pracownikom oświaty samych sukcesów zawodowych , dobrych ocen uczniom, dużo cierpliwości i wytrwałości nam, nauczycielom.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego