Zespół Szkół w Gawlikach Wielkich

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

Wiadomości

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Miękki, puchaty i taki z łatką. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Dnia 26 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole po raz kolejny "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi misiami, a członkowie Samorządu Uczniowskiego witali wszystkich miodem i chrupkami. W ramach obchodów Dnia Misia zorganizowano wiele działań. Dzieci podczas zajęć z Panią Ewą Petiuk i zabaw z uczennicami Agnieszką Majcher i Klaudią Rutecką –Miłosz mogły między innymi poznać historię powstania Święta Pluszowego Misia, układały portret pluszowego przyjaciela z figur geometrycznych, rysowały misia z zasłoniętymi oczami czy  odgadywały zagadki o znanych misiach. Został również  ogłoszony  konkurs plastyczny  dla klas 0 - III pt: "Portret misia”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, a prace były tak piękne i tak ciekawie wykonane, że w tym roku komisja w składzie p. Anna Kruniewicz  i uczniowie Aleksandra Jeleniewicz i Szymon Sabat postanowili nagrodzić wszystkich uczestników. Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród przez dyrektora szkoły p. Annę Skrypoczkę oraz p. Ewę Petiuk, p. Annę Kruniewicz i p. Małgoratę Waszkielewicz odbyło się na uroczystym spotkaniu na korytarzu szkolnym. Na zakończenie dnia stwierdziliśmy zgodnie, że świat bez pluszowych przyjaciół byłby bardzo ubogi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.
Ewa Petiuk, nauczyciel bibliotekarz
Samorząd Uczniowski

„ŚWIĘTY ANDRZEJ CI UKAŻE, CO CI LOS PRZYNIESIE W DARZE...”
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Ten niezwykły czas miał miejsce w naszej szkole w piątek 30.11.2018 r., kiedy to uczniowie klas I - III bawili się na dyskotece andrzejkowej. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczyniły się do tego uczennice klasy siódmej, które przygotowały różnorodne wróżby. Uczniowie mogli wyczytać z kart, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości. Czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec. Dla uczniów klas starszych Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę andrzejkową w godzinach popołudniowych. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Wróżby, zabawy, żarty i śmiechy sprawiły, że to był naprawdę magiczny dzień.
Samorząd Uczniowski

WSZYSCY JESTEŚMY POLSKI ŻOŁNIERZAMI
9 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony wyjątkowemu wydarzeniu historycznemu – 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzice oraz zaproszeni goście. Pani Anna Skrypoczka przytoczyła słowa Jana Pawła II, wprowadzając zgromadzonych na holu szkolnym w tematykę Święta Niepodległości. Aby godnie uczcić pamięć o wydarzeniach  związanych z wieloletnią niewolą naszego narodu, punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Uczniowie naszej szkoły wykazali się znakomitą znajomością treści "Mazurka Dąbrowskiego", ponieważ wcześniej skrupulatnie przygotowywaliśmy się do pięknego odśpiewania tej narodowej pieśni patriotycznej.Tuż po wykonaniu hymnu zeszliśmy do sali widowiskowej na część artystyczną - ciekawy rys historyczny, zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły, opowiadający o losach udręczonej ojczyzny. Dzięki temu wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie trudną i krwawą historię narodową. Wspomniano szczególnie o zasłużonych bohaterach: Józefie Piłsudskim, Ignacym Paderewskim, Ignacym Daszyńskim, Romanie Dmowskim czy Wincentym Witosie. Podkreśleniem rangi tego święta było także radosne, refleksyjne odśpiewanie pieśni patriotycznych. Zapewne tak zaprezentowana historia skłoniła wielu uczniów do głębszych przemyśleń, jak ważny jest fakt, że możemy uczyć się w wolnym kraju, w którym nie doświadczamy brutalnej przemocy ze strony wrogich nam państw i możemy swobodnie rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania. Uroczystą oprawę tego święta tworzyły też dekoracje historyczne upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Pięknie ozdabiały one klasy lekcyjne oraz szkolne korytarze w całym budynku. Przedstawienie zostało przygotowane przez panie: Małgorzatę Borzeńską oraz Dorotę Kurpiewską. Po występie, artystów zalała fala gromkich braw  od widzów i podziękowań ze strony pani Dyrektor Szkoły.Głos zabrali również Wójt Gminy Wydminy, pan Radosław Król, Zastępca Wójta, pani Maria Dolecka oraz Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, pani Grażyna Plato, dziękując za przygotowanie scenariusza i dzieląc się refleksjami oraz przemyśleniami na temat obchodzonego Święta. Uroczystość była dla zgromadzonych uczestników lekcją patriotyzmu i historii.
Samorząd Uczniowski

PRZYGODO, PRZYBYWAJ!
Dnia 15.11.2018 r. odbyła się długo oczekiwana wycieczka do Olsztyna. Jej celem było budzenie pasji i zainteresowań sztuką oraz rozwijanie i doskonalenie sprawności fizycznej. Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Parku Trampolin, który dostarczył dzieciom mnóstwa atrakcji i rozrywki. Szereg trampolin i gąbek sprawił naszym milusińskim wiele radości. Zajęcia prowadzone były przez animatora, a na koniec dzieci samodzielnie szalały w świecie fikołków, sald i skoków. Następnie zmęczeni, ale szczęśliwi, wyruszyliśmy na spotkanie ze sztuką. Obejrzeliśmy rewię na lodzie na motywach baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Bogate, piękne stroje, choreografia, a przede wszystkim figurowa jazda na lodzie i cudowne układy dostarczyły nam niepowtarzalnych przeżyć. Wprawiły nas w tak cudowny nastrój, że przez chwilę poczuliśmy się jak w krainie czarów.  Uczniowie w wielkim skupieniu i pod ogromnym wrażeniem obejrzeli spektakl. Niestety, czar szybko prysnął i musieliśmy wracać do domu. W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonalds w Mrągowie, bo po takich emocjach i wrażeniach apetyt dzieciom dopisywał.
Opracowała: Teresa Kudraj

XVIII GMINNY TURNIEJ NIEPODLEGŁOŚCI - "DLA NIEPODLEGŁEJ, W SETNĄ ROCZNICĘ JEJ NARODZIN"
11 listopada 2018 r., tym razem już po raz osiemnasty, jak zawsze od lat, spotkali się miłośnicy celuloidowej piłeczki w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, aby w zmaganiach przy tenisowych stołach  świętować na sportowo 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed rozpoczęciem zawodów uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. W rozgrywkach wzięło udział około 40 zawodników oraz zawodniczek, rywalizujących ze sobą w siedmiu kategoriach wiekowych.  Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Wydminy, p. Radosław Król, który w krótkich słowach nawiązał do historycznego znaczenia Narodowego Święta Niepodległości. Zajęcia wysokich miejsc, rywalizacji w duchu fair-play  życzyli uczestnikom zaproszeni goście, tj. zastępca Wójta Gminy Wydminy p. Maria Dolecka, Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, p. Grażyna Plato oraz Sekretarz Gminy, p. Alina Romanowicz. Po ponad pięciogodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oto ich pełna lista:
Lubomyr Skowron
Justyna Konopko
Patryk Piekarz
Mateusz Słuchocki
Krzysztof Gnap
Emilia Migun
Leszek Siekaniec
Zwycięzcy otrzymali puchary, a pozostali uczestnicy pamiątkowe medale. Turniej zorganizował miejscowy Uczniowski Klub Sportowy „Orły”.

WYJAZD DO EŁKU NA FILM „DYWIZJON 303 – PRAWDZIWA HISTORIA”
Ogromny patriotyzm, odwaga granicząca momentami z brawurą i ofiarność - to cechy szczególne pilotów polskich biorących udział w Bitwie o Anglię. Uczniowie naszej szkoły 26.09.2018 r. (w łącznej liczbie 35) z klas VI, VII, VIII oraz III G uczestniczący w projekcji filmu „Dywizjon 303 – prawdziwa historia” mieli tę wyjątkową możliwość podziwiania dokonań myśliwców z Dywizjonu 303. Skupienie na twarzach widzów, oczy niemalże „wlepione” w ekran dobitnie świadczyły o pasji z jaką film był oglądany. Także po filmie, już w szkole, dyskusje nie milkły a pytaniom o wyjaśnienia  nie było końca. Losy polskich pilotów są tematem książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” (aktualna lektura szkolna !!!), co z kolei stało się inspiracją do nakręcenia tego interesującego filmu o zabarwieniu przygodowo - awanturniczym, z niewątpliwą nutką realizmu historycznego.
Opracowanie: Robert Wieliczko, kierownik wyjazdu

MALBORK I JEGO TAJEMNICE
2 października 2018 r zorganizowaliśmy długo oczekiwany wyjazd do Malborka dla klas 4 – 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum.  Opiekunami wycieczki były: p. Dorota Kurpiewska, p. Małgorzata Waszkielewicz i p. Małgorzata Borzeńska. Pogoda nam dopisała, ponieważ zaraz po przyjeździe powitało nas przyjemne słońce, przez co zabytki zwiedzaliśmy z jeszcze większym zaciekawieniem. Naszą pierwszą atrakcją był zamek Malborski czyli największy zachowany pałac na świecie. Budowla to ogromny obiekt, wewnątrz którego było naprawdę cudownie. Zwiedzilibyśmy jeszcze większą część zamku, jednak mieliśmy na to za mało czasu. Na koniec tej atrakcji postanowiliśmy kupić kilka pamiątek i od razu pojechaliśmy do Parku Ruchomych Dinozaurów i Smoków. Najpierw udaliśmy na seans filmowy do kina 5D, które znajdowało się na terenie parku. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Gdy pierwszy zespół oglądał film, drugi kupował pamiątki. Niektórzy z nas zdążyli zrobić sobie zdjęcie z Panem Tygrysem! Po skończonych seansach wspólnie zjedliśmy obiad, a potem przyszedł czas na różne atrakcje z  Krainy Zabaw oraz Parku Linowego. W międzyczasie, kto chciał, powędrował ścieżką edukacyjną, gdzie napotykało się ruchome dinozaury i smoki. Na końcu trasy znajdowało się Mini ZOO, a w nim zwierzęta, których na co dzień nie widzimy w naszych gospodarstwach czyli kozy, lamy, papugi, konie. Choć większość z nas wróciła do domu zmęczona, była to bardzo udana wycieczka, podczas której z zabawy wynieśliśmy wiele nauki.
Uczestnicy wycieczki

CZYSTA PLANETA
Recykling to główna myśl przewodnia warsztatów komunalnych REKO-EKO, w których uczestniczyli uczniowie kl. IV i V Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich. Jak poprawnie segregować śmieci, co się dzieje z odpadami i na czym polega kompostowanie - to zagadnienia, nad którymi warto się zastanowić nie tylko podczas okolicznościowego wyjazdu.
Podczas wizyty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie dzieci miały okazję utrwalić swoją wiedzę w zakresie segregacji śmieci. Dowiedziały sie także o tym, co się dzieje z odpadami i na czym polega kompostowanie. Dzięki warsztatom uczniowie zrozumieli, że recykling i segregacja to jedyne słuszne odpowiedzi na rosnącą lawinę śmieci. O tym, że odpady nadają się do ponownego wykorzystania, dzieci przekonały się podczas własnej pracy. Każdy bowiem z materiałów odpadowych własnoręcznie wykonał magnez.
Kierownik wycieczki, D. Kurpiewska

„Nauczyciel… to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie,
bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to,
co w nim najlepszego cudzym dzieciom?”
DEANNA BEISSER  

12 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela. To święto szkoły, uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Wśród przybyłych na uroczystość gości był wójt Gminy Wydminy, Pan Radosław Król, zastępca wójta, Pani Maria Dolecka, sekretarz Gminy, Pani Alina Romanowicz, Radni Gminy Wydminy wraz z przewodniczącą, Panią Grażyną Plato, liczne grono rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Anną Siekaniec.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły, Pani Anna Skrypoczka. W przemówieniu kierowała życzenia do nauczycieli, pracowników szkoły oraz pracowników gminy i oświaty, podkreślając ich trud i wkład w wychowanie i kształcenie dzieci. Nie zabrakło też słów podziękowania od zaproszonych gości. Głos zabrał również Pan Radosław Król, który jednocześnie wręczył nagrodę Wójta Gminy Wydminy naszej Pani Dyrektor Szkoły. Następnie zostały wręczone nagrody dyrektora dla nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz nagrody pracownikom obsługi. Ale to nie był koniec miłych niespodzianek, przyszedł czas na uczniów. Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy Pani Grażyna Plato przekazała, wszystkim uczniom naszej szkoły słodki poczęstunek. Słodkie lizaki i czekoladowe bukiety przekazała na ręce Samorządu Uczniowskiego także dyrektor szkoły, dziękując za coroczną, wspaniałą twórczość teatralną młodzieży naszej szkoły.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Głos zabrał  Samorząd Uczniowski. Możemy śmiało napisać, że to było pełne poczucia humoru, ale zapewne trochę prawdziwe przedstawienie zmagań szkolnych, zarówno uczniów jak i ich rodziców. Nie mogło zabraknąć dowcipnych dialogów, kiedy to rodzina Kiepskich, zabiera się za odrabianie lekcji.Jak zwykle uczniowie naszej szkoły popisali się prawdziwym talentem gry aktorskiej i umiejętnościami wokalnymi. Ostatnim punktem uroczystości były życzenia i kwiaty oraz upominki od Samorządu Uczniowskiego. W tym roku postawiliśmy na "Jak nas widzą, tak nas rysują". Dwie uczennice klasy 6. Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, Marta Zajkowska i Maja Kordowska stworzyły portrety wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości. Brawo dziewczyny, sprawiłyście wszystkim naprawdę miłą niespodziankę.
"Wykształcenie to dar najcenniejszy, którego nic i nikt nie jest w stanie nas pozbawić…" W podziękowaniu za trudną pracę i wskazanie właściwej drogi, pragniemy, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania naszego pokolenia, abyście uczyli nas pokonywania trudności i kierowania się w życiu tylko dobrem. Potrzebne nam są wzorce, i Wy, Drodzy Nauczyciele, nimi jesteście. W imieniu Samorządu Uczniowskiego życzymy wytrwałości, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia.
Samorząd Uczniowski

JUŻ JESTEŚMY UCZNIAMI
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu już od rana wszędzie panował podniosły nastrój. Nieco później odbyła się uroczysta akademia. Na samym początku głos zabrała Pani Dyrektor, która serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości. Następnie  Pan Wójt złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Zaraz potem rozpoczęto akademię, podczas której uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.  Taki dzień jest niezwykły dla każdego pierwszoklasisty, dlatego uroczystość miała podniosły, a zarazem radosny charakter. Uczniowie klasy najmłodszej zaprezentowali program artystyczny, podczas którego udowodnili, że zasługują na miano ucznia pierwszej klasy. Tak też się stało, zaraz później złożyli uroczyste ślubowanie, zobowiązując się do tego, że będą dobrymi i pilnymi uczniami. Aktu pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor. Dumni pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz prezenty przygotowane przez rodziców i dyrektora szkoły. Zaraz potem  głos zabrał Samorząd Uczniowski, który dał fantastyczny  występ, na dobre rozbawiając widownię. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor. Podsumowała całą uroczystość i podziękowała wszystkim za  przybycie.
opracowanie: Teresa Kudraj, wychowawca klasy I

INTERAKTYWNE MONITORY DOTYKOWE JUŻ SŁUŻĄ NASZYM UCZNIOM.
Na podstawie Uchwały Rady Ministrów Nr 108 z dnia 19 lipca 2017 r. Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli
w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych na lata 2017- 2019  – „Aktywna tablica” oraz  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych uczniowie naszej szkoły już mogą korzystać z 2 interaktywnych monitorów dotykowych  65'. 80% to koszty zadania finansowane z projektu, a wymagany wkład własny organu prowadzącego to 20%.
Podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej 12 października 2018 r. nastąpiło oficjalne otwarcie projektu z udziałem władz samorządowych, uczniów, rodziców. Nastąpił też pokaz funkcjonowania sprzętu przez uczniów i nauczycieli. Serdecznie dziękujemy organowi prowadzącemu za wsparcie finansowe, bo dzisiaj rzeczywiście cieszymy się sprzętem najwyższej generacji. Już nawet trochę wyprzedzamy przyszłość, a dla niewtajemniczonych podpowiem, że monitor interaktywny, to taki "trochę" większy smartfon, taki "trochę" większy telefon komórkowy, taka wirtualna tablica, itp. itd. No właśnie. Jeśli ktoś chciałby "dotknąć" monitora dotykowego, to zapraszamy do sali 13 i 113. Czasem "13" mogą być szczęśliwe. Życzę więc bezawaryjnego użytkowania i czerpania wiedzy ze źródeł internetowych zasobów.
Autor projektu: Anna Skrypoczka, dyr. szkoły

BohaterON – WŁĄCZ HISTORIĘ!
Szkoła Podstawowa w Gawlikach Wielkich bierze udział w ogólnopolskim projekcie BohaterOn – wyślij kartkę do Powstańca. BohaterON – włącz historię! - to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.Uczniowie poznają najważniejsze informacje o Powstaniu Warszawskim, a następnie w czasie zajęć z wychowawcą wypiszą kartki dla Powstańców. Kartki zostaną odesłane do fundacji Sensoria.
Organizator projektu: Beata Szymborska
adres www projektu: www.bohateronwtwojejszkole.pl

"DOKTOR KOŃ" W NASZEJ SZKOLE Z HASŁEM FUNDACJI ŻYCIE I DROGA "ABY ŻYCIE BYŁO DOBRE A DROGA DOPROWADZIŁA DO CELU.
11 października 2018 r. do naszej szkoły zawitał Pan Tadeusz Łukaszczuk wraz ze swoją ekipą, Panią Jolantą i Panią Karoliną. Celem wizyty była realizacja projektu pod hasłem: „Doktor koń”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I SP i dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Przybyłych gości serdecznie powitała Pani dyrektor A. Skrypoczka. Uczniowie również na cześć naszych gości wznieśli gromki okrzyk. Nasi najmłodsi mieli możliwość przeżyć prawdziwą przygodę życia.  Każdy uczeń przy pomocy profesjonalnej obsługi miał prawdziwą lekcję jazdy konno. Pani instruktor doskonale poinformowała i pokazała, jak bezpiecznie zachować się podczas jazdy. Nie zabrakło emocji i wrażeń. Klacz, która nosiła na grzbiecie nasze pociechy, miała na imię Betty. Dzieci z uśmiechem na buzi szczęśliwie kontynuowały hipoterapię. Gdy już każdy uświadczył ujeżdżania klaczy, nastąpił  moment podziękowań i gratulacji. Pan Tadeusz każdemu uczestnikowi wręczył dyplom i kolorowe balony.  Na zakończenie pani Dyrektor przekazała dzieciom znaczki odblaskowe i serdecznie podziękowała naszym gościom za trud włożony w uszczęśliwienie naszych milusińskich. Emocje i wrażenia  uczniowie zabrali ze sobą do szkoły, a wspomnienia na długo będą gościć w ich pamięci.
Opracowała: T. Kudraj, wychowawca klasy I

AKCJA CHARYTATYWNA "POMÓŻMY ŁUKASZOWI CHODZIĆ"
Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” od 16 lat organizuje akcje charytatywne, pomagając swoim podopiecznym. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc 15-letniemu Łukaszowi Flis, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego, niweluje wzmożone napięcie mięśniowe przez ćwiczenia i intensywną rehabilitację wpisaną w jego życie. Specjalistyczne rowery wspomagające pracę mięśni nóg, tj. trójkołowy elektryczny i stacjonarny typu Orbitrek oprócz rehabilitacji ułatwią wypracowanie stabilniejszego chodu. Koszt sprzętu to około 10 000,00 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie ułatwienie Łukaszowi utrzymania równowagi i prawidłowego chodu. Zbiórka w naszej szkole odbyła się we wrześniu poprzez nabycie przez uczniów cegiełek w postaci pomocy naukowych. Wartość cegiełki to 2,00 zł za sztukę. Środki pieniężnie po rozprowadzeniu cegiełek w kwocie 180,00 zł 18 października 2018 r. przekazaliśmy na konto Fundacji. Dziękujemy za zaangażowanie i dobre serce pani Dyrektor szkoły, uczniom, rodzicom i nauczycielom. Łukaszu, życzymy zdrowia.
Samorząd Uczniowski

DLA NIEPODLEGŁEJ
Z okazji uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski 17 - 18 października 2018 r.na boisku "Orlik" w Gawlikach Wielkich odbył się Turniej Piłki Nożnej. Mecze rozgrywane były w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV-V. Zwycięzcami w klasach młodszych została klasa III. Pod kierunkiem kapitana drużyny Lubomyra Skowrona wygrała z łączoną drużyną klas I-II, 1:0. Po zaciętym meczu bramkę zdobył Kuba Wilgocki z podania kapitana drużyny.
W kategorii klas starszych zwycięzcami została klasa IV. Wygrała 3:2, a wszystkie bramki zdobył Włodek Skowron, kapitan drużyny. Dla klasy V 2 bramki zdobył Antek Wojtak. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie "Conieco". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizator turnieju: Ewa Idek

DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Chłopaka to nieoficjalne święto, obchodzone głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski albo raczej chłopięcy odpowiednik Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 r. na wyspach Trinidad i Tobago. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić tę uroczystość. Większość źródeł podaje 30 września, ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".
W naszej szkole obchodziliśmy to święto 27 września. Dzień rozpoczęliśmy od wręczenia wszystkim chłopcom słodkich upominków oraz złożenia życzeń. Członkinie z Samorządu Uczniowskiego przygotowały i przeprowadziły plebiscyt „Na najsympatyczniejszego chłopaka naszej szkoły”. Ten zacny tytuł zdobył Mariusz Kowalczyk uczeń 8 klasy, któremu serdecznie gratulujemy. Uwieńczeniem tego Święta była dyskoteka szkolna dla klas IV - VIII Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum. Wszyscy bawili się znakomicie. Chłopcy odwdzięczyli się szczerym uśmiechem i podziękowaniami.
Niespodzianka się udała!
Samorząd Uczniowski

OD KROPKI WSZYSTKO MOŻE SIĘ ZACZĄĆ…
International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki to nie tylko święto kropki samej w sobie, ale święto nabierania pewności siebie, budzenia kreatywności, tworzenia czegoś z niczego. To dzień  pomysłowości, odwagi i przede wszystkim dobrej zabawy. Jego bohaterką jest przysłowiowa kropka, inspiratorka wielu zabaw, gier literackich, matematycznych, plastycznych i ruchowych, które miały miejsce tego dnia w naszej placówce.
W ramach Międzynarodowego Dnia Kropki 14 września w  naszej szkole zorganizowano wiele działań mających na celu odkrycie drzemiących w każdym uczniu talentów i pasji. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy rozpoczęli ten dzień od wyjaśnienia uczniom, skąd pomysł na Dzień Kropki?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 r. wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 r. powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”.
14 września kropkowe szaleństwo ogarnęło naszą szkołę. Szukaliśmy naszych mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich dzieci. Ubrani w kropeczki uczniowie tworzyli na lekcjach plastyki kropkowe arcydzieła. Klasy I-III prezentowały swoje prace na gazetkach klasowych, a na szkolnych korytarzach pojawiły się kropkowe dekoracje. O to zadbali uczniowie klasy III. Dzieci z oddziału przedszkolnego tworzyły prace techniczno - plastyczne, których głównym bohaterem była kropka. Uwagę skupiała ogromna kropkowa gąsienica zdobiąca korytarz przedszkolaków. Najmłodsi w naszej szkole udowodnili również, że na drzewie rosną kropki. Na języku polskim królowały tematy związane z interpunkcją. Kropkę odnaleźliśmy na matematyce i lekcjach przyrody. Kropka to mały znak, ale o wielkim znaczeniu. To był bardzo kreatywny i twórczy dzień...
Samorząd Uczniowski

OGÓLNOPOLSKA  MŁODZIEŻOWA  SZTAFETA  SZLAKIEM  ŻOŁNIERZY  WYKLĘTYCH    
W dniu 16.09.2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich wzięli udział w biegu sztafetowym zwanym „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”. Bieg ten zorganizowany został dla upamiętnienia agresji ZSRR na Polskę w 1939 r., upowszechniania wśród młodzieży etosu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, zapoznania się z najnowszą historią Polski oraz popularyzacji biegania. Bieg ten odbył się w formie sztafety, w której każdy zespół mógł wystawić skład siedemnastoosobowy. Do pokonania była trasa ponad 17 km z miejscowości Gajrowskie poprzez Orłowo, Szczybały Orłowskie, Grądzkie,  Gawliki Wielkie, Mazuchówka do Wydmin.
W biegu tym wystartowało 12 sztafet  z różnych stron Polski. Były to między innymi: Dęblin, Tczew (dwa zespoły), Elbląg, Ełk, Miłki, Świętajno, Olecko, Gawliki Wielkie, Wydminy (szkoła dwa zespoły) i Wydminy stowarzyszenie „Biegam bo lubię”. Reprezentacja naszej szkoły składała się z następujących uczniów: Adam Słuchocki – kl.VI, z kl. VII – Julita Gąsecka, Aleksandra Hanczaryk, Kacper Matelak, Szymon Sabat, kl.VIII – Ewelina Jakubiak, Klaudia Rutecka - Miłosz, Robert Jakubiak, Mariusz Kowalczyk, Krystian Lotkowski, Mateusz Słuchocki, Jacek Styk, Jakub Suchocki, Krystian Żyliński, kl. IIIG – Paweł Kardas, Maciej Przyłucki i Dominik Wiśniewski. Ważnym elementem biegu było ukończenie go bez względu na zajęte miejsce. Nasi uczniowie jednak bardzo się do niego przyłożyli i ukończyli go na znakomitej czwartej pozycji. Zaznaczyć  trzeba, że mieliśmy najmłodszy skład. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, koszulki sportowe oraz numery startowe. Natomiast każdy zespół otrzymał pamiątkowy puchar.  Cała uroczystość rozpoczęła się w Wydminach od złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, następnie odbyła się msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych i ś.p. aspiranta Policji Państwowej Marcina Jaworowskiego. Następnie wszyscy uczestnicy przewiezieni zostali do Orłowa, gdzie obok Panteonu Żołnierzy Wyklętych odsłonięto Płytę ku czci aspiranta Marcina Jaworowskiego i posadzono Dąb Katyński. Delegacje poszczególnych zespołów tu również złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Po tej części oficjalnej zawodnicy rozwiezieni zostali na swoje odcinki biegu sztafetowego. Cała impreza zakończyła się ponownie w Wydminach wręczaniem pamiątkowych medali i pucharów oraz wspólnym posiłkiem z żołnierskiej kuchni polowej tj. g r o c h ó w k ą. Opiekunem naszej sztafety był Roman Sokalski.

„NADMIAR SNU MĘCZY, A NADMIAR WYPOCZYNKU JEST CIERPIENIEM” CZYLI JUŻ NAJWYŻSZY CZAS NA NAUKĘ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019.
Szanowni Państwo!
Jeszcze tak niedawno spotkaliśmy się w tej sali, aby życzyć sobie udanego wypoczynku, a już wróciliśmy po ponad dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim – wierzę - wypoczęci i gotowi do dalszej pracy. Pracy, którą każdy uczeń rozpoczyna zawsze z początkiem września. Nie tylko jesteście starsi, mądrzejsi, ale także myślę - macie nowe postanowienia na rok szkolny 2018/2019.
Pierwszy dzień roku szkolnego z pewnością nie należy do ulubionych Waszych dni, ale jest wyjątkowy i ma pewne zalety. Można znów zobaczyć starych przyjaciół, poznać nowych, opowiedzieć o wakacjach, sprawdzić, czy szkoła się zmieniła, a w naszej, jak co roku widać plastyczne dodatki, oprócz zmiany kolorystyki korytarza przy sali gimnastycznej, uczniów klas I – III przywita niezwykła postać z polskiej bajki czyli Koziołek Matołek w wykonaniu Pani Ani Kruniewicz, za co serdecznie dziękuję.
Już jutro wracamy do nauki, chociaż zdaję sobie sprawę, że jeszcze dziś nie chcecie o niej słuchać.
Szanowni Nauczyciele! Pragnę życzyć Wam, satysfakcji i radości z prowadzonych zajęć, ze zmian, które oferuje nam Ministerstwo Edukacji Narodowej. Niech Wam nigdy nie brakuje chęci, kreatywności i cierpliwości, nieważne, czy pracujecie rok, 5 czy 30 lub 35 lat w zawodzie nauczyciela.
Szanowni Pracownicy Obsługi i Administracji! Wam życzę jak najwięcej spokoju przy załatwianiu spraw biurowych, a także jak najmniej nerwów z powodu zadeptanych podłóg, niedosuniętych krzeseł, niewytartej tablicy, niedojedzonych obiadów.
Życzę Rodzicom, abyście w zadowoleniu dotrwali ze swoimi dziećmi do kolejnych wakacji, które już za 10 miesięcy. To od Was w dużej mierze zależy, w jaki sposób cieszyć się będziecie w domu z pozytywnych emocji swoich dzieci przyniesionych ze szkoły, a także w jaki sposób uspokoicie te negatywne uczucia: smutek, rozczarowanie, żal… bo są one nieodłączną częścią szkoły. Ważne, byście pomagali swoim dzieciom usuwać kamienie spod nóg, jednak nie pozwólcie, by przewracały się one na piasku. Muszą uczyć się pokonywania przeszkód i barier, nawet z łezką w oku, a w tym pomoże im doświadczenie naszych wspaniałych nauczycieli i wychowawców.
Drodzy Uczniowie! Życzę, by czas wolny w naszej szkole wypełniała Wam dobra zabawa, przygody oraz wspaniałe i wartościowe oraz szczere znajomości. A nauka niech będzie tak ciekawa, że nawet nie zauważycie, kiedy minie kolejny rok szkolny. Niech to będzie rok sukcesów w konkursach, zawodach, turniejach, rok rozwijania talentów, podsumowany wysokimi wynikami na egzaminach.
Nie wolno, Szanowni Państwo, zapomnieć nam, że w nadchodzącym roku szkolnym przypada 100 - rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. My także włączamy się we wspólne świętowanie tego wyjątkowego wydarzenia i będziemy oferować propozycje ciekawych akcji. W tym roku szkolnym kładziemy szczególny nacisk na dalsze wdrażanie nowej podstawy programowej, ale już w klasie II, V i VIII szkoły podstawowej. W tym roku bowiem po raz pierwszy spotkamy się z egzaminem ósmoklasisty, ale i po raz ostatni gimnazjaliści złożą swoje umiejętności na arkuszach egzaminacyjnych. Ten rok zamknie także funkcjonowanie gimnazjów na terenie naszego kraju. Równocześnie dzięki programowi „Aktywna tablica” będziemy rozwijać kompetencje cyfrowe a podłączenie szkoły do szerokopasmowego Internetu pozwoli na wysokim poziomie realizować zadania w zakresie technologii informacyjnej. Ale cały czas będziemy pracować nad tym, byście w murach naszej szkoły czuli się potrzebni, byście byli życzliwie traktowani i otaczani przyjaźniami. Ale także wymagamy od Was, byście o wspólne dobro, jakim jest nasza szkoła, dbali z taką samą zachłannością. W swym postępowaniu pamiętajcie o słowach wypowiedzianych przez flamandzkiego pisarza i duchownego Pfila Brosmansa „Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo” i takiego bogactwa życzę wam jak najwięcej na cały rok szkolny 2018/2019.
A. Skrypoczka
dyrektor Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego